Жамбыл облысы
Тараз қаласы
№11 орта мектебі
Мұғалім:Чмаева Ж.Д.
2 «Б» сыныбы
Қазақ тілі Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз қ мен ғ. 97-102 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Дауыссыз қ, ғ дыбыстары. Қ мен ғ дыбыстарының емлесі.Қ дыбысына аяқталған сөзден кейін келген дауысты ы, і дыбыстары.
Дамытушылық: Алған білімдерін талқылау, бекіту арқылы өз ойларын еркін жеткізуге жағдай орнату. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін және ынтасын арттыру. Сауаттылыққа баулу, сауатты және көркем жазу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру. Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс: Ережелерді жаттау.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Дауыссыз дыбыстар деген не?
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Қ, ғ дыбыстарының дыбысталуы, емлесі..
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
Сөздік диктант алу.
Кітап, мектеп, доп, қап, қолғап, талап, клуб, штаб,.
97-жаттығуды орындау.
Сөздерді буынға бөліп оқу.
Қ, ғ дыбыстарының нешінші буында келгенін байқа.
Қ, ғ дауыссыз дыбыстардың қай тобына жатады?
98-жаттығу.
1) Ғ дыбысының сөз соңында келмейтінімен таныстыру.
2) Қ дыбысына аяқталған сөздерге дауысты дыбыс жалғанғандағы өзгеретіндігі жөнінде мағлұмат беру.
Бақ – бағы
Тақ – тағы
Жақ – жағы т.с.с.
Өлеңді көшіріп жазу. «Мектеп – ана»
Өзгеріске ұшыраған дыбыстар.
Сергіту сәті.
Пысықтауға арналған жаттығу.
99-жаттығу.
1. Берілген сөздерге ы, і дыбыстарын қосып, үлгі бойынша жаз
Сабақ – сабағы, ...
102–жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құра.
ҒАРЫШКЕР
Сыныппен жұмыс.
Сөздік диктант
қайың – қайығы
құрақ -
қайрақ-
жаңғақ-
оймақ-
1. Берілген сөздерге ы, і дыбыстарын қосып жаз
2 .Оймақ сөзіне екі сөйлем жаз.
3. қайрақ сөзіне фонетикалық талдау жаса.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 100,101-жаттығу. Ережелерді жаттау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау