Маңғыстау гуманитарлық колледжі
Тақырыбы: : Дауысты, дауыссыз дыбыстар және олардың
әріптері. Торғай.
Практикант: Түркменбаева.Ә.
Пәні: Ана тілі
Тобы: ББ-41
Мектебі: № 23
Сыныбы: 1 «а»
Сынып жетекшісі:Сармолдаева А.
Әдіскер: Джанизаковна А.
Күні: .01.15.
Бағасы:
Ақтау 2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Дауысты, дауыссыз дыбыстар және олардың
әріптері. Торғай.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға дыбыстардың жіктелуі, дауысты
дыбыстар олардың түрлері, жасалу жолдары туралы
толық мағлұмат беру; «Торғай» өлеңін оқыту;
2.Оқушылардың түрлі суреттер арқылы сөздік қорын
молайту,мәнерлеп оқу,көркем жазу дағдысын
жетілдіру;
3. Табиғатты сүйіп,құстарды аялай білуге
баулу,оларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой қозғау, ойын, талдау
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: Сызбалар,суреттер, видео.
Техникалық құралдар: Компьютер, интерактивті тақта.
Сабақтың технологиясы: Дамыта оқыту технологиясы.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіздер ме, оқушылар?
Сәлеметсіз бе?
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Сәлем бердік сіздерге,
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
ІІ. Психологиялық дайындық.
(Оқушылардың ынта-зейіндерін сабаққа аудару.)
- Балалар, қазір бізде ана тілі сабағы.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Өткен сабақты бекіту.
Оқушылар, мен сендермен ойын ойнағым келіп тұр.
Ойын ойнауға дайынбыз ба?
Иә, иә.
« Тиісті әріпті қойып жаз» деп аталады бүгінгі ойынымыз.
Ойынның мақсаты: Оқушыларды зеректікке тәрбиелей отырып ойлау
дағдысын күшейту мақсатында жылдамдыққа
шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Ойынның шарты: Қ – К әріптерін сәйкестендіріп қою арқылы
мағыналы сөз құрап жазу керек
[pic]
IV. Жаңа сабақ.
Оқушылар, тақтадаға қарайықшы, не көріп тұрмыз?
Әріптерді.
Біз барлық әріптерді жатқа білеміз бе?
Иә.
Жарайсыңдар, бүгін біз дыбыстардың түрлерімен танысатын боламыз.
[pic] [pic] [pic]
Оқушылар, тақтада ненің суретін көріп тұрмыз?
Алманың, әтештің, етіктің.
Бұл сөздер қандай дыбыстан басталып тұр?
Қане, айтып қарайықшы.
Оқушылар, өкпеден еркін шығып, созылып айтылатын дабыстарды – дауысты дыбыс дейміз.
11 – жаттығу.
“Торғай” өлеңін оқып,көшіріп жазыңдар.
Торғай
Торғай, торғай, торғайсын,
Таяу келіп қонғайсың.
Жем шашайынт тойып ал,
Сонда аязға тоңбайсың.
Х. Талғаров
2. Торғай, жем деген сөздерді дауысты дыбыс әріптерінің астын сызыңдар.
V. Сергіту сәті.
«Буындардан сөз құра» ойыны.
Ойынның мақсаты: Оқушыларды тапқырлыққа тәрбиелей отырып ойлау
дағдысын күшейту мақсатында жылдамдыққа
тәрбиелеу.
Ойынның шарты: Буындарды сәйкестендіріп қою арқылы
мағыналы сөз құрап жазу керек
Ба ла Тор ғай Құс тар
Ды быс Ор ман
а) Суретпен жұмыс
1) Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар ?
2) Олар қайда қарап тұр ?
Б) Тізбектеп оқ.
В) Өлеңді көшіріп жазғызу.
«Торғай, жем» деген сөздерді тақтаға жазып,дауысты дыбыстардың астын сызады.
Y. Жаңа сабақты бекіту.
«Кім тауып оқи алады»
Берілген әріптерден сөздер құрастыру: / партаның үстіне әріптерді шашып қоямын./ құс, аяз , қар , оқу, дала.
– Балалар, біз қандай құстарды білеміз?
Мұғалім құстар жайлы мағлұматбереді.
Құстар: қарға,тоқылдақ,сауысқан,қаз,балапан,көгершін,торғай,тырна және т.б.
V. Дәптермен жұмыс.
Дің – ағаштың беткі қабаты.
ҮІ.Қорытынды
Біз бүгінгі сабағымызда не білдік?
Қандай дыбыстармен таныстық?
Қандай құстармен таныстық ?
VII. Үй тапсырмасы.
- 12- жаттығуды орындау.
- « Торғай» өлеңін жаттау.
ҮІІ. Бағалау
Сабаққа толық, жақсы қатыса білген оқушыларға құстардың суреттерін таратып беру ,бағалау.