Сабақ жоспары 1 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қазір ғарышты қалай зерттейді?

Мектеп:

Күні :


Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

Барлық оқушылар:кейбір ғарыш денелерін сипаттау;


Оқушылардың басым бөлігі:ғарышты зерттеуге арналған құралдарды және ұшу аппараттарын сипаттау;

Кейбір оқушылар:қоршаған әлемнің құбылыстарына бақылау жүргізу.

Ресурстар:

ұшу аппараттарының әртүрлі суреттері;

телескоптардың суреттері. Интернет-ресурстар:

телескопты қалай жасауға болатыны туралы бейнежазба, мысалы, https://www.youtube.com/ watch?v=k6vs_sjzGFY;

Байқоңыр ғарыш айлағынан зымыранның ұшуы, мысалы, http://masik.tv/zapusk-kosmicheskoy-raketyi/.

Күтілетін нәтижелер:

  1. Олар құрылғылар мен ұшу аппараттарының не үшін қолданылатынын түсінеді;

  2. расытханалардың қалай жұмыс істейтінін, қазіргі телескоптардың алғашқы телескоптардан айыр­ машылығын түсінеді.

Сабақтың мақсаты:

1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау;

1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау

Сабаққа байланысты деректі материалдар


Сабаққа қатысты ескертпелер


Ғарыш — бұл Жерді қоршап тұрған кеңістік. Оны зерттеу үшін телескоптар мен басқа да күрделі оптикалық құрылғылар қажет.


Жердің жасанды серіктерінің көмегімен метео­ рологиялық­ ақпараттар алынады, Күннің құбылыс­­­ тарын бақылайды, ормандардағы өрттерді анық­ тайды. Ғарыш аппараттары Айда, Шолпанда, Марста болған.


Қазіргі уақытта әлемде ғарыш аппараттарын ұшыратын­ ғарыш айлақтары көп емес. Олардың ішінде Қазақстан Республикасы аумағында орналас­ қан әлемге әйгілі Байқоңыр ғарыш айлағы да бар.


Расытхана (обсерватория) — астрономиялыққұбылыстарды бақылау және зерттеу жұмыстарын жүргізетін арнайы­ мамандандырылған мекеме. Ағылшынның­ “бақылау”­ сөзінен шыққан.


Асы-Түрген расытханасы — климатты бақылауға арналған Қазақстандағы ең қолайлы бірден-бір ра­ сытхана.


Тянь-Шань астрономиялық расытханасы Үлкен Алматы көлінің маңайында орналасқан.


Каменское плато” расытханасы Алматыдағы В. Г. Фесенков атындағы Астрофизикалық институтқа қарайды.


Ойлан


Жүзіп келе жатқан кемені кім бірінші көре алады: теңіз жағасында тұрғанадам ба әлде биік ағашта отырған адам ба?


Кіріспе тапсырма. Блиц-турнир. Оқушылардытоптарға бөліп, оқулықтағы сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз. Немесе алдын ала қарсылас топтарға “Ғарыш” тақырыбында бірнеше тапсырмалар ойлас­ тыруды тапсырыңыз. Оқушылар ежелде ашылған астрономиялық жаңалықтарды еске түсіріп, оларды атап бере алады.


Телескоп. Оқушылардан дүрбі туралы небілетіндерін­ сұраңыз. Ғалым Галилео Галилей жайында айтып беріңіз. Оқулықтағы суреттерге назар аудартыңыз. Оларды салыстыруды ұсыныңыз. Оқушылардан­ алғашқы телескоптардың­ қандай кемшіліктері болғанын сұраңыз. Егер олар жауап беруге қиналса, сіз сұрағыңызды “Тым алыстағы нысандарды ескі телескоптардың көмегімен көруге бола ма?” — деп нақтылаңыз. Оқушылардың қайсысы қарапайым дүрбімен қарап көргенін сұраңыз. Кескін анық болды ма?


Оқушылар “заманауи телескоптардың ұлғайтып көрсету мүмкіндігі мол, сондықтан кескіндері де нақты болады” деген қорытындыға келеді.

Жерқандай?


ЕртедеадамдарЖердіңпішінінқалайелестеткен?


[pic]



Зерттейік. Оқушылардытөрттопқабөліп, нұс­қаулықтарберіңіз.


1-топ. “Суретшілер” — зымыранныңсуретінсалады. 2-топ. “Мүсіншілер” — оныермексазданжасайды. 3-топ. “Оригами” — зымыранныңүлкенүлгісінқағаз­

данжасайды. (Нұсқаулықберіп, қажетіншекөмеккөрсетіңіз.)


4-топ. “Тәжірибе” — зымырандыұшырады. (Шыныыдысқақұрамындакөпіретінгазыбардәрілерсалынып, оныңбетінеқағазданжасалғанзымыранорналастырылады. Олонсекундішіндеұшады.)


Осыжұмыстыорындағаннанкейінбарлықтопмүшелерінжинаңыз. Оқушыларғаөздерініңорындағанжұмыстарынталқылап, қорытындыжасауүшінбесминутуақытберіңіз. Соданкейінқатысу­ шыларды­ таныстырылымдарынтыңдауүшінортағашақырыңыз. Әртоптаөзарабағалаужасатып, тапсырмаорындауданалғанәсерлеріменбөлісіп, алынғаннәтижелербойыншаөзойларынортағасалумақсатындаоқудиалогінқұрыңыз.

[pic] Пәнаралық байланыс


Қосымша тапсырмалар


Көркем еңбек. Аппликация жасау.



Ғарышкерлер тобында ойнауды ұсыныңыз. Ға­ рыштағы салмақсыздық туралы айтыңыз. Пантомима­ көрсетуді ұсыныңыз: ғарышкерлер қалай тамақ жейді, ішеді, ұйықтайды? Фильм көрсетуге болады. Мүмкіндігінше, расытханаларға саяхат ұйымдасты­ рыңыз. Егер ғаламторға шығу мүмкіндігі болса, Жер серіктері көмегімен ғарыштан алынған фото­ суреттерді көрсетуге болады.


Суретшінің қателігі. Оқушылар суретті қарап,сәйкес­сіздікті­ анықтап, себебін түсіндіре алады. (Расытханалардың­ айналасында көпқабатты ғима­-раттар­ болмауы керек, расытханалардағы телескоп­ тар заманға сай болуы керек.) Осыдан кейін оқу­ шыларға суретті бояп шығуды ұсыныңыз.




Бағалау



  1. Оқушылар ғарышты зерттеуге қандай құралдар мен аппараттар қолданылатынын біледі, олар­ дың көмегімен жаңалықтар ашылатынын тү­ сінеді.

Зымыран. Оқушылар зерттеу кезінде алынғанзымыранның аппликациясын жасай алады. Әр оқу­ шыға өзінің ұшатын аппаратын жетілдіріп, элемент­­ тер қосып, атын ойлап табу ұсынылады. Кейбір оқушылар ойдан шығарған бөлшектерін толық сипаттап­ беруі мүмкін.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?