Өзін-өзі тануБіз осындай баламыз 2сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Мектеп: Нұржау жалпы орта Мерзiм: 4.09.2015ж № 1 сабақ

Тақырып: Біз осындай баламыз

Құндылық: Сүйіспеншілік

Қасиеттер: Шыншылдық, мейірімділік, жауапкершілік,шыдамдылық

Мұғалiм: Жумагалиева Арайлым Алтаевна Сынып: 2 « а, ә » Оқушы саны _______



Мақсаты: «Өзін-өзі тану»адамгершілік құндылығы туралы  түсініктерін кеңейту;
Міндеттері:
-2 сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану»пәнінің мазмұнымен таныстыру;
-өзін және айналасын тануға деген қызығушылығын арттыру;
-ізгілікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас

Ресурстар:

Үнтаспа

I. Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңi.

1) Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену»

Сабақ барысын талқылау:

Оқушылардың емін – еркін дұрыс отыруын қадағалау

ІІ. Дәйек сөз.

А.Пивен «Өзіңді тыңдағанда ғана өзгені білесің»


ІІІ. Әңгiмелеу (сұхбат). Мұғалім сыйы.Данышпан диқан

      [pic]  Османлы патшаларынан бірі Анадолуда бір диқанныңағашегіпжатқанынкөріп, сүйсінедідеоған: 
- Ей ата! Жасыңызболсадабіразғакеліпті, бұлағашеккеніңізденсізгенепайда? Босқаәурегетүсіпжатырсызғой?- дейді. Диқанбылайдепжауапбереді: 
- Патшам! Біз аталарымыздыңеккенағаштарыныңжемістерінжедік. Ендібалаларымыздаосыағаштардыңжемістерінжейді. 
Бұлжауаппатшағаұнап, «Бәрекелді»дейді. Солдәуірлердепатшаныңбәрекелдідепайтқанадамдарынабірәмиян алтын беру әдетболғанекен. Патшадиқанғабірәмияналтынбергізеді. Бұләдеттіұнатқандиқан: 
- Патшам, қараңызағашқазірденбастапжемісінберіпжатыр,- дейді. 
Бұлжауаптапатшағаұнап, тағыда«Бәрекелді»дейді. Екіншіәмияндыдаалғандиқанмүмкіншілікті жібермеуге тырысып, бұлжолы: 
- Патшам, бұлағашнеткенберекеліағаш, басқаағаштаржылынабірретөнімберсе, бұлағашекіретжемісберді,- дейді. 
Бұлжауаптапатшағақаттыұнап, тағыда«Бәрекелді!»дейді. Соныменүшіншіәмияналтындыалады. 
Патшаныңжанындағыуәзірі, бұлжердетұрғансайынқаншамаалтынныңкетіпжатқанынбайқап, дереупатшаныбірсылтауларменолжерденалыпкетеді.

Оқушылардың ,өзін-өзі тану сабақтарына қызығушылықтарын арттырып,оларды танып білуге баулу мақсатында әңгімелесу әдісі қолданылады.

  • Өзін-өзі тану сабақтарында не үйрендіңдер?

  • Өзіңе,өзгеге,табиғатқа құрмет дегенді қалай түсінесіңдер?

  • Өз бойыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсың?

Жаңа ақпарат

Оқушылар оқулықтан «Өзін-өзі тану сабақтары арқылы өзін,басқа адамдарды және қоршаған ортаны тани алады.Сүйіспеншілік,отбасы,жақсылық,достық,бақыт,білім сияқты құндылықтармен танысады» деген жаңа ақпаратты оқу.

Мәтінмен жұмыс

Оқушылардың «Өзін-өзі тану»пәні туралы білімдерін дамыту мақсатында өлең оқылады. «Мен қандаймын?», «Жақсы болу- өзіңнен»-деген өлең жолдарындағы ойларды айқындай түсу үшін сұрақ қоюға болады.

Өзіңді тану. Ө.Ақыпбеков

Тапсырма

Тапсырма бойынша оқушылар суреттегі алма ағашында көрсетілген өзін-өзі танудан үйренген құндылықтар туралы түсініктерін айтып береді.

Жаңа ақпарат

«Өзін-өзі тану сабақтары арқылы өзін, басқа адамдарды және қоршаған ортаны тани алады.Сүйіспеншілік,отбасы,жақсылық ,достық,бақыт,білім сияқты ең асыл құндылықтармен танысады»
Мәтінмен жұмыс.

«Өзіңді тану »
Тапсырма.

Оқушылар суреттегі алма ағашында көрсетілген өзін-өзі танудан үйренген құндылықтары туралы түсіәніктерін айтып береді.Олар  әдептілік,білім,қайырымдылық т.б.












IV. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушыларға дәптермен жұмысты орындау жолдарын түсіндіру.Тапсырма: Кіші шеңберлердің ішінднгі әрәптерден мейірім,қамқорлық,тазалық,денсаулық,рахмет,кешіріңіздеген сөздерді құрап жазу. Оқушылардың өзін-өзі тану сабақтарына қызығушылықтарын арттырып,оларды танып білуге баулу мақсатында әңгімелесу әдісі қолданылады. -Өзін-өзі тану сабақтарында не үйрендіңдер?
-Өзіңе,өзгеге, табиғатқа құрмет дегенді қалай түсінесіңдер?
-Өз бойыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсың?








V. Топпен ән айту. Жас дәуірдің түлегіміз Сөзі:Е.Өтетілеуов Әні:И.Нүсіпбаев

Бау,бақша,белдер, Көңілді ауыл,қаламыз.

Орман,тау,көлдер- Қайырмасы:

Көрікті шексіз даламыз. Жадырап күндей,

Дәулеті тасқан, Жайнаған гүлдей-

Сәулеті асқан- Бақытты біздер баламыз!(2 рет)

Өзіміз туған, Жалықпай оқып,

Көбелек қуған- Көңілге тоқып-

Өлкеде өсіп,толамыз. Білімді аджам боламыз.


VI. Үй тапсырмасы. Оқушыларға суреттерге қарап «Менің жазғы демалысым» тақырыбына әңгіме құрастыру.


VII. Соңғы тыныштық сәтi. (Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемде)