Екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы :Екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу 14*7және98:7

Сабақтың мақсаты:

Білімділік) 14*7 және 98:7 түріндегі екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға жазбаша көбейту және бөлу жайлы оқушылардың білімдерін тиянақтау

Дамытушылық) Оқушылардың ой өрісін математикалық ойлау қабілетін, шапшаң есептеуге үйрету,есептердің шешуін табуға баулу.

Тәрбиелік)Оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа,төзімділікке тәрбиелеу

Сабақтың әдісі: жеке жұмыс , өзіндік жұмыс,

Сабақтың түрі:ертегі сабақ

Көрнекілігі:суреттер,қима қағаздар

Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгелдеу,

Сабаққа әзірлеу

Пхихологиялық дайындық

Қолымда бар он саусақ

Бес саусағым қолдағы

Бес жұлдыздың тармағы

Талап,еңбек,терең ой,

Қанағат,рақым,ойлап қой

Балалардың арманы

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

1)Дәптерлерін тексеріп өту

2)Қызығушылығын ояту

Балалар бүгінгі біздің сабағымыз еркеше болмақ.Балалар сіздерге ертегі тыңдаған ұнайма? Олай болса біз ертегілер еліне саяхатқа барамыз. Саяхатқа баратын ертегіміздің аты «Мақта қыз бен мысық!» ертегісі.Бұл екуеуі дос болып жүреді.Мақта қыз үйін жинап жүріп ,бір мейіз тауып алады да мысықты шақырады.Мысық келмейді.Қыз: келмесең-келме деп мейізді өзі жеп қояды.Жеп болған соң мысық келіп:Неге шақырдың? деп сұрайды.Мақта қыз айтпайды.Сонон соң мысық ендеше қатығынды төгем дейді.Мақта қыз мен құйрығыңды кесіп аламын дейді.Мысық қатықты төгеді.Мақта қыз мысықтың құйрығын кесіп алады.Мақта қыз құйрығымды берші дейді.Қатығымды қайтарған соң құйрығыңды беремін дейді.Енді мысық бізден көмек сұрап тұр.Ол үшін тапсырмаларды орындауға көмектесейік. Сәт сапар достар!

«Ой шақыру»

12*3(Кө)24*2(ту)36*2(бей)60*3(ж)

15*4 (ә)90:3(н)120:4(е)20*4(бө)

30*4(лу)

Жасырын буындардан сабақ тақырыбы шығады.

Көбейту және бөлу

1 мұғалім түсіндіреді.

А) 1-қадам:жазамын 14*7=98

2-қадам:Бірліктерді көбейтемін 4*7*28.Бұл 2 онд.8бірл.Бірліктердің астына 8 бірлікті жазамын,ал 2 ондықты ондықтарды көбейткенде шыққан ондықтарға қосамын.

3-қадам:Ондықтарды көбейтемін:1*7=7.Ал 7 ондыққа бірліктерді көбейткенде шыққан 2ондықты қосамын, 9 ондықты ондықтардың астына жазамын.

4-қадам:Жауапты оқиман:98

14

* 7

28

+70

98

14

*7

98

Ә) 1-қадам 98:7

2-қадам бірінші толымсыз бөлінгіш 9 ондықты анықтаймын.Оны 7-ге бөлемін .Тексеремін

3-қадам: Жауапты оқимын:14

Оқулықпен жұмыс

Сиырдың тапсырмасы:Сиырдың тапсырмасын кубизм ойыны арқылы орындайық.

1(б) Есепті шығар және тексер « Кубизм ойыны» тақтамен жұмыс

1)13*9= 117 3) 65:5=13 5)78:3=26

2)96:6=16 4)14*4= 56 6)19*4=76

Ағаштың тапсырмасы:Ағаштың тапсырмасын жапырақтарды теріп себетке салу үшін жапырақтардың артындағы тапсырманы орындайық

«Жапырақтар тер» ойыны №2

133 60 224 153

19*7+15*4 = 193 28*8+51*3=377

425 100 186 90

85*5-25*4 = 525 62*3-16*6=96

600 153 90 91

75*8+51*3 = 753 45*2+13*7=181

Қыздардың тапсырмасы: Қыздардың тапсырмасын орындау үшін мына шартты есепті шығарайық №3 есепті шығар

62 пәтер-4 үй

90пәтер-7 үй

Барлығы-?

Ш:62*4+90*7=878

Ж:Барлығы 878 пәтер

Сергіту сәті

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау менің басым,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым

Мынау менің сол қолым

Барлық істі атқарған.

Дүкеншінің тапсырмасы:Дүкеншінің тапсырмасын орындау үшін мына теңдеулердің ішінен 15-ке тең теңдеулерді теріп жазып және шығарайық №4Теңдеулерді шешу

Х:7=16 1)75:х=5 2)6*х=90 ) 80:х=5

Х=16*7 х=75:5 х=90:6 х=80:5

Х=112 х=15 х= 15 х=16

112:7=16 75:15=5 15*6=90 80:16=5


3)Х-15=0 4)0+х=15 5) х*1=15 6) х:1=15

Х=15+0 х=15-0 х=15:1 х=15*1

Х=15 х=15 х=15 х=15

15-15=0 0+15=15 15*1=15 15:1=15

Дүкеншінің тағыда мысыққа тапсырмасы бар екен.Дүкенші бізден жұмыртқа сұрап тұр. Мысыққа жұмыртқаны алып беру үшін мына хатқалтадағы тапсырманы орындайық.

Шығармашылық жұмыс

Сыныптағы 30 оқушының жартысы ағылшынша,жартысының үштен бірі әрі,ағылшынша ,әрі немісше,қалғаны тек немісше үйренеді.Оқушылардың нешеуі немісше,нешеуі ағылшынша үйренеді? Нешеуі әрі ағылшынша,әрі немісше үйренеді?

30:2=15ағылшын

15:3=5әрі ағылшынша, әрі немісше

15-5=10 немісше

15ағылшынша

5 әрі ағылшынша, әрі немісше

6 Бос тор көзге тиісті санды тауып жаз «Сәйкестендіру»

1тәул.18сағ= 67мин

1мин 39 с= 32сағ

1сағ 7 мин= 99с

1 сағ 28 мин= 28сағ

1 тәул.4 сағ= 90мин

1 сағ30 мин= 88мин

Сабақты бекіту.Тышқаның тапсырмасы миға шабуыл Бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендеріңді білу үшін тышқан сіздерге тапсырмасын ұсынып отыр.

19*2=38 18*0=0

27*3=81 26*2=52

14*6=84 13*7=91

12*8=96 21*4=84

16*4=64 15*5=75

24*4=96 23*3=69

Қорытынды:

Математикалық тест

1.(5+2)*7 өрнегінің мәні нешеге тең?

А)40

Б)39

С)49

2.(40+20)*8 өрнегінің мәні нешеге тең?

А)840 Б)480 С)320

3.48:8 өрнектердің мәні нешеге тең?

А)3 Б)7 С)6

4.120-20 өрнегінің мәні нешеге тең?

А)100 Б)90 С)80

5.180*0 өрнегінің мәні нешеге тең?

А)180 Б)0 С)1

6.Есептеп тап:20+(7*2)

А)24 Б)28 С)34

7.Қабырғалары 3дм және 5дм болатын тіктөртбұрыштың переметірін тап:

А)16дм Б)14дм С)15дм

8.Теңдеудің шешуін тап:Х+32=70

А)36 Б)32 С)38

9.Жазғы демалыс лагерінің бірінде 50 бала, ал екінші лагерьге біріншісіне қарағанда 20 бала кем демалуға келді. Екі лагерьге барлығы неше бала демалуға келді?

А)70бала Б)80бала С)60бала

10.Өрнектің мәнін тап:5*5+5:5=

А)26

Б)15

С)10

Жауабы:1)с,2)б,3)с,4)а,5)б,6)с,7)а,8)с,9)б,10

Үйге:№5,№7 88-бет

Бағалау