Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашуКүні: 16.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қожанасырдың тойға баруы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
«Асыл сөз» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен жұмыс).
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic]
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Аңыз белгілі бір адамның атына, іс-әрекетіне байланысты туады. Аңыздағы әңгіме тарихта болған адам төңірегінде құрылады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан мәнерлеп оқу. «Қожанасырдың тойға баруы»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
Тақырыпты талдау.
Сұрақ-жауап:
Алғаш рет Қожанасырды үй иесі неліктен сыйламады?
Ал екінші рет неліктен сыйлады?
Қожанасыр туралы тағы қандай әңгімелер білесің?
Дәптермен жұмыс.
Оқушылармен мәтінді рөлге бөліп тізбектей оқу.
Сергіту сәті.
Әңгімені рөлге бөліп орындау, сахналап көрсету.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 17.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Алдар Көсе мен бай баласы.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
[pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic]
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Аңыз белгілі бір адамның атына, іс-әрекетіне байланысты туады. Аңыздағы әңгіме тарихта болған адам төңірегінде құрылады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан мәнерлеп оқу. «Алдар Көсе мен бай баласы»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
Тақырыпты талдау.
Сұрақ-жауап:
Әңгімені рөлге бөліп оқыңдар.
Алдар Көсе туралы тағы қандай әңгіме білесіңдер?
Сергіту сәті.
Әңгімені рөлге бөліп орындау, сахналап көрсету.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 17.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Арыстан мен түлкі. (Ертегі)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.Жаттау.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
«Асыл сөз» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен жұмыс).
[pic] [pic] Аңыз
[pic] [pic] Мақал-мәтел
Жаңылтпаш деген не?
Жұмбақтар
[pic] Шешендік сөздер
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан мәнерлеп оқу. «Арыстан мен түлкі»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту
Сергіту сәті.
Тақырыпты талдау.
Сұрақтар:
Арыстан қандай айла тапты?
Түлкі қалай аман қалды?
Әңгімені рөлге бөліп орындау, сахналап көрсету.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
«Асыл сөз» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен жұмыс).
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
[pic]
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.Жаттау.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 18.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Диктант
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың игерген білім дағдыларын бақылау. Сауатты, көркем жазу дағдыларын дамыту. Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру. Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі:
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Бақылау диктанты
Менің үйім
Мынау - менің үйім. Менің үйім Абай көшесінде. Мен үшінші үйде, оныншы пәтерде тұрамын. Пәтерім екінші қабатта. Пәтерімде үш бөлме бар. Бір бөлме үлкен. Екі бөлме кішкентай.(26)
Тапсырма:
1. Соңғы сөйлемдегі дауыссыз дыбыстардың астын сыз.
2. Нешінші? сұрағына жауап беретін сөздердің астын сыз.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 19.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Күшік пен мысық . (Ертегі)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.Жаттау.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
[pic] [pic] Аңыз
[pic] [pic] Мақал-мәтел
Жаңылтпаш деген не?
Жұмбақтар
[pic] Шешендік сөздер
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан мәнерлеп оқу. «Күшік пен мысық»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту
Сергіту сәті.
Тақырыпты талдау.
Сұрақтар:
Күшік қасқырды қалай мақтады?
Мысық күшікке қандай мінездеме берді?
Мақтаншақтық неге әкеп соқтырды?
Сергіту сәті.
Оқушылармен мәтінді рөлге бөліп тізбектей оқу.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic]
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.Жаттау.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 19.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Бақылау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың игерген білім дағдыларын бақылау. Сауатты, көркем жазу дағдыларын дамыту. Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру. Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
ІҮ. Бақылау
Дыбыс
А) жазамыз Ә) Белгілейміз Б) Естиміз В) көреміз
2. Әріпті
А) белгілейміз Ә) естиміз Б) айтамыз В) қайталаймыз
3. Кіші әріпті тап
А) Ж Ә) и Б) Қ В) Н
4. Бас әріпті тап
А) р Ә) а Б) с В) У
5. Дауысты дыбысты тап
А) б Ә) ф Б) ы В) з
6. Дауыссыз дыбысты тап
А) и Ә) ә Б) х В) і
7. Жуан дауысты дыбысты тап
А) ә Ә) і Б) ұ В) қ
8. Жіңішке дауысты тап
А) л Ә) е Б) н В) о
9. Жуан естілетін и дыбысы бар сөзді тап
А) қиын Ә) шие Б) ине В) киін
10. Дауыссыз у дыбысы бар сөзді тап
А) қуыршақ Ә) ту Б) уақыт В) алу
11. Жіңішке у дыбысы естілетін сөзді тап
А) суат Ә) сурет Б) тату В) қуыс
12. Жіңішке айтылатын сөзді тап
А) қауын Ә) қарбыз Б) өрік В) алма
13. Жуан айтылатын сөзді тап
А) кеме Ә) желкен Б) қайық В) ескек
14. Жуан және жіңішке жұп дауысты
А) қ-ғ Ә) ц-с Б) о-ө В) ю-я
15. Оқылмайтын әріп
А) ю Ә) ъ Б) ж В) һ
Ү. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
ҮІ. Үйге тапсырма беру
Ереже жаттау
ҮІІ. Бағалау
Тест тапсырмаларынан аллған бағалаларын мадақтап айтып бағалаймын.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 20.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Дайын үлгі бойынша сұрақтарға жауап жазу
Сабақтың мақсаты: Балаларға өз білген, түйгендерін қағазға түсіруге, өткен тақырыптарды еске түсіруге дағдыландыру. Оқушыларды жеке жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру. Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға, жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Өткенге шолу
Сұрақ-жауап алу арқылы өькен тақырыптарға ауызша шолу жасап өтеміз.
ІІІ. Бекіту бөлімі
Балаларға дайын үлгідегі қағаздар таратып берем, ішінде дайын сұрақтарымен. Балаларға 35-минут уаұыт беріледі және 25-сұрақ. Балалар осы сұрақтарға жазбаша жауап жазулары тиіс.
Балалаға берілетін қағаз
Бекіту парағы
1 «Ә» сынып
Аты-жөні:________________________________
Бағасы:_______
Күні: _______
Мұғалімі: ________________________________
Сұрақтар
Бір буынды сөз
Талмалдау
Жіңішке дауысты дыбыс
Сөйлем
Сөйлем түрлері
Дыбыс
Әліппе
Қосарлы дыбыс
Сөз таптары
Зат есім
Етістік
Сын есім
Сан есім
Бас әріппен жазылатын сөздер
Жуан дауысты дыбыс
Дауыссыз дыбыс
Қатаң дауыссыз дыбыс
Ұяң дауыссыз дыбыс
Үнді дауыссыз дыбыс
Тыныс белгілер
Мәтін
Халық ауыз әдебиеті
Буын
Жұп дауысты дыбыстар
Жұп дауыссыз дыбыстар
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Не түйдіңдер?
Сұрақтар қиындық тудырды ма?
Қай сұрақтар қиындау болды?
Ү. Үйге тапсырма беру
Ана тілі барық ережелерді қайталау
ҮІ. Бағалау
Сұрақтарға жауап бергендеріне байланысты бағаларын қоямын.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 21.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Ақымақ қасқыр .
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.Жаттау.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
[pic] [pic] Аңыз
[pic] Мақал-мәтел
Жаңылтпаш деген не?
Жұмбақтар
Шешендік сөздер
Қандай ертегілер білесіңдер:
─ Арыстан мен түлкі
─ Күшік пен мысық
─
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан мәнерлеп оқу. «Ақымақ қасқыр»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту
Сергіту сәті.
Тақырыпты талдау.
Сұрақтар:
Қой мен ешкі қасқырдан қалай құтылды?
Сергіту сәті.
Оқушылармен мәтінді рөлге бөліп тізбектей оқу.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
[pic] [pic] [pic]
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтінді оқып мазмұндау
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: дүниетану
Күні: 23.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Жыл бойы өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты: Адамның тірі табиғаттағы орны мен рөлін бағалау, субъект – субъект қарым-қатынасының мәнін түсінуге жеткізу..Өсімдіктер мен жануарлар және олардың тіршілігі жайлы түсінік беру. Тәжірибелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояту. Дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, тіл байлығын арттыру. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.Жануарларды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Суреттер топтамасы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жануар – жануар жануар - өсімдік Адам - жануар Адам - өсімдік
«Адам, жануар, өсімдік – табиғат бөліктері»
«Табиғат - өлі және тірі табиғат»
«Адам – қарым-қатынысты жасаудағы басты тұлға» * «Табиғатты қорғау – ізгі мақсат»
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқулықпен жұмыс.
- Мәтінді мәнерлеп оқу.
- Оқушыларға мәтінді мәнерлеп , тізбектей оқыту
Сергіту сәті.
- Сұрақтар мен тапсырмалар:
Айналдағы дүниені қорғаудың қажеттілігі неде?
Суды, жерді, өсімдіктерді, жнуарларды неге қорғаймыз?
Суретпен жұмыс.
Осы мселелерге өз тарапыңнан қандай үлес қостың?
Адам күнделікті ластанған ауа мен суды қалай пайдаланса денсаулығына қандай зиян келетінін ойлан.
Айналадағы дүниені қорғау үшін адам алдында қандай міндеттер тұр?
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: дүниетану
Күні: 16.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Аңдардың жазғы тіршілігі
Сабақтың мақсаты: Табиғат жайлы түсінігін кеңейту. Аңдардың өмірін жазғы тіршілігін ортаға салу. Аңдардың пайдасын түсіндіру. Оқушылардың сөздік қорын , сөйлеу мәдениетін, белсендлігін дамыту. Аңдар өмірінің беймәлім тұстарынан мәлімет беру. Жыл мезгілдерінің өзгеруіне сәйкес тіршіліктің де әр түрлі болатынын дәлелдеу. Табиғатты сүюге аң-құстарға қамқорлық болуға , мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, аңдардың және олардың төлдерінің суреттері.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сұрақ- жауап.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
-Балалар , біздер 2 тоқсаннан бері жануарлар дүниесімен таныстыру. Олай болса, айта қояйықшы жануарлар дүниесі қандай түрлерге бөлінеді?
-Біз енді балалар үйге берілген тапсырма бойынша әңгіме кестесін құрайық.
Жануарлардың бұл түрлері неге бунақденелілер деп аталған?
- Өйткені бұл жәндіктер өте ұсақ болғандықтан және денелері бунақталып келетіндіктен бунақденелері деп аталады?
- Бунақденелер қыста қалай қыста шығады?
Қалай көбейеді?
Бунақденелері қыста топырақтың арасына тығылып немесе жапыраққа оранып қыстап шығады. Көктемде жұмыртқа салады, жұмыртқадан дернәсіл шығады.
Олар қандай болады? (Зиянды, зиянсыз)
Зиянсыз түрлерін кім атайды?
Зиянды түрлерін кім атайды?
Үйге берілген екінші тапсырма кім осы жәндіктердің қай түрінің суретін салып келді? (тексеру)
ІІІ. Жаңа сабақ
«Қызығушылықты ояту»
Балалар, өздерің білетін аңдардың аттарын жазыңдаршы, кәне.
А) Кірпі - түлкі- қасқыр- аю- арқар-
-Кім осы аңдар туралы не біледі екен? Қане айтайық.
Б) Тақтадан суреттерді шығара отырып толықтырып кету.
Көктемде қысқы ұйқыдан ерте оянатын жануарларды атаңдаршы?
Олардың ұйқыдан оянуына не себе болады?(Күнннің , ауа райының жылынуы?)
Көктемнің аяғына қарай оянатын жануарларды атаңдаршы?
Қыста ұйқыдан оянып , қайтадан ұйқыға кететін қандай жануарларды білесіңдер?
Ұйқыда жатып ақ балалайтын қандай жануар?
Жабайы аңдар деп неге атаймыз?
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
Ү. Сабақты қорытындылау
(«2030-барыс» суретін шығару.)
-Н.Ә. Назарбаев «Қазақстан -2030 стратегиялық бағдарламасында Қазақстанның символы ретінде барысты алып, Қазақстан 2030 жылдары Орта Азия барысына айналып, біздің мемлекетіміз ең ірі алпауыт мемлекеттермен терезесі теңеледі деген.
Осыдағы бейнеленген барыстай алғыр да, шапшаң, айбатты да қайратты болып,алға қалайда білімді де білгір, сұлуын аққуға , әншісін бұлбұлға , ер жігітін қыранға теңейтін, қарға баласын «апағым», кірпі баласын «жұмсағым» дер деп айтар халқымыздың , қазақстан елінің мықты болашағы болар ұрпағы болайық оқушылыр!
ҮІ. Үйге тапсырма беру
Мәтінді оқу, мазмұндау. Жануарлар тіршілігі туралы 2-3 сөйлемнен тұратын эссе жазу.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: бейнелеу өнері
Күні: 18.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Ертегі кейіпкерлерін бейнелеу
Сабақтың мақсаты: Ертегілерді еске түсіру, елестету арқылы ертегі кейіпкерлерінің бейнелерін қағаз бетіне түсіре білуге машықтандыу. Тапқырлыққа, қайырымдылыққа, ұқыптылыққа, әдемілікті түсіне білуге, талғампаздыққа баулу. Оқушылардың дүниетанымдарын, ақыл - ойын, шығармашылығын арттыру. Ойлау, есте сақтау, қайта жаңғырту қасиеттерін, танымдық қызығушылықтарын дамыту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сын тұрғысынан ойлау, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: «Ертегілер елінде» ертегі кітаптар бұрышы, ертегі кейіпкерлерінің суреттері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
А) Алғашқы ұйымдастыру
(оқушылардың оқу құралдарын реттеп, зейіндерін сабаққа аудару)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Екі жақты күнделіктің сұрақтары:
1. Табиғат көрінісін бейнелеген көркем шығарма «портрет» деп аталады.(жоқ)
2. Адамның бет пішіні бейнеленген көркем шығарма «пейзаж» деп аталады.(жоқ)
3. Саз балшықпен, ермексазбен, ағашпен, таспен жұмыс істеп, бейне тұрғызатын суретшілерді «мүсінші» дейді.(иә)
4. Ә. Қастеев 1904 жылы Алматы облысының Шежін ауылында дүниеге келді.(иә)
5. 2004 жылы Ә. Қастеев атамыздың 100 жылдық мерей тойы тойланды.(иә)
6. Акварель бояуы суда ерімейді.(жоқ)
ІІІ. Жаңа материалды меңгерту.
а) Ой қозғау
- Ерте, ерте, ертеде
Ешкі жүні бөрте де
Қырғауылы қызыл екен
Құйрық жүні ұзын екен – жолдары ненің бастамасы?
- Ертегі
ә) Топтау
- «Ертегі» сөзін естігенде қандай ой келеді, не естеріңе түседі, көз алдарыңа не елестейді?
Ертегі: - Ұшқыш кілем, жезтырнақ, хан, ханшайым, жағыз көзді дәу, сөйлейтін жануарлар, Айдаһар
- Олай болса, бүгінгі сабағымыз ертегі туралы болмақ. Сабақтың тақырыбы: «Ертегі кейіпкерлерін бейнелейік» деп аталады. Бұл сабақта ертегілерді еске түсіріп, ертегі кейіпкерлерінің бейнелерін қағаз бетіне түсіре білуге, яғни бейнелей білуге үйренеміз.
ІҮ. Іс-тәжірибелік уақыт
[pic] [pic] [pic]
Ү. Қорытынды
- Ертегінің қай бөлімін салдың?
- Қай кейіпкер ұнады? Неліктен?
ҮІ. Бағалау
Ауызша бағаланады.
ҮІІ. Үйге тапсырма беру.
Өздерің білетін ертегілердегі кейіпкерлерді бейнелеу.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: бейнелеу өнері
Күні: 20.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: «Менің Қазақстаным»
Сабақтың мақсаты: қушыларды еске түсіру, бейнелі ойлау арқылы сурет салуға үйрету. Заттың, нәрсенің формасын, түсін, көлемін таба білуге бейімдеу. Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, ойлау әрекетін дамыту. Балаларды мейірімді, адал болуға тәрбиелеу. Табиғатты қорғау, экологиялық тәрбие негіздерін қалыптастыру.
Көрнекілігі: Астана қаласының әсем жерлерінің суреттері. Белсенді тақта.
Сабақтың барысы
ІҰйымдастыру бөлімі.
ІІ.Өткенді қайталау. (тест тапсырмалары берілді)
1. Ой шақыру стратегиясы
а) Қазір жылдың қай мезгілі?
ә)Күзде табиғатта қандай өзгерістер болады?
КҮЗ
Құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
Күн салқындайды
Егін піседі, жинаймыз.
Ағаштар жапырақтары сарғайып, түседі.
Жаңбыр жауады.
Жәндіктер жылы жерге тығылады.
Жұмбақтар шешу.
Торын құрып қояды,
Шыбынды жояды. (өрмекші)
Ызыңдап ән салған,
Жұп-жұқа қанаты.
Тәттіге тамсанып
Қоқысқа қонады. (шыбын)
Құжынаған тым іскер
Бірлескенде жұмыскер. (құмырсқа)
Өзі кілем түріндей
Құдды қырдың гүліндей.
Гүлге қонса кетеді
Айырмасы білінбей. (көбелек)
ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Қосымша мәлімет беру.
Егеменді еліміздің Елордасы – Астана. Есіл өзенінің бойында 1824 жылы әскери бекініс ретінде пайда болған. 1868 жылы қала мәртебесін алды. Бүгінгі күні Астанада 80-ге тарта ұлт өкілдері тұрады. Астана – Қазақстанның астанасы.
Астана қаласы Сарыарқа даласында Есіл өзенінің жағасында орналасқан. Еуропа мен Азияны жалғастырып жатқан Ұлы Жібек жолының бойындағы қала. Бүгінде Астана қаласы Қазақстанның саяси, экономикалық мәдени және ғылыми орталығына айналды. Астанада Президент Ақ ордасы, Парламент сенаты мен мәжіліс иелері, Конгресс-холл, мұражайлар, мәдени орындар бой көтерген.
2.Астана туралы не білеміз? (Ортаға салу)
Қазақстанның астанасы. 1998 жылдың 6 мамырынан бастап Астана қаласы.
ҚР рәміздері туралы әңгімелеп өту.
3.Астана қаласының ең көрнекті жерлеріне бейнефильмнен шолу жасау.
«Бәйтерек» туралы дәлелдер келтіру.
Елордамыздағы Астана-Бәйтерек монументі еліміздің бүгіні мен келешегінің көрінісі. Бұл Бәйтеректің биіктігі-97 метр.
«Астана-Бәйтерек» монументі кешенін салу идеясының авторы ҚР президенті Н.Ә. Назарбаев.
Тапсырма: көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой.
.........-жас қалам,
.........-бас қалам.
Төрінде –Бәйтерек.
Тура жолға бастаған.
4. Өз бетімен жұмыс. «Астана қаласының әсем жерлерін бейнелеу.
ІV. «Бес жолды өлең»
Не?-------------------------Астана
Қандай?------------------Әдемі, үлкен.
Не істейді?--------------Көркейеді.
Идея----------------------Астана – біздің бас қала.
Синоним----------------қала
V.Қорытындылау.
Астана қандай? Несімен ұнайды?
VІ.Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: еңбекке баулу
Күні: 20.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы : Күлтебасты қуыршаққа айналдыру
Сабақтың мақсаты: Жіптен күлтебас жасау жолын түсіңдіру. Күлтебас жасау арқылы оқушылардың қол икемділіктерін дамыту. Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, қол өнерді құрметтей білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Аралас
Сабақтың әдістемелік тәсілі:
Сабақтың қолданбалы көрнекілігі: Күлтебас
Сабақтың пайдаланатын құралдары: жіп, қайшы, қатты қағаз.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Жіптен құрамақ құрастыру.
1. Шайдың қандай қасиеті бар?
2. Шайдың қандай сорттары өсіріледі?
3. Олардың бір - бірінен қандай ерекшелігі бар?
4. Шайды дұрыс демдеу туралы айтып беріңдер.
5. Какаоның қандай қасиеттері бар?
6. Оны қонақтарға қалай ұсынады?
7. Кофенің қандай қасиеттері бар?
ІІІ. Жаңа материалдармен танысу.
Бүгінгі өтетін сабақ тақырыбы: «Күлтебас жасау» деп аталады.
ІV. Жаңа сабақ.
1.Күлтебасты қандай бұйымдарда пайдаланамыз?
2.Күлтебасты неден жасауға болады?
Практикалық бөлім.
Күлтебас жасау тәсілі. 1- 4 сурет бойынша жасау.
VІ. Қорытынды бөлім.
— Күлтебастан қандай ойыншық жасауға болады?
- Күлтебасты қуыршаққа айналдыруға болады.
- Оқушылардың жасаған күлтебастарын тақтаға іліп қою.
VІІ. Үйге тапсырма беру,бағалау
Күлтебасты бас киімге тігу
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: еңбекке баулу
Күні: 21.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: филимон ойыншықтары
Сабақтың мақсаты:Балалардың сүйікті ойыншықтары арқылы оларды бауырмалдыққа, мейрімділікке, қамқор болуға дағдыландыру. Ойыншықтары туралы білуге үйрету, баланың сөздік қорын, тіл байлығын жетілдіре түсу. Балаларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік:Әртүрлі ойыншықтар: Қуыршақ, доп, машина және аңдар.
Сабақтың барысы:
I - Ұйымдастыру
Сабаққа назарын аудару
ІІ. Өткенге шолу
Аяғы бар жүрмейді
Аузы бар күлмейді
Айнымайды бөпемнен
Тек сөйлеуді білмейді. (қуыршақ)
2. Суға салсаң батпайды,
Түскен жерде жатпайды (доп)
ІІІ. Жаңа сабақ
1. Іші толған бөлменің,
Ойыншығым мол менің
Босқа тізіп қоймайық,
Келе ғой, достар ойнайық.
2. Мына тұрған арғымақ,
Мінем оған қарғып – ақ.
Тістемейді, теппейді
Бос қойсаң да кетпейді.
3. Мына тұрған тайлағым,
Келмейді оны байлағым.
4. Мына тұрған сиырым,
Томпайтып тұр бүйірін.
5. Мына тұрған қояным,
Алдына жем қоямын.
Құлағы оның ұзын – ақ,
Өзі бірақ қорқақ.
6. Мына тұрған машинам,
Зымырайды тоқтамай,
Алдына тұраң машинамның,
Қағып кетем байқамай.
ІҮ. Практикалық жұмыс
Ойыншықтар жасау
Ү. Сабақты қорытындылау
- ойыншықтарды ұқыпты ұстай білесіңдер ме?
Ойыншықтармен күнде біз,
Кешке дейін біргеміз
Кейде еңбек етеміз,
Кейде ойнап кетеміз
ҮІ. Үйге тапсырма беру
Аяқталмаған жұмысты аяқтау
ҮІІ Бағалау
Көрме арқылы оқушыларды мадақтап бағалаймын.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: еңбекке баулу
Күні: 24.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Көрме ұйымдастыру
Мақсаты: Оқушылардың жыл бойы жасаған шығармашылық
жұмыстарын көрмеге шығару.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Көрнекіліктер:. Оқушылардың шығармашылық жұмыстары.
Әдісі: көрме, практикалық
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын аудару
ІІ. Өткенге шолу
Білімін тексеру, өткен сабаққа шолу.
ІІІ. Жаңа сабақ
Сабағымызда алған білімімізді еске түсіріп, тексеріп , сапақа саламыз. Ол үшін әр оқушының жыл бойы мұғалімнің көмегімен орындаған өзіндік жұмысын ортаға, яғни көрмеге шығарамыз.
Әр оқушы өзінің көрмеге қойған бұйымдарының қалай жасалғанын, қандай мата қолданғанын, оюдың қандай түрін пайдаланғанын, түр үйлесімділігін айтып, жұмысын қорғайды. Оюға қысқаша мағлұмат береді.
Оқушылардың жасаған жұмыстары көрермен қауымды тамаша бұйымдарымен тамсандырады.
Нәтижесінде оқушылардың қызығушылығы арта түскені байқалады.
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Балалар бі міне осыған дейін еңбекке баулу сабағын оқып ол сабақтан бірнеше неше түрлі суреттер бұйымдар жасап үйрендік. Осы 1-сыныптың еңбекке баулу сабағын аяқтағалы отырмыз. Мына сіздердің істеген жұмыстарыңыз. Осыншама көптеген бұйымдар үйрендік.
Ү. Бағалау
Мадақтап бағалаймын.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: музыка
Күні: 16.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қазақы дастархан
Сабақтың мақсаты: Балаларға қазақ дастарханының
маңызын түсіндіру,оның халық үшін қасиетті саналатынына мән беру.
Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізебілу қабілеттерін дамыту. Оқушыларды бірін бірі тыңдай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Көрнекілігі : Үнтаспа , суреттер, оқулық
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ-жауап, ән айту, әңгімелеу
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын аудару
Психологиялық дайындық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Мұғалім ол біздің» өлеңін хормен және әуенмен айту
ІІІ. Жаңа саба
«Қазақы дастархан» әні
Қазақтың дастарханы-ай,
құнар қандай?!
Қараймын көзім тойып,
құмар қанбай.
Көлбайдың қою шайы-ай
қаймақ қатқан.
Жандырар жанарыңды шырағдандай.
Қазақтың дастарханы.
Бүгінгі ел ішінде,
Дәстүрді жалғастырған.
Татулық белгісімен,
Жағалай малдас құрған.
Ей, менің асқар тауым,
Қазақы дастарханым.
Өзіңсің бақ-берекем,
Ақ қайнар бастауларым.
Анаға ақ пейілмен,
Иілсе келін-балаң.
Ықылас-ізет еткен,
Сыйластық елін табам.
Ей, менің асқар тауым,
Қазақы дастарханым.
Өзіңсің бақ-берекем,
Ақ қайнар бастауларым.
Дәм татар талай ғасыр,
Ұрпақтар абай болсын.
Кірлетпей таза ұстасын,
Халықтың шар айнасын.
Начало формы
Конец формы
Музыка тыңдау: «Қазақы дастархан» әні
ІҮ. Үйге тапсырма:
Ән жаттау
Ү. Бағалау:
Оқушыларды деңгейлеріне байланысты бағалау
ҮІ. Қорытындылау
Балалар сабақ түсінікті болды ма?
Талқылау
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: музыка
Күні: 23.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы:Қазақстан Республикасының Гимні
Сабақтың мақсаты: Балаларға мемлекеттік рәміздердің
маңызын түсіндіру және әнұранды орындау мәдениетін үйрету
Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту Оқушыларды бірін бірі тыңдай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Көрнекілігі : Үнтаспа , суреттер, оқулық
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі көрнекілік, ән айту
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезең
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні
Біздің Отанымыз – Қазақстан. Оның басты рәміздерінің бірі – Гимн. 2006 жылдың 7 қаңтарында Қазақстан Республикасының жаңа Мемлекеттік Гимні қабылданды.
Гимннің сөзін жазғандар – Жұмекен Нәжімеденов пен Нұрсұлтан Назарбаев. Ал әнін жазған – белілі сазгер Шәмші Қалдаяқов. Гимнді жатқа білу – әрбіріміздің парызымыз!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Мұғалім ол біздің» өлеңін хормен және әуенмен айту
ІІІ. Жаңа сабақ
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Гимні
Сөзін жазғандар: Жұмекен Нәжімеденов, Нұрсұлтан Назарбаев
Әнін жазған: Шәмші Қалдаяқов
Алтын күн аспаны,
Алтын дән даласы,
Ерліктің дастаны,
Еліме қарашы!
Ежелден ер деген,
Даңқымыз шықты ғой.
Намысын бермеген,
Қазағым мықты ғой!
Қайырмасы:
Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің - Қазақстаным!
Ұрпаққа жол ашқан,
Кең байтақ жерім бар.
Бірлігі жарасқан,
Тәуелсіз елім бар.
Қарсы алған уақытты,
Мәңгілік досындай.
Біздің ел бақытты,
Біздің ел осындай!
Қайырмасы:
Менің елім, менің елім,
Гүлің болып егілемін,
Жырың болып төгілемін, елім!
Туған жерім менің - Қазақстаным!
Музыка тыңдау: ҚР Гимні
ІҮ. Үйге тапсырма:
Ән жаттау
Ү. Бағалау:
Оқушыларды деңгейлеріне байланысты бағалау
ҮІ. Қорытындылау
Балалар сабақ түсінікті болды ма?
Талқылау
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: Өзін өзі тану
Күні: 21.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: «Өзін-өзі тану» пәнінен үйренгенім
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: «Өзін-өзі тану» пәнінен меңгерген білімдерін тиянақтау
Дамытушылық мақсаты: өз бойларындағы құнды қасиеттерді көрсете білуге жетелеу
Тәрбиелік мақсаты:
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілігі: буклет
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Шаттық шеңбері
Анамның тілі – аяулы үні
Шона Смаханұлы
Өмірге келдім,
Анамды көрдім,
Деді ол: «Жаным,
Арайлы таңым».
Самал боп желпіп,
Жырымен ертіп,
Үйретіп тынбай,
Бал тілін, әнін.
Анамның тілі – айбыным менің,
Анамның тілі – ай, күнім менің.
Сүйемін байтақ елімді туған.
Сүйемін мәңгі өмірді думан.
· «Өзін-өзі тану» пәнінен өздеріңе қандай тақырыптар ұнады?
· «Өзін-өзі тану» сабақтарында не үйрендіңдер?
· Осы оқу жылында өздеріңнің және сыныптастарыңның бойынан қандай өзгерістер байқадыңдар?
· Сабақтан үйренгендеріңнің күнделікті өмірде кездескен кезі болды ма?
Суреттерді пайдалана отырып, «Өзін-өзі тану» пәні бойынша үйренген қасиеттер мен құндылықтарды естеріңе түсіріңдер.
Балалар елін бағындыру
Ерте, ерте, ертеде «Балалар елі» деген бір ел болыпты. Алдарына қойған ешқандай мақсаты жоқ жұпыны өмір сүріп жатқан көңілсіз ел екен. Күндердің күнінде Балалар елін бір патшалық бағындырып алады. Ол патшалықтың аты – Ойын екен.
келісімен-ақ, Балалар елі бірден көңілденіп сала беріпті деседі. Айнала айқай-шу, дыр-думан. Ертеден қара кешке дейін бар баланың білетіні – тек қана ойын. Уақыт өте келе Балалар елі бірыңғай Ойынға салынып, өмірдің басқа жағынан мақрұм қалуға айналады. Есіл-дертін Ойын билеген баланы көріп пе едіңіз? Мұндай бала, тіпті, тамақ ішіп, бір ауық жүрек жалғау керектігін де ұмытады екен.
Кел, достар, сапқа тұр
Ән қосып жарқынды шақта бұл,
Кел, достар, кел достар, сапқа тұр.
Күн сәулелі туған ел арайың,
Нұр құйсын көңілге.
Шын болаттай шыңдалып әрдайым,
Жалындаймыз өмірде.
Біз жастар, құрыштай шыныққан,
Өмірден таусылмас жыр ұққан.
Алтын күннен туған ел аумаған,
Нұр құясың көңілге.
Бойымызда күш-жігер қаулаған,
Жалындаймыз өмірде.
Жайнаған жастықтың алаңы
Біздерді құшаққа алады.
Күн сәулелі туған ел арайы
Нұр құясың көңілге.
Шын болаттай шыңдалып әрдайым,
Жалындаймыз өмірде.
ҮІ. Қорытынды бөлім.
Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.
Оқушылардың еңбегін мадақтау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: Логика әлемі
Күні: 16.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Алдымен, кейін
Сабақтың мақсаты:
1.Түстерді ажыратуға,қиял мен зейінді тұрақтату
2.Қиялдау,елестетуді дамыту
3.Ізденімпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Ми гимнастикасы."Басты шайқау " Ойлау қабілетін жақсартады.
"Жалқау сегіздік" мидың белсенді жұмыс істеуіне , есте сақтау қабілетінің дамуына көмектеседі.
"Мерген көз"көздің шаршағанын басуға көмектеседі. Сағат тілінің бағытымен 6 рет дөңгелек сызу және кері бағытта да 6 рет дөңгелек сызу.
Балалардың зейінділігі мен есту қабілетін байқау.
Тапсырма №1.
Тапсырманы мұқият қарап шық.Марғаулар телефонның сымын үзді.Үзілген жерді тауып, 2 минутта көк бояумен жалға.
Тапсырма №2.
Жұмбақты шеш.Суреттен жауабын тап.
Көк түсті қоңырау,
Тұр мылқау, саңырау.
[pic]
Жауабы:қоңырау гүл
Тапсырма № 3.
Үлкен шыршаны, күлтелері көп гүлді, кішкентай зымыранды, орта көлемдегі допты боя.
[pic]
Көзге арналған жаттығулар.
"Мерген көз"көздің шаршағанын басуға көмектеседі. Сағат тілінің бағытымен 6 рет дөңгелек сызу және кері бағытта да 6 рет дөңгелек сызу.
" Көзбен ату " - көзді оңға-солға, жоғары-төмен бағытта қозғалту.
Тапсырма №4.
Жауабы:Мұғалім бір-ақ рет айтады, оқушы аталған заттың қасына "+" таңбасын қоюы тиіс.
Тапсырма № 5.
Айдос қарбызды өте жақсы көреді.Айдосқа қарбыз тіліміне жететін жолды қарындашпен сызып көрсет.
Сабақты қорытындылау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: Логика әлемі
Күні: 21.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қай зат неден жасалады? Егер..., онда....
Сабақтың мақсаты:
1.Түстерді ажыратуға,қиял мен зейінді тұрақтату
2.Қиялдау,елестетуді дамыту
3.Ізденімпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Ми гимнастикасы. (Өткен сабақтағы жаттығулар)
Балалардың зейінділігі мен есту қабілетін байқау.
Тапсырма №1.
Тапсырманы мұқият қарап шық.Суреттегілер қайда тұрады? Көк түспен ұяға және қызыл түспен үйшікке апар.
Тапсырма №2.
Жұмбақты шеш.Жауабын суреттен тауып, боя
Топырақты бұзып жарып,
Өсіп шықты тамырдан.
Қалпақ киіп қолшатырдай,
Шықты жерге жұлдыздай.
[pic]
Көңілді үзіліс.
Сол қолыңмен оң құлағыңды, ал оң қолыңмен мұрныңды
ұста. Енді қолдарыңды тез ауыстырып, сол қолыңмен
мұрныңды, оң қолыңмен құлағыңды ұста. (Бес рет)
Тапсырма № 3.
Қайсысы артық?
[pic]
Жауабы: банан,күшік
Тапсырма №4.
Үлгіге қарап боя.
Көзге арналған жаттығулар.
"Мерген көз"көздің шаршағанын басуға көмектеседі. Сағат тілінің бағытымен 6 рет дөңгелек сызу және кері бағытта да 6 рет дөңгелек сызу.
" Көзбен ату " - көзді оңға-солға, жоғары-төмен бағытта қозғалту.
Гафикалық диктант.
а) Ең алдымен саусақтарымыз "амандасып " алсын. Оң қолымыздың басбармағы сол қолымыздың саусақтарымен амандасып шығады.
Содан кейін сол қолымыздың басбармағы оң қолымыздың саусақтарымен амандасады.
ә) Суретке мұқият қара. Сол жаққа дәл осындай өрнектің суретін сал.
Сабақты қорытындылау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: Логика әлемі
Күні: 23.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қай зат неден жасалады? Егер..., онда...
Сабақтың мақсаты:
1.Қиял мен зейінді тұрақтату.Суретті есте сақтап,толықтырып салу.
2.Қиялдау,елестетуді дамыту
3.Ізденімпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
Ми гимнастикасы.2-3 минут "Басты шайқау","Жалқау сегіздіктер","Бас киімді ки", т.б. ойлау қабілетін жақсартатын, ми құрылымының белсенді жұмыс істеуіне, есте сақтау қабілетінің дамуына көмектесетін жаттығуларды жасату.
Ширату.
Оқу инемен құдық қазғандай.
Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді.
Оқу - білім бұлағы, білім - өмір шырағы.
Бірлік болмай, тірлік болмас.
Ұстаздан шәкірт озар.
Шебердің қолы көпке ортақ.
Тапсырма №1.
Барлық жұп сандармен белгіленген нүктелерді барлық тақ сандармен белгіленген нүктелермен,түзу сызықтар арқылы қосып шық.
[pic]
Тапсырма №2.
Жауабы:бірінші мен бесінші сурет жасыл,екінші,үшінші және төртінші суреттер сары түске боялады.
Көңілді үзіліс.
Сағаттың тіліндей,
Иіліп оңға бір.
Сағаттың тіліндей,
Иіліп солға бір.
Оң аяқ, сол аяқ,
Жаттығу оңай-ақ.
Тапсырма №3.
Кеңістік пішіндерін кесіп,екі бөлікке бөлген.Әрбір бөліктің кесілгеннен кейінгі сызықтарын толықтырып,суретті аяқта.
[pic]
Тапсырма №4.
А әрпінен басталатын қыздардың атын жаз.
Көзге арналған жаттығулар. Көздің шаршағанын басуға арналған жаттығулар мұғалімнің таңдауы бойынша ұсынылады. (№ 1,2,3- жаттығулар)
Тапсырма №5.
Жауабы: Бірінші ағаштың жасы төртте, екінші ағаштың жасы екіде, ал үшінші ағаш үш жаста.
Сабақты қорытындылау
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: қызықты грамматика
Күні: 17.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Өз біліміңді тексеру
Сабақтың мақсаты:Өткенді тиянақтау, пысықтау. Білім , білік ,дағды машықтарын тексеру. Ой өрісін, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу дағдысын арттыру. Көркем де сауатты жазуға баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: тақырыптық суреттер, қима қағаз
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, талдау, ізденіс, комментарий.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
Класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, олардың назарын сабаққа аудару.
II.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі
Кім шапшаң Ойыны
IV. Мақсат қою кезеңі
Бүгінгі сабағымызда өткенді қорытындылау мақсатында тест орындаймыз. Өткенді тиянақтау, пысықтау. Білім , білік ,дағды машықтарын тексеру. Ой өрісін, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу дағдысын арттыру. Көркем де сауатты жазуға баулу.
V.Өз бетімен жұмыс
Н н әрпін көркем жазу
Тест
1Жіңішке дауысты дыбыстары бар сөзді тап:
асхана шыбын әңгіме
2 Бір буыннан тұратын сөзді тап:
Ыдыс топ ұя
3 Бес сөзден құралған сөйлемді тап:
Біз ауамен демаламыз.
Адамға таза ауа қажет.
Дәрігер науқасқа дәрі береді.
4. Тасымалдауға болатын сөзді тап:
Доп ыдыс ертегі
5. Артық сөзді тап:
Қарбыз қияр қозы сәбіз
6. Қанша? Неше?сұрағына жауап беретін сөзді тап:
Желім отыз әдемі
7. Не ?сұрағына жауап беретін сөз
Немере балықшы кесіртке
8. Кім? Сұрағына жауап беретін сөз:
Сабын қақпашы тауық
9. Жуан дауысты дыбыстары бар сөзді тап:
Шеге күшік жапалақ
10 . Төрт буынды сөз:
Тамақ домбырашы ойыншы
VI. Сабақты қорытындылау
Талқылау әр сұрақты
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: қызықты грамматика
Күні: 24.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қорытынды бақылау тесті
Сабақтың мақсаты:Өткенді тиянақтау, пысықтау. Білім , білік ,дағды машықтарын тексеру. Ой өрісін, есте сақтау, байланыстырып сөйлеу дағдысын арттыру. Көркем де сауатты жазуға баулу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақта пайдаланатын тест тапсырмалары
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер;өз бетімен жұмыс
Сабақтыңң барысы
І. Ұйымдастыру
Оқушылардың назарын аудару
ІІ. Мақсат қою
Балалар, біз бүгін қорытынды яғни тест тапсырмасын орындайтын боламыз. Сіздерге берілген тестті қарап әр ссұрақтың бір жауабын белгілейсіздер.
ІІІ. Тест тапсырмасы
1. Сөз неден құралады?
a) дыбыстан
ә) сөйлемнен
б) буыннан
2. Дыбыстар нешеге бөлінеді?
а) 3
ә) 2
б) 4
3. Жуан дауысты дыбыстарды тап
а) к, п, а, ә
ә) ө, ү, о, ы
б) а, о, ұ, ы
4. Жұп дауысты дыбыстарды тап
а) а - ә, о - ө, ұ - ү, ы - і.
ә) ю - я, е - ё, ы - і.
б) қ - к, п - б, ғ - г.
5. «Орман емшісі» деп қандай құсты айтады?
а) торғай
ә) бұлбұл
б) тоқылдақ
6. Дұрыс жазылған сөзді тап
а) жұлдұз
ә) жылдұз
б) жұлдыз
7. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді.
а) 2
ә) 3
б) 4
8. Үнді дауыссыз дыбыстарды тап
а ) к, қ, т, п, р.
ә) р, й, у, л, м, н, ң.
б) б, в, г, ғ, д, ж, з.
9. Түйе атасын қалай атайды?
а) Қамбар ата
ә) Зеңгібаба
б) Ойсылқара
10. Бір өркешті түйені қалай атайды?
а) нар
ә) түйе
б) атан
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Әр сұрақты талқылау
Ү. Бағалау
Алған жинаған балдарына байланысты бағалаймын
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: математика
Күні: 17.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Өзіндік жұмыс
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың әріпті өрнек жайлы білімдерін жетілдіру. Әріпті өрнектердің мәнін табу жолдарымен таныстыру. Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттыра отырып, есептеу, логикалық ойлау әрекеттерін дамыту. Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу. Білімділікке баулу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: әдістемелік құрал, өзіндік жұмыс дәптері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Оқушылардың игерген білімдерін пысықтау кезеңі..
ІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Түсіндірме жұмыс.
1. Есепті шығар.
Раушанда 8 шар бар. Ал Маржанның одан 3 шары кем. Маржанның шары нешеу?
2. Өрнектердің мәнін тап:
5+4═ 20+60═ 90─80═
8+2═ 30+40═ 70+30═
10─7═ 80─60═ 80─50═
6─4═ 90─20═ 40─40═
3. Әйнекшелерге теңдік тура болатындай сандар жаз.
□ ─ □ ═ □ + □ □□ + □□═ □□─ □□
□ + □ ═ □ + □ □□ ─□□ ═ □□ ─□□
□ ─ □ ═ □─ □ □□ ─ □□ ═ □□ + □□
4. Теңдеулерді шеш:
30+ а═40 а─20═ 60 70 ─а═ 50
5. Ұзындығы 8 см, 10 см кесінді сыз.оларды салыстыр:
ІІІ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
ІҮ. Үйге тапсырма
Ауызша есептер шығару
Ү. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: математика
Күні: 18.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Теңдік және теңсіздік
Сабақтың тақырыбы: Теңдік пен теңсіздік
Мақсаты: білімділік: артық,кем,сонша,ұзын,қысқа ұғымдары туралы оқушың білімдерін тиянақтау; дамытушылық: қанша артық және қанша кем екенін анықтауға ,заттардың салыстырылатын топтарын теңестіруге үйрету; тәрбиелік: алғырлыққа, ептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі: аралас
Әдісі:сұрақ-жауап
Көрнекілігі: дидакт.материал
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
А) Сынып тазалығына мән беру
Б) Оқушылардың көңіл-күйіне назар аудару
Психологилық дайындық
- Бүгінгі сабақ
- Оқу,білу салауат
- Бүгінгі мақсат
- Ұғыну,ұғу ұлағат
- Бүгінгі тәрбие
- Отанға деген махаббат
ІІ Өткенге шолу
Үй тапсырмасы сұрақ қою арқылы сұралады.
ІІІ Жаңа сабақ
Сөздерді есеп шығару арқылы орналастырсақ бүгінгі сабақтың тақырыбы шығады
10
5 8 7 9 8
5+5= (т) 10-2= (Ң) 10-5= (Е) 7+2= (І) 6+1= (Д) 6+2=(К)
Қызығушылықты ояту.Маған қарап жымиып шат көңіл тіле, мен де саған шат көңіл тілеймін.Теңдік,теңсіздік туралы дидакт.материалдар арқылы еске түсіру.
3көк шаршыны және 2 қызыл үшбұрышты екі қатарға қояды.Салыстырыңдар бір шаршы артық екеніне көз жеткізеді.Үшбұрыштарға қарағанда,шаршылар артық
және керісінше.теңестіреді;артық шаршыны ашып кетеді;бір үшбұрыш үстемелейді;
Оқушыға екі кесіндінің ұзындығын өлшеу және салыстыру ұсынылады.Парақта 3см артық 2см жазуы орындалады.
3см-2см=1см
1-тапсырма.сұр және ақ қағаздардың саны сурет бойынша салыстырылады.Содан кейін қағаздардың санын теңестіреді.
Сергіту жаттығуы
Күн ұйықтайды (ұйықтайды)
Күн оянады(керіледі)
Жел соқты (тербеледі)
Жаңбыр жауды (алақан тарсылы)
Найзағай тарсылдады (шапалақтайды)
Жел басылды, күн шылды (тып-тыныш отырады)
Дәптермен жұмыс.
2-тапсырма.Доптарды,кесінділерді бір-бірімен салыстырады.Сандарды салыстырады,олардың арасына артық,кем немесе тең белгісін қояды.
3-тапсырма.Цифрлар мен таңбаларды жазу дағдысын машықтандырады.
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Рефлексия
«Не білемін?» «Не білдім?» «Не білгім келеді?»
Ү. Бағалау
«Бармақпен бағалау» әдісі қолданылады
ҮІ. Үйге тапсырма:
4-тапсырма.қалып қалған сандарды әйнекшелерге қояды.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: математика
Күні: 19.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оны шешу жолдары
Сабақтың мақсаты: Құрылымы күрделі қосу амалымен байланысты теңдеуді құру және оның шешу тәсілін көрсету; теңдеудің шешуін жазу және тексеру дағдыларын пысықтау. Екі амалмен шығарылатын есепті шығаруды пысықтау,бірдей қосылғыштардың қосындысын табу және оған кері іс-әрекеттер; ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту. Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Қосу және азайту кестесі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
4-тапсырманы дәптерден тексеріп, талдау жасап өту.
ІІІ. Жаңа сабақ
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
[pic]
[pic]
[pic] [pic]
[pic]
А) Мысалдар келтіру.
Б) Теңдеу түрінде жазу Теңдеуді шешу сынап көру әдісімен орындалады.
Х+20=26 х-6=20 26-х=6
В) Белгісіз компонентті табу ережелерін пысықтау.
Азайғышты табу үшін...
Азайтқышты табу үін...
Белгісіз қосылғышты табу үшін...
Жаңа сабақ.
Теңдеулерді шеш:
А+2 =5 5+а=9 а─4=4 8─а=6
а═5─2 а═9─5 а═4+4 а═8─6
а═3 а═4 а═8 а═2
3 саны мына теңдеулердің қайсыларының шешщімі болады:
2+а=7 8─а=5 7+а=10 а─1=1
а═5 а═3 а═3 а═2
5 саны мына теңдеулердің қайсыларының шешімі болмайды:
А+3=8 а─5=5 4+а =10 9─а =4
А ═5 а═10 а═6 а═5
Қ [pic] осымша тапсырма.
Практикалық іс-әрекет
[pic] [pic] [pic]
А [pic] )
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
Б)
[pic] [pic]
Көпбұрыштар
[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]
В [pic] [pic] )
[pic] [pic]
Г) Тік төртбұрыш
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Күрделі теңдеулер құру
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма:
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: математика
Күні: 20.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару
Сабақтың мақсаты Есеп пен және оны шығарудың жолымен алғаш таныстыру, осындай есептің мәнді белгісін тағайындау. теңдеулермен, есептеулермен байланысты әр алуан іс-әрекет барысында қолдануға машықтандыру. Екі амалмен шығарылатын есепті енгізуге дайындық жүргізуі ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін қарастыру дағдыларын дамыту. Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Үлестірмелі дидактикалық материал, қосу және азайту кестесі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: :
Құрылымы күрделі теңдеулерді тексеру
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқушылармен есептің шартын құру, шығару және оған кері есеп құру мәселелерін талдау.
Оқулықта берілген есептерді шығару.
Терезенің алдында 5 қызыл және 4 ақ раушан гүлдеп тұр. Барлығы неше раушан гүлдеп тұр?
5+4═9
Ж: барлығы 9 раушан гүлдеп тұр.
Салтанат гүлзардағы 8 қалампыр гұліунің 5─еуін қиып алды. Гүлзарда неше қалампыр гүлі қалды?
8─5═3
Ж: гүлзарда 3 гүл қалды
Мұрат 5 ойыншық бояды. Айдос одан 3 ойыншық артық бояды. Айдос неше ойыншық бояды?
5+3═8
Ж: Айдос 8 ойыншық бояды
Кәмшат 6 ою ойып алды. Гүлнәр одан 2 ою кем ойды. Гүлнәр неше ою ойды?
6─2═4
Ж: Гүлнар 4 ою ойды
Математика сабағында Мәлика 7 тапсырма, ал Жаңыл 5 тапсырма орындады. Олардың қайсысы тапсырманы артық орындады және неше тапсырма артық орындады?
7─5═2
Ж: Малика 2 тапсырма артық орындды
6 Сурет бойынша есеп құрастыр және шығар.
Құмырада ─ 5 тал гүл
Үстелде ─ 3 тал гүл
Барлығы ─ ? тал гүл бар?
5+3═8
Ж:
7. Есепті шығар.
Құстардың бір тобында 30 ересек қарлығаш және 10 балапан қарлығаш болды. Осы топта барлығы неше құс болды?
Осы есепке кері есеп құрастыр және оны шығар.
Ересек қарлығаш ─30
Балапан қарлығаш ─ 10
Барлығы ─ ? қарлығаш
30+10═40 ─ барлығы
Ж:
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Ауызша есептер шығару
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: математика
Күні: 24.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты: Өрнектерді, теңдіктер мен теңсіздіктерді құруды, оқу және жазу дағдыларын пысықтау. Кестелік қосу мен азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу мен азайту дағдыларын , білімін, шапшаң ойлау әрекеттерін дамыту. Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру.
Көрнекілік: Кестелер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушы білімін жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Оқулықпен жұмыс.
Қосындыны жаз:
5 пен 4─тің, 8 бен 2─нің, 4 пен 5─тің
А мен 6─ның 20 мен 30─дың, 60 пен а─ның
─────────────────────────────────────────────────
5+4═9 8+2═10 4+5═9 ─ бұлар санды өрнектер
─────────────────────────────────────────────────
А+6 60+а ─ бұлар әріпті өрнектер.
─────────────────────────────────────────────────
Айырмасын жаз:
7 мен 2─нің, 9 бен 7─нің, а мен 1─дің,
5 пен а─ның, 50 мен 40─тың, а мен 30 ─дың,
20 мен 10─ның.
С [pic] анды өрнектер Әріапті өрнектер
───────────────────────────────────────
7─2═5 9─7═2 а─1 5─а
50─40═10 20─10═10 а─30
3. Өрнектерді оқы:
4+5, а+7, 5─3, 8+0, а─3, 8─а, 9-+1, 7+а.
Санды өрнектерді бір жолға, әріпті өрнектерді екінші жолға теріп жаз.
С [pic] анды өрнектер Әріапті өрнектер
───────────────────────────────────────
4+5 5─3 8─0 а+7 а─3 8─а
9+1 7+а
Тура теңдіктер мен тура теңсіздіктерді бірінші жолға, тура еместерін екінші жолға жаз:
5.Кестені толтыр:
6. а) а мен 3 санының қосындысын жаз. А =7; 6; 5; 4; 3; 2; 1; 0 деп алып, өрнектің мәнін тап.
ә) а мен 40 санының айырмасын жаз. А= 100; 90; 80; 70; 60; 50; 40 деп алып, өрнектің мәнін тап.
7. 20 саны мен а─ның айырмасын жаз. А=0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8 деп алып, өрнектің мәнін тап.
8. а) 7, 2, 10, 1 сандарынан бірнеше тура және тура емес теңсіздік құр.
Үлгі: 90─30 40─20 30+40 90─20
9. Бос орынға тиісті сандарды қой:
5─3 10 70─ 20─20 ─3 7─4
4+ 7+1 90+10 +30 8+0 10─
100─ 30+40 ─3 1+5
7─2 2+ 50+0 ─20 3+ 10─4
1+7 9─
ІҮ. Сабақты қорыту:
Қиындық тудырған есептерді талқылап шығамыз.
Ү. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау