САБАҚ: Сағи Жиенбаевтың «Әлия» | Мектеп: №16 орта мектеп |
Күні: | Оқытушының аты-жөні: Атишова А.Н. |
СЫНЫП: 2сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары | 1.Ақынның, батыр қыздың өмірбаянын білуі тиіс. 2. Ақынның балаларға арналған шығармасының басты тақырыбын, басты кейіпкерлерін және негізгі мазмұнын түсінуі тиіс. 3. Дереккөздерін жинастыра отырып,Әлияның тарихтағы орны туралы ойлауы тиіс. |
Сабақтың мақсаттары | 1.Дұрыс,түсініп,шапшаң,мәнерлеп оқуды меңгереді. 2.Танымдық қабілеттерін дамытады. 3.Сөз өнеріне деген қызығушылығы мен эстетикалық талғамын қалыптастырады. |
Тілдік мақсат | Сөйлемді дұрыс құруға, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыланады. |
Алдыңғы білім |
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) | Ресурстар |
6мин
3мин
7мин
14мин
10мин
2мин
3мин
1мин | Жеке жұмыс «Кім көп біледі?» ойыны үй тапсырмасын тексеру үшін беріледі. 1.Пулеметші қыз кім? 2.Мәншүк өлеңінің 1-ші шумағын жатқа айт. 3. Мәншүк өлеңінің авторы кім? 4. Ұлы Отан соғысының неше жылдығын тойлаймыз? 5. Мәншүктің майдандағы досы туралы айт. 6. Мәншүк өлеңінің 3-ші шумағын жатқа айт. 7.Мәншүк өлеңінің 2-ші шумағын жатқа айт. 8.Мәншүкті сипаттап бер. Осы сұрақтарды алып,дайындалып, жауап береді. Бағалау. Жауап берген оқушыларды жұлдызшалар арқылы бағаланады.
-толық жауап.
-толықтыруды қажет етеді.
-жауап жоқ.
Топқа бөліну. Ұлы Отан соғысында қолданған соғыс құралдары арқылы топқа бөлінеді Әр топ топ басшысын сайлап алады. 1-топ Пулёмет 2-топ Граната 3-топ Мерген мылтығы Жаңа сабақ. Миға шабуыл.Ребус шешу. -Ал, балалар, мына ребусты шешіп көрейікші.
-Ребустың шешуіннен қандай сөз шықты? -Бүгінгі тақырыбымыз Сағи Жиенбаевтың «Әлия» деген өлеңімен танысамыз. Бағалау. Ребусты шешкен топ мүшелерін әр топ басшылары күлегештермен бағалап отырады. Сағи Жиенбаев туралы туралы ақпарат беремін Топтық жұмыс. Әлия Молдағұлова туралы бейнефильм көреді. Топ болып талқылап, 1-топ Әлияға мінездеме беру. 2-топ Әлияны сипаттау. 3-топ «Әлия батыр қыз» эссе жазу деген тақырыпта дайындаған постерлерін қорғайды. Бағалау. Әр топ бір-бірінің жұмысын критерий арқылы бағалайды. - Топ
| Постердің тақырыпқа сай болуы | Жұмыстың ұқыптылығы | Өзгелерге түсініктілігі |
Баға | 5 | 4 | 3 | 5 | 4 | 3 | 5 | 4 | 3 |
1-топ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3-топ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4-топ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топтық жұмыс. 1.Барлығы өлеңді өздігінен мәнерлеп оқып шығады.Әр топқа тапсырма беріледі.
1-топ Өлеңді мәнерлеп оқу.
2-топ Сөздіктегі сөздің мағынасын ашады.
3-топ Өлеңді өз бетіңше әндетіп айтып көр.
Бағалау. Топ басшысы топ мүшелерін күлегештермен бағалайды.
Баға ˵5˝
˵4˝
˵3˝
1-топ
2-топ
3-топ
4-топ
[pic] [pic] [pic]
Аты-жөні
Бағалау. Әр топты жинаған жұлдызшасына,күлегештеріне, топ басшының қойған бағасына қарап сумативті бағаны журналға қоямын. Рефлексия.
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып,
Түсіндім
деген смайликтерге іледі.
Үй тапсырмасы: 1. 214бет «Әлия» өлеңін түсініп,мәнерлеп оқып,жаттау.
Сұрақтар жазылған парақшалар
Жұлдызша
Қару түрлері
Суреттер
Күлегештер
Презентация
Бейнефильм
Постер
Бағалау парағы.
Оқулық
Бағалау парағы
Күлегештер.
Сынып журналы.
Суреттер,стикерлер.
Күнделік
Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс
Дифференциялды оқыту өз бетінше әңгіме оқу кезінде мұғалім қолдауының алмасуы арқылы іске асады.
Тапсырманы орындап,мақсатқа жетуіне байланысты топ басшыларының бағасы, мұғалімнің ынталандыру сөздері арқылы, өзара бағалау парағы арқылы бағалау.
Қазақ тілі, математика, тарих пәндерімен пәнаралық байланыс бар.Презентация,бейнефильм қолданамын. Интерактивті тақтаны 15 минуттан артық қолданбаймын.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақта оқыту мақсаттары жүзеге асырылды. Бүгін ойын жүйелі айтуды, әр тапсырманы дұрыс, нақты орындайды. Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым. Мен әр сабақ сайын жоспарыма өзгерістер енгізіп отырдым. Өйткені өзгеріс енгізу арқылы балалардың белсенділіктерін арттырып отырдым.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:Кім көп біледі ойыны ең жақсы өтті деп ойлаймын.
2:Ребуты шешу ең жақсы өткен тапсырма.Өйткені бала сыни тұрғыдан ойлана алды.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1: Топ мүшелерінің әділ бағалаулары сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізді.
2: Жеке және топтық тапсырмалар сабақтың жақсы өтуіне ықпалын тигізіп, балалар бір біріне көмектесіп, сыйлап жақсы өтер еді.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1: Алдыңғы сабақтарға қарағанда критерий арқылы бағалауға дағдыланғандығын олардың өзара бғалау барысынан байқауға болады.
2:Оқушылар топта жұмыс жасай отырып, бір-бірін сыйлауға, тыңдауға дағдыланды.
Баға ˵5˝
˵4˝
˵3˝
Аты-жөні
Баға ˵5˝
˵4˝
˵3˝
Аты-жөні
Баға ˵5˝
˵4˝
˵3˝
Аты-жөні
5 4
3
5
4
3
2-топ
3-топ
5 4
3
5
4
3
1-топ
3-топ
5 4
3
5
4
3
2-топ
1-топ
1.Пулеметші қыз кім?
2.Мәншүк өлеңінің 1-ші шумағын жатқа айт.
3. Мәншүк өлеңінің авторы кім?
4. Ұлы Отан соғысының неше жылдығын тойлаймыз?
5. Мәншүктің майдандағы досы туралы айт.
6. Мәншүк өлеңінің 3-ші шумағын жатқа айт.
7.Мәншүк өлеңінің 2-ші шумағын жатқа айт.
8.Мәншүкті сипаттап бер.
Майдандағы Әлияның суретін салу.
Әлияға мінездеме беру.
Әлияны сипаттау.
«Әлия батыр қыз» эссе жаз.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Сөздіктегі сөздің мағынасын ашады.
Мақал-мәтелдің өлеңге қатысты екенін дәлелде.
Өлеңді өз бетіңше әндетіп айтып көр.
Түсінбедім.
[pic] Түсіндім.
[pic]