14.10.201 | Еңбекке баулу. | 13-сабақ. | 4 «А»-сынып |
Сілтеме | Еңбекке баулу. Алматы «Атамұра» 2015ж. |
Сабақтың тақырыбы: | Табиғи және жасанды маталар туралы түсінік. Маталардың ерекшеліктері, қасиеттері, санитарлық- гигиеналық ережелерді сақтау. |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға матаның түрлері, олардың ерекшеліктері, қасиеттері және шығу тарихы жайлы жалпы мәліметтер беру, жұмыс барысында матаны дұрыс таңдай білуге үйрету. |
Табыс критерийлері: | . |
Оқыту нәтижелері: | Мата түрлерін шығу тарихын білемін, |
Түйінді идеялар: | Композицияны құрастыра білу. |
Жұмыс құралдары: | Қатты қағаз, алуан түрлі маталар (сәтен, бөз, барқыт, жібек, атлас, капрон, қамқа). |
| Психологиялық ахуал орнату. «Шаттық шеңберін» құрылды, бір-біріне ізгі тілектер айтылды. Өлең тақырыптарын тарату арқылы сынып оқушыларын төрт топқа бөлу. (1 мин) | Үйден оқып келгендері сұралады. 1.Өткен сабаққа қайталау жұмысы жүргізіледі. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағаланады. |
Тапсырмалар. | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушылардың іс-әрекеттері:
|
1-тапсырма. Сұрақ- жауап. | Маталар құрылысына қарай 4 топқа бөлінеді: мақта мата; зығыр мата; жүн мата; жібек мата.
Мата талшықтардан тұрады. Талшық деп ұзындығы көлденеңінен бірнеше есе артық иілгіш, жіңішке әрі мықты материалдарды айтады. Тоқыма талшық деп иірме жіптерді, маталарды ,басқа да мата материалдарын жасауға пайдаланатын талшықтарды айтады. Ұзына бойы ажырамайтын дара талшықтар қарапайым талшықтар (мақта, жүн) деп аталады. Ұзына бойына бірімен- бірімен байланысқан қарапайым талшықтар техникалық немесе құрама (зығыр, кендір т.б.) деп аталады. | Оқушылар топтық жұмыс жасай отырып суреттерді постерге жабыстырып, суреттегі оқиғаға байланысты сөз не сөз тіркестерін жазып шығады. Топтан топ мүшесі шығып қорғайды, басқа топ мүшелері өз пікірлерін айтады. |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. | Бөз- қалың әрі ауыр мата | Шыт-жуандығы орташа карда жібінен полотнолық әдіспен тоқылатын мата. | Оқушылар тапсырманы топ болып орындайды. Постер қорғап маталарды талдайды.
|
Дүрия –жылтыр, синтетикалық және ыискозалық жіптерден ірі өрнекті және майда өрнекті айқаспамен тоқылған қатты мата | Жібек мата-жібек құрты ораған жіп, сол жіптен тоқылған жылтыр мата.Табиғи жібек мата жұқа болып келеді. |
Сергіту сәті: | «Ыстық орындық» стратегиясы. |
|
Сарамандық жұмыс. | Жұмыс кезеңін анықтау. Маталарды желімдеу барысында оқушылардың жұмыстарын тексеріп, желімді көп жағып қоймауын және маталарды біркелкі қиюын қадағалау қажет. Жұмыс барысында маталардың бетіне түскен бедерлері мен торларынан оқушылардың көздері шаршаса, көзге жаттығу жасайды. | Басты нысанды көрсету. Парақ бетіне өлшемдері бірдей денені жайып қояды да, соның ішінен біреуін даралап көрсетеді. |
Сабақты бекіту: | Маталардың негізгі қасиеттеріне нелер жатады? Матаның қандай түрлерін білесің?
|
|
Кері байланыс | «Соңғы сөзді мен айтайын» стратегиясы. Бүгінгі сабақтан не түйгенін ауызша айтып өту. Не білдім? Не білгім келеді? (стикерлер тарату арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтан үйренгендерін білу) |
Бағалау | Топ мүшелерін топ басшылары бағалайды. |
Үйге тапсырма |
|