Сабақтың тақырыбы: 9 санын қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты:
1) білімділік: 9 санын қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру (сандар құрамы туралы білімдеріне, бөліктер бойынша, қосу мен азайту амалдарының өзара байланысы негізінде және қосудың ауыстырымдылық қасиетіне сүйену).
2) дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту. Логикалық ойлауын, есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділігін арттыру.
3) тәрбиелік: ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі (типі): білімін және іс-әрекет әдістерін жетілдіру
Сабақтың ұйымдастыру түрі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, жинақтау, практикалық жұмыс, өзіндік жұмыс.
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі: түрлі суреттер, ойындар, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) сәлемдесу
б) психологиялық дайындық
Күндей күлімдеп, айдай арайлап, жұлдыздай жарқырап, судай мөлдір таза көңілмен математика сабағын бастаймыз.
1. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау.
2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
8 санының құрамын жатқа сұрау
7санын 1-ге арттыр
7санын 1-ге кеміт
6 санын 2-ге арттыр
8 санын 2-ге кеміт
ІІІ. Өткен материалды пысықтау.
«Жоғалған санды тап» ойынын ойнату.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін қайталау.
ІІІ. Жаңа түсініктер мен әрекеттердің қалыптасуы
Сөзжұмбақ шешкізу
1- Қыстың бірінші айы / қаңтар/ 2- Кішкене ғана бойы бар, айналдырып киген тоны бар. /қой/ 3- Одан алтаның сабы жасалады /ағаш/ 4- Сөз неге бөлінеді? / буын/ 5- Оқушы құралы. /сызғыш/
- Оқулықпен жұмыс.
№1. Оқушылармен бірлесе отырып 9 санын қосу және азайту кестесі құрастырылады. 9 санын бөліктер бойынша қосу тәсілі көрсетіледі. Содан кейін қосылғыштардың орнын ауыстыру тәсілі түсіндіріледі.
1 10
1+9=10 9+1=10 10-9=1
Ү.Жаңа материалды меңгерту.
Оқулықпен жұмыс.
№1. Оқушылармен бірлесе отырып 6 санын қосу және азайту кестесі құрастырылады. 6 санын бөліктер бойынша (2 мен 4, 3 пен 3) қосу тәсілі көрсетіледі. Содан кейін қосылғыштардың орнын ауыстыру тәсілі түсіндіріледі.
1 10
Сурет бойынша түсіндіру.гүлдер.
Дәптермен жұмыс.
№1. Бос орындарға тиісті сандарды тауып жазу.
1+9=10 9+1=10 10-9=1
№2. Есептің шартын толықтыру. Есепті қысқаша жазу және шығару.
Аққу – 7
Қарақу – ?, 2-еуі артық
Шешуі: 7+2=9 (қ)
Жауабы: 9 қарақу
№3. Шарларды тиісті түстермен бояту. Кішкентай шар көк пен қызыл шардың ортасында, ал қызыл шар жасыл шардың жанында тұратындай бояйды.
№4. Өрнектердің мәндерін тапқызу.
6+4=10 10-6=4 10-7=3 4+5=9
7-4=3 7+3=10 8-5=3 7+2=9
2+6=8 8-5=3 3+4=7 7-5=2
Сергіту жаттығуы
Кел ойнайық? Ойыны Үлестірме 3 топқа беру.
№5. Кеменің жүру жолын жалғастыру.
V. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі
9 санын қосудың кестесін жаттау.
№4. (136-бет);
V. Сабақты қорытындылау.
«Кім жылдам?» ойыны:Әр топқа хат келді. Хаттың іщіндегі есепті шыққан нәтижесіне қарай жәшікке салу.
Шығармашылық тапсырма:
3 балапанның неше аяғы бар?
9 Қойдың неше басы бар?
Аулада жүр 9 тауық кетіп қалды3 тауық.Қалды қанша тауық.?
VІІІ. Үйге тапсырма беру: 9санның кестесін жаттау. 5-тапсырма (122-бет).
VІ. Оқушы білімін бағалау.
Оқушыларға баға қою және сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды мадақтау.