Конспект уроку з природознавства 4 клас Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА. Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті.

МЕТА. Закріпити та поглибити знання учнів про план місцевості, масштаб, глобус, ознайомити їх з картою, зрізними її видами, навчити відрізняти план від карти; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, пам'ять, виховувати бережне ставлення до природи, почуття патріотизму.

МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:

Розповідь Активізація життєвого досвіду

Бесіда Робота в групах

Метод наочності Практична робота


ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Масштаб карти, географічна карта,

фізична карта, меридіани, паралелі, екватор, глобус,

карта природних зон.

ОБЛАДНАННЯ. Фізична карта України, карта природних зон України, атласи, предметні картки (умовні знаки плану місцевості), глобус, карта півкуль.

ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

- Погляньте у вікно. Що ви можете сказати про погоду сьогодні?

- Що вплинуло на зміни в природі?

- Пригадайте, яка погода була вчора. Чи схожа вона на сьогоднішню?

- Як світить сьогодні сонечко чи високо воно знаходиться над землею?

- Що ви скажете про вітер

- Які зміни у житті рослин відбулися протягом цього місяця?

- А у житті тварин? - За чим ви спостерігали дорогою до школи?

- Чим займалося населення нашої місцевості у цьому місяці?

- Які народні прикмети перевірили протягом місяця?

- Дайте характеристику погоди на нинішній день з таким планом: дата, температура повітря, вітер, стан неба, опади.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Виконання завдань по групам.

1-я група.

Накреслити план квітника, довжина котрого 800 см, ширина 600 см.

2-я група.

Розповісти що треба зробити, щоб накреслити план предмета?

3-я група.

Прочитати оповідання.

Сьогодні ми йдемо працювати в . Наш шлях пролягає через ,

потім ми перетнемо невеликі і вийдемо до .


Перейшовши на інший берег по , побачимо праворуч ,


а ліворуч .

2. Фронтальна перевірка.

- Чим відрізняються малюнки від плану? (План позначають за допомогою умовних знаків.)

- Що показує масштаб? (Масштаб показує, скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предметів.)

- Прочитайте масштаб: 1 см – 40 м; 1 см – 40 км. (Це означає, що 40 м дійсних вимірів взято на плані за 1см. 40 км дійсних вимірів взято на плані за 1см.)

3.Природний диктант.

Вчитель читає текст і показує предметні картки із зображенням умовних знаків плану місцевості, а учні записують назву умовного знаку.

Текст

Сьогодні ми підемо на екскурсію в ліс. Шлях наш буде таким: вийшовши зі школи, ми пройдемо 500 м (1 см – 100 м) направо. Побачимо міст через річку, перейдемо через нього і побачимо ліс. Стежкою, що розділяє ліс на дві частини, ми дійдемо до цілі. Вам, звичайно, цікаво знати, яка мета нашої екскурсії. За 1/2 від початку лісу є джерело, воно недоглянуте, забруднене. Тому ми очистимо його, зробимо огорожу, щоб воно було чистим, вода була смачною і холодною для людей і тварин.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Що таке масштаб?

- Який масштаб можна використати на плані місцевості?

- Як позначають сторони горизонту на плані?

- Що можна зобразити на плані місцевості?

- Чи велику територію зображають у такий спосіб?

- Чи можна зобразити людей, будинки?

- Як бути, коли треба зобразити велику територію?

ІV.Повідомлення теми та завдань уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося, як зображують поверхню Землі, відгадавши загадки.

* Одноногий я стою,

Знаю службу я свою:

На моїй нозі сповна

Куля держиться земна. (Глобус.)

* Країна без людей, міста без будинків, моря без води, ліси без дерев. (Географічна карта.)

Отже, тема уроку – «Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті». Сьогодні ви ознайомитесь з поняттям «карта», різними її видами, дізнаєтеся дещо нове про глобус. Протягом року будьте всі дуже уважними і готуйтеся до відповіді на запитання, яке я поставлю вам ще раз наприкінці уроку:

- Чим відрізняється карта від плану місцевості?

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Пояснення вчителя.

- Пригадайте, що таке Земля. Які полюси має Земля? Покажіть їх на глобусі.

- Яка півкуля Землі називається північною? Яка південною ?

- Що називають екватором?

ГЛОБУС – єдине правильне відтворення Землі. На ньому в мініатюрі зображено всі основні риси поверхні нашої планети. Великі географічні об’єкти на глобусі мають певну схожість в обрисах із справжніми формами поверхні Землі.

Користуючись масштабом глобуса, ми бачимо, що земна поверхня на ньому зменшена у десятки мільйонів разів. У разі збільшення масштабу, глобус стане великим і незручним у користуванні.

- Подивиться на глобус. Знайдіть на ньому лінії, які з’єднують Південний і Північний полюси.

- Ці лінії , які проходять через обідва полюси Землі і проведені з гори вниз, називаються меридіанами (від латинського «мерідіанус» - полудневий).

На глобусі ви бачите ще ряд ліній, що накреслені подібно ( паралельно ) до екватора. Це – паралелі. Їх наносять на глобус через певну відстань.

Паралелі – це уявні кола на земній поверхні, але довжина їх менша від екватора. Що далі вони від екватора, то коротші. На плюсах паралелі зменшуються до точки. Для чого потрібні паралелі і меридіани на глобусі?

Паралель показує напрям захід – схід, а меридіани – північ – південь. Запам’ятайте , що паралелі і меридіани – це уявні лінії, їх немає на поверхні землі.

Нажаль, працювати з глобусом не дуже зручно. На ньому видно тільки ту частину, яка повернута до вас. Тому все , що зображено на глобусі, переносять на карту. Географічна карта – це зменшене в багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин.

2. Ознайомлення з картою півкуль.

- Якщо глобус розрізати навпіл, то вийде дві по півкулі, на кожній із якій буде зображено половину поверхні земної кулі. Такими півкулями користуватися зручніше. Як ви думаєте, чому? ( тому, що в нас все перед очима, глобус треба крутити ).

Зображення частин глобуса називають картою півкуль. Дивлячись на неї, ми одразу бачимо всю поверхню земної кулі. ( Демонстрація карти півкуль, показ західної і східної півкуль Північного і Південного полюсів, екватора).

3. Практична робота з фізичною картою півкуль.

- Розгляньте на карті (форзац 2) західну і східну півкулі Землі. Визначте, де на карті півкуль знаходиться Північний і Південний полюси; екватор , північний і південний півкулі.

- Знайдіть меридіани і паралелі.

- Розгляньте умовні знаки , які використано на карті півкуль. Що вони означають?

- Який масштаб цієї карти?

- Прочитайте повну назву карти, якої користувалися. Що на ній зображено?

4. Продовження розповіді учителя.

- Географічні карти, на яких кольорами позначають висоту гір, поверхню суші , глибину морів і океанів, називають фізичними.

На фізичних картах і глобусі позначають:

Рівні ділянки суші – зеленим кольором;

Невеликі підвищення – жовтим;

Гори – коричневим, а дуже високі – темно – коричневі;

Моря – блакитним кольором, глибші місця – темнішим, мілкіші – світлішим;

Ріки – потовщеними лініями синього кольору.

( Вчитель показує карту природних зон.)

- Що особливого ви помітили на цій карті?

- Це картка природних зон. На ній різними кольорами позначено степи, ліси, пустелі.

Алгоритм роботи з картою.

1.Біля карти слід стояти справа, щоб не заступали її собою. Вказівну паличку потрібно тримати у лівій руці.

2.показувати потрібно не назву міста, а умовний знак, якім це місто позначене.

3.Щоб показати море, озеро чи гори, потрібно обвести їх вказівною паличкою по береговій лінії та межі гір.

4.Річку починаємо показувати із витоку і закінчують там, куди вона впадає.

5.Коли показують місто, гори, річки, називають їх місцезнаходження ( на півночі, південному заході і тд. ).

Фізкультхвилинка.

Руки в боки, нахились вперед, нахились назад.

І направо , і наліво, щоб нічого не боліло.

1, 2, 3, 4 – набираємося сили.

Нахились, повернись, до товариша всміхнись.

VІ.Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

Опрацювати статті «Як зображують поверхню Землі на глобусі і карті».

2. Відповіді на запитання після тексту.

3. Робота в групах.

Діти у групі виконують завдання, а тоді хтось один відповідає біля дошки. Учні з інших груп ставлять запитання.

1-я група. Порівняйте план і карту за питаннями.

1) Які території зображують на них?

2) Який масштаб використовують?

3) Як вказують основні сторони горизонту?

4) Як позначені предмети?

2-я група. Порівняйте фізичну карту півкуль і фізичну карту України.

1) Що зображено на кожній карті?

2) На якій карті масштаб менший? Чому?

3) На якій із карт зображено більше об’єктів земної поверхні? Чому?

3-я група. Підготуйте подорож фізичної карти України.

1) Покажіть на карті Київ. У якому напрямі від Києва знаходиться місцевість, де ми живемо?

2) Покажіть на карті кілька великих міст, прочитайте їхні назви. У якому напрямі вони знаходяться від нашої місцевості?

3) Знайдіть на карті гори, рівнини і кілька річок.

4. Робота в зошитах з друкованою основою.

5. Робота клубу «Пізнайка».

* Який мали вигляд стародавні карти?

В ХV ст.. на картах зображали берег, гавані, і небезпечні місця. Основні лінії, які вели в різні сторони згідно компасу, допомагали морякам тримати вірний курс з одного місця в інше.

* Чи завжди карти були паперовими?

Ні. Є відома карта 1150 року, виготовлена на срібній дошці. Вона належала мандрівнику на ім’я Ідрісі, арабу іспанського походження, який відвідав Францію, Англію.

*Яким чином мореплавці, не маючи карт, здогадувались, що знаходяться поблизу землі?

Мореплавці узнавали про приближення берега, коли бачили птахів або водорості. Іноді колір моря , вигляд хмар змінювались поблизу берега.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

- Що ви вивчили на уроці?

- Що нового навчилися?

- Про що цікаве дізналися?

- Що цікаве запам’ятали ?

- Що сподобалося?

- Що не сподобалося?

Отже яка різниця між планом місцевості і картою?

( На карті сторони горизонту позначають паралелями і меридіанами, а на плані – стрілочками (тільки на північ.) На карті зображують більшу територію, а на плані – малу. На карті не зображують людей, будинки, дерева – дрібні об’єкти. На плані більший масштаб, а на карті – менший.)

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю підручника «Як зображають поверхню Землі на глобусі і карті».

У зошиті з природознавства з друкованою основою виконати завдання с. 25.

Творче завдання:

Скласти подорож фізичною картою України з нашої місцевості у будь-яку точку країни ( на вибір).