Әдебиеттік оқу Абай Құнанбаев .Жаз .Қысқа мерзімді жоспар

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Пәні : Әдебиеттік оқу

МЕКТЕП: Ақтүбек ЖОББ мектебі

Тақырыбы: Абай . Жаз

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ:

Зейнуллина Сабира Алтынхановна


КҮНІ: 06.04.2016

СЫНЫП: 3


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:15

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ: 0

САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMART МАҚСАТТАРЫ /СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ)

Оқушылардың Абай туралы түсініктерін кеңейту. «Жаз» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу. Мәнерлеп оқуға үйрету.

САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):

Оқиды,өз бетімен жұмыс жасайды.

Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек): Сұраққа толық жауап береді

Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):

Абай туралы біледі

ТІЛДІК МАҚСАТ

Мәтінді толық оқиды. (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: дара етістік,күрделі етістік ,болымды және болымсыз етістік

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

«Табиғат –менің өз үйім» тарауын оқып тест сұрақтарына жауап бергенбіз

Қандай тақырыптарды қарастырдық ?

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/45 м.)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басталуы (Қызығушылықты ояту)







Шаттық шеңбері

Гүлдер арқылы 3 топқа бөлу

Раушан

Бәйшешек

Қызғалдақ


Слайд көрсету жаз айы туралы .Оқушылардың әңімелеуі Бүгін «Жаздыгүн шілде болғанда » тарауын бастамыз

Жаңа тақырып хабарланады. Абай Құнанбаев «Жаз» өлеңі

Мақсаты хабарланады.

Абай кім,балалар? Ақын.Жазушы.т.б


Өлеңді оқымас бұрын Абай лирик ақын ,өйткені табиғаттың әсем сырларын ондағы болып жатқан құбылыстарды суреттеген .


Қай жылы туған? Анасы кім? Әжесі кім? Әкесі кім? Қайда туған ?

Абай атаның өлеңдерін бұрында жаттағанбыз .Естеріңе түсіріп көріңдер кім жатқа айтады?


Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды.
Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,
Басқан жері сықырлап, келіп қалды.
Дем алысы – үскірік, аяз бен қар,
Кәрі құдаң – қыс келіп, әлек салды.
Ұшпадай бөркін киген оқшырайтып,
Аязбенен қызарып ажарланды.
Бұлттай қасы жауып екі көзін,
Басын сіліксе, қар жауып,

мазаңды алды

Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.
 
Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,
Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан.
Жасыл шөп, бәйшешек жоқ бұрынғыдай,
Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.
 
Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп,
 
Жапырағынан айрылған ағаш, қурай.
Біреу малма сапсиды, салып иін,
 
Салбыраңқы тартыпты жыртық киім
.


Өлеңді іштей оқып аламыз.Сосын шумақтап оқимыз.

І топ:  Жаздыгүн шілде болғанда.

Көгорай шалғын,бәйшешек

Ұзарып,өсіп толғанда;

Көшіп ауыл қонғанда;


—         Жаз мезгілін қалай суреттейді?

—         Түсініксіз сөздер барма? (түртіп алу)

—          Тағы нелерді суреттеуі мүмкін?


 ІІ топ:             Шұрқырап жатқан жалқының,

Шалғыннан жоны қылтылдап,

Ат,айғырлар,биелер

Бүйірі шығып,ыңқылдап…

--  Жаз мезгілі сендерге не үшін қызық?

(түсініксіз сөздерді түртіп алу)

IІІтоп:             Арасында құлын-тай

Айнала шауып бұлтылдап

Жоғары – төмен үйрек, қаз

Ұшып тұрса сымпылдап…

—         Жаз мезгілін сендер қалай суреттейсіңдер?

 

ІNSERT әдісі маған таныс емес сөздер

Күркіреп — өзеннің ағып жатқандығы дыбысы.

Шұрқырап – кісінейді

Жоны – арқасы

Ыңқылдап – тойынғанның белгісі


Тақтамен жұмыс
Сергіту сәті музыкамен қайталау

 

кеспе қағаздар




Алтын ереже



«Кір жаю»

Стратегиясы


Мағынаны тану

Ортасы (Мағынаны тану)

Постермен жұмыс

I топ: «Жазғы көрініс» сурет салады

II топ: «Жаз» эссе жазу

III топ: Бес жол өлең .


Оқулық суреттер ,электронды оқулық

Аяқталуы (Ой толғаныс)

Рефлексия. Біз бүгін не өттік ? Авторы кім? Жыл мезгілдері туралы не айтамыз?


Ассоцация жаз

«Екі жұлдыз, бір тілек» Білім ағашына ілеміз

Бағалау блоб ағашы



Қосымша ақпарат

Қосымша

АКТ мен жұмыс,мәтінмен жұмыс.

Қосымша

Қосымша

Сайт материалдары электронды оқулықтар

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





























































































МЕКТЕП: Ақтүбек ЖОББ мектебі

Тақырыбы: Ауызша екі таңбалы санға бөлу

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ:

Зейнуллина Сабира Алтынхановна


КҮНІ: 11.03.2016 ж

СЫНЫП: 3


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:15

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚТА ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMART МАҚСАТТАРЫ /СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ)


екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу тәсілін қарастыру,есеп шығару


САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):

Қосындыны санға көбейтуге есептер шығару

Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек): жауапкершілілгі артады

Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):

Есепті әр түрлі тәсілмен шығарады.

ТІЛДІК МАҚСАТ

логикалық ой-өрісін дамыту, тез есептей білуге баулу;. ұқыптылыққа ,шапшаң ойлауға тәрбиелеу (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер

қалдық , периметр , аудан

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

«Ширату»

1. Сағаттың 4/1 бөлігінде неше минут бар? (60 : 4 = 15 минут) 
2. Екі адам 4 сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады? (4 сағат) 
3. 3 май шам жанып тұрады. Екеуін сөндірсе, нешеуі қалады? (біреуі жанып кетеді, екеуі қалады). 
4. Бұтаның түбінен қоянның 10 құлағы көрініп тұр. Бұта түбінде неше қоян бар? (10 : 2 = 5 қоян) 

Көбейту мен бөлу разрядтық қосылғыштарға жікте

Көбейтіндіні жаз

Әр көбейткішті көбейт

Көбейтінділердің мәндерін қос


Қосындыны санға көбейтудің тәсілдері

1кг-1000г

1ц-100кг

1т-1000кг-10ц

Текше деген не?Оның үш өлшемі бар .

Үйге берілген №6 есеп Бос тор көзге тиісті санды тауып қой


ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/45 м.)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басталуы (Қызығушылықты ояту)

Мағынаны ашу
көбейтудің қасиеттері туралы сұрау


«Білім еліне саяхатқа" шығу.

Екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу 78:26 ,88:44

"Мектеп аялдамасы":№1 . 78:26= 3 88:44= 2


"Білгірлер аялдамасы" :№2 Топпен жұмыс.

91:13= 7 13*7= 91 81:27= 3 27*3= 81

66:11= 6 11*6=66 99: 33 =3 33*3=99




,кеспе қағаздар

Ортасы (Мағынаны тану)

"Тапқырлар аялдамасы"

Есеп 3

. Көбелек- 40 4- күнбағысқа
Эльф- 200 ұшып келді тең бөлініп қонды
1-күнбағыста неше қонақ болды?
Шешуі: (40+200):4=60
Жауабы:1 күнбағыста 60 қонақ болды.
"Мергендер аялдамасы "

:Есеп 4. 2 вагон-240 қап
3 вагон-120 қап
Шешуі: (240*2) +(120*3)=480+360=840
Жауабы:барлығы 840 қап


А 4 қағазы


Аяқталуы (Ой толғаныс)

"Шешендер аялдамасы " :№5. Амалдарды орында.

40*(5+4) = 360 (60+12):6= 12

(65-40):5= 3 (72+28):10= 10

(70+14):7= 12 (64+16):8= 10



Қорытынды.Карточкамен жұмыс. Қошақанға көмектес.

Үйге тапсырма :№6 Теңдеуді шешу.




Қосымша ақпарат


Сайт материалдары, электронды оқулықтар

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер (сабақ барысында/3 кезеңде қандай қолдау жасаймын? Мысалы: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, «Мозайкалық ЖИКСО» (үндемейтін С оқушыны тарту/рөлдік әдістер арқылы тарту)



Ойлан, жұптас, бөліс әдісі



Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



Ережені сақтай отырып ,АКТ

-Барлық оқушылар (А, В, С):


-

-

Рефлексия (соңында)

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?