Сабақтың тақырыбы: Баяндауыш
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға баяндауыш туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға, оны сөйлем ішінен таба білуге мүмкіндік туғызу; сөздік қорын, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту; экологиялық тәрбиесіне, табиғат-ананы, ондағы өсімдіктер дүниесін, құстар тіршілігіне деген сүйіспеншілікке баулу.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекілік, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекіліктері: тірек сызба.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:34-жаттығудағы сурет бойынша әңгіме құрастыру, Сөйлемдегі бастауышты табу. Суретте қай мезгіл бейнеленген? Балалар құстарға неліктен тамақ беріп жүр?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру.
Қимылды білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қоямыз?
Ү. Жаңа материалмен жұмыс:
а) оқулықпен жұмыс.
ә) дәптермен жұмыс.
Күн ретін жазу. Көркем жазу.
35-жаттығу өлеңді түсініп оқу, қарамен жазылған сөздер сөйлемнің қандай мүшесіне жатады? Оларға қандай сұрақтар қойылады?
36-жаттығу.Өлеңді көшіріп жазу, қарамен жазылған сөздердің астын сызу, оларға сұрақтар қою. Қарамен жазылған сөз қай сөзбен байланысып тұрғанын сызып көрсету.
Ережемен жұмыс.
37-жаттығу топтап айту. Тапқан сөздерін қай мүше? Оларға сұрақ қой.
38-жаттығуда берілген өлеңді мәнерлеп оқыту, түсінгендерін сұрақтар қою арқылы алу. Қимылды білдіретін сөздерді қойып жазу.
Бұлт Жел
Күн
тарады
соқты
шықты
ҮІ. Бекіту:
Тірек сызба бойынша оқушылардың алған білімдерін тиянақтай түсу.
ҮІІ. Қорытындылау.
Балалар, бүгін біз не үйрендік?
Сөйлем дегеніміз не?
Сөйлемнің қандай мүшесімен таныстық?
Оған қандай сұрақтар қойылады?
Рефлексия
«Плюс-минус-қызықты» әдісі
[pic] [pic]
[pic]
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 39-жаттығу 83- бет.
ІХ. Оқушыларды бағалау.