|
Поурочный план по казахскому языку на тему Біріккен сөздер
Автор публикации: Абдуллина Г.А.
Дата публикации: 2016-03-23
Краткое описание: ...
Тексерілді: | Класс жетекшісі: Абдуллина Г.А. | Күні: 11.12.15ж | Пәні: қазақ тілі | Класы: 4«А» | Тақырыбы: | Біріккен сөздер | Мақсаты: | Біріккен сөздердің екі түбірдің бірігуі арқылы жасалып, тұтас бір ұғымды беріп, бір сұраққа жауап беретінін ұғындыру. Сөйлем ішінен біріккен сөзді таба алуға, әр түрлі түбірлерден біріккен сөздер жасай алуға үйрету. | Күтілетін нәтиже | Біріккен сөздерді ажырата біледі. | Әдіс-тәсілдер | салыстыру, жаттығу, сұрақ - жауап., дидактикалық ойындар. | Сабақ кезеңдері: | Сабақ барысы | Бағалау | ресурстар | І Қызығушылықты ояту | І.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сабаққа оқушылардың дайындығын тексеру. 2. «Жүректен-жүрекке» тренингі: бір-біріне сәттілік тілету, гүл ұсыну. 3. Поэзия минуты: Қазақ тілім – ол менің ана тілім! Қазақ тілім– байсалды баба тілім! Сол байлықтан аз емес алатыным, Болашағым, бақытым, дара тілім!
ІІ. Психологиялық дайындық: «Бағдаршам» ойыны - Үй тапсырмасына дайындығың қалай? Жасыл түс - жақсы дайындалып келдім Сары түс - дайындалдым, бірақ өзіме сенімсізбін Қызыл түс - дайындығым нашар | Жарайсыңдар! |
| ІІ Мағынаны тану | «Кім тапқыр?» Тапсырма: Біріккен сөздердің арасына “+” таңбасын қойып жаз. - Алты+бақан, жар+қанат, кемпір+қосақ, жеті+қарақшы, бал+мұз+дақ, орам+жапырақ. 4) Терме диктант: Өтірік өлең. Сужыланға емделген, Тасбақаны қарсы алдым. Итмұрынға жемделген, Таскенеге ер салдым.
Темірқазыққа мініп ап, Аспанды мен шарладым. Алатаудың шыңына Құлап қала жаздадым.
5) «Жұбыңды тап» ойыны: /берілген түбір сөздерден біріккен сөз құрастыру, тапсырманы орындау/ тас, шаң, көк, қу, сорғыш, жиек, бақа, ақ - шаңсорғыш (қандай түбірлер арқылы жасалған), көкжиек (сөйлем құрастыру), тасбақа (қай сөз табына жатады), аққу (дыбыстық талдау жасау)
6) «Сөз ойла, тез ойла» І топ: Біріккен сөзден тұратын қала аттарын жаз. ІІ топ: Біріккен сөзден тұратын адам аттарын жаз.
7) Оқулықпен жұмыс. 5-жаттығу - Сәйкестендіру тесті: “Менің бағытым” 1. Өнер - сөз 2. Қол - мұрын 3. Ит - кәсіп 4. Күзді - басшы 5. Баспа - күні
8) Кім жылдам? /шарада шешу/ 1) Бірінші түбір сөз – түс, Екінші түбір сөз – құс. Екі түбір сөзді қоссаң, Шығады тағы құс. (қараторғай) 2) Бірінші түбір сөз – сан, Екінші түбір сөз – сұйық зат. Екеуін қосып оқысаң, Жерге қойылатын ат. (Жетісу)
9) Шығармашылық тапсырма. Кестені толтыру.
Өсімдіктердің аты----Құстардың аты-----Таудың аты Алабота--------------Қараторғай ----------Алатау Саңырауқұлақ-----Аққу------------------Қаратау Итмұрын -----------Жарқанат -------------Ешкітау Жолжелкен--------Түйеқұс----------------Ақтау Қырыққабат-------Күркетауық-----------Сарыарқа
| Екі жұлдыз, бір тілек | Оқулық, оқушы дәптері, стикер | ІІІ Ой толғаныс
| 1) Сиқырлы фигура 1. Алтыбұрыш - Біріккен сөз дегеніміз не? 2. Тік төртбұрыш - Біріккен сөздер қалай жазылады? 3. Үшбұрыш - Өзіңнің күшігіңе біріккен сөз болатын қандай ат қояр едің? 4. Бесбұрыш - Тырсылдап түседі, жер бетіне жетеді. Жер бетіне жеткен соң, Ғайып болып кетеді. Ол не? (Бұршақ) 5. Төртбұрыш - Байқоңыр сөзін сөз құрамына талда. Неше түбірден құралған?
2) «Бағдаршам» ойыны: - Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Жасыл түс – өте жақсы ұнады Сары түс – жақсы, бірақ мен өзімді көрсете алмадым Қызыл түс – ұнаған жоқ
VI. Бағалау : бағаларына сәйкес біріккен сөзден құралған фигуралар үлестіру. “Үш” дегенім – орта баға, /үшбұрыш / Сапасы да орта ғана. “Төрт”дегенім - жақсы баға, /төртбұрыш/ Алады оны жақсы бала. “Бес” дегенім - үздік баға, /бесбұрыш/ Оқитын бол үздік қана. | Үш шапалақ |
| Үйге тапсырма | Күнделікті енді ашайық, Үй тапсырмасын жазайық. Біріккен сөзден алған білімді, Ұмытпай есте сақтайық! |
|
|
|
|