ҚМЖ топтамасы сауат ашу 1 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



АПТА

КҮН 30.11.2015

1 САБАҚ

1

Сабақтың тақырыбы

В дыбысы мен әрпі

2

Сабақтың мақсаты

В дыбысы мен әрпі туралы біледі, сөздегі орнын анықтайды, сөйлем құру арқылы білімін жинақтайды, топтастырады,

3

Оқу нәтижелері

Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем құрайды, топтастырады.



Түйінді идеялар

Дыбыс пен әріпті таниды, қолданады, топтастырады


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топпен , ұжыммен, оқулықпен, жұппен.

Тапсырмалар мен әдістер


І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.

Топқа бөлу

Мұғалім іс-әрекеті

Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады.

Тренинг: «Мен қандаймын» өзің туралы қысқаша айту


Дауысты және дыуыссыз дыбыстар Екі топқа бөлу

Оқушы іс - әрекеті

1.Сабаққа назар аудару

Шеңбер жасап тұрып, өз білгендерінше , өз еріктерімен өзі туралы қысқаша айтады


Орындарына бөлініп отырады

Білу

1. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткенді еске түсіру.

Сұрақ-жауап

А) «арбашы мен атқосшы».

Жазылып тұрған сұрақтардың ішінен біреуін алады, екінші оқушы жауап береді, орындарын ауыстырып, келесі оқушы жауап береді.

1 Х дыбысы қандай дыбыс?

х дыбысынан басталатын сөз айт

2. х дыбысы ортасында келетін сөз айт, буынға бөл

3. Үйге берілген мектеп асханасы мәтәнін оқып бер.

4.дәріхана сөзіне дыбыстық талдау жаса.

2. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын хабарлау

Жұмбақ шешу: «Вв».

Бір-бірімен қорап үйлер тіркесіп,
Қос сүрлеумен әрі-бері жүр көшіп.

( Вагон.)

Бір атым бар –құлын болып тумаған,
Құнан болып өспеген. ( Велосипед.)

« Хош келдіңіз» -ұраны,
Бір сөнбейді шырағы.
Жұрттың бәрін қарсы алып,
Шығарып сап тұрады. (Вокзал.)

Сендерге таныс емес қандай дыбыстан басталып тұр

Бүгінгі танысатын в дыбысымен танысамыз. Қане дыбыстап көрейікші?

қандай дыбыс? в-дауыссыз дыбыс,себебі? ауа кедергіге ұшырап тұр.   В - әріптернің баспа және жазба түрлерімен таныстыру,жазу.

В дыбысы дауыссыз, ұяң. Орыс тілінен енген дыбыс

3.суретпен жұмыс. суреттегі сөздерді оқып, в дыбысының орнын анықтап, дыбыстық талдау жасау


[pic]



Үй тапсырмасын бір-біріне даярлагған сұрақтарды қояды, білмесе өзі жауап береді

Ойынды өзім бастап көрсетемін.

Үй тапсырмасын айтады, өткенді еске түсіреді х дыбысы дауыссыз , қатаң. Кітапхана сөзіне дыбыстық талдау жасайды.


Мәтінді оқып береді.

Дәріхана сөзіне талдау жасайды.




Вагон, велосипед, вокзал сөздеріндегі в дыбысын айтады. Дыбыстап дауыссыз екенін айтады.









Сабақтың тақырыбын ашады



Суреттегі вафли, диван, пингвин сөздеріндегі в дыбысының орынын анықтайды.


.

Түсіну

1Суретпен жұмыс суреттерді сөйлету.

«күн мен түн » әр оқушының алдына сурет қоямын. Трамвай, траллейбус,автобус, аквариум, вагон, велосипед сөздеріне талдау жасау.

2 Оқулықпен жұмыс

1-жұп » вокзал мәтінін оқу

2-жұп дүкенде мәтінін оқу.

Мәтінді оқу. Тізбектеп оқу

Сұрақтарға жауап беру.

Алдарындағы суреттерді сөйлету, дыбыстық талдау жасау.

Бірін-бірі бағалау.

Оқулықтағы мәтінді өз беттерімен оқу, бір-біріне түсіндіру.Оқулықтағы сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар бір-бірін басбармақпен бағалату

Қолдану



1.жұппен





2- жұп буындарды сәйкестендіріп сөз

жаса, түсіндір





жұп бірінің тапсырмасын бірі тексереді, бағалайды құрастырған сөздерін айтады, в дыбысының орынын табады, буынға бөліп мағынасын түсіндіреді.



Сергіту сәті

Музыкамен «қызыл өрік»

Оқушылар қимылдарды жасайды.

Талдау.


1-топ берілген сөздерді оқып, көлік түрлерін бөліп жапсыр трамвай, автобус, вагон, ұшақ, тікұшақ,зымыран, кеме, қайық, велосипед.

2-топ В дыбысы туралы алған біліміңді

Сызба


1-топ берілген сөздерді екі топқа бөліп жапсырады,.

2-топ сызбаға в туралы толықтырып оқиды.

Топбасшысы бағалайды


Топтар бірін-бірі шапалақпен бағалау




Жинақтау





«Аяқталмаған сөйлем» суретке қарап,сызба арқылы сөйлем құр.

[pic] [pic]


Оқушылар өз беттерімен орындап

Кезектесіп оқиды.

Оқушылар суретті пайдаланып, сызба бойынша сөйлем құру, өзін-өзі бағдаршам көзімен бағалайды

Рефлексия:

Бағалау


Сөзжұмбақ шешу »Жарайсың»

-Не үйрендік?

-Не білдік?

Бағалау

Үй жұмысы: «вокзал» мәтінін әңгімелеу


в дыбысы туралысөзжұмбақ шешу. көрсетеді Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады

Өзін-өзі бағалау, тақтадан жауабын тексереді



Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем, өлең құрайды, талдайды..



Түйінді идеялар

Қосарланған дыбыс


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топпен , ұжыммен, оқулықпен,

Тапсырмалар мен әдістер


І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.

Топқа бөлу

Мұғалім іс-әрекеті

Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады.

Тренинг:»Ыстық лебіз» бір-біріне тілек айту.

Мозайка сурет құрастыру ( қыс және күз)



Оқушы іс - әрекеті

1.Сабаққа назар аудару

Бір-біріне айтады.

Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлінеді.



Орындарына отырады.

Білу

1. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткенді еске түсіру.

А) «Қоян туралы « өлеңді айту айту.

Б) , Кім көп біледі ойыны Я дыбысы бар сөздер айту, талдау(и+а)

3. Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

Оны қайдан білесіңдер,?

Жұмбақ

Орманнан , жалпақ даладан

Бал іздеп бірақ жортады

Кіп-кішкене арадан

Үп-үлкен боп қорқады.

- Аю деген сөзде көп кездеспейтін қандай дыбыс естіп тұрсыңдар? Қанша дыбыс естіледі? [pic]

- Ю әрпі де я әрпі сияқты орыс тілінен енген дыбыс. Ю әрпін қосарлы дыбыс дейміз. Ол дауысты дыбыс , бірде жуан, бірде жіңішке идыбысталады. Аю-айу (жуан) , есею (жіңішке).

ю - й мен а дыбыстарының тіркесіп белгілейтін әріп.ю – дауысты дыбыс ,Я дыбысы өз алдына буын жасай алады суретпен жұмыс

[pic]

Дәптермен жұмыс ю әрпін жазу.

Үй тапсырмасын автор орындығы бойынша жауап береді.

күз мезгілі.







Жұмбақтардың шешуін айтады

Жаңа сабақты ашады.

Аю сөздеріне талдау жасайды.











Сурет бойынша ю дыбысының орынын табады. Басында, ортасында, соңында кездеседі.




юбка, ою, аю

Дәптерге үлгі бойынша жазады.

Түсіну

«Көмектесе аласың ба?» ойыны

[pic]

2. Оқулықпен жұмыс

«Таңқурай мен қорбаңбай» өлеңін оқу.

Оқушыларға тізбектеп оқыту. Өтірік өлеңді оқытып ю әрпінің қандай дыбыстан құралғанын сұрау; осыдан қандай ереже шығаруға болады?

- Ержені қайталау. 2 оқушы.

Табиғаттың түрі пәс

Бау-бақшалар жалаңаш

Орманның да жоқ шуы,

Естілмейді құс үні

Ұйқыға кетті аю да,

Болады бұл қай айда? (қазан айы)


Ойын арқылы буындарды оқу сұраққа жауап береді.

Оқулықтағы тапсырманы орындайды, тізбектеп оқиды.





Буындар мен сөздерді оқу, сөздердің мағынасын ашады.

Аю туралы білетіндерін айтады

Қолдану



Дәптермен жұмыс

- Осы айда аю балға тойып ұйықтау керек. Сол туралы 112-жаттығу өлеңді оқиық. Оқушы өлеңді оқиды, бәрі қайталап оқып жаттап дәптерге жазу. Ойын «Әріптерді тіркестіріп сөз құра»

б е к ө ю көбею

ғ с п а ю а сарғаю

ү к е л ю үлкею

Дәптерге өлеңді жалғастырып оқиды.


Ойын арқылы көбею, сарғаю, үлкею сөздерін құрастырып оқиды, талдайды

Сергіту сәті

«Аю» әні

Балпаң, балпаң басамын,

Алты қырдан асамын.

Аю деген ағаңмын,

Аңшы көрсем қашамын


Оқушылар қимылдарды жасайды.

Талдау.


1-топ Суреттерге қарап,тұсындағы әріптерді жазып сөз құрастыр.

есею, құю,тою,ою





[pic] [pic] [pic] [pic]









2-топ Суреттерге қарап,тұсындағы әріптерді жазып сөз құрастыр қою,аю,көбею,баю










Суреттерге қарап,тұсындағы әріптерді жазып сөз құрастырады.

есею, құю,тою,ою


2-топ Суреттерге қарап,тұсындағы әріптерді жазып сөз құрастырады қою,аю,көбею,баю


Мына кестеден сөздерді тауып алып жазу, оқу, сөйлем құрып, оқиды.




Екі топ бірін-бірі басбармақпен бағалайды

Жинақтау


Шығармашылық жұмыс.

Өлеңдегі жоқ сөздерді тауып өлең құрастыру

Қойды........керек

Етін сорғытып........керек

Терісін тұздап.........керек

Қуырдағына ............керек

Сонан соң қалаға.........керек

Оқушылар өз беттерімен орындап

Кезектесіп оқиды. Өлеңнің жалғасын табады

Дыбыс сандарын тауып алады, қосарланған дыбысты табады.

Рефлексия:

Бағалау


Рефлексия:

[pic]

-Қандай дыбыспен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-ю дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма?

Басқа дыбыстардан қандай ерекшелігі бар.

-Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар?

- Қандай сөздерді бірінші рет

естідіңдер?

-Сабақ ұнады ма? Міне балалар сендер берілген тапсырмаларды дұрыс орындағасын қоңыр қоян өз достарына аман есен жетіп, сендерге рақметін айтып ,риза болды..

ю дыбысы туралы білетіндерін топтастырады. Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады


өткен сабақты үйде қайталау








Бірін-бірі шапалақпен бағалау.




Келесі оқу мен тапсырма

Ойын түрінде еске сақтау, зейін қоюға тапсырмалар берілді, шығармашылық тапсырма, жұппен, топпен жұмыс , тек жұпты ауыстырып отыру.

Өзіндік бағалау мен талдау

Сабақ мақсатына жетті оқушылар сабаққа белсене қатынасты, ю әрпінін баспа, жазба түрін таныды, Оқушыларда ынтымақтастық атмосферасы жақсы қалыптасқан. Үй тапсырмаларын жақсы даярланған, Оқушылар сұрақ қою әдісін үйрету керек, өйткені сұрақта төменгі сқраөтар қояды. Оқушыларға сөйлем құру кезінде кемшіліктер де болып жатты. Оқушыларға сабақ ұнады.

өзгерістер енгізу


Сабақта әр кезең сайын бағалауды енгізу

Сабақта талдау, салыстыру әдістерін пайдаланып отыру, суретпен жұмыс, сұрақ өою әдістерін тиімді пайдалану



Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша сөйлем, әңгіме құрайды, талдайды..



Түйінді идеялар

Қосарланған дыбыс


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топпен , ұжыммен, оқулықпен,

Тапсырмалар мен әдістер


І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық 1-кезең.

Топқа бөлу

Мұғалім іс-әрекеті

Сабаққа психологиялық жағымды ахуал туғызады.

Тренинг:»Мен кіммін» Мысалы Зарина мейірімдімін, келесі оқушы Зарина мейірімді, мен ақылдыт.б жалғастырады.

Тірі және өлі табиғат суреттері.



Оқушы іс - әрекеті

1.Сабаққа назар аудару

Бір-біріне айтады.

Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлінеді.



Орындарына отырады.

Білу

1. Үй тапсырмасын пысықтау. Өткенді еске түсіру.

«Автор орындығы»

А) «Үй жиһаздары « әңгіме айту.

Б) , Кім көп біледі ойыны Һ дыбысы бар сөздер айту, талдау

3. Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

Оны қайдан білесіңдер,?

Бұдан кейін қандай жыл мезгілі болады?

Қыста ауа райы қандай болады?

Жұмбақ

Орғыған қорқақ, көзі қиян

Қыс пен жазда екі түрлі тон киеді( қоян)

:      Қолы жоқ сурет салады,

           Тісі жоқ тістеп алады. (Аяз)     

Қоян, аяз деген сөздерде сендерге таныс емес қандай әріпті көріп тұрсыңдар, тақтаға жазу Сөзді талдаған соң,я дыбысын оқушыларға бірнеше рет қайталатып,оның өзіндік ерекшелігімен таныстырған жөн.Оның қосарланған дыбыс екеніне көздерін жеткізу.

Я - й мен а дыбыстарының тіркесіп белгілейтін әріп.Я – дауысты дыбыс ,Я дыбысы өз алдына буын жасай алады суретпен жұмыс

[pic]

Дәптермен жұмыс я әрпін жазу.

Үй тапсырмасын автор орындығы бойынша жауап береді.

Қыс мезгілі.







Жұмбақтардың шешуін айтады

Жаңа сабақты ашады.

Аяз, қоян сөздеріне талдау жасайды.











Сурет бойынша я дыбысының орынын табады. Басында, ортасында, соңында кездеседі.




Тақия, қоян, якорь

Дәптерге үлгі бойынша жазады.

Түсіну

Сабақты «Қоңыр қоян»ертегісі бойынша жүргіземін .

Орманда бір топ қоян қуаласып ойнап жүрді. Оның біреуі қоңыр еді. Ол қуаласпақ ойынына қатыспады. Енді қояндар жидек теруге шықты. Қиқар қоянның жүрісі баяу. Ол басқа қояндардан кейін қалды. Әуелі орман ағаштары сиректеу еді.Кейін жиіледі.Ақыры қиқар қоян адасып қалды.

-Балалар не адасып қалдыСуретпен жұмыс Қоңыр қоянның алдынан сөздер шықты балалар.Енді сол сөздерге дыбыстық талдау жасау арқылы қоянға достарын табуға көмектесейік. Әйтпесе қоянды қасқыр жеп қоюы мүмкін.

буындар мен сөздерді салыстыра оқыту арқылы оқушыларды я дыбысын айтуға жаттықтырамын

«Көмектесе аласың ба?» ойыны

Яқ, яз,яр,ян,яу

Таяқ, пияз, қияр, қоян, бояу

2. Оқулықпен жұмыс

«Саябақтың іші» мәтінін оқу.

Оқушыларға тізбектеп оқыту.

Ойын арқылы сұраққа жауап береді.

Оқулықтағы тапсырманы орындайды, тізбектеп оқиды.


















Буындар мен сөздерді оқу, сөздердің мағынасын ашады.

Қолдану



«Ойлан, тап» ойыны Буындардан сөз құрастыр, мағынасын аш.

1-жұп, [pic]

2- жұп.

[pic]

2-жұп бірінің тапсырмасын бірі тексереді, бағалайды.


Сергіту сәті

Ұзын құлақ сұр қоян,

Естіп қалып сыбдырды.

Ойлы ,қырлы жерлермен,

Ытқын-ытқып жүгірді.

Қарап еді артына,

Келе жатқан томпаңдап,

Көжегі екен өзінің.

Оқушылар қимылдарды жасайды.

Талдау.


1-топ «Сөзді тап» ойыны Ұя,қияр, оян, бояу, жаяу Сөздерге дыбыстық талдау жаса.

2-топ «Өрмекші»

Берілген әріптерден сөз жасау арқылы адамның есімін құрастыр,Сөздерге дыбыстық талдау жаса.

А Я А Я Ә

Н Я С Т С И

Сөзжұмбақты шешу, сөздерге талдау жасау



Мына кестеден сөздерді тауып алып жазу, оқу, сөйлем құрып, оқиды.




Әріптерді өрмекшінің сызбасын пайдаланып құрады.сөздерді талдау жасайды.

Жинақтау



[pic] [pic]

Суреттегі сөздерді оқып, қанша әріп, қанша дыбыс бар тұсына жаз.өзіңе ұнаған бір сөзге сөйлем құрастыр.

Оқушылар өз беттерімен орындап

Кезектесіп оқиды.

Дыбыс сандарын тауып алады, қосарланған дыбысты табады.

Рефлексия:

Бағалау


Рефлексия:

-Мен қоянмын, қоянмын

Күндіз-түні ояумын.

Қаша, қаша қасқырдан,

Құлауға да таяумын

-Қандай дыбыспен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-я дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма?

Басқа дыбыстардан қандай ерекшелігі бар.

-Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар?

- Қандай сөздерді бірінші рет

естідіңдер?

-Сабақ ұнады ма? Міне балалар сендер берілген тапсырмаларды дұрыс орындағасын қоңыр қоян өз достарына аман есен жетіп, сендерге рақметін айтып ,риза болды..

я дыбысы туралы білетіндерін топтастырады. Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады


өткен сабақты үйде қайталау









Қоянның сәбіздерін тарату.

Бірін-бірі бағалау.



Дыбыстардың айтылуын, әрпінің жазылуын біледі

Буындарды, сөздерді оқиды, дыбыстық және буындық талдау жасайды.

Суреттерден сөйлемдер құрап, әңгімелейді


Түйінді идеялар

Дұрыс жазу, сөйлем құру


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топпен , ұжыммен, оқулықпен,

Тапсырмалар мен әдістер

І.Ұйымдастыру кезеңі Тренинг

Мұғалім іс-әрекеті

«Мен кіммін» өсімдік, құс т.б болып қиындықтардан шығып кету

Жарайсыңдар, олай болса сабақта кездескен қиындықтардан да тез шығып, тез шешім қабылдай алады деп ойлаймын

Оқушы іс - әрекеті

Оқушылар өзінің қиындықтан шығу жолдарын айтып, жалғастырады, оқушының көңіл-күйі көтеріледі

Оқушыларды топқа бөлу

Миға шабуыл


1«түспен» Екі топқа суреттер беру

2. «кім көп біледі» сөз айту, дыбыстық талдау жасау

Гүлдердің суреті қызыл, сары

 Бір-бірімен қарама-өарсы тұрып жарысады. Ү дыбысы бар сөз айту

Білу

Жаңа сабақты бастау мақсатында

Жұмбақ шешу

Күнде көзі көрмейді

Түнде азық іздейді (үкі)

2. Орманда тұрады, өзі бір қу

Жүрген жері айқай да-шу (түлкі)

Таныс емес дыбысты табу

Ү дыбысының таңбасын көрсету.

Ауада жазу, Дәптерге жазу

2. [pic]

Қырандардың аспанда

Қанаттары талмайды

Қонып келе жатқанда

Қай әріпке ұқсап қалады «Ү»



Үкі, түлкі Ү дыбысы

Дыбыстайды, Дауысты, қызыл түсті көрсету.жіңішке






Дәптерге жазады.

Түсіну

ІҮ. Оқулықпен жұмыс.

1 Сурет бойынша ү дыбысының орынын анықтау

[pic]

2. Оқулықтағы сөздерді, мәтінді тізбектеп оқу «ормандағы аңдар»

Мәтін бойынша сұрақтар қою

3. сөздерді жазу, орнын анықтау

Сурет бойынша ү дыбысының орынын анықтайды, сөздің басында ортасында келеді




Оқушыларға оқыту

мәтінді тізбектеп оқыту

98 бет суреттер

Сұрақ-жауап әдісімен мазмұнын ашады.


Ү. Сергіту сәті.

Ля-ли-пап

Смаликтің қимылдарын салады.

Қолдану













Оқулықпен жұмыс.

1-жұп буындардан сөз жасау.

үй              кі                           рек                     быз             ба                                   жүз                         ім

      түл            рек                         кү                      қа                қар


2-жұп не? Нелер?

Тауық тауықтар

Үйрек

Қаз

Үкі

Сөздерді көпше түрде айтып, үлгі бойынша жаз.

2. 99 бет тірек сөздерді пайдаланып әңгіме құрастыру. құрған сөйлемдерді тақтаға жазамын.


1. буындардан сөз жасап, оқиды.

Кү рек, үй рек,

2. сөздерді көпше түрде жазады










Оқушылар бір-бірден сөйлем құрайды

VІІ. Талдау

топпен жұмыс

І топ. Ү және ө дыбыстарына сөздер құрастыру

[pic]

ІІ топ. Ұ дыбысы мен ү дыбысын салыстыру венн диаграмма

1-топ үкі, үтік, т.б

Өлең, көл, өң т,б

2-топ жуан, жіңішке

Дауысты т.б сөздерді де келтіреді..б

 Жинақтау.

Түлкі, гүл өз таңдаулары бойынша алып

Бес жолды өлең құрастыру.

«Ыстық орындық» алға шығып айтады.

  Оқушылар жауап айтады

Оқушыларды басбармақпен бағалату.


Бағалау

Рефлексия:

Бағалау


Жаңылтпаш

Үйрек дәйім тіледі

Үлгілі үйрек болуды

Үкімен бірге үнемі

Үрікпей жүру көңілді.

Рефлексия:

-Қандай дыбыспен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-ү дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма?

-Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар?

-Қандай сөздер бізге бұрын таныс еді?

- Қандай сөздерді бірінші рет естідіңдер?

-Сабақ ұнады ма?

Жаңылтпашта ү дыбысы бар сөздеріндеү дыбысы басында, ортасында кездесіп тұр. Егерде ү дыбысы түсіп қалса сөздің мағынасы болмайды. Сөздің соңында келмейтінін айтады.

Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады. Өзін-өзі бағалайды. ( түспен)


өткен сабақты үйде қайталау жаңылтпаш жаттау. оқу,



Дыбыстардың айтылуын, әрпінің жазылуын біледі

Буындарды, сөздерді оқиды, дыбыстық және буындық талдау жасайды.

Суреттерден сөйлемдер құрап, әңгімелейді


Түйінді идеялар

Дұрыс жазу,оқу


Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Топпен , ұжыммен, оқулықпен,

Тапсырмалар мен әдістер

І.Ұйымдастыру кезеңі Тренинг

Мұғалім іс-әрекеті

«Мен кіммін» өсімдік, құс т.б болып қиындықтардан шығып кету

Жарайсыңдар, олай болса сабақта кездескен қиындықтардан да тез шығып, тез шешім қабылдай алады деп ойлаймын. .

Оқушы іс - әрекеті

Оқушылар өзінің қиындықтан шығу жолдарын айтып, жалғастырады, оқушының көңіл-күйі көтеріледі Оқушылар өзінің қандай оқушы екенін айтып, жалғастырады, оқушының көңіл-күйі көтеріледі

Оқушыларды топқа бөлу

Миға шабуыл


1«Мозайка» Екі топқа суреттер беру

құрастыру

2. Құрастырған суреттен з дыбысы бар сөз айту, дыбыстық талдау жасау


Қобыз, зебра.

Білу

Жаңа сабақты бастау мақсатынд

Таныс емес дыбысты табу

Ү дыбысының таңбасын көрсету.

Ауада жазу, Дәптерге жазу.

2. Буындарды оқу

[pic]



Ұғымпаз, ұғымсыз

Ұ дыбысы

Дыбыстайды, Дауысты, қызыл түсті көрсету.






Дәптерге жазады.

Түсіну

ІҮ. Оқулықпен жұмыс.

1 Сурет бойынша ұ дыбысының орынын анықтау

[pic]

2. Оқулықтағы мәтінді тізбектеп оқу «Ұшқыш»

Мәтін бойынша сұрақтар қою

3сөздерді жазу, орнын анықтау

Сурет бойынша ұ дыбысының орынын анықтайды, сөздің басында ортасында келеді




Оқушыларға оқыту

Өмәтінді тізбектеп оқыту

94 бет суреттер

Сұрақ-жауап әдісімен мазмұнын ашады.


Ү. Сергіту сәті.

Ля-ли-пап

Смаликтің қимылдарын салады.

Қолдану





Дәптермен жұмыс.

1-жұп ұ дыбысын пайдаланып сөз құрастыру.

2-жұп буындардан сөз жасау

Бұ

Құ лақ 94 бет

Оқулықтағы тапсырма

Сөздерді жазу 7 бет

[pic]

1. тақтада жазу.

2. сөздерді жазу

VІІ. Талдау

топпен жұмыс

І топ. сөздердің дыбыс,әріп сандарын анықтап , сөздерді салыстыру

ІІ топ. Семантикалық карта сөздердің жуан,жіңішке айтылып тұрғанын ажыратып кестеге қосу белгісін қояды.Жуан, жіңішке айтылып тұрған сөздерді ауызша талдайды.

1-топ Ұн, ұт

Ұнтақ, ұтқыр т,б

2-топ құлын, білезік, құрбақа т.б

 Жинақтау.

[pic]

Сурет бойынша тірек сызбаны пайдаланып сөйлем құрастыру.

  Оқушылар жауап айтады

Оқушыларды басбармақпен бағалату.


Бағалау

Рефлексия:

Бағалау


Логикалық тапсырма Сурет бойынша тірек сөздерді пайдаланып,құстың тапқырлығын тауып,ұ дыбысының орынын дәлелдеу.

Рефлексия:

-Қандай дыбыспен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-ұ дыбысы мен әрпін тануда бізге қиын болды ма?

-Қандай сөздерді оқуда қиналдыңдар?

-Қандай сөздер бізге бұрын таныс еді?

- Қандай сөздерді бірінші рет естідіңдер?

-Сабақ ұнады ма?

Ұзақ, тұмсығы, құмыра сөздерінде

Ұ дыбысы басында, ортасында кездесіп тұр. Егерде ұ дыбысы түсіп қалса сөздің мағынасы болмайды. Сөздің соңында келмейтінін айтады.

Оқушылар не білгендерін, сабақ туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып шығады


өткен сабақты үйде қайталауөлеңді оқу, жаттау