[pic] Перший урок
Підготувала
учитель початкових класів
Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А.М.Темника
Запорізької області
Тарасенко Галина Григорівна
Тема. Мій сонячний дім-моя Україна
Мета. Формувати в учнів ключові компетентності:
• вміння вчитися: навчати школярів давати визначення таким поняттям «батьківщина», «держава», «незалежність»,«державні символи», «народні символи»;
• загальнокультурну: формувати уміння дотримуватися норм мовленнєвої культури під час спілкування;
• інформаційно-комунікативну: навчати учнів аналізувати потрібну інформацію;
• здоров’язбережувальну: раціонально планувати час, дотримуватися санітарно-гігієнічних норм під час уроку;
• соціальну: продуктивно співпрацювати в групі, виявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими, залучення батьків.
Формувати в учнів предметні компетентності:
• навчальну: сформувати в учнів поняття «гімн», «герб», «прапор», закріпити уявлення про патріотизм;
• розвивальну: сприяти розвитку усного мовлення учнів, умінню чітко формулювати та лаконічно висловлювати власну думку;
• виховну: виховувати любов до рідної землі, мови, почуття гордості за історичне минуле та героїчне сьогодення нашої країни.
Обладнання: стрічечки жовто-блакитні, ватман - посередині зображена Україна, відео пісні, вислови про Україну, стікери з метеликами жовто-блакитними, сонечко з променями (вправа «Очікування»), державні символи України, мікрофон, сердечка з паперу.
Методичні прийоми та стратегії.
«Акровірш», «Збери пазли», «Незакінчене речення», «Відшукай склад», робота в групах.
Хід уроку
Оргмомент. Слова привітання вчителя ( кліп про школу,,Ми дружно ідемо до школи” )
Розквітають посмішки навколо,
Радісно луна веселий сміх.
Це моя найкраща школа
Зустрічає школярів своїх.
Знову свята радісні хвилини,
Безліч вересневих привітань.
Здрастуй, школо! Ненька-Україна
Нас вітає всіх із святом Знань!
- Ось і закінчилось сповнене веселощів і радості літо. Як би не впертий календар, то ми б і не повірили в це, адже зелень на деревах ще така свіжа, а небо таке пронизливо-синє і високе. І лише замріяні осінні вечори підтверджують правоту календаря. А отже настав час вирушати у нову захоплюючу мандрівку дивовижною країною Знань.
- Сьогодні ми будемо говорити про чарівну землю, багату і щедру, співочу, сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає в світі. Діти, давайте прочитаємо вірш і спробуємо назвати країну, про яку буде йти мова на уроці.
Прийом «Акровірш»( запис на дошці )
Усіяна маком та житом
Краса її вічно жива.
Росою і сонцем повита,
Аж серце моє завмира!
Їй треба лиш щастя та миру,
Нескорять її вороги,
А ми відстояли свободу! Тож славим її навіки!!!
Вчитель:
- Яке слово утворилося? (Діти читають)
- Сьогодні ми перегорнемо сторінки цікавого уроку, який має назву: «Мій сонячний дім –моя Україна». Цього року наша молода країна відзначає 25 річницю своєї незалежності.
Перша сторінка «Краса оспівана віками»
(Учні розказують вірш)
1. У всьому світі – кожен знає – ( Драган Варя )
Батьківщина лиш одна є.
І в нас вона одна – єдина.
Це наша славна Україна.
2. Вишита колоссям і калиною, ( Прохорова Таня )
Вигойдана співом солов’я,
Звешся веселково Україною,
Нене зачарована моя.
Учитель:
- Діти, а якою ви уявляєте нашу Україну? Давайте спробуємо дібрати слова, що містять у собі склади слова Україна:
Уквітчана, успішна, красива, найкраща, вільна…
Учитель:
- Рідна Україна, Батьківщина, Вітчизна. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, хоче сказати про неї найкраще. Подивіться уважно на карту України.
Україна – велика за площею держава – 603,7 тис. км². Розміщена в Центральній і Східній Європі. Із заходу на східпростягається на 1316км, а з півночі на південь – на 839км. Має 7 сусідів: на заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною та Польщею; на півночі – з Білоруссю, на сході – з Росією; на півдні – широкий вихід до двохморів: Чорного й Азовського.
Перегляд відеоролика « Україна – це наша Єдина Батьківщина»
- Хіба може душа бути байдужою до цієї краси? Звичайно, ні. Ми повинні берегти і плекати красу нашого краю.
Друга сторінка «Державні символи моєї Батьківщини»
Учитель:
- Наша рідна Україна, наша Батьківщина, яка має свою землю, свою мову, культуру, історію, власні звичаї і традиції має також неповторні державні символи.
Про них послухайте казку.
Давним давно жила одна жінка. І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і дуже любили свою матір, готові були віддати за неї своє життя.
Підросли вони і вирішили піти в люди і прославити свою матір.
Першим пішов старший син. Мати, щоб він про неї пам’ятав, подарувала йому золоту корону з трьома промінчиками. Пішов син. І за корону, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала дорогу до кращого життя, дали першому сину ім’я – Тризуб.
Середньому сину мати в дорогу подарувала жовто-блакитний одяг. Своїми хорошими справами прославив він свою матір. Дали люди йому ім’я – Прапор.
А там, де був молодший син, завжди звучала дзвінкоголоса пісня, тому що мати подарувала молодшому сину голос солов’я. І дали йому ім’я – Гімн.
З того часу йдуть завжди разом – Тризуб, Прапор і Гімн, прославляючи рідну матір.
(Демонстрація державних символів України)
Вчитель:
- То хто ж ця матір?(Україна)
Вчитель:
- Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої державні символи. Символ – це умовне позначення будь-якого предмета чи явища. Перший з них – це Герб - символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. Цей знак свідчить про те, чим славна держава, щосимволізуєїїмогутність.
(Учень розказує вірш)
Наш Герб – тризуб, це воля, слава й сила. ( Дузенко Настя )
Наш Герб – тризуб, недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем.
Добро і пісню несемо ми людям.
Тризуб – немов сім’я єдина.
Де тато, мама і дитина.
Живуть у мира і любові
На Україні вільній, новій!
Вчитель:
- Державний прапор України – другий символ. Роль прапора - бути попереду, вести людей за собою. 2 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради України було піднято синьо-жовтий національний прапор.
(Учень розказує вірш)
Синьо-жовтий прапор маєм: ( Сєлємєтов Андрій )
Синє – небо, жовте – жито.
Прапор свій оберігаєм.
Він святиня, знають діти.
- Третім символом є Гімн. Цегрецьке слово, що означає: урочиста, похвальна пісня на честь богів і героїв Слова написав Павло Чубинський, а музикку композитор Михайло Вербицький (1863 р.). (Учень розказує вірш)
Слова палкі, мелодія врочиста… ( Доценко Вітя )
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
це клич один з мільйонів голосів.
Фізкультхвилинка
Третя сторінка «Народні символи рідної землі»
Вчитель:
- Крім державних символів, Україна має ще й народні символи. Давайте назвемо їх.
(Відповіді учнів)
- А зараз ми спробуємо створити картину одного з куточків рідного краю.
(На дошц іучитель виставляє предметні малюнки із зображенням народних символів)- батьки допомагають прикрасити землю
- Гніздо я кладу на дах хати. У гніздопосаджулелеку. Біляхати кущ калини.В Україні калина завжди росла саме там. В народі було прийнято садити кущ калини, коли в сім´ї народжувалась дитина. Верба і калина завжди допомагали людям. Тому й стали ці дерева народними символами. На кущі калини посаджу соловейка, саме його пісня нагадуватиме нам про Батьківщину де б ми не були.
У кожного з вас є своє родине вогнище, є дім у якому живете ви і ваші батьки. А от коли скласти маленькі батьківщини кожного з вас, вийде наша велика Батьківщина Україна.
Четверта сторінка «Героїчне минуле та сьогодення»
Відео кліп ,,Тріода – ,,Україна “(Прем’єра до 25 річниці Незалежності України! )”- 3 хв.
Великий шлях пройшла наша багатостраждальна країна. Але виборола свою самостійність, незалежність.
24 серпня 1991 року Верховна Рада ухвалила «Акт про незалежність України». Здійснилася мрія українського народу – жити у вільній і незалежній державі, мати свою землю, свої традиції, культуру, мову, свій прапор, герб, свою головну пісню – гімн держави.
Любіть Україну, як сонце, любіть, ( Диренко Настя )
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву, ( Синяк Саша )
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
Любіть у труді, у коханні, у бою, ( Куковинець Саша )
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
П’ята сторінка «Творимо майбутнє разом»
Вчитель:
А яким може бути майбутнє України? Це залежить від кожного з нас. І ми повинні дбати про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього нам треба любити її, плекати, захищати.
Прийом «Збери пазли»(робота в групах)
Вчитель:
- Поділіться на групи, об’єднайтеся. На партах у вас лежать пазли – частинки нашої України. Обговоріть та складіть пазл (Діти складають і утворюють картинки з пазлів)
ІІІ. Рефлексія
Вчитель: - Давайте помріємо…Мрія завжди красива. Мрія — сто сила. Бо помножена на тисячі мрій. А отже, невмируща. А отже, все переможна.
Прийом «Незакінчене речення»«Я пишаюся тим, що я українець, тому що …»
Вчитель: - Діти! Все, що створене предками, збережене нашим народом, буде вічним. А ми повинні вчитися берегти те, що нам залишилося у спадок, думати про майбутнє. Адже ви – майбутнє України.
Учні слухають пісню «Діти України» . а вчитель роздає сердечка жовто – блакитні на згадку. На них діти пишуть своє ім’я та кріплять на плакаті навколо української землі.
Відео - пісня ,, Виростала я на Україні !’’