Конспект урока по казахскому языку 4класс на тему Еліктеуіш сөздер.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні:23.04.16

Сыныбы:4“А”

Пән:Қазақ тілі

Мұғалім: Серкенова.К.А

Сабақтың тақырыбы: Еліктеуіш сөздер.

Мақсаты:

1.Еліктеуіш сөздер туралы түсінік беру,басқа сөз таптарынан ажырата білуге үйрету.

2. Сауатты жазу,танымдылық дағдыларын дамыту,ойын жүйелі айтуға дағдыландыру.

3. Тіл өнерінің құдіретін ұғына білуге,туған жерін,Отанын сүйе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас

Сабақтың түрі: Дәстүрсіз.Жарыс

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, көрнекілік, мадақтау,түсіндіру,әңгімелесу,ой-қозғау, жаттығу,қайталау, талдау-жинақтау.

Көрнекіліктер: Суреттер, қима қағаздар, слайд, үлестірмелі дидактикалақ материал,шар,оттық,сөмке және т.б.


I. Ұйымдастыру кезеңі



Психологиялық дайындық






Үй тапсырмасын

тексеру

- Сәлеметсіңдер ме,балалар! Бүгінгі қазақ тілі сабағынан мен беремін . Сабағымыз сәтті өту үшін мына өлең шумақтарымен бастайық:

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз,

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз.

  • Жарайсыңдар, балалар, орындарыңа отыра

қойыңдар.


  1. Топқа бөлу «Мазайка»ойыны арқылы.

  2. Тобын қорғау,өлең оқып,ішінен сөз таптарын табу.

  3. «Таза тақта»ойыны Көркем жазу

Таза тақта ойыны .Шарты:Тақтада бірнеше сөз таптарына сөздер жазылып тұрады,қай сөзді біледі сол сөзді сүртіп тастап отырады.Сонда білмейтін сөздері қалып қояды.Сонда ғана бүгінгі сабақ тақырыбын біле аламыз.


Сарт сұрт,бүгін,асықпай,былтыр,бұрын,мен,пай пай,дейін,ғана,әттең,гүрс,сарт,туралы,арс арс,шөре шөре,ғой,шиық,жым жарт,кешке,па,пе,ертеде,зу зу,беп.



III. Жаңа сабақ




Кіріспе әңгіме

тексеру




Жаңа сабақ

Ауызша






Оқулықпен жұмыс

Жазбаша



IV. Сергіту сәті



«Сыңарын тап»

ойыны



«Орнына қой» ойыны

Топпен жұмыс


Жазбаша


V. Бекіту

«Кім жылдам »

ойыны

Меңзер арқылы сөзді оқу (әр топқа).

Жаңа сабақты түсіндіру.Тәжірибе жасау арқылы.

Оттық пен су.Оттықты жағып суға батыру,дыбысын тыңдау.(быж)

Сағат дыбысын тыңдау.Қалай жүріп тұр? (тық,тық)

Шар жару.Қалай жарылды? (тарс)

Сөмке құлату.Қалай құлады? (гүрс)

Баланы тақтаға шығару тоқта деп айту.Қалай тоқтады? (кілт) (есту арқылы)

Бұл дыбыстар қайдан шықты ?

Бұл дыбыстарды шығару үшін мен не істедім? (іс әрекет)

Ендеше,еліктеуіш сөздер есту арқылы және қимыл әрекетке еліктеуден туған сөздер.

Енді кітаптарды ашып,ішінен мысалдар тауып айтыңдар.


Әр топқа жұмбақ оқып,шешуін тапқызу.Осы жұмбақтан қандай еліктеуіш сөздер бар.Осыған сөйлем құраңдар.Тақтаға үш сөйлем жазып,дәптеріне жаздыру.




Әуен арқылы сергіту сәтін орындау.


Еліктеуіш сөздерді мағынасына қарай байланыстыру.Бұл тапсырманы үш топқа бөлініп орындаймыз.

  1. топ

  2. топ

  3. топ

Еліктеуіш сөздерді сөйлемдерге орналастыру жабыстыру арқылы.



«Сәйкестендіру жеке жұмыс әр балаға»


Адам күлкісін суреттейтін еліктеуіш сөздер.(Постер құрастыру).

Балалар,енді бәріміз тақтаға қарайық.Қандай сөз шықты? Қазақстан.Ендеше, балалар биылғы жыл тәуелсіздігімізге 25 жыл.Қазақстанымыздың болашағы сендерсіңдер.




Қорытынды

Кеше,бүгін,ертең стратегиясы болынша сабақты қорытындылау.

Балалар бүгінгі сабақта біз қандай тақырыппен таныстық?

Қандай ойын ойнадық?

Жаңа сабақ тақырыбын қалай біліп алдық?




VII.Бағалау




VIII. Үйге тапсырма


Оқушыларды сабаққа қатысуы бойынша бағалаймын.Өте жақсы қызыл,жақсы қатысқаны үшін көк түс,орташа қатысқандарына сары түсті күлегештер беріледі.Сол бойын оқушылар бағаланады.


5-жаттығу.Сөйлемдерді оқып,тек еліктеуіш бар сөйлемдерді көшіріп жазыңдар.

Сабағымыз аяқталды.Сау болыңыздар!