Тақырыбы: “ Өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібі”
Мақсаты: Білімділік: Үш амалдан тұратын жақшасы бар өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу реті жайлы түсінік беру; есеп шығаруды меңгерту;
Дамытушылық: Ой-өрісін, зейінін дамыту, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, жинақтылыққа тәрбиелеу .
Көрнекілігі: кестелер,сызбалар, интерактивті тақта.
Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, ауызша есептеу, шығармашылық, пәнаралық байланыс.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. - Балалардың зейіндерін шоғырландыру.
ІІ.Өткенді пысықтау.
Ал, балалар, есімізге түсірейік, қандай амалдарды білеміз.
“ – “ , “ + “ . “ х“ , “ :“ .
Жазбаша есептеулер (2 және 3 амалдан тұратын өрнектердің амалдар ретін табу, есептеу)
Балалар, енді бері қараймыз. Стол үстінде 10 алма, 1 қызанақ жатыр. Осы 10 алманың 6 – уын Алмас алды, 1 қызанақты Жанна әкеліп қосты. Осы есепті шығаруымыз керек.
Барлық картоп саны 10 еді, Ақмарал әуелі 4 үлкен картоп, содан кейін 1 кішкентай картоп алды. Ақмарал барлығы неше картоп алды, тарелкеде неше картоп қалды.
ІІІ. Жаңа сабақ. –
Ал, достарым, келіңдер,
Біріңе - бірің еріңдер
Біліміңді тексеріп,
Амалды орындап көріңдер
4 ·(10 - 7)= 80 - 4 · 10=
6 · 4 +26 = 30 : 3+ 100=
(28+4):4 = (40-30) : 10=
жақшасы бар өрнектерде алдымен
жақша ішіндегі амалдар орындалады:
ретімен көбейту мен бөлу амалдары,
содан соң қосу мен азайту амалдары.
Дәптермен жұмыс. Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай ай? - Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай ай? ? Осы айда қандай атаулы күн бар?
10 –ші қазан
Сынып жұмысы.
Көркем жазу жазайық.
Кел, балалар, ойнайық!
Ойнайық та ойлайық
Қандай есеп болса да,
Шешпей оны қоймайық
а) 8 : (5 : 5 + 1) өрнегі қалай құрылғанын схема бойынша түсіндір.
[pic]
8 : (5 : 5 + 1) = 8 : 2 = 4
ә) Схема бойынша өрнек құр. Оның мәнін тап.
[pic]
(26 – 6 ∙ 4) ∙2 = (26 - 24) ∙ 2 = 2 ∙ 2 =
Сергіту сәті.
ІV. Оқулықпен жұмыс. №2, №3
— Енді «Машинист болам» ойынын ойнаймыз.
— Мына суреттен нені көріп тұрмыз.
— Тепловоз бірнеше вагондарды алып бара жатыр.
— Бұл суретте машинисті көріп тұрсыңдар ма?
— Жоқ
— Енді осы тепловозды жүргізетін машинист керек. Оны білімді адам жүргізеді, білімді болмаса жүргізе алмайды. Ол үшін мына есепті дұрыс тез шешу керек. Тақтаға 3 оқушы шығады.
4х 1 + 2 1 6 + 3 х2 7 8 — 5 х 2
— Қай оқушы бұрын шығарса, сол оқушы машинист болады.
V. Жаңа сабақты меңгеру .
«Ойна да ойла!» ойыны. Шығармашылық жұмыс.
№ 11. Теңдік тура болатындай етіп, жақшалар қой:
7 – 5∙ 4 + 2 = 10 3 ∙ 4 – 2 ∙ 2 = 20
+ 9 : 9 - 1 = 13 40 : 4 – 2 : 2 = 10
(7 – 5) ∙ 4 + 2 = 10 (3 ∙ 4 – 2) ∙ 2 = 20
+ (9 : 9) - 1 = 13 40 : (4 – 2) : 2 = 10
Ауызша есептеулер. «Тез ойла!» логикалық тапсырма
1.Шөптердің арасында қояндар тығылып отыр,тек 40 құлағы көрініп тұр.Қанша қоян тығылып отыр?
2. Тігінші 2 қызыл көйлек , және одан 3- ке артық көк көйлек тікті. Тігінші қанша қызыл көйлек тікті?
3. Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды?
4.Аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың аяқтарының саны –он. Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін?
VІ. Сабақты қорытындылау:
- Сабақ ұнады ма? (Смайлик белгішесімен көрсету). [pic] [pic]
- Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік?
- Өткен тақырыптарды қайталадық ..
- Есептер шығардық.
- Тақтамен жұмыс жасадық, лездік сұрақтарға жауап бердік.
- Отан, туған ел туралы өлеңдер оқыдық.
VІІ. Білімді бағалау.