. Розвиток мовлення. А вже весна, а вже красна!

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема. А вже весна, а вже красна!

Мета: на прикладах літературних творів показати ознаки приходу весни;

розвивати мовлення й уміння читати і писати;

виховувати любов до природи, бажання берегти й охороняти її.



Хід уроку

І Організація класу

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

  • Сьогодні на уроці нам потрібні взаємодопомога,взаєморозуміння, повага одне до одного. Лише завдяки нашим зусиллям урок пройде швидко й цікаво.

ІІ Перевірка домашнього завдання

Читання напам,ять віршів

ІІІ Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

  • підземелля Сталося лихо. Злі сили зими захопили у полон весну, заховали її у і не випускають. Необхідно негайно її визволяти. Але зима поставила нам умови: необхідно виконати деякі завдання. Згодні?

  • А працювати ми будемо під девізом:

Видумуй,пробуй,твори!

Розум,фантазію прояви!

Активним і уважним бувай!

І про кмітливість не забувай!

- А за такими правилами:

- поважати думку кожного;

- говорити по черзі.

- Відгадування загадки

Зійшли сніги, шумить вода,

Теплом повіва.

Земля вже квіти викида.

Буяє травка молода,

Все мертве ожива.

Коли це буває? (навесні)

-Хвилинка каліграфії

Вв ве весна

Весна водою красна

- Що ми знаємо про букву в?


ІУ Повідомлення теми і завдань уроку

-Послухайте вірш

Чуєш? Жебонять струмки!

Чуєш? Цвірінчать пташки!

Глянь! Бруньки он на гіллі

В синім небі журавлі.

Перші проліски цвітуть,

Перші джмелики гудуть.

Це прекрасна й чарівна,

В гості йде до нас весна!

Скоро прилетять в гаї

Голосисті солов,ї.

Будуть радо щебетать,

Будуть весноньку вітать.

-Назвіть ключові слова цього вірша. На основі ціх слів побудуйте тему уроку.(струмки, пташки,бруньки,журавлі,джмелики,весна,солов,ї).

Тема уроку: « А вже весна, а вже красна!».Сьогодні на уроці ми говоритимемо про ознаки приходу весни, будемо розвивати мовлення й уміння читати, отримаємо радість і задоволення від спільної праці.

У.Розкриття теми уроку

5.1 Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

- Сонечко яскраве з неба покотилось

І на нашій дошці тихо примостилось

Ключове слово ВЕСНА. Згадайте все, що ми знаємо про весну.(відповіді прикріплюються на дошку)

СОНЕЧКО БРУНЬКИ ЖУРАВЛІ

ШПАКИ ВЕСНА НЕБО

КОМАШКИ ЛЕЛЕКИ ЛИСТОЧКИ

ПРОЛІСКИ ДЖМЕЛИКИ

5.2 Бесіда з учнями

- Яке сьогодні число на календарі?

- Які весняні місяці ви знаєте?

- А зараз ми виконаємо інтерактивну вправу «Кубування». На гранях куба записані назви місяців. У класі є діти, які підготували цікаві довідки, чому місяці мають такі назви.

ВЕСНА-утворене від слова «весантас», що в перекладі з латинської мови означає «ясний день».

БЕРЕЗЕНЬ- перший місяць весни. Раніше Новий рік розпочинався в березні, його назва з,явилась лише два століття тому, тобто відлік року вівся від 1 березня. Ця назва пов,язана з розвиванням у цей час берези,збиранням соку. Тому й назвали люди перший місяць весни січнем, соковиком.


КВІТЕНЬ- пора цвітіння рослин. У народі вживали й форму «цвітень». Саме в цей час земля починає квітувати. Були й інші назви :краснець, дзюрчальник,водолій, апріль(у перекладі з лат. мови означає «сонячний»).

ТРАВЕНЬ- радує нас буйним ростом трав. Свою назву він отримав у минулому столітті, а до цього звався « май»(від імені давньоримської богині весни Майї)

  • Давайте спробуємо вставити назви місяців, що виконують такі дії

  • ПЛАЧЕ (березень)

  • КВІТУЄ(квітень)

  • СТЕЛЕ (травень)

  • Побудуйте речення,розмірковуючи,чому місяці мають таку назву?

5.3 Робота над казкою В.Сухомлинського «Весняний вітер»

- Як ви вважаєте,читаючи назву казки, про що буде розповідатися в цьому тексті?

- Опишіть весняний вітер.

А)Словникова робота

Хуртовина- заметіль, метелиця,віхола.

Доторкнулася- прикоснулась.

Барвисті стрічки- разноцветные ленты

Б) прочитайте текст в особах

В)Бесіда

- Назвіть головних героїв.

- Що розповідав Вітер Кленові?

5.4 Фізхвилинка

УІ Систематизація та закріплення нового матеріалу

6.1Вправа «Даймонд»

Основа вправи слово-ВЕСНА.

Яка?

Гарна,працьовита.

Що робить?

Зазеленіла,дзюрчить,розтопила.

Складіть речення

Завітала чарівна весна до нас.

Підібрати протилежне слово до слова ВЕСНА.

Осінь

Яка?

Золота,яскрава.

Що робить?

Настала, розфарбувала, прикрасила.

Складіть речення

Осінь –яскрава пора року.

Запишіть цю вправу у зошити


6.3 Робота у групах

-Послухайте уривок з твору Лесі Українки.

Стояла і слухала весну,

Весна мені багато говорила.

Співала пісню дзвінку,голосну,

Та знов таємно-тихо шепотіла.

Завдання

1група

Скласти2-3 речення, що могла сказати весна Лесі Українці?

2 група

Продовжити: коли земля прокинеться від зимового сну?

3 група

Записати ознаки весни: якою була, є зараз, буде.

6.3Зробимо функціонально-системний аналіз слова ВЕСНА

НС

Пора року


ОФ ВЕСНА ОО

Пробудження - з,являються бруньки

  • сонечко гріє

  • прилітають птахи

  • тане сніг

ПС

Березень квітень травень

6.4 Робота з прикметами

З давніх давен люди слідкували за погодою,її змінами і навчились встановлювати зв,язки між різними явищами природи. Так з,явилися народні прикмети .Назвіть народні прикмети березня.

Довгі бруньки на деревах-спізниться літо.

Жайворонок прилетів-настане стійке тепло.

Побачиш шпак-знай:весна біля порога.

УІІ Рефлексія.

Ми виконали всі завдання зими та визволили із підземелля весну. Подивиться,як красиво у нашому клас Вдячна весна буде дарувати нам тільки тепло та радість.

-Що цікавого було на уроці?

Що нове дізналися про весну?

УІІІ Д.З.

Підготувати вірші про весну напам,ять

Ось і пролунав дзвінок

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам друзі!