Математика 43х3, 143х3 түріндегі көбейтудің жазбаша тәсілдері. 3 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Математика

Тақырыбы:


43х3, 143х3 түріндегі көбейтудің жазбаша тәсілдері.

Мақсаты:

Өтілген есеп түрлерін шығару дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:



А. Екі таңбалы сандарды екі таңбалы санға бөлудің ауызша тәсілін біледі,

Б. Өтілген материалдарды пысықтап алған білімдерін іс жүзінде қолдана алады.

С. Әрбір тапсырманың шығару жолына талдау жасайды.

Керекті жабдықтар



Математика.2-бөлім. Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық– Алматы «Атамұра» 2014. Авторлары: Т.Қ.Оспанов, Ш.Х.Курманалина, Ж.Т.Қайыңбаев, Б.М.Қосанов, К.Ә.Ерешева, М.В.Маркина, кері байланыс

парақтары.Маркер,карандаш,флипчарт, түсті қағаздар, бояулар.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті


Кіріспе




  1. «Қораптағы айна» тренингі

Қорап ішіне айна салынады. Бірақ оқушыларға айтылмайды.

Мына қорап ішінде сіздерге таныс адамның аты-жөні кездесуі мүмкін Сол адамға байланысты адам бойындағы бір жақсы, бір жаман қасиетті айту.



  1. Топқа бөлу.

Қима қағаздағы тапсырмаларға сәйкес топтанып отыру.

3:8 23:7 15:6 9:11 66:6 6 93:31 45:15 81:27

Неліктен осылай топтастық? Топ басшысын сайлау.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

3 66-бет Көршілеріне тексерту

Шеңбер құра орналасқан балалар өз бойындағы бір жақсы, бір жаман қасиетті атап береді.


Топтанып отырады.



Өзара тексеру.

Тұсаукесер

1.Топтық жұмыс Сөзжұмбақ шешу

І топ. ІІ топ

Қосынды Қосу

Аудан Азайғыш

аЙырма азаЙту

Теңдеу периме Тр

грАмм сАнды

қаЛдық көЛем

сАнтиметр ғАсыр

Уақыт кУбы

І топ

1.56+12 1. Арифметикалық амал

2. см2-бұл ... бірлігі. 2. Азайтудың компоненнті

3. 100-81 3. Арифметикалық амал

4. Құрамында белгісізі бар теңдік. 4. (а+в)·2; а·4

5. Массаның бірлігі. 5. 8·4-бұл қандай өрнек?

6. 16:7=2 (... 2) 6. см3-бұл ... бірлігі

7. 10 мм=1 ... 7. 100 жыл= 1 ...

8. Сағ., мин., т.б. не өлшейді? 8. 53, 73-санның ...

2.Сабақтың тақырыбын табу.

Мақсаты мен табыс критерийін анықтау.

Тапсырманы орындайды.




Екі топ бірін-бірі бағдаршам арқылы бағалайды.











Мақсатын анықтау.

Негізгі бөлім

  1. «Қай топ жылдам?» ойыны.

25·3 29·3

75:25 87:29

66:22 84:12

22·3 12·7

32·3 21·4

64:32 84:21


  1. Оқулықпен жұмыс

Топта талданады (Тақтада орындалады)

І топ. Есеп-2 ІІ топ. Есеп-3.

  1. Өз бетімен жұмыс.

Мысал-4. І топ. 1-баған. ІІ топ. 2-баған.

Сергіту сәті

«Қар лақтыру»

  1. Логикалық тапсырмалар

«Топ үйрек»

Бір топ үйрек ұшып барады. Олар барлығы бесеу. Біреуі жерге қонса, нешеу қалады? (1)

«Май шам»

Үстел үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Еркін оның 1-еуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? (1)

«Үш мысық»

Үш мысық жарысып келеді. Соңғы келе жатқан мысық екінші мысықты қуып жетті. Ол нешінші болып мәреге жетті?

«Қанша велосипед?»

Әкесі 2 баласымен велосипедке мінді: 2 аяқты және 3 аяқты. Барлық дөңгелектің саны 7-еу. Неше велосипед болған және қандай?

  1. Топ басшылары сайысы

5. Өрнек түрінде жаз.

І топ. А) ІІ топ. Ә)

  1. Цифрмен белгіленген әріптерді пайдаланып сөздер құрастыр.

Қ у к и с з ү р е ы н т

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


1,4,5,10,1 қисық

12,7,6,2 -------

4,8,9,3 -------

5,10,11,10,1 -------

5,10,6,10,1 -------

Екі топтан кезек-кезек орындайды. Дұрыс орындалған тапсырмаға житон үлестіріледі.

Тапсырмалар орындайды.

Сағат тілімен бірін-бірі тексереді.







Берілген сұрақтарға жауап айтады.









«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Қорытынды


Математикалық диктант.

-50 саны шығу үшін қандай санды 4-ке бөлу керек?

-240 саны шығу үшін 8-ге қандай санды көбейту керек?

-Екі тәулікте неше сағат болады?

-Екі санның көбейтіндісі 800-ге тең. Бірінші көбейткіші-200. Екінші көбейткішті тап.

-40-тан 2 есе артық санды тап.

Тапсырманы орындайды.


Тақтадағы жауап арқылы өзін-өзі тексереді.

Үйге тапсырма

4. 3 бағаны. №6 68- бет.


Күнделікке жазады.

Кері байланыс

-Сабақта не ұнады?

-Сен мұғалім болсаң не өзгертер едің?

-Математика пәнін терең меңгеру үшін не қажет?



Күн сәулесіне жақсы көңіл-күй сыйлайтын сөздер жазып

ілу. [pic]






Кері байланыс жасайды.