Пәні:Ана тілі
Күні:18.04.2016
Сабақтың тақырыбы: Сурет сабағы.
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік :Сурет сабағы өлеңімен таныстыру,мағынасын ашу.Сөйлем тарауын пысықтау ,жаттығуларды өз бетінше орындау қабілеттерін дамыту,ойын еркін жеткізуге үйрету.
ә)Дамытушылық:Оқушылардың алған білімдері бойынша түйін сөз айтуға ,тұжырым жасауға ,проблемалық сұрақтардан шыға білу дағдыларын дамыту.
б) Тәрбиелік:Оқушыларды әрбір сабаққа деген қызығушылығын ояту,сол сабақтан қажетті білім алуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі:слайд,суреттер,сызбалар,бағдаршам
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру:-Амандасу.
Топқа бөлу:
І топ:Сөйлем
ІІ топ:Нүкте (хабарлы сөйлем)
ІІІ топ:Сұрақ белгісі (сұраулы сөйлем)
ІV топ:Леп белгісі(лепті сөйлем)
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
-«Ән сабағы» өлеңін жатқа сұрау. «Қалам тастау» стратегиясы.Төрт топтан бір оқушыдан сұрау.
Өткен сабақтарды сұрақ арқылы бекіту:
1.Адамға өнер не үшін қажет?
2.Күләш деген кім?
3.Шара деген кім?
4.Өздерің қандай өнерді қалайсыңдар?
ІV.Мақсат қою:-Слайдтан сурет көрсетемін,нені көріп тұрғанын сұраймын.
-Сурет,ендеше суретті қандай сабақта саламыз?
-Сурет сабағы.
-Олай болса бүгін сендермен Оспанхан Әубәкіровтың «Сурет сабағы» өлеңімен танысамыз.
V.Жаңа сабақ:
Сурет сабағы.
Шіркін ,сурет сабағы
Ауылды еске салады.
Мың құбылтып бояймын
Туып –өскен даланы.
Қызыл бояу-қызғалдақ,
Сары бояу –сарғалдақ.
Жасыл бояу-жайлауым,
Іздеп барар армандап.
1топ.-Суретші болу үшін не қажет?
2топ.-Сурет сабағында қандай құралдар пайдаланамыз?
3топ.-Сендер қандай сурет салғанды ұнатасыңдар?
4 топ.-Суретті қандай сабақта саламыз?
-Суретшілерден кімді білеміз?
-Бұрын естіп-білмесек қазақтың атақты суретшісі Әбілхан Қастеев аталарың туралы өтеміз.
-Өлеңді оқу.
-Жалпы бір оқыту.
-Бір,екі оқушыға оқыту.
-«Тауып оқу» стратегиясын қолдану.
-Қызғалдақ,сарғалдақ,жайлау туралы айтылған жолдарды тауып оқу.
Әбілхан Қастеев өмірі.
1904 жылы Алматы обылысы ,Жаркент ауданында туған.
Еңбектері: «Ескі және жаңа тұрмыс», «Амангелді сарбаздары», «Қарындастың портреті» еңбектері бар.
Олай болса балалар Н.Әлімқұловтың «Суретші ата Қастеев» өлеңімен танысамыз.
Бар қазаққа аты аңыз,
Қастеев-біздің атамыз
Көріп салған суретін,
Мәз –мейрам боп жатамыз.
-Сергіту сәті.
-Дәптермен жұмыс:
-Күннің жадын жазу
-Ұ ұ әрпі көркем жазу
155 –жаттығу.
-Берілген сөйлемдегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып көшіріңдер.
-Көйлекті неден тігеді?-Көйлекті матадан тігеді.Нені сүтті ұйытады?-Айранды сүттен ұйытады.Алманың дәмі қандай?-Алманың дәмі тәтті.Ненің түсі қызыл ?-Шиенің түсі қызыл.Құстың қанаты нешеу?-Құстың қанаты екеу.
-Сөйлемдердің соңында қандай тыныс белгілері қойылған?
156 –жаттығу.
Жаңылтпашты оқып ,сөйлемдердің соңына қандай тыныс белгі қойылғанын аңғарыңдар.
Жаңылтпаштар
Қарындашыңның ұшын үшкірлеп ұшта,
Үшкірлеп ұстап,сақтап ұста!
Ала –ала алашалар,
Тамаша олар,
Оған кім таласа алар.
Жағажайды жағалай
Жүгіреді Қамажай.
Пай –пай-пай
Жүгіріп жүр тай
Ай-ай-ай ,
Ұшып кетті торғай.
V.Бекіту:-Бүгін балалар біз сендермен қандай тақырып өттік?
-Сөйлем неден құралады екен?
-Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріппен жазылады?
-Сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады?
VІ.Қорыту: «Бағдаршам»
-Бүгінгі сабақ түсінген болсақ бағдаршамға түстерді жапсырайық.
VІІ.Бағалау.