Пәні: Қазақ тілі
Күні: 15.09.2016ж.
Сынып: 3 «В»
Мұғалім: Агжигитова.Б.
Сабақтың тақырыбы: Ф дыбысы
1-7 жаттығулар
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Ф дыбысының айтылуын, жазылу
артикуляциясын, сөз ішіндегі ерекшелігін меңгерту.
Сөйлеу мәнерін, оқушылардың байланыстырып
сөйлеу дағдыларын, сөздік қорларын, топпен жұмыс
жасау қабілеттерін дамыту. Ұқыптылыққа, сауатты
жазуға, оқуға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар:
-Сыни тұрғыдан ойлай алады.
-Топта ынтымақтаса жұмыс жасауды үйренеді.
-Сөздік қоры молаяды.
Көрнекілігі: мазмұнды суреттер, кеспе әріптер, интерактивті тақта,
слайдтар, оқулық.
Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, ойындар, түсіндіру, топтық жұмыс, СТО
әдістері.
Барысы:
1
2
3
4
5
7
8
9
10
Кіріспе бөлім
Ой қозғау
Негізгі бөлім
Миға шабуыл
Тақта-мен жұмыс
Сергіту
сәті
Іздену
Ой толға-ныс
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Психологиялық
дайындық
3.Үй тапсырмасын тексеру
4.Дәптерлерін алмас-
тырып, үлестіру.
3.Топқа бөлу
Өткен сабақты пысықтау
Топтық тапсырма
Мақсаты:
Сурет арқылы сөйлем ойлату және сурет атауын-да таныс емес дыбысты таптыру.
(әр топтан бір оқушы осы суреттің атауын айта отырып, сол зат туралы әңгімелейді)
Қызығушылығын ояту
Жұмбақтар
-Қос бүйірін таянып,
Тұратұғын қай әріп?
-Қыста дем алып, жазда тынбайды,
Көкке атылып жерге құлайды.
-Өңкей сығай екі топта,
Таласып жүр бір допқа.
Жаңа сабақ
-Сонымен, бұл сөздер қандай дыбыстан басталып тұр?
-Қандай дыбыс?
-Ф дыбысы – орыс тілінен енген дыбыс.
Сөз басында, ортасында, аяғында кездеседі.
1-жаттығу
«Сөз ойла, көп ойла» ойыны.
Дәптермен жұмыс
2-жаттығу.
Сөйлемдерді оқып, ф әрпі бар сөздерді көшіріп жазу.
3-жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқып, жатқа жазу.
Қимылмен орындату.
Топтық жұмыс
Шығармашылық тапсырма
Ребус шешу
Қорытынды
Жеке оқушымен жұмыс
Топпен жұмыс жасағанда сабаққа қатыспай отырған нашар оқушыға жұмыстар беру.
Бағалау
Жеке оқушыны бағалау
Рефлексия
Кері байланыс
-Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
-Біз бүгін қандай жұмыстар жасадық?
Үйге тапсырма:
Сәлемдесу, түгендеу.
Сабаққа дайындығын
тексеру.
Назарларын сабаққа
аудару.
Қазақ тілі – бал тілім,
Өзің барда шалқыдым.
Тілімнен нәр алармын,
Тіліме кім тағар мін.
1-топ: «Дыбыс»
2-топ: «Әріп»
3-топ: «Сөз»
Вагон, фонтан, телефон.
Вагон – ол пойыздың бөлшегі. Вагонға отырып біз басқа қалаларға бара аламыз.
Фонтан – су бұрқағы. Ол көшелерде кездеседі. Фонтан адамдарға жақсы көңіл-күй сыйлайды.
Телефон – байланыс құралы. Телефонмен адамдар бір-бірінің жағдайларын біліп тұрады.
-Ф әрпі
-Фонтан
-Футболшы
-Ф дыбысынан
-Дауыссыз, қатаң дыбыс.
НЛЕФЕОТ – телефон
ОТБУЛФ – футбол
ҰФТАСМА – Мұстафа
АРАБФИК – фабрика
ЕТЕАЛРГФ – телеграф
ФСАТАЬЛ – асфальт
Телефон, фермаға, Мұстафа, Африкада, Фарида, микрофонды.
Фойеде ел жиналған
Фестивальді тойлады.
Фатима қыз финалда
Флейтада ойнады.
Дөңгелене тұрамыз,
Керегені құрамыз.
Уыққа сәл иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Киіз үйді құрамыз.
1-топ:
Буыннан сөздер құрау.
2-топ:
Сөзде қанша әріп бар екенін цифрмен көрсет.
3-топ:
«Қай әріпті жоғалттым?»
ойыны.
Ферма
1-топ:
Кім? сұрағына жауап беретін сөздер жазу.
(5 сөзден артық)
2-топ:
Неше? сұрағына жауап беретін сөздер жазу.
(6 сөзден артық)
3-топ:
Гүл сөзіне сөйлем құрап жазу.
(4 сөзден көп болу керек)
Жұлдызшалар арқылы бағалау
(3-сөз -3 тік баға,
5-сөз – 4-тік баға,
6-сөз – 5-тік баға)
Оқушылар өз ойларын айтады.
4-жаттығу.
Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
Ынта-лан-дыру
Сурет-тер
Вагон суреті
Фонтан
суреті
Теле-фон суреті
Кеспе әріптер
Әріп қатары
Оқу-лық
Сурет
Плакат
Жұл-дызша