Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Ы дыбысы мен әрпі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Ы дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты : Оқушыларға Ыы дыбысы мен әрпін таныстыру. Ы дыбысының

артикуляциясын дұрыс қолданып, дұрыс айтуға үйрету.

Сабақтың міндеттері:а) Ы дыбысының орнын анықтату, ауызша әңгімеден кейін

сәйкес сөйлемдер құрауға үйрену. Сурет бойынша әңгіме құруға

үйрету;

ә) Оқушылардың танымдық белсенділігін дамыту, баяндау,

оқыту,ойларын қорытындылау, ойлану жүйелілігін арттыру. Өз

ойларын жеткізе білу және өз бетімен білім алу дағдыларын

жетілдіру.

б) Оқушыларды қонақ күте білуге тәрбиелеу,сауатты оқуға,

көркем жазуға баулу.

Сабақтың түрі : аралас сабақ

Сабақтың әдіс – тәсілдері : түсіндіру , сұрақ – жауап ,көрнекілік , талдау, ойын , салыстыру

Сабақтың көрнекілігі : суреттер , буындар , қима әріптер

Сабақтың барысы : І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық жүргізу

«Қайырлы күн»

- Қайырлы күн ұлдарға

- Қайырлы күн ,қыздарға

- Қайырлы күн,сабаққа қуанып келгендерге

- Қайырлы күн,кәмпитті жақсы көретіндерге

- Қайырлы күн,тәртіпті балаларға

- Қайырлы күн,әдепті балаларға

Оқушыларды топқа бөлу 1 2 3 сандар арқылы

ІІ. Өткен сабақты пысықтау .

Ойын: «Кім білгіш?».Мен дауысты дыбыстарды атасам екі қолдарыңды жоғары көтеріп шапалақтайсыңдар.Ал дауыссыз дыбысты атасам,еңкейіп тізелеріңді шапалақтайсыңдар.

ІІІ. Жаңа сабақ

Электронды оқулықпен жұмыс( Бейне таспа)

Ы ы дыбысына қонаққа бару.

Жұмбақ слайд

Кесе, шыны, пияла

Оларсыз шай құя ма?

Қасықсыз тамақ жемейміз,

Бәрінің атын не дейміз? (Ыдыс)

- Дастарханға қойылған заттарды бір сөзбен не деп атаймыз ?( ыдыс )

- « Ыдыс » сөзінде бізге таныс емес қандай дыбыс бар ?

- Бүгін біз « Ы » дыбысы мен әрпімен танысамыз . ( Ы дыбысын айту)

Ы – дауысты дыбыс .

Суреттермен жұмыс : слайд

Ы дыбысы кездесетін сөздер айту, буынға бөлу , дыбыстық талдау, ы дыбысының орнын анықтау.

( [pic] [pic] [pic] [pic] ы д ы с)

ІҮ . Мағынаны тану

а) « Адасқан буындар » ойыны

шы [pic]

сық [pic]

тор [pic]

мы [pic]

Шашырап жатқан буындардан сөздер құрау:

най [pic]

мы [pic]

сыр [pic]





Шы – ны , қа – сық , с ыр- най , тор – сық , мы –сық , ы – дыс , шы – рын (сөздік жұмысын жүргізу )

ә ) Оқулықпен жұмыс

Тізбектеп оқу:

- Сөздерді буындап оқу , сөздік жұмысын жүргізу.

- Тақтадағы сөздерді оқу :

қ дыбысынан аяқталған сөздерге ы дыбысы жалғанғанда қ- ғ дыбысына айналатынын түсіндіру : қайық – қайығы , тауық – тауығы

п дыбысынан аяқталған сөздерге ы дыбысы жалғанғанда п – б дыбысына айналатынын түсіндіру: қап – қабы , доп – добы

Сөздердің мағынасын ұғындыру : слайд

- Біздің Отанымыз қай ел ?

- Елбасымыз кім ?

- Елордамыз қай қала ?

- Қандай мемлекеттік рәміздерді білесіңдер ?

- Алда еліміз үшін қандай үлкен мереке келе жатыр ?

- Міне , біздің Қазақстан – көп ұлтты үлкен мемлекет . Онда көптеген өзге ұлт өкілдері тату – тәтті, ынтымақ - бірлігі жарасып өмір сүріп жатыр. Біздің мектебімізде де өзге ұлт балалары білім алып жатыр.

Дәптермен жұмыс

Ы әрпінің жазба түрімен таныстыру , жазылу үлгісін үйрету :

- ауада жазу;

- дәптерге жазу;

Сергіту сәті :

Бойды сергек тік ұста,

Емін –еркін тыныста

Оң қолыңды соз алға,

Қол ұшыңды қара да,

Үшбұрыш сыз ауада,

Сол қол босқа тұрмасын,

Шеңбер жасап тынбасын

Топпен жұмыс:

1 - топ : - Суреттегі заттарды атау ,буынға бөлу.

2 – топ : - Сөздерге дыбыстық талдау жасау .

3 – топ : - Сөздерге сөйлем құрау.

Ой – толғаныс .

а) Шығармашылық тапсырма

Буындар арқылы өлең құрастыру

-ыс

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]

- Мынау – қызыл сиыр. - Суда жүзді балық . - Келді міне, қыс.

- Сүт береді сиыр . - Мынау – сазан балық . – Мынау суық қыс.

Ү . Сабақты қорыту .

« Буындық кесте » ойыны.

Кестенің сол жағында тігінен дауыссыз дыбыстар , ал көлденеңнен дауысты дыбыстар жазылған .Осы дыбыстарды қиылысу нүктесінен қосу арқылы буындар құрап оқимыз. Бүгінгі танысқан ы дыбысын да дауыссыз дыбыстарға қосып , буындар құраймыз

ҮІ. Бағалау .

Оқушыларды смайликтер арқылы мадақтау.