Тыңдаушы: Сыздыкова Ж.К.
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік рәміздер.
Сынып: 3
Мерзімі: 22 қазан
Сабақ мақсаттары: Түсініп оқу. Әр белгінің мәнін ашу.
Міндеттері: - Мәтіннен түйін сөздерді, айтылған ойды, дәлелдейтін сөйлемді, сөз тіркестерін таба білу;
өз сөздерімен әңгімелей білуге;
өзіндік пікір айтуға үйрету;
топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: математика, сурет, қазақ тілі
Құралдар: әдебиеттік оқу оқулығы, картошалар, жіп, маркер, постер
Әдіс- тәсілдер: «миға шабуыл», «өрмекшінің өрмегі», конверт тапсырма, түртіп алу, постерге салу, кестеге түсіру, сөздерден сөз жасау, диалог, тест
Оқыту нәтижесі: білімдерін еске түсіреді, мәтін ішінен табады, сипаттайды, ой бөліседі, бір- бірін бағалайды, пікір алысу арқылы ой түйуге дағдыланады.
Сілтеме: «Атамұра» 2013ж. Төртінші басылымы. Авторы: Б.Т.Қабатай; С.Р.Рахметова.
Сабақ кезеңдері Уа
қыт
Кіріктіріл
ген модуль
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушылардың іс- әрекеті
Бағалау
Ұйымдас
тыру кезеңі
2мин
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.«бір- біріне сәттілік тілеу»
4 топқа математика пәнімен байланыстыра отырып топқа бөлемін. Карточкаларда өрнектер жазылған.
Оқушылар бір- біріне сәттілік тілейді.
Амалдарды орындай отырып мәні 1, 2, 3, 4 деп 4 топқа бөлінеді
Білім алу
5 мин
ОЖТ, СТОү,
ОүБОБ
Үй жұмысын «Өрмекшінің өрмегі» ойыны арқылы еске түсіру
Бір- біріне сұрақ қоя отырып өткен тақырыпты еске түсіреді.
«құрылған өрмек»
Түсіну
5 мин
Ом ОЖТ,
ОүБОБ,
ОБжК, СТОү
Ту. Елтаңба. Әнұран. Тақырыпты оқи отырып «түртіп алу» әдісін қолдану. Өздіктерінен меңгеру. Топта талдау. Тапсырма беріледі, әр топ берілген тапсырмаларын орындайды.
жұпта, топта талдайды.
смайлик
Қолдану
10
мин
ОүБОБ,
ОмОЖТ,
СТОү, ОЖЕСОжО
«Өзіме алғаным» ой бөлісу
Білімдерін постерге салу
[pic]
Бірін- бірі бағалау
Талдау
8мин
ОүБОБ
ОмОЖТ,
ОБжК
Елтаңба. Ту. Гимн.
Қайдан көруге және қайда пайдаланады. Кестеге түсіру.
Оқушылар топта білгендерін кестеге түсіреді
Бірін- бірі бағалау
Жинақтау
5мин
ОүБОБ,
АКТқ,
ОмОЖТ, СТОү, ОБжК, ТжДБО
Байрақ. Елтаңба. Рәміздер сөздерінен жаңадан сөз құрастыр
Топта берілген сөздерден әр топ сөз құрастырады
«Қол шапалақ
тау»
Рефлексия
7мин
ОүБОБ,
ОмОЖТ, СТОү, ТжДБО
8 сұрақтан тест орындау.
Бір- бірін берілген дұрыс жауап арқылы тексереді
[pic]
Үй жұмысы
3 мин
Өтікен тақырыпқа байланысты сұрақар дайындап келу.
Тыңдаушы: Сыздыкова Ж.К.
Пәні: Дүниетану
Сабақтың тақырыбы:Өсімдіктер қанша жыл тіршілік етеді?
Өсімдіктердің көбеюі. .
Сынып: 2
Мерзімі: 13 ақпан
Сабақ мақсаттары: Өсімдіктердің тіршілік ету мерзімін анықтау. Өсімдіктердің көбею жолдарын түсіндіру.
Міндеттері: - ойын жеткізе алуға дағдыландыру;
бір- біріне баға беруге баулу;
өзіндік пікір айтуға үйрету;
топпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: математика, сурет, қазақ тілі
Құралдар: дүниетану оқулығы, сынып ережесі, түрлі өсімдіктер, топырақ, шардағы ауа, шам, қима суреттер, фламастер, постер, смайликтер, тест парағы.
Әдіс- тәсілдер: «миға шабуыл», теріп алу, салыстыру, топтау, сәйкестендіру, тәжірибе арқылы талдау, тест.
Оқыту нәтижесі: білімдерін ортаға салады, салыстырады, теріп алады, өз ойын толық жеткізеді, бір- бірін бағалайды.
Сілтеме: «Атамұра» 2013ж. Төртінші басылымы. Авторы: Б.Т.Қабатай; С.Р.Рахметова.
Сабақ кезеңдері Кірікті
рілген модуль
Мұғалімнің
іс- әрекеті
Оқушылардың
іс- әрекеті
Ұйымдас
тыру кезеңі
Психологиялық ахуал туғызу.
Күлім қағып қолымды,
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы- жылы жүзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақанымен,
Қолыңды бер қысайын.
Амандасып өзіңмен,
Құшақтап бір алайын.
Бір түсті гүл суреттері арқылы 3 топқа бөлу:
1 жылдық өсімдіктер
2 жылдық өсімдіктер
Көп жылдық өсімдіктер
Өлең жолдарын айта отырып қимылмен көрсетеді.
Таңдап алған атаулар бойынша топтасып отырады.
Білім алу
ОЖТ, СТОү,
ОүБОБ
Өткен тақырыпты еске түсіру. Көрнекіліктер арқылы: топырақ, шардағы ауа, шам /жылу, жарық/
Толықтыру сұрақтары:
жеміс неден өсіп жетіледі? /гүл түйінінен/
топырақты тыңайту себебін түсіндір.
Өсімдіктердің құнарлы немесе шөлді жерлерде өскенін қалай білуге болады?
Әр топ өздері қалаулары бойынша бір затты таңдап алады, соны топ ішінде «бас түйістіру» әдісі арқылы талдайды, еске түсіреді, жауаптарын түсіндіре отырып дәлелдейді.
Түсіну
Ом ОЖТ,
ОүБОБ,
ОБжК, СТОү
«Адасқан буын» Тақырыпқа шығу.
«Миға шабуыл»
«Түсініп оқы»
«Конверттегі буындар» құрастырады, тақырыпты ашады.
Ортаға салады.
Оқиды, ортаға салады, талдайды.
Қолдану
ОүБОБ,
ОмОЖТ,
СТОү, ОЖЕСОжО
Өсімдіктердің тіршілік ету себебін түсіндір.
Көбею түрлері
картоп, гүл.
тұқым, сарымсақ.
гүл тамырсабақ, бұтақ.
Әр топ өзіне қатысын оқулықтан табады, себебін анықтайды, дәлелдейді
Әр заттың көбею жолдарын түсіндіре отырып дәлелдейді.
Сергіту сәті
Жел уледі- у- у
Қайың келіп биледі- зу- зу
Қатты- қатты жел соқты- гу- гу
Жапырақтар қол соқты- ду- ду
Қимыл қозғалыс арқылы көрсету
Талдау
ОүБОБ
ОмОЖТ,
ОБжК
Берілген суреттерді тіршілік ету мерзіміне топтастыр
1 жылдық
2 жылдық
Көп жылдық
Постерге жапсырады. Дәлелдейді..
Жинақ
тау
ОүБОБ,
АКТқ,
ОмОЖТ, СТОү, ОБжК, ТжДБО
Тест +, -
өсімдіктің тіршілік ету мерзімі әр түрлі +
күнбағыс екі жылдық өсімдік –
тамыр – жер асты өсімдік мүшесі +
бір пиязшықтан күзде бірнеше пиязшық пайда болады +
сарымсақ түйнектен көбейеді –
тұқым арқылы дәнді дақылдар өсіруге болады +
Алдарында жатқан тест сұрақтарына +,- белгілерін қояды. Тақтада берілген дұрыс жауап арқылы бір- бірін тексереді
Рефлек
сия
ОүБОБ,
ОмОЖТ, СТОү, ТжДБО
Жедел хат.
Көбеб- тірі----------- қа тән қасиет. Өсімдік тұқымынан, пиязшықтан, --------көбейеді. Топыраққа еккен тұқымнан жаңа--- өніп шығады. Осылай өсімдіктердің жер бетіндегі---------- жалғасады.
Жедел хатты толықтырады.
Үй жұмысы
Тағы қандай өсімдіктер қалай көбеюі мүмкін.
Білімін толықтырады