Математика пәнінен сабақ жоспары Тез санайық

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: 7 санының құрамы

Сабақтың мақсаты: а) 7 санының құрамымен таныстыру

б) 7 санының құрамын жіктеп айта білу,түсіну.

1-7 көлеміндегі сандарды қосу азайту.

в) Оқушыларды ұқыплыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Түрі: жаңа сабақ

Әдісі: ойын, сұрақ-жауап, баяндау

Көрнекілігі: слайдтар,сызба,сандық,жұлдызша

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

-Балалар, бізге қонаққа кімдер келген?

-Бүгінігі сабаққа Дара келіпті.

-Дара кім?

-Саяхатшы

-Бүгін Дара бізді өзімен бірге саяхатқа алып шықпақшы. Саяхатқа шығамыз ба?

2. Өткен сабақты пысықтау

-Саяхатқа шықпастан бұрын қандай шымыр, мерген,жылдам екенімізді көрсету керек

Ендеше сендердің қандай мерген екендеріңді байқайық.

( санның құрамын жазады)



[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

Алдымен мына үйшікке орналасқан жануарлар үйшігіндегі сандар қатарын атап шығайық, сонда келесі бос үйшікке күшікті орналастыра отырып , бүгінгі сабағымызды тақырыбын біліп аламыз. Қандай сан жазылмаған ? 3.Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау

7 саны қалай жазылушы еді?

Ол қанша элементтен тұрады? Ұмытып қалмадық па?





4. Жаңа сабақ

-7 саны туралы не білеміз?

(7 ата, 7нан, 7 күн )

-Балалар бізге жолды көрсететін не керек?

-Саяхатқа бабар жердің сызбасы

-Сызбаны алып, бүгінгі жүрер жолымызды анықтайық.

Бүгін біз Дарамен бірге құпия сандыққа жете отырып, не жасырынғанын анықтаймыз. Ол үшін спорт алаңынан, өзеннен,орманнан,көгалдан өтіп, сандыққа жетеміз.

-Бүгін біздің жолымызда 7 санын қосу және азайтуға байланысты түрлі тапсырмалар кездеседі екен. Сондықтан тақтаға назар аударайық.

7 санын жазып шық (1 тапсырма)

7-нің ішінде неше бірлік бар?(7 бірлік)

-Алдымен қайдан өтеміз?

1 Спорт алаңы 1 аялдама ( О әрібі жазылған қағаз)

Допты дәл тигіз ойыны.

Ол үшін 2 тапсырманы орындайық.

2) Қандай сандардың қосындысы 7-ге тең? (2 тапсырма)

7 7 7

6 2 4

5+2 7-2 7-5

4+3 7-3 7-4

0+7 7-7 7-0

2 ӨЗЕН 2 аялдама( Т әрібі жазылған қағаз)

-Өзеннен өту үшін көпір салуымыз керек. Ол үшін дәптердегі 2-ші тапсырманы орындайық.

2) Теңдіктер құру. 6+1=7 7-6=1 7-1=6

5+2=7 7-5=2 7-2=5

4+3=7 7-4=3 7-3=4

-Көпірдің ортасына жеттік, енді төмен түсуіміз керек. Ол үшін 10 санынан бастап кері санап берейік.

-Тамаш өзеннен де өттік. Енді қайда барамыз?

3 ОРМАН (А әрібі жазылған парақша)

-Орманда нелер бар?

[pic] [pic] [pic]



-Аңдар.

Осы аңдар бізді байқап қалмас үшін 3 тапсырманы орындауымыз керек.

3) Кесінділерді өлшеу

-Ормандағы аңдарға байқалмай өтіп көгалға да жеттік.

4 КӨГАЛ (_Н әрібі жазылған парақша)

-Көгал қандай тамаша!

5.Қане бір сергіп алайық.

Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ.

Беске бесті қосқанда

Болып шықты он саусақ.

-Көгалда көбелектер ұшып жүріп қатарды бұзып алған екен. Біз қателескен қатарды табайық.

1 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]



2 [pic] [pic] [pic]

3 [pic] [pic] [pic] [pic]

4 [pic] [pic]

5 [pic]

6 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

7 [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

Қателескен қатарды тауып түзетіп, сандыққа да жеттік.

Сандықты ашу үшін мына парақшадағы әріптерден сөз құрастырып, сұрақтарға жауап беруіміз керек?

Ол үшін мына тапсырмаларды орындай отырып , сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушы ғана ие болады.

-Қандай сөз шықты?

  1. Тақтамен жұмыс: Салыстыру.

ОТАН сөзін сендер қалай түсінесіңдер? 7см > 6 cм

Біздің мемлекетіміз қалай аталады? 7 см < 5cм

Тәуелсіз ел деп қандай мемлекетті айтуға болады? 7см =7 см

Тудың түсі қандай ? 2 см < 7 cм

Елтаңбада не бейнеленген? 7см >4 cм

Гимннің сөзін жазған кім? 0<7 3<7 7>6 7=7



7)Сабақты қортындылау: Біз нені үйрендік?