Әдебиеттік оқу Атай сабақ жоспары 2-сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Әдебиеттік оқу 2 «А» сынып 20.02.2016жыл

Тақырыбы

Атай . Әнуарбек Дүйсенбиев

Мақсаты


1. Білімділігі:

Белгілі балалар ақыны Әнуарбек

Дүйсенбиев туралы мәлімет беру, таныстыру. «Атай» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу, түсіндіру.

2. Дамытушылығы:

Оқушыларға атай бойындағы адамгершілік қасиеттерді түсіндіре отырып, кішіпейілдікті, үлкенді құрметтеуді білу, еңбектене білуге үйрету . Оқушылардың ой - өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын арттыру.

3. Тәрбиелілігі:

Табиғатты аялауға, үлкенді сыйлауға, еңбекқорлыққа баулу.


Күтілетін

нәтижелер


Өз бетінше өлеңнің мазмұнымен танысып ой қорытынды жасай білу қабілетін қалыптастыруда сыни тұрғыдан ойланады;
- топтық жұмыста өзгелер пікірін сыйлауға ұмтылады;

Топтық, жұптық жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады. Көркем әдеби тілде сөйлеуге үйренеді,сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, постер қорғауға үйренеді.Ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс

Дүниетану,өзін-өзі тану.

Қолданылатын әдістер

АКТ ,Блум таксономиясы, диалог,топтық, жұптық, екі орындық әдісі, сұрақтар шеңбері әдісі, бағалау, бағдаршам әдісі, «Үш түрлі шам» әдісі, сұрақ-жауап.

Керекті жабдықтар


Оқулық, видиопроектр, семантикалық карта, асықтар, кеспе қағаздар, ватман, стикер, маркер т.б.

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе













3 мин














































10 мин

Ұйымдастыру Психологиялық дайындық.
- Балалар, мен күнге таң қаламын. Неге десеңдер, күн сиқыршы сияқты. Жылы әрі мейіріммен сәлемдесе біледі. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік қолдары сияқты аялайды, сипалайды, жылытады. Жан дүниеміз тыныштық пен ізгілікке бөленеді. Сиқырлы күн өкпелегенді жазады, мұңайғанды жұбатады.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, мейірімді жарық,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым

Топқа бөлу

Сыныптың оқушыларын туған жыл мезгіл-дері арқылы топқа бөлу. Суретке қарап топтың атын қою.

Психологиялық ахуал туғызу

[pic] 1- топ Қыс

Біз бір-бірімізге жақсылық тілейміз

[pic] 2- топ Көктем

Біз бір-бірімізге қуаныш тілейміз

[pic] 3-топ Жаз

Біз бір-бірімізге  сәттілік тілейміз

[pic] 4- топ Күз

Біз бір-бірімізге  жақсы баға тілейміз

- Топ ережесін құрастыру.

- Тақтада сабақтың критерийлерімен таныстыру.

2.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы арқылы көршіңді тексер.

Семантикалық карта.


« Сұрақтар шеңбері» әдісі. Сағат тілінің бағытымен сұрақтарға жауап беру

[pic]

- Алтай қандай адам?

- Келешекте Қанат кіммен дос болады

деп ойлайсыңдар?

-Асан саған ұнады ма?

-Бірде Алтайды апасы қайда жұмсады? --Дүкенге жақындағанда  қандай оқиға  болды? - Алтай Қанатқа қалай көмектесті?

-Жәнібек Кәрбозин кім? Оның қандай

әңгімесімен таныстық?

-Апасы Алтайдың ісін қалай бағалады?

-Оқиға қандай мезгілде болған?

- Қазір нан қанша тұрады?
- Осындай жағдайға тап болсаң, қайтер едің? -- Әңгіме кімнің атынан баяндалған?

- Алтай өз жанұясы туралы не айтты?


«Екі орындық» әдісі

Алтай, Асан, Қанаттың жағымды,жағымсыз іс-әрекетіне, мінезіне сипаттама беру


[pic]




Оқушылар суреттер арқылы топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.





Топтар топ басшысын сайлайды. Топ басшысы топтық бағалау парағын толтырады.




Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді.



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орнайды.













қажетті мәліметтерді мұқият тыңдап, бүгінгі сабақтағы мақсат-міндеттерін айқындайды.









Жұптық жұмыс






Жауап берген оқушылар асық алады( бұл атайдың сыйлығы)






Оқушылар «қаламсапты таңда»

әдісі бойынша таңдалып, сұрақтарға жауап береді.






Оқушылар кейіпкердің өзіне ұнаған, ұнамаған іс-әрекеті мен мінезін айтады.


[pic]



[pic]














«Ой қозғау»


2 мин

Жұмбақтарды шешу.

Гүл – гүл жайнап жер, аспан,

Гүрілдейді сайда өзен.

Гүлжазира жарасқан

Гүлдерімен қай кезең?

( Көктем )

Қырға кілем жайылды.

( Қызғалдақ )

Қос қанатын иіп ап,

Жарға келіп қонады.

Қара киім киіп ап,

Балшықтан үй соғады.

( Қарлығаш )


«Адасқан әріптер» ойыны ЙАТА.(тақырыпты ашу)

Жаңа сабақ:

«Атай» деген сөзді естігенде ойларына не түседі?



Жұмбақ жасырылып,

жауабын шешеді. .

Көктем, қызғалдақ, қарлығаш сөздеріне

сөйлем құрастырады.








Оқушылар өз ойларын айтады.

Негізгі бөлім

Білу





5 минут

Белгілі балалар ақыны Әнуарбек Дүйсенбиевтің «Атай» өлеңімен танысамыз.

Дәптермен жұмыс

Әнуарбек Дүйсенбиев - 1931 жылы 25 қазанда Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қарақыстақ ауылында туған. Қазақ мемлекеттік университетін және БЛКЖО Орталық комсомол мектебін бітірген. Ұзақ жылдар «Балдырған» журналының жауапты хатшысы, «Жалын» баспасында бөлім меңгерушісі, «Жазушы» баспасында аға редакторлық қызмет атқарған.

Дәптермен жұмыс

Сөздік жұмыс.
Шоты – кетпен – еңбек құралы. Тозған - ескі

1.Оқулықпен жұмыс















Түсіну





7 мин










Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

«Мағынаны тану»

1.Оқулықпен жұмыс

Өлеңді мәнерлеп оқу.

2. Әр шумақты жеке-жеке оқытып, айтылып тұрған ойды таптыру.

3. Өлеңді іштей оқу.

4. Өлеңді дауыстап оқыту.


«Атай» өлеңін мәнерлеп оқыту, сұрақ қою арқылы білімдерін ауызша баяндау

1) –Өлеңнің мазмұны кім жайында?-

2) –Өлеңдегі негізгі ой не? —

3) –Өлеңде жылдың қай мезгілі жайлы айтылады?

4)- Өлеңдегі атайдың ұрыста бірге болған батыр кім?


Жеке жұмыс – жаңа тақырыпты өз бетінше оқу.




Оқиды, өлең мазмұнын меңгереді.


Қолдану



6 мин









Мақсаты:

Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.

Тапсырма беріледі.


Өлеңнің әр шумағындағы мазмұны бойынша қима сюжетті суреттерді құрастырып постер қорғау. Оқушыларға өз пікірлері мен әсерлерін постер арқылы білдіруге мүмкіндік беру арқылы әсерлерімен бөлісу.

[pic]

Оқушылар постерлік тапсырмаларды орындайды.

Өлеңдегі шумақтың мазмұнын анықтайды.

Суреттерді жапсырып өз тапсырмасын орындайды.

Оқушылар бағдаршам арқылы келесі топтағы көршілестерін бағалайды.


[pic]



[pic]

Сергіту сәті






1 мин

Көктем мезгіліне қатысты іс-әрекеттерді айтқызып, орындату.


Қоюланып қара бұлт,

Жаңбыр жауды себелеп.

Жапырақты жамылып,

Бұға қалды көбелек

Оқушыларға тілдерін жаттықтыру мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

Оқушылар хормен айтып, орнында жасайды.

Талдау





2мин

Мақсаты:

Оқушының қиялдау дағдыларын жетілдіру.

Көктем туралы өз ойларын айтқызу


Оқушылар өздеріне негізінде ойларын қорытындылай отырып сөйлейді.

Жинақ-тау




6 мин

Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау

Сұрақтарға жауап алу.

  1. топ . Аяқталмаған ой:


Мен үлкендерді құрметтеймін...

2-топ Өлең құрастыр:

КІМ?

ҚАНДАЙ?

НЕ ІСТЕДІ?

СӨЗ ТІРКЕСІ

БІР СӨЙЛЕМ

3-топ Кезбе тілші

Тілші мен атаның әңгімесі

[pic]

[pic]



Оқушылар кластерді топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.

Топпен талқылайды, ойланады, жазады.







Әр телеарналардың тілші-лерімен сұхбат жүргізіледі. Хабар 31

24 КZ АСТАНА

ҚАЗАҚСТАН









Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.

Қоры-тынды

Рефлек-сия

2мин

Рефлексия

Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

[pic]

«Кері байланыс» Бағалау шамдары әдісі бойынша оқушылар өздерінің алған білімдерін шамның үш түсіне стикер жапсыру арқылы өз білімдерінің қандай дәрежеде екендігін көрсетті .

[pic]


Үйге тапсырма

1мин

«Атай» өлеңін мәнерлеп оқу .

«Атай» өлеңі бойынша өз ойларын мазмұндап жазу.


Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қойылады.

































Бауыржан Момышұлының айтқан нақыл сөздері