VІI.Үйге тапсырма: қайталау
Бағалау:
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:21.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты: Ондықтарды ондықтарға қосуға және ондықтардан ондықтарды азайтуға негізделген есептеу тәсілдерімен таныстыру; екі амалмен шығарылатын есепті және ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін енгізуге дайындық жүргізу; амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандыру, теңдеуді шешудің «сынап көру» тәсілін пысықтау.
Сабақтың типі:білімді тексеру
Әдіс – тәсілдері:сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру сәті
Математика сабағын,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
II. Тірек білімді еске түсіру
а)-1-ден 30-ға дейін санау(тура және кері) Саннан (28, 43, 54) кейін келетін санды ата.
-Санның (30, 55, 79) алдындағы санды ата. Санның (50, 76, 94) көршілерін ата.
-Сандар қатары (21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30) берілген.
-Сандардың жаңа қатарын құрыңдар, сонда сандардың ондықтары 3, ал бірліктері алдыңғыдағыдай болсын.
-Не шықты? Сандардың жаңа қатарын атаңдар(31, 32, ..., 40). Екінші қатардың сандарын неше бірлікке арттырдық?
III.Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.
-Бүгінгі біздің сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шығамыз. Біз «Шалқан» ертегісін білеміз бе?
Әрине, білеміз
Олай болса, ертегіні еске түсіріп алайық.
Ертегі кейіпкерлері бізге қонаққа келіп қалыпты. Өздерімен бірге тапсырмалар алып келіпті.
Оқулықпен жұмыс
№1 Оқулықтағы суреттер бойынша түсіндіру жұмысы ұйымдастырылады.Оқушылардың өздігінен екі таңбалы санға ондықтарды қосудың және азайтудың ерекшеліктері туралы қорытынды жасауы қажет.
Ондықтарға ондықтарды қосады.
Ондықтарды ондықтардан азайтады.
Атайдың тапсырмасы.
«Кім зерек?» №2 есеп
Мысалы:
-53 және 30 сандарының қосындысы; Бірліктерге бірліктерді қосу;
-Нәтижені сол жақтан екінші орынға жазу;Ондықтарды ондықтарға қосу;
-Нәтижені сол жақтан бірінші орынға жазу ;Қосындының мәні 83.
53 + 30 83 – 30 35 + 40 75 – 40 46 + 50 96 – 50
Әжейдің тапсырмасы.
«Тез есепте!»
№3. Амал компоненттерін еске түсіріп, шешуін дәптерге орындап,тексергенде кеткен қателерді талдайды.
(20 + 5) + 60 (60 + 4) – 40
(70 + 9) – 40 (20 + 2) + 50
Қыздың тапсырмасы: «Теңдеуді шеш»
6 + а = 10 10 – a = 6 a – 6 = 4
4. Күшіктің тапсырмасы: «Есепте»
I топ II топ
Шарты:Шарты: Шарты:
Болғаны – ? Болғаны – 12қ
Бергені – 2 қ. Бергені – 2 қ
Қалғаны - 10 қ. Қалғаны - - 10 қ. 10+2=12(қ) 12-2=10 (қ)
Жауабы: 12 қ болды. Жауабы: 10қ қалды
Мысықтың тапсырмасы:Сағаттардың тілдері қалай орналасуы тиіс?
6. Тышқанның тапсырмасы: № 6 есеп
59 бен 63- тің арасындағы сандарды өсу ретімен жаз.
- Балалар, біз шалқанды алуға көмектестік. Шалқанды алуғакөмектесеміз деп шаршап қалыппыз. Демалып алайық.
Сергіту сәті
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Шығармашылық жұмыс
[pic]
Ү. Үйге тапсырма беру. №7
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:27.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: Я әрпінің жазылуы.
Мақсаты:Я әрпінің жазылу, айтылу ережелерін меңгерту, ондай әріптері бар сөздерді дұрыс жазуға дағдыландыру.
Сөздік қорларын дамыту.
Білімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: плакат.
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену
Түрі: аралас
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Менің сыйлығым»тақырыбында шығарма жазып келу.
ІІІ. Білімдерін тексеру:
И дыбысы қандай дыбыс.Сый, тый сөздерінің жазылуы
ІҮ. Мақсат қою кезең:.
Я әрпінің жазылуы.
Я әрпінің жазылу, айтылу ережелерін меңгерту, ондай әріптері бар сөздерді дұрыс жазуға дағдыландыру.
Сөздік қорларын дамыту.
Білімділікке тәрбиелеу.
Ү. Жаңа сабақ:
Күн ретін жазу.
Көркем жазу.Сс Сс Сс Сыйлық.
Оқулықпен жұмыс.
60-жаттығу сөздерді топтап, сол топқа жатпайтын сөзді тауып неше дыбыс, неше әріптен тұратынын түсіндір. ( қоян- 5 дыбыс, 4 әріп)
61-жаттығу Я әрпінің жазылуы, оқылуы зертте, бақыла.
Өздік жұмыс:
62-жаттығу мақалдың мәнін түсіндір.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру.
63-жаттығу ребус шешу,сөйлем құрастыру. 64жаттығу көшіріп жазу, дәлелдеу.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау
Бүгін сабақта не істедік?
Не білдік?
Неге үйрендік?
ҮІІІ . Үйге тапсырма:
65– жаттығу.
Бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:28.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Я әрпі бар сөздер
Сабақтың мақсаты:Сөздегі и әрпінен соң а жазылмайтынын түсіндіру. Я әрпінің емлесін есте сақтап, қатесіз жазуға дағдыландыру.
Сабақтың көрнекілігі: жеке сюжетті суреттер, тірек-сызба
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену
Түрі: аралас
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
Бір,екі,үш
Бойға жинап күш.
Қазақ тілін бастаймыз,
Білімнен біз қашпаймыз.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
64-жаттығу (көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу)24-бет
Балалар саяхатқа шықты. Олар жалғыз аяқ жолмен жүрді. Әсел ерте оянды. Ол киімдерін кеште даярлап қояды. Аян бояумен сурет салады.
ІІІ. Жаңа сабақ
Я әрпінің жазылуы Көркем жазу:Я я
Сөздегі и әрпінен соң жазылуы. 66-70 ж.
66-жаттығу (өлеңді көшіріп жазып, я әрпі бар сөздердің астын сызу)
Менің інім-Бақтияр,
Болса өзіңде ықтияр.
Қызыл қарбыз тұрғанда,
Жемес еді көк қияр.
*Ереже: СӨЗДЕГІ И ӘРПІНЕН СОҢ А ЖАЗЫЛМАЙДЫ, Я ЖАЗЫЛАДЫ: мия, тақия, Ғалия
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкене ағаштар
Үп-үлкен боп өседі.
67-жаттығу (мақалды оқып, жатқа жазу)
Адалдан зиян жоқ,
Арамда иман жоқ.
68-жаттығу (Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазып, себебін түсіндіру)
Пияз, Ұрқия, сия, Дария, қария, зиян.
IV Сабақты қорытындылау
69-жаттығу (Жасырынған сөздерді табу)
Шаян, тұяқ, мая, баяу, ұя
Шаян- 4 әріп, 5 дыбыс
Тұяқ-4 әріп, 5 дыбыс
Мая-3 әріп, 4 дыбыс
V Үйге тапсырма беру:
70-жаттығу (берілген тірек сөздерді қатыстырып әңгіме құра )
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:29.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Ю әрпінің жазылуы
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға Ю әрпінің жазылуы және дыбысталу ерекшелігі туралы түсінік беру.
2. Балалардың таным белсенділігін дамыту, ойларын қорытындылау, сұрақтарға жауап беру. Әдемі, қатесіз, көркем жазуға қалыптастыру.
3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, оқулық, карточкалар, ребус.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану,
Әдісі: сұрақ - жауап, ойын, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық.
Қонақ күту - салтымыз,
Оқып - біліп жатырмыз.
Келген қонақ сіздерге
Сәлемдестік жалпымыз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
70-жаттығу.
Берілген тірек сөздерді қатыстырып әңгіме құрау.
Әкем құстарға дән шашты. Әнуар құстарға ұя жасады. Әкем мен Әнуар құстарға қамқорлық жасады.
Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
1. -«Я» дыбысы қандай дыбыс?
-«Я» дауысты дыбысы
2. - И әрпінен кейін қандай әріп жазылады?
- И әрпінен кейін я әрпі жазылады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Жаңа сабақты түсінуіміз үшін, жұмбақтың шешуін табуымыз керек
Қыс бойы жатады, тәтті ұйқыға батады. (Аю)
- Қандай сөз шықты?
- Аю қайда болады, ол нені жақсы көреді?
Оюдың суреті.
- Оюды кімдер ояды, қандай ою түрлерін білесіңдер?
1. «Ю» дыбысын бір неше рет қайталап дыбыстау.
2. Оқушыларға «Ю» дыбыстан екі дыбыстан тұратыны туралы және и+у дыбыстарының қосылуынан жасалатындығына түсінік беру.
Айу - аю, ойу - ою
3. Оқулықпен жұмыс
71 - жаттығу. Суретке қарап әңгімелеу.
- Қане балалар, «аю, ою» сөзіне дыбыстық талдау жасайық.
- Аю, ою. Бұл сөздерде 2 әріп, 3 дыбыс бар)
4. Дәптермен жұмыс.
72 - жаттығу. Өтірік өлеңді көшіріп жазып, «ю» әріпінің қандай дыбыстардан құралғанын айту.
73 - жаттығу. Топтық тапсырма. Суретпен жұмыс.
- Аю, балды өте жақсы көреді. Бірде аю орман аралап келе жатып араның ұясын көреді. Аюдың бал жегісі келді. Аю араның ұясына қолын салды. Аралар аюды шағып алды.
Тәтті балға тоюды,
Ойлап аю,
Омартаны ториды.
- «Ю» әрпінің астын сызып, оның дыбыстардың орнына жұмсалғанын түсіндір.
Сергіту сәті.
Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен.
Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз.
«ЙУ»,»Ю» дыбысы бар сөздерін оқуда оқушылар көп шатасады. Сондықтан 74 - жаттығуда сабақта мұғалімнің көмегімен талқылануы тиіс. Сөздерге у дыбысы қосылғанда олар қалай жазылатындығы туралы айтылады.
Балалар, мына сөздерге у әрпін қосса, қандай өзгеріс болады.
күшей - у
молай - у
той - у
көркей - у
тыңай - у
75 - жаттығу. Сөздерді көп нүктенің орнына «йу», «ю» әріптерінің тиістісін көшіріп жазып, неліктен сол әріпті қойғандығынды дәлелде.
Үлке…, шалқа…, есе…, сарға...
ІҮ. Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.
Ү. Үйге тапсырма беру
76 - жаттығу. «Баларасы» ребус шешуіндегі сөзге әңгіме жазу.
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:29.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Ю әрпі бар сөздер
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: ю дыбысы бар сөздерді дұрыс жазуға дағдыландыру.
2. Дамытушылық: Ю әрпінің қосарлы дауысты дыбыс екенін, яғни йу дыбыстары естілгенімен ю әрпі жазылатындығын түсіндіру , ойлау қабілетін арттыру
3. Тәрбиелілік: Оқушылардың сауаттылықтарын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, көрнекілік, түсіндіру, ойын
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты Ю әрпінің қосарлы дауысты дыбыс екенін, яғни йу дыбыстары естілгенімен ю әрпі жазылатындығын түсіндіру , ойлау қабілетін арттыру.
Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз.
Қуанамын мен де ,
Қуанасың сен де.
Қуанайық ,достарым,
Арайлап атқан күнге.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Берілген тірек сөздерді қатыстырып әңгіме құрау.
Әкем құстарға дән шашты. Әнуар құстарға ұя жасады. Әкем мен Әнуар құстарға қамқорлық жасады.
76 - жаттығу. «Баларасы» ребус шешуіндегі сөзге әңгіме жазу.
III. Жаңа сабақ
1. Кіріспе бөлім 71-жаттығу.
а) Тақтаға аю мен оюдың суреті ілінеді. Оқушылар аю, ою сөздерін дәптерлеріне жазады.
Аю мен ою сөздеріне дыбыстық талдау жасатылады.
Аю - екі буын, екі әріп, екі дыбыс.
А - жуан дауысты дыбыс.
Ю - дауысты дыбыс.
ә) «Артығын тап» дидактикалық ойыны. Шарты: тақтаға бірнеше кеспе әріптер батырмамен (кнопкамен) бекітіледі. Оқушылар дауыссыз дыбыстарды бір бөлек, жуан дауысты дыбыстарды бір бөлек және жіңішке дауысты дыбыстарды бір бөлек қояды.
- Қай әріп артық қалды?
- Ю әрпі.
- Неліктен?
- Ю - дауысты дыбыс. Бірақ ол екі дыбыстан (йу) тұрады.
2. Негізгі бөлім.
Жаңа сабақ бойынша істелетін жұмыс.
ІҮ. Сабақты бекіту.
1. Жұмбақтар шешу.
Апанда алты ай ұйықтайтын, Білесің бе батырды?
Ұзын құлақ, қысық көз
Орғып-орғып сай кезген.
Аю, қоян сөздерін тақтаға бір оқушыға жазғызу. Дұрыс-бұрыстығын тексеру.
- Аю сөзінде неше дыбыс бар? Неше әріп жаздық?
- Аю сөзінде «иу» дыбыс естілгенмен, ю әрпін жазамыз.
- Тағы ю әрпі жазылатын қандай сөздерді білесіңдер?
- Қоян сөзінде неше дыбыс бар? Неше әріп жаздық?
2. Оқулықпен жұмыс.
Осы сабақтағы жаттығулар я, ю әріптерінің жазылуына арналады.
3. Үлестірмелі қима қағаздары таратылып беріледі.
Ү. Сабақты қорытындылау.
4. Сурет бойынша жұмыс.
Тақтаға бақшада жұмыс істеп жүріп, аяғын жарақаттап алған баланың суреті ілінеді.
— Сурет бойынша не айтуға болады?
— Балаға не болды?
- Бақшадағы құрттарды не деп айтуға болады? (Зиянкес).
- Аяқ, зиянкес сөздерін кім тақтаға жазып көрсетеді?
ҮІ. Үйге тапсырма беріледі.
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:21.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: бейнелеу өнері
Сабақтың тақырыбы:
Бейнелеу өнерінің жанрлары.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Бейнелеу өнерінің жанрларымен оқушыларды жүйелі
түрде таныстыру.
ә) Дамытушылық: Қоршаған ортаны қорғау, өсімдіктер дүниесі мен табиғат
сұлулығын сезіну, табиғат әсемдігін тамашалау, бейнелеу.
б) Тәрбиелілік: Сұлулық тәрбиесі, табиғат пен өнердегі сұлулықты
түсіне білу.
Сабақтың көрнекілігі: Иллюстрация, дидактикалық материал, альбом кітаптар, қағаз, қарындаш, өшіргіш, акварель бояуы, қылқалам және тағы басқа.
Сабақтың өту барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тапсырмаларды орындау.
Сабақты бекіту.
Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
[pic]
Бейнелеу өнеріндегі пейзаж, портрет, натюрморт атауларымен таныстық. Міне, осыларға ортақ атау ол - жанр. Шығарманың жанрын анықтау үшін «Суретші өз шығармасында нені бейнеледі?» деген сүраққа жауап беру керек. Егер картинада табиғат бейнеленсе, бейнелеу өнерінің бұл жанры ПЕЙЗАЖ деп аталады. Пейзаж бейнелеу өнерінің әр түрінде кездеседі.
Ол графика, кескіндеме, мүсін түрінде де бола алады. Оны бояумен, қарындашпен, аппликация, тәсілімен, тіпті жапсырып салуға болады.
Табиғат құрылымы бір-бірімен өзара тығыз байланыста болады.
Әрбір адам табиғатпен етене жақын байланыста екенін ұғынуға міндетті, сондай-ақ біздің әрқайсымыз өз іс-әрекеттерімізге әрдайым жауаптымыз. Сондықтан біз туған табиғатымызды жақсырақ танып-білу, сүю үшін, оның сенімді қорғаушысы болуымыз керек. Ол – біздің, жалпы адамзат баласының тікелей міндеті.
Жас ұрпақтарға:
Планетамыздың иесі – сендер.
- Сендер сол Жер-Ананың шапағаты мол ғажайып қалпын сақтап қалу үшін, онда алуан түрлі аң мен құстың тіршілік етуі үшін, өздеріңнің және ұрпақтарыңның шат-шадыман, жақсы өмір сүруі үшін күресулерің керек. Бір сөзбен айтқанда, табиғат-Ананы аялап, көздің қарашығындай қорғауларың керек, - деп, насихаттаймын.
Ал, енді плэнэр дегеніміз не екендігіне тоқталайық. «Плэнэр» деген сөз француз тілінен алынған. Қазақша «ашық ауа» мағынасында. Толығырақ айтқанда, табиғатқа шығып құбылыстарды түсті бояу мүмкіндіктері арқылы тікелей жазу, бейнелеу дегенді білдіреді.
Табиғаттың барша сұлулығын алдыңа жайып салатын суретшіні пейзажист суретші деп атайды.
Пейзаж өзінің пайда болу тарихында бірден дербес жанр болып кете алмады. Тек 16 -17 ғасырларда ғана дербес жанрға айналды. Ол кезде голланд суретшілері салған пейзаждар ерекше даңққа бөленген.
19 ғасырда да тамаша пейзаж туындылары дүниеге келді. Орыс суретшілері А. К. Саврасов, И. И. Шишкин, И. И. Левитан, А. И. Куинджи шығармаларында бейнеленген табиғат көріністері неткен сұлу, неткен мәнді десеңші.
Табиғатты бейнелеу Қазақстан суретшілері Ә. Қастеев, Ә. Исмайлов, Қ. Қожықов, А. М. Черкасский, Қ. Телжанов, С. Мәмбеев шығармашылығында да үлкен орын алады.
Туған табиғатты бейнелей отырып суретшілер оның сұлулығы мен поэзиясын түсіне білуге, ғажайып өлкемізді бұрынғыдан да терең сүйе білуге баулиды.
Үйге тапсырма беру: Өзіміздің туған табиғатымызды жақсырақ танып білуге, сүюге және оның сенімді қорғаушысы болуға арнап, еркін тақырыпта сурет салу.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:28.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: бейнелеу өнері
Сабақтың тақырыбы: Композиция. Бейненің пішінмен байланысы.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Композиция жайлы жалпы мағлұмат беру, бірнеше
заттарды қағазға ретпен орналастыруға жаттықтыру.
ә) Дамытушылық: Қағаз бетіне затты үйлестіріп бейнелеуге үйрету.
б) Тәрбиелілік: Сурет салдыру арқылы оларды тазалыққа,
ұқыптылыққа үйрету.
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Альбомдар, плакаттар, Қарындаштар, ақ қағаз, суретшілер шығармаларының репродукциясы, дидактикалық көрнекілік құралдар және тағы басқа.
Сабақтың өту барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тапсырмаларды орындау.
Сабақты бекіту.
Үйге тапсырма.
[pic]
Сабақтың барысы:
[pic] [pic]
Қағаз парағы – ол сен салатын суретке арналған үй екені белгілі. Бұл үй сенің суретіңе ыңғайлы немесе ыңғайсыз болуы мүмкін. Мына суреттерге қарашы. Ұзын мойын керік вертикаль пішімді парақта өзін жақсы сезінеді. Оны төртбұрыш пішімді параққа сыйғызу үшін мойнын иіп отырғызуға тура келеді.
Горизонталь пішімді параққа керіктің ұзын мойнының бір бөлігі ғана сыяды. Кейде қатар тұрған бірнеше шағын керіктің суретін салуға тура келеді. Горизонталь пішімде осы шешім дұрыс болады.
Есіңде болсын, сурет салуға кіріспес бұрын, оның композициясын ойластыру керек. Лайықты парақ пішімін таңдап алып, онда суретті қалай орналастыру керектігін ойлан суретіңнің әсерлі болып шығуы жалпы осы шешімге байланысты.
[pic] [pic]
[pic] Композицияның әсерлі болуына тек парақ пішімі ғана емес, сонымен қатар дұрыс таңдалған өлшем де ықпал етеді. Кішкентай балықтарды өлшемі кіші параққа сыйғызуға болады. Ал киттің суретін салу үшін үлкенірек парқ қажет болады. Егер суретте бір ғана бейне кескінделсе, мұндай композиция бір бейнелі композиция, ал бірнеше бейне кескінделсе, көп бейнелі композиция деп аталады. Көп бейнелі композиция үшін өлшемі үлкен парақ таңдаған дұрыс. Қарашы, үлкен парақта балықтар өздерін қалай еркін сезінеді.
Суретшілер тарихи шайқастарды немесе адамдар тобын бейнелегенде әрдайым үлкен өлшемді кенепті таңдайды. Бірақ кейбір суретшілер көлемі кішкентай жұмыстар – миниатюралар салғанды ұнатады. Бейнелеу өнерінің мұражайына барған кезде осыған назар аудар.
Осыдан кейін оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
Композиция деген не?
Парақ өлшемі деген не?
Парақ өлшемі қандай болады?
Парақ пішімі деген не?
Пішім түрлері қандай?
Үйге тапсырма беру: Үй жануарларына композициялық суреттер салу.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні:19.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: дүниетану
Сабақтың тақырыбы: Адам және айналадағы дүние.
Сабақтың мақсаты: 1.Табиғат пен адам өміріндегі байланыс туралы
алғашқы қарапайым тсініктерді қальштастыру.
2.Табиғаттың адам өміріндегі маыңзы туралы
айта отырып логикалцық ойлау қабілетін есте
сақтау қабілетін дамьпу.
3. Табиғат сырын білудің адам үшін маңызын түсіндіре
отырып оны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, айналадағы заттар.
Оқыту әдісі: түсіндіру, көрсету.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру: 1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын сұрау.
Үйге бірілген тапсырманы мазмұндатып,
сұрақтар қою арқылы пысықтау.
Ш. Мақсат қою: жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру
ІҮ. Жаңа сабақ:
а) Табиғат, табиғат қүбылыстары,, табиғат заттары туралы. Адам қолымен жасалатын затгар туралы түсінік беру. Сергіту сәті:
Ү. Оқушы білімін тексеру:
а) Айналадағы дүниемен танысу. «Табиғаттан үйрене біл» тақырыптарын оқи отырып түсіндіру.
ә) Адам жалғыз өмір сүре алмайды. Баска адамдармен бірлесіп қана өмір сүреді. Біздің білмейтініміз көп, оқыған талаптанған адам көп біледі. «Талаптыға нұр жауар» деген нақыш осыдан шыкса керек. Адам өз өміріне қажетнінің бәрін табиғаттан алады. Сондықган адам табиғатқа камқорлық жасау керек. Бұл Ата Заңымыздын 38-бабында жазылған.
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкене ағаштар
Үп-үлкен боп өседі.
ҮІ. Бекіту кезеңі:
ә) табиғат құбылыстары туралы халық болжамдары:
1. Бап арасы гүлге кұжынай қонса жаңбыр жауады.
2. Егер күн батарда бұлтка енсе ертеңінде күшті жел болады.
З. Егер қарлығаш жер бауырлап төмен ұшса жаңбыр жауады, ол аспандап жоғары ұшса күн ашық болады.
ҮІІ. Қорытындылау:
Адам өзіне қажеттіні табиғаттан алады және үйренеді.
ҮШ. Үйге тапсырма Мазмұндау.
Бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 26.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: дүниетану
Тақырыбы: Адам еңбегімен қадірлі.Нан тамақтың атасы
Мақсаты: «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқи отырып, еңбек адамның жақсы өмір сүруі үшін қажетті әрекет екенін түсін Танымдық қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап түсіндіру, өзіндік
Көрнекілігі:суреттер,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сабаққа дайындық
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
«Еңбекпен келген нан – қасиетті тағам» тақырыпты оқу
түсінгендерін сұрау
ІІІ Өткенді пысықтау
- нан туралы мақал-мәтелдер, тақпақтар
ІҮ мақсат қою
«Еңбек етпеген ішіп-жемейді»
Ү. Жаңа сабақа
Жұмбақ жасыру
Темір құсты алып батпан,
Көк аспанда қалықтатқан.
Ағаларды кімдер дейді?
Алдымен тез тауып мақтан
(Ғарышкер)
Электр шамды біліпті,
Үйге әкеліп іліпті.
Шуда жіпті байлапты,
Жанады деп ойлапты.(электрик)
Өзі күшті
Тындырады.
Үлкен істі.
(Шахтер)
Мақал- мәтелдер айтқызу.
1. Нан - тамақтың атасы,
Ынтымақ - көптің батасы.
2. Қамбасында дәні жоқтың,
Дастарханында наны жоқ.
3. Тістем нанның қадірін,
Тарыққанда білерсің.
Анық достың қадірін,
Зарыққанда білерсің.
4. Қоныс көркі - там,
Дастархан көркі - нан.
5. Нанға құрмет - елге құрмет.
6. Дастарханында наны жоқтың,
Тамағының сәні жоқ.
Сергіту сәті
Нан қиқымын шашпаңдар!
Жерде жатса баспаңдар!
Теріп алып, қастерлеп,
Торғайларға тастаңдар!
Іс- қимылдар арқылы көрсетеді.
Сендердің ата аналарың қайда жұмыс істейді? Қандай қызмет атқарады?
Нан сендердің дастарқандарыңа қалай келеді
Мына мамандықтардың адамға қажет екенін әңгімелейді.
Өрт сөндіруші
Дәрігер
Мұғалім
Ұшқыш
Жүргізуші
Нанға байланысты қандай тиым сөздер білесіңдер?
/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» тақырыбын оқып түсіндіру.
ә/ Сұрақтарға жауап алу б/ тақырыпты оқу
1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. жеке- жеке оқу
в /Сергіту сәті ән «Болайықшы осындай» г/ Дәптермен жұмыс
ғ/ «Еңбек етпеген ішіп-жемейді» дегенді қалай түсінесіңдер?
ҮІ.Сабақты қорытындылау
Еңбектің наны тәтті Жалқаудың жаны тәтті
ҮІІ. Үйге тапсырма
бет оқу
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 30.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: еңбекке баулу
Сабақтың тақырыбы: Ұсақ тастардан мозаика құрастыру.
Сабақтың мақсаты: Мозаикаан ғажайып бейне жасауды үйрету. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Жинақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Суреттер
Әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа әзірлік.
Психологиялық дайындық.
Күн шуағын себеді,
Нәр аламын бойыма.
Осы күннің жылуын,
Берейін достым бойыңа
ІІ. Жаңа сабақ.
Тақырып бойынша әңгіме өткізу. Ойыншықтар жіпке ілініп қойылады. Олар жеңіл. Бейнебір бойында жаны бар секілді биікте тербеліп тұрады.
Түсінгендерін тексеру:
Сарамандық кезең.а/ техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру,түсті қағаз жолақтарынан аспалы аквариум, көбелектер мен гүлдерді жасау. Қағаздарды қиып алу. Желімдеу.Оқушыларға көмек көрсету.
Сергіту сәті:
Аспан да емес, жер де емес,
Өзі аппақ, көл де емес.
Үшеуі жетектейді,
ІІІ. Практикалқ жұмыс
Біреуі дедектейді.
Екеуі қарауыл қарайды,
Біреуінен билік тарайды.
/Қағаз, саусақ, қарындаш, екі көз, ми/
Практикалық жұмыс.
Құстар тобы атты аспалы шырша ойыншықтарын жасаймыз.
Мұндай аспалы ойыншықтар жасау үшін қалың қағаздан оның жазбасын жасап алу керек.
Әшекейлер түсті қағазбен матадан жасалады.
Ілгіштермен байлағыштарға жіңішке таспа жарайды.
Шырша жазбасын жасау үшін сызғыш, циркуль, қарындаш, қайшы, ПВА желімі керек.
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Бүгін не үйрендік?
Ү. Үйге тапсырма. Аяқталмаған жұмысты аяқтау
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 01.10.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: еңбекке баулу
Сабақтың тақырыбы: «Қадам» мозаикасын тастан металдардан құрастыру
Сабақтың мақсаты:
Табиғат әлемінің әр алуан байлығынан әсер алуға, оған ұқсатып пішіндер жасауға үйрету. Металл құрастырғыштармен жұмыс істеуді үйрету;
Ой-өрісін, танымдық қабілетін дамыту;
Шыдамдылыққа, эстетикалық тәрбиесіне баулу.
Көрнекілігі: металл құрастырғыш
Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа әзірлік.
Психологиялық дайындық.
Күн шуағын себеді,
Нәр аламын бойыма.
Осы күннің жылуын,
Берейін достым бойыңа.
ІІ. Жаңа сабақ.
Техникалық модельдеу және құрастыру туралы мәлімет. Металл құрастырғыштың бөлшектерімен модельдеу.
Машиналармен басқа бұйымдарды кішірейтілген үлгілерін модель (үлгі) деп айтады. Оларды дайындау процесін модельдеу (үлгілеу) дейді.
Жасайтын затқа мұқият қарап зерттеу керек. Металл құрастырғыштардың бөлшектерімен таныстыру, бекіту жолдарын үйрету.
ІІІ. Практикалық жұмыс
Оқушының еңбегі, мұғалімнің көмегі
Құрастырғыштардан баланың еркі бойынша төрт дөңгелекті арба құрастыру
Сергіту сәті.
Ал, балалар тұрыңдар,
Алақанды ұрыңдар.
Бір отырып, бір тұрып,
Бір демалып алыңдар.
Түсінгендерін тексеру.
Металл құрастырғыштардың бөлшектерін ата.
ІҮ. Қорытындылау
Бүгінгі сабақта не жасап үйрендік?
Сендерге ұнады ма?
Ү. Үйге тапсырма:Түсініп оқу.
Бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 23.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту онд. +- 1
Сабақтың мақсаты: Ондықтарды ондықтарға қосуға және ондықтардан ондықтарды азайтуға негізделген есептеу тәсілдерімен таныстыру; екі амалмен шығарылатын есепті және ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін енгізуге дайындық жүргізу; амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандыру, теңдеуді шешудің «сынап көру» тәсілін пысықтау.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі:Сандар, кестелер.
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру сәті
Математика сабағын,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
II. Тірек білімді еске түсіру
а)-1-ден 30-ға дейін санау(тура және кері) Саннан (28, 43, 54) кейін келетін санды ата.
-Санның (30, 55, 79) алдындағы санды ата. Санның (50, 76, 94) көршілерін ата.
-Сандар қатары (21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30) берілген.
-Сандардың жаңа қатарын құрыңдар, сонда сандардың ондықтары 3, ал бірліктері алдыңғыдағыдай болсын.
-Не шықты? Сандардың жаңа қатарын атаңдар(31, 32, ..., 40). Екінші қатардың сандарын неше бірлікке арттырдық?
III.Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.
-Бүгінгі біздің сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шығамыз. Біз «Шалқан» ертегісін білеміз бе?
Әрине, білеміз
Олай болса, ертегіні еске түсіріп алайық.
Ертегі кейіпкерлері бізге қонаққа келіп қалыпты. Өздерімен бірге тапсырмалар алып келіпті.
Оқулықпен жұмыс
№1
Оқулықтағы суреттер бойынша түсіндіру жұмысы ұйымдастырылады.Оқушылардың өздігінен екі таңбалы санға ондықтарды қосудың және азайтудың ерекшеліктері туралы қорытынды жасауы қажет.
Ондықтарға ондықтарды қосады.
Ондықтарды ондықтардан азайтады.
Атайдың тапсырмасы.
№2 есеп
Мысалы:
-53 және 30 сандарының қосындысы; Бірліктерге бірліктерді қосу;
-Нәтижені сол жақтан екінші орынға жазу;Ондықтарды ондықтарға қосу;
-Нәтижені сол жақтан бірінші орынға жазу ;Қосындының мәні 83.
53 + 30 83 – 30 35 + 40 75 – 40 46 + 50 96 – 50
Әжейдің тапсырмасы.
«Тез есепте!»
№3.
Амал компоненттерін еске түсіріп, шешуін дәптерге орындап,тексергенде кеткен қателерді талдайды.
(20 + 5) + 60 (60 + 4) – 40
(70 + 9) – 40 (20 + 2) + 50
№4
Қыздың тапсырмасы: «Теңдеуді шеш»
6 + а = 10 10 – a = 6 a – 6 = 4
№5
«Есепте»
I топ II топ
Шарты:Шарты: Шарты:
Болғаны – ? Болғаны – 12қ.
Бергені – 2 қ. Бергені – 2 қ.
Қалғаны - 10 қ. Қалғаны - ? 10+2=12(қ) 12-2=10 (қ)
Жауабы: 12 қ болды. Жауабы: 10қ қалды.
Мысықтың тапсырмасы:Сағаттардың тілдері қалай орналасуы тиіс?
№ 6 есеп
59 бен 63- тің арасындағы сандарды өсу ретімен жаз.
- Балалар, біз шалқанды алуға көмектестік. Шалқанды алуғакөмектесеміз деп шаршап қалыппыз. Демалып алайық.
ІҮ. Сабақты қорытындылау Сергіту сәті
Шығармашылық жұмыс
Ү. Үй тапсырмасы.. №7
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 26.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту 50+3, 53-3
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы қосуды үйрету. Ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдеріне есептер шығара білуге дағдыландыру. Екі таңбалы және бір таңбалы сандарды, екі таңбалы санмен ондықтарды ауызша қосу мен азайтуға дағдыландыру.
Дамытушылығы: Математикалық ұғымдарды меңгерту оқушылардың ережелерді ұғынып, ауызша есептерді шығара білуін дамыту.
Тәрбиелілігі: Өз бетінше жұмыс жасай білуге, есептеу тәсілдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі:Сандар, кестелер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды сабаққа бағыттау.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
Қайталауға сұрақтар қоямын.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Өрнектер қандай болып жіктеледі?
3+5 а+5
Санды өрнек әріпті өрнек
Ауызша есептеуге сұрақтар
15+1= 35-5= 42-40=
10+4= 20+4= 7+4=
44-4= 16-6= 60-20=
Бағалау, мақтаулар.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
3+56 және 30+24
3+56 30+24
50 6 30 24
Бірліктерді ондықтарды ондықтарға
Бірліктерге қосуды түсіндіремін.
3+56 30+24
50 + (3+6) = 59 (30+20) + 4=54
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану арқылы түсіндіріп кетемін.
Көрнекіліктер арқылы түсіндіремін.
Түсінгендеріне байланысты 1-жаттығудың азайту амалына 1-тапсырмасын түсіндіре отырып тақтаға орындау.
87-50
80 7 (80-50) +7=37
3+56 =59 56+3=
30+24=54 24+30=
Оқушылардан сұрау‐жауап арқылы түсіндіре отырып орындау.
3) « Маған қай ойыншық ұнайды?» ойыны арқылы теңдеу шешуді орындау
Доп Қоян Машина
10-a = 5 a-5 =5 5+a =10
Теңдеуді дұрыс орындаған бала ойыншықтың суретін алады.
Сергіту сәті: Кім шапшаң ойыны
1. Аулада 5 үйрек
Қорада 3 үйрек
1 үйрек тығылды
1 үйрек жығылды
Қалғаны неше үйрек ? ( 6 үйрек)
2. Табақта 5 өрік
Қолымда 2 өрік
Қосқанда барлығы
Болады неше өрік? (7)
Қосу азайту амалдары өзара кері амалдар
5. 72,71,70,69,68
72 71 69 68
71 70
6. Ауызша орындайды
10+4 20+4
14-10 24-20
14-4 24-4
Бағалау, күнделіктеріне қоямын.
ІҮ. Қорытынды:
3+56 және 30+24 қосындыны тапқанда бірліктерге бірліктерді қосуды, ондықтарды ондықтарға қосуды, қосудың ауыстырымдылық қасиетіне байланысты есептеу тәсілдерін үйрендік.
Ү. Үйге тапсырма беру
5-6- жаттығу
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 27.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Санды және әріпті өрнек
Мақсаты:: Бірінші оқу тоқсанында қарастырылған мәселелрге қарасты оқыту нәтижелерін (білім, білік және дағды) бекіте түсу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі:Сандар, кестелер
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру сәті.
Сендерге табыс тілеймін,
Жарық пен жылу, денсаулық!
Біріңе -бірің сендер де,
Тілеңдер біраз жақсылық.
II.Тірек білімді еске түсіру. Үй тапсырмасын тексеру
5-6 есепті дәптерден тексеру
Ойын: «Кім жылдам?»
Тапқышбектің тапсырмасын тез, әрі шапшаң орындаған балаға сыйлықтары бар екен. Тапсырмаларын орындап, сыйлықтарын алыңдар.
III.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Оқулықпен жұмыс
№1.
«Көмектес » ойыны
Дымбілмес теңдеулердішығара алмай, қиналып, біздерден көмек сұрап тұр. Дымбілмеске көмектесеміз бе? Кәне, тездетіп көмектесіп жіберейік.
№2.
Сандарды ондықтар мен бірліктердіңқосындысы түрінде жаз.
№3.
Балдырғанда қонақта.
Тапсырма: қойылмай кеткен жақшаларды қою.
№4.
Есепті шешу тақтада орындалады, шығару жолы талданады, ал содан кейін тапсырмалар арасындағы байланыс анықталып, тапсырмаларды есепке айналдыру,оны шығару жұмысы ұсынылады.
№5.
Ұшқыш кілеммен ертегілер елінен ұшып келген атай өзінің тапсырмасын кім тез орындап берсе, ұшқыш кілеміне мінгізіп, әлемді шарлауға алып кетеді.
№6.
Өзіндік жұмыс. Амалдарды орындаудың рет тәртібі еске түсіріледі.
Рефлексия.
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Шығармашылық тапсырма. Уақыт 3-5 минут.Еркін талқылау түрінде ұйымдастырылады.
Ү. Үйге тапсырма беру.
№6-7
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 28.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Тақырыбы : Қайталау. Санды теңдік және теңсіздік. Санды өрнектерді салыстыру
Мақсаты: Өткен сабақтарда алған білімдерін пысықтап қайталау.
Міндеті:
Бірдей сандарды қосу және азайту,бір амалды, екі амалды есептерді шығара білу, өрнектер құру,салыстыруда алған білімдерін бекіту.
Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, тапқырлығын дамыту.
Математика пәніне деген қызығушылығын арттыру және ұқыптылыққа баулу.
Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: Сұрақ-жауап әңгімелесу, түсіндіру, жаңа тех, көрнекілік
Көрнекілігі : ойын элементтері, дидактикалық материалдар, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
I. Қызығушылықты ояту
1.Психологиялық дайындық
Математика сабағын ,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
Балалар, біздің бүгінгі сабағымыз қайталау сабағы.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№6-7 есепті балалардың дәптерін жинау арқылы тексеремін.
(« Қайталау – білім анасы»)
ІІІ. Жаңа сабақ
1-арал « Кім жылдам?»
1- тапсырма:12 -3- 3-3-3
12 алманы үш-үштен бөліп салды . Сонда неше тәрелке қажет болды?
2- тапсырма :
12 алманы 4 тәрелкеге тең бөліп салды. Әр тәрелкеге неше алмадан салды?
3 -тапсырма : Әжей шарадағы 4 л қымызды 4 кесеге тең бөліп құйды.Әр кесеге неше литр қымыз құйды?
2-арал «Кім зерек?»
II Мағынаны тану
14,15,16,18 санынан нәтижесінде нөл шығатындай етіп, бірдей сандарды азайт.
Үлгі : 15-5-5-5=0 15-3-3-3-3-3=0
14-7-7=0 14=2-2-2-2-2-2-2=0
3-арал «Есеп аралы »
Әнші - 20 Шешуі: 60- (20+6) =34 (д)
Биші -6 60 Жауабы:
Домбырашы-?
Байқауға қатысты-42 (а) Шешуі: 42-6= 36 (а)
Жүлде алды-6 ( а) Жауабы:
Жүлде ала алмады-? (а)
Венн диаграммасы Есептердің айырмашылығы неде?
-Қандай ұқсастығы бар?
Сергіту сәті
Жұмбақ есеп.
Кеше сабақ оқуға,
Келіп еді 5есек
1-еуі ұйықтап отырды,
Ынталысы неше есек.-?
4-арал «Ойлан, тап !»
1. Теңдеулерді шеш:
27+х=90 90-х=63
2.Мына суретте малшының үйі салынған. Ол үй қандай фигурадан тұрады?
-Шаршы 2см, тік төртбұрыш 4см, 3см, үшбұрыш3см,3см,3см..
Осы геометриялық фигуралардың периметрін тап.
3.Бақшаға 1 балық, 2есек, 3 үйрек, 4 түлкі, 2 бүркіт, 4 жарқанат әкелді.
Бақшаға ойыншық әкелді қаншама?
5-арал «Кім жылдам?» Семантикалық карта
мысал 71 53 35 54 33 47
34+19 71-18 46+25 53-18 50-17 71-24
ІҮ. Сабақты қорытындылау
1. Ондықтары әртүрлі,бірліктерінің цифры 2-ге тең барлық екі таңбалы санды ата.
2. Нәтижесінде нөл шығатындай етіп, қандай бірдей сандарды10 санынан біртіндеп азайтуға болады?
3. Ондықтарының цифры 1, бірліктерінің цифры әр түрлі барлық екі таңбалы санды ата.
4. Нәтижесі нөл шығатындай етіп, қандай бірдей сандарды 12 санынан біртіндеп азайтуға болады?
Ү. Үйге тапсырма: №6 №5 (б ) 175 бет
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 30.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың бірдей сандарды азайту тақырыбы бойынша алған білімдері мен білік - дағдыларын анықтау. Берілген тапсырмаларды дұрыс орындап, әдемі жазуға баулу.
2. Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке, шапшаңдылыққа және тапқырлыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың ақыл ой қабілеттерін, логикалық ой ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрістерін кеңейту.
Сабақтың жүргізу әдісі: Ойын, сұрақ – жауап, өзіндік және жұптық жұмыс
Пәнаралық байланыс: Музыка, өмірмен байланыс, әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушыларды сабаққа даярлыын тексеру
Психологиялық дайындығы
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Балалардыңдәптерлерін жинау арқылы тексеремін. Балаларға уақыт өлшем бірлектері туралы сұрақтар қойып үй тапсырмасын бекітемін.
ІІІ Жаңа сабақ
Математикалық диктант. Үнтаспадан тыңдата отырып жаздыру, дұрыс жауапты тақтадан көрсету.
12 алманы 4 тәрелкеге тең бөліп салды. Сонда әр тәрелкеде неше алмадан салынды?
Әжей шарадағы 4 литр қымызды 4 кесеге тең бөліп құйды. Әр кесеге неше литр қымыз құйылды?
Ойын «Кім жылдам?»
Әр кеседе тапсырма бар. Егерде тапсырманы тез және қатесіз орындасаң, әжейдің қымызынан ауыз тиеді.
4 кеседе 14, 15, 16, 18, деген сандар бар. Осы сандардың нәтижесінде нөлге шығатындай етіп, бірдей сандарды азайт.
Мысалы: 12 – 6 – 6 = 0
12 – 2 – 2 – 2 – 2 - 2 – 2 = 0
Өзіндік жұмыс: №5. теңдеуді шешу:
Х + 54 = 89
Х = 89 – 54
Х = 35
89 – Х = 45
Х = 89 - 45
Х = 44
Х - 54 = 45
Х = 45 + 54
Х = 99
Сергіту сәті:
Айдын көлді сағынып, Қаздар қанат қақты бір
Ақ бантигін тағынып, Алма ағаштар атты бүр
Көк майсасын жел тербеп, жаңа шығып жатты гүл
«Ойлан, тап!» ойыны. Бірліктерін қосқанда, ал ондықтарын қосқанда бір таңбалы сан шығатын екі таңбалы санның қосындысын жаз. Оның мәнін тап. Мысалы: 29 + 29 = 58 58 – 29 = 29
Тақтамен жұмыс
34 + 19 =
72 – 18 =
46 + 25 =
53 – 18 =
50 – 17 =
71 – 24 =
5 + 9 – 6 =
17 – (12 – 5) =
90 – (13 – 6) =
«Қай сан артық?» ойыны:
20 – 10 - 10 – 10
10 – 2 – 2 - 2 – 2 – 2 – 3
8 – 4 – 5 - 4
- Бұл сандар неге артық? Бірдей сандарға айналдырып, мәндерін табу.
ІҮ. Қорытынды кезең:
Сұрақтарға жауап алу;
Ү. Үйге тапсырма. №7
Бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 19.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Cабақтың тақырыбы: Белгісіз қосылғышты табу. Көпбұрыш
Мақсаты: Көпбұрыш жайлы түсінік беру. Оны ажырата білуге баулу. Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Алғырлыққа, уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№ 5. .
А)Сандарды атау және цифрлармен жазу.
Б) Мысалдарды шығару.
ІІІ. Өткенді қорыту:
Өткен сабақта біз немен таныстық?
Литрмен нелерді өлшейміз?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:
Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
Оларға жеке-жеке тоқталу.
Ү. Жаңа сабақ:
Оқулықпен жұмыс
№1. Геометриялық фигуралармен жұмыс Үшбұрыштарды атау 1,5. Төртбұрыштарды атау 2, 6 Көпбұрыштар – 3,4
ҮІ. Түсінгендерін тексеру № 2 .Сурет бойынша жұмыс жүргізу.
№4. 30 кг + 20 кг = 50 кг Жауабы: 50 кг жидек; 50 кг-30кг =30 кг. Жауабы: 20 кг қарақат;
50кг -20кг =30 кг Жауабы: 30 құлпынай. Бұлар өзара кері есептер.
Сергіту сәті: Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ
Бесті беске қосқанда
Болып шықты он саусақ.
№ 3
69,68,67,66,65,64,63,62,61,60;
79,78,77,76,75,74,73,72,71,70
№5.
Суреттегі бұрыштарды салыстыру.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау
Бүгін не білдік?
ҮІІІ .Үйге тапсырма :№6
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 20.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Тақырыбы: Белгісіз азайғышты және азайтқышты табу. Тік бұрыш және тік емес бұрыш.
Мақсаты:Тік бұрыш және тік емес бұрыш жайлы түсінік беру.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Тік бұрыш және тік емес бұрыш
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
№6 есеп Мысалдарды шығару.
5+5-4=6 4+4-2=6 40-20+70=90 60+40-30=70
3-2+6=7 6-3+7=10 80+10-50=40 100-20-30=50
ІІІ. Өткенді қорыту:
Өткен сабақта біз немен таныстық?
Көпбұрыштар жайлы сұрақтар қою
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:
Қандай геометриялық фигуларларды білесіңдер? Оларға жеке-жеке тоқталу.
Ү. Жаңа сабақ:
Оқулықпен жұмыс
№1.Оқушылар тік бұрыштың моделін пайдаланып, беттестіру арқылы тік және тік емес бұрыштарды анықтап, қорытынды жасайды.
№2.Оқушылар тік және тік емес бұрштарды екі топқа бөліп, нөмірлерін теріп жазады.
№3 80,81,82,83,84,85,86,87,88,89
90,91,92,93,94,95,96,97,98,99
Сергіту сәті Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ
Бесті беске қосқанда
Болып шықты он саусақ.
№4. Есептерге граф құрып, талдап, орындайды. Есептердің өзара кері екенін дәлелдейді.
а/ Жинады-30 кг
Желінді- 20 кг
Қалды-? кг банан
Шешуі: 30 кг-20 кг=10 кг
Жауабы: 10 килограмм банан қалды.
ә/Жинады-30 кг
Қалды-10 кг
Желінді-? кг
Шешуі: 30кг-10кг=20 кг
Жауабы: 20кг банан желінді.
№5.Ауызша жаттығу.
1,3,4,5,6 нөмірлі фигуралардың тік бұрышы бар. тік және тік емес бұрышты анықтайды
Есепті талдайды
ҮІ.Қорытындылау.
Шығармашылық логикалық тапсырмаларды ауызша орындау арқылы бүгінгі сабақты қорытындылаймын.
ҮІІ. Үйге тапсырма № 6
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 29.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: математика
Тақырыбы: Уақыт жайында түсінік. Сағат. Минут.Тәулік. Ғасыр.
Мақсаты: Уақыт жайында түсінік беру. Сағат және минутты түсіндіру.
Есте сақтау қабілетін дамыту.
Уақытты тиімді пайдалануға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: сағат
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену.
Түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушылармен амандасу
2.Сынып тазалығын тексеру
3.Оқу құралдарын түгендеу
4.Назарларын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№ 6
Бос орындарды толтыру:
72+20=92 92-72=20 92-20=72
ІІ. Мақсат қою кезеңі:
Уақыт жайында түсінік, Сағат. Минут.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту.
Күн ретін жазу.
Көркем жазу 70 70 70 Сағат
12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24, 1,2, 3 ,4,5,6,7,8,9,10,11.
№1. Сағат туралы түсінік беру.
Есіңе сақта!
60 с = 1 мин
60 мин = 1 сағ
24 сағ = 1 тәул.
100 жыл = 1 ғасыр
ҮІ. Түсінгендерін тексеру.
№ 2. 1 минут ішінде санау.
№ 3 . 2,7,72,20,70
33 83 30 80 3 8 30+70 3+7 80-30 8-3.
№ 4. Сұрақтарға жауап беру.7 7.30 13.00 15.00 22.00 17.00 .
№ 6. жауаптарын ғана жазу. (Қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.)
Шығармашылық тапсырманы орындау.
Орал, Тараз, Қостанай, Қызылорда, Алматы, Қарағанды Астана
ҮІ.Сабақты қорытындылау.
1 сағатта неше минут бар?
Топтамаларға жауап алу.
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 4.
Бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 26.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: музыка
Сабақтың тақырыбы: Күйге шешен Қазанғап.
Сабақтың мақсаты: Қазақтың халық композиторы Қазанғаптың шығармашылығымен таныстыру.
Білімділік: Қазанғаптың «Көкіл» күйінің шығу тарихымен танысу.
Дамыту: Ән айту қаблетін дамыту.
Міндеті: «Шерпе» күймен «төкпе» күйдің айырмашылығын ұғындыру.
Тәрбиелік: Үлкенге деген құрмет.
Ән үйрену-орындау: «Гүлдерайым»Халық әні..
Сабақ түрі: Әңгімелеу.
1 «Қошақаным қайда екен?»—орындауға
2 «Гүлдерайым»—үйренуге.
3. «Көкіл» күйі----тыңдауға.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа даярлығын анықтау
Психологиялық дайындық
ІІ. Өткенге шолу
Балаладан ноталар туралы қысқаша мағлұмат сұрау арқылы өткенге шолу жасап шығамын.
ІІІ. Жаңа сабақ
А) Оқушыларға күні бұрын дайындалған мәтіндер таратылып беріледі.
1. –Қазақтың белгілі композиторы Қазанғап Х1Х ғасырда өмір сүрген. Бірде Қазанғап астық алып қайтпақшы болып, сауда керуеніне еріп жолға шығады. Жолда бір ауылды көреді. Қасындағылардан бұл Үсен төренің ауылы екенін естиді. Қазанғап керуеннен қалып Үсен төренің үйіне келсе, Үсен жоқ оны келіні жылы қарсы алады. Шай үстінде Үсен төренің домбырасына қызығып, бір-ақ рет ұстауға өтініп, келінінен алып енді тарта бергенде, Үсен төре кіріп келеді. Келіні аяғына жығылып кешірім сұрайды. Үсен төре кешірім беріп, Қазанғапқа ал енді тарт дейді. Қазанғап қолма қол «Көкіл» күйін шығарып тартып береді...
Музыка тыңдайық:
2 «Көкіл» күйі. Не туралы? Күйдің шығу тарихымен танысады. Күй өте мұңды, әрі сазды деуге болады. Қазанғап жоқшылықты көп көрген. Асқан күйшілігімен ел құрметіне бөлене білген.
Ән орындайық: «Гүлдерайым» Халық әні.
Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Әннің екпініжылдам. Домбыра аспабымен қоса сүйемелденеді.
Сергіту сәті:
Жаңылтпаштар
1. Сыныпта ақ бор бар,
Көк бор бар
Көп бор бар.
2. Тақпақ жатта,
Жатқа жатта.
ІҮ. Сабақты қорытындылау:
Қазанғап шығармашылығы толығырақ айтылады.
Екі күйші қалай кездеседі?
Қазанғаптың қандай күйлерін білеміз ?
Қазанғап қандай күйші ?
Ү. Үйге тапсырма:
Қазанғап жайлы қосымша оқу. «Гүлдерайым» әнінің сөзін жаттау.
Бағалау:
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 27.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: өзін-өзі тану
Сабақтың тақырыбы: Көңіл күйімізді басқара білейік
Мақсаты: «Махаббат», «бақыт» адамгершілік құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Көрнекі құралдар: Әр түрлі көңіл-күйді білдіретін суреттер.
Сабақтың барысы
І. Шаттық шеңбері Оқушылар шеңбер құрып тұрады,сәлемдеседі.Өлең шумақтарын қосылып айтады.
Ризамыз саған біз.(Қ.Ыдырысов)
Күнде шат күліп күн Өміріміз жайдары.
Мәңгілік бақыттың Өзіміз- айғағы.
Дәйексөз Тақтаға Ш:Смаханұлының «Өмір деген жарыста,Шаттанғын,дос,қалыспа!»деген нақыл сөзін жазу.Дәйексөзді дәптерге жазу.
ІІ. Жағдаяттарды талдау
Оқушылардың сабақта үйренгендерін іс жүзінде көрсете алуға үйрету үшін жағдаяттарды шешу ұсынылады.Мұнда балалар «Өзіңнің,өзгенің көңілін қалай көтеруге болады деп ойлайсыңдар?»деген сауалға ойланады.Ол үшін оқулықта бірқатар суреттер берілген.Жағдаяттардың шешімін табу үшін осы суреттерді негізге алуларына болады.
Сахналау Балалар «Мен әртіспін»атты тақырыпта сахналық көрініс көрсетеді.Мұнда әр-түрлі көңіл-күйдің адамдарға оң және теріс әсерін көрсетуі мен жағымсыз күйлерді болдырмау мақсаты көзделеді.
Ойын Балалар «Менің көңіл-күйім қандай?»деген ойын ойнайды.
Мәтінмен жұмыс Сабақтың тақырыбын ашып түсіндіру мақсатында «Тиін мен қасқыр»мәтінін оқушыларға оқытады.Оқушылар мәтінді оқып,сұрақтарға жауап береді.
ІІІ. Назар аударыңдар
Оқулықтағы «Назар аударайық»айдарымен мынадай түйіндеу берілген:
Жақсы көңіл күй-тез түсінісуге септігін тигізеді.
Жақсы көңіл күй-өзара сыйластыққа негіз болады.
Жақсы көңіл күй-достасуға көмектеседі. Балалар оқып мағынасына мән береді.
Дәптермен жұмыс Оқушыларға дәптермен жұмыс жолдарын түсіндіру.
Тапсырма Балалардың суреттеріне қарап ,олардың көңіл-күйлерін табиғатпен салыстырып жазу.Мыс:жымиып тұрған қыз суреті-күлімдеген күндей.
ІҮ. Бекіту
Жүректен жүрекке Жақсы көңіл-күй адамдарды достыққа,сыйластыққа,жақсылыққа жетелейтінін ұғындыру.Е.Өтетілеуовтың
Ү. Қорытынды
-Балалар,көңілді,қуанышты адамның жүзі де әдемі. Ал ашулы адамның жүзі адамды өзіне татпайды. Сондықтан қолдан келгенше ашулы сезімдерімізді ақылмен іштей жеңіп,көңілді жүргеніміз дұрыс. Ол біздің адамдарға,айналаға деген сүйіспеншілігімізді оятады және бақытты өмір сүруімізге көмектеседі.
«Көңілді балалар әні»өлеңімен сабақты аяқтау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 24.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тықырыбы: Білім керек бәріне Фариза Оңғарсынова
Сабақтың мақсаты: автор туралы мәлімет бере отырып, өлеңнің мазмұнын негізгі идеясын ұғынуына жағдай жасау ,өлеңді түсіне отырып оқу, талдау; хрестоматиядағы өлеңдермен салыстыра отырып, негізгі ойға қорытынды жасау.Жүйелі іс-әрекет нәтижесі:мақал-мәтелдердің мағынасын талдай отырып ойын,зейінін, есте сақтау қабілеттерін, сөз тіркестері арқылы сөйлеу тілдерін дамыту. «Кім болам?» деген ойларын ұштай отырып, мамандық иелерін құрметтей білуге, ата-анасының еңбегін бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
Көрнекілігі: оқулық, суреттер мамандық иелерінің суреттері, білім,оқу туралы мақалдар кестесі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық кезең:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеу
І.Қызығушылықты ояту.
-Күнбе-күн мектепке келуден жалықпадыңдар ма?
-Осы біздің мектепке келудегі мақсатымыз не?
-Менің мақсатым не? Сенің мақсатың не?
Жеке, жұпта, топта жұмыс істеп, талқылайды.
Оқушылардың қорытындысын тыңдау
-Ал оқу, білім туралы қандай мақалдар білеміз?
Кестемен жұмыс
Оқу, білім
-Білім сөзіне байланысты қандай сөз тіркестерін жазып алар едің?
-Оны қалай түсіндіресің?
Ал Фариза Оңғарсынова өз өлеңінде былай депті....(оқулықтағы өлеңге назар аудару)
ІІІ. Жаңа сабақ
Білім керек бәріне. Фариза Оңғарсынова
ІІ.Мағынаны тану
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқу.
Тізбектеп оқу кезінде «Түртіп алу» әдісі бойынша сөздік жұмысын жүргізу.
-Білім алу жолы қандай жол?-Неліктен?
-Білім алу үшін неше жыл кетеді деп ойлайсың?
-«Білгенің бір тоғыз,
Білмегенің- тоқсан тоғыз» демекші, адам өмір бойы оқу, білім алумен болады екен.
Сергіту сәті ретінде осы өлеңнің өзін дауыстап, мәнерлеп оқи отырып, қимыл-қозғалыспен көрсету
«Толықтыру» тесті:
Ғарыш кемесін-----------------------------
Көк жүзіне-----------------------------------
Мұхиттарды--------------------------------
Ғажап үйлер-------------------------------
Дәрі де ойлап -------------------------------
«Білегіңе сенбе, біліміңе сен» дегендей, адам арманына қолын білім арқылы жеткізеді.
Ойтолғау.
Дәптердегі «Білім деген байлық бар» атты өлеңді оқып, қалған тапсырмаларды ретімен орындайды.
-Өзіңе үлгі болған адамдарды атап жаз. Ол адам туралы әңгімелеп бер.
Жек, жұпта, топта талқыланады. Топ жұмыстарынан үздігін тыңдау.
ІҮ. Сабақты қорытындылау.
Ү. Үйге тапсырма беру
Өлеңді қалай жалғастырар едің? Өз арманыңды қосып жаз.
Сен- теңіз де, мен- кемең…
Сағындым, Ұстаз, балауса балғын кезімді,
Өзіңе деген ықылас толы сезімді.
Сағындым, Ұстаз, «қоңыраулы» қоңыр үніңді,
Сақталған берік мәңгілік өшпес ізіңді.
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 26.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тықырыбы:Бөлімді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Өткен тақырыптарды қайталап, пысықтау. Алған білімдерін кәдеге жаратуға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: бекіту сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
Көрнекілігі: оқулық, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық кезең:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Ғылым таппай мақтанба өлеңін мәнерлеп жатқа оқу,Білім керек бәріне өлеңінің мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеу
ІІІ. Бекіту сабағы
Бөлімді қайталауға арналған тест.
а)Суреттермен жұмыс
ә)мәтіндерді атау, әңгімелеу
б)ТЕСТ
1.Қазақ даласына алғаш білім алп келген адам кім?
А)Ахмет Байтұрсынұлы Ә)Абай Құнанбаев Б)Ыбырай Алтынсарин
В)Шоқан Уәлиханов
2.Балаларды оқуға шақырған Ы.Алтынсариннің өлеңі қалай басталады?
А)Кел,балалар, оқылық Ә)бір Аллаға сиынып Б)Оқысаңыз, балалар
В)Оқығанды көңілге
3. «Ата-ана алдындағы борышың» деген тіркестегі «борышының» сөзін басқаша тағы қалай айтуға болады?
А)Қарызың Ә)Тәртібің Б)Білімің В)Қылығың
4.Өлең жазатын адамды қалай атайды?
А)Жыршы Ә)Суретші Б)Әнші В)Ақын
5.Тұңғыш «Әліппе» оқулығын жазған кім?
А)Ыбырай Алтынсарин Ә)Ахмет Байтұрсынұлы
Б)Абай Құнанбаев В)Жүсіпбек Аймауытов
6. «Аласың білім кітаптан» деген ақыл сөз кімнің шығармасындағы келтірілген?
А)Ілияс Жансүгіров Ә)Абай Құнанбаев
Б)Ахмет Байтұрсынов В)Жүсіпбек Аймауытов
7.Қартқожа қай жазушының кейіпкері?
А)Ыбырай Алтынсарин Ә)Ахмет Байтұрсынұлы
Б)Ілияс Жансүгіров В)Жүсіпбек Аймауытов
8.Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлиханов туралы жазған жазушы кім?
А)Ыбырай Алтынсарин Ә)Жүсіпбек Аймауытов
Б)Сапарғали Бегалин В)Ахмет Байтұрсынұлы
9. Абайдың нақыл сөзін аяқта
«Адам баласының ең жаманы-........»
А)білімсіз Ә)Ақылсыз Б)Әдепсіз В)Талапсыз
10.Абай Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде атаған бес жаман істі ата.
А)өсек, өтірік, талап, еңбек, білім
Ә) өсек, өтірік,қанағат, ұрлық, бірлік
Б)өсек, өтірік,мақтаншақ, еріншекғ бекер мал шашпақ
В)өсек, өтірік,ұрлық салақтық, әдепсіздік
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Тесттің барлық сұрақтарына талдау жасап өту.
Ү. Үйге тапсырма беру. Өткенді қайталау
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 27.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тықырыбы: Мазмұндама «Достар»
Сабақтың мақсаты:Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөздерімен жаза білуге дағдыландыру
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
Көрнекілігі: оқулық, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық кезең:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Өткенді қайталап, пысықтау, мәнерлеп оқу, мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеу
ІІІ. Қайталау сабағы
А)достық деген не? Досың бар ма?
Ә)Адамның жануарлармен достығын білесің бе?
Б)Мәтінді оқу, түсіндіру, әңгімелеу
Достар
Зейін қар басқан бақта жүр. Бір-екі торғай ұстап алмақ. Оларды үйге апарып, қолға үйретпек. Бірақ жолы болмады. Мұны көрген ағасы қолға үйретудің басқа жолын айтты.
Ағасы екеуі ағаштың төменгі жағына жем шашатын тақтай орнатты. Ағасы айтқандай торғайлар оған үйреніп алды. Шашқан бидайды торғайлар тақтайдың үстіне қоныпжей бастады. Кейін қорықпайтын болды.
Зейнел-Ғаби Иманбаев
ІҮ. Сабақты қорытындылау
1)Зейін не ойлады?
2)Ағасы үйретудің нендей жолын айтты?
3)Торғайлар неқылды?
4)Сен болсаң не істер едің?
Ү. Үйге тапсырма беру. Өткенді қайталау
Бағалау
Тексерілді: Калиниченко Л.С.
Күні: 29.09.2016
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тықырыбы: Аңқау арыстан (ертегі)
Сабақтың мақсаты:
Ертегі түрлерімен таныстыра отырып, ертегіні түсініп оқу, ертегі кейіпкерлерінің іс - әрекетіне мінездеме беру, ертегідегі негізгі ойды ашып, қорытынды жасау;
Ертегіні түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыра отырып, ой - пікірлерін қорытындылап айту шеберліктерін, сөйлеу әрекеттерін жетілдіре түсу, сөз байлықтарын дамыту;
«анық - қанығына бармай іс істеме, асықпа» деген қағиданы басшылыққа ала отырып, алдау арбау жаман қасиет екенін түсіндіру, адалдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену, әңгімелеу, көрнекілік, түсіндірмелі, талдау - жинақтау, сипаттау, т. б.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер
Қосымша материалдар: жұмбақтар, сөзжұмбақтар, кесте.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық кезең:
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Өткенді қайталап оқу, мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеу
ІІІ. Жаңа сабақ
- Балалар, біз бүгін әдебиеттік оқу пәніміздің келесі тарауы «Атадан қалған тұяқ» деп аталатын бөлімін бастаймыз.
Өткен бөлімде де ұлы ақын аталарымыздан қалған асыл мұралар, яғни нақыл сөздерге бай шығармаларымен таныссақ, бүгінгі бөлімде халықтың ауыздан - ауызға жеткен ертегі, аңыздарымен т. б. шығармаларымен танысамыз.
- Қазақ халқының ауыз әдебиетінде көп кездесетін, «Ерте, ерте, ертеде...» деп басталатын қандай шығарма? Ертегі әр түрлі бағытқа құрылады. Мына сызбаға назар аударайық
Ертегі - халқымыздың ертеден бері келе жатқан мәдени мұраларының бірі, ауыз әдебиеті. Ертегіні мазмұнына қарай, әр алуан ерекшеліктеріне қарай бір неше түрге бөлуге болады.
- жануарлар жайында (суреті, немесе кітабын көрсету)
- қиял - ғажайып ертегілер
- шыншыл ертегілер
Ертегіден халқымыздың тұрмыс - салтын, әдеп - ғұрпын білеміз. Онда шындық оқиға мен қиял - ғажайып оқиға аралас келіп отырады.
3. Жаңа сабақ
4. Оқулықпен жұмыс:
- Адамдардың мінез - құлықтары да әр түрлі болады. Ақын - жазушылар адамдардың мінезін мысалға алып, қу адамды түлкіге, қорқақ адамды қоянға, ашқарақ, аңқау адамды қасқырға, ақылды адамдарды жақсы кейіпкерлерге, батыл, өжет адамдарды арыстанға, бүркітке т. б. теңеп көптеген ертегілер жазған екен. біздің бүгінгі сабағымыздың басты кейіпкерлерін табу үшін мына жұмбақтарды алдымен шешіп алайық: 1. Өзі ширақ өзі қу, Жүрген жері айқай - шу (Түлкі)
Түлкі – ит тұқымдасына жататын аң. Түсі жирен, сұрғылт сары. Жүні тығыз әрі жұмсақ. Орманда, өзен - көл жағалауларында, тау баурайларында мекендейді. Ол тауық, балық, тышқан және құстармен қоректенеді. Түлкі – қу, айлакер.
2. Бір аң бар қайраты көп болған күшті, Басынан өткізеді әрбір істі (Арыстан)
Аңдардың патшасы – арыстан. Арыстан – айбатты, жыртқыш аң. Көбінесе шөлді жерлерде кездеседі. 30 - 35 жыл өмір сүреді. Хайуанаттар бағында кездеседі.
3. Әр түрлі, орта бойлы, ұзын құлақ, Өзіне міндеттесе, қызмет қылмақ. (Есек)
Есек – жылқы туысына жататын сүтқоректі жануар. Түсі қоңыр, күңгірт азық талғамайтын, құрғақшылыққа төзімді көлік малы. Есек 18 – 20 жыл тіршілік етеді.
- Міне, біз бүгін «Аңқау арыстан» деген ертегісін өтеміз
(Ертегіні дауыс ырғағын келтіре оқушыларға оқып беру, сөздік жұмыс жүргізу) талдау жасау:
- Ертегі не жөнінде екен? Түлкі арыстанға неге келді деп ойлайсыңдар? Есектің адам өмірінде қандай пайдасы бар? Арыстан қандай аң екен? Есектің миы қайда кетті деп ойлайсыңдар?
Суреттермен жұмыс
- Суреттің бұл тақырыпқа қандай қатысы бар? Осы суреттегі арыстанның жағдайы қалай бейнеленген?
ІҮ. Сабақты қорытындылау
А. 35 беттегі сызбалармен жұмыс жүргізу
Б. 36 - беттегі жағдаятты шешу
- Сонымен біз бүгін қандай ертегімен таныстық? Өмірде түлкі мен есекке ұқсайтын адамдар бар ма?
Ребус шешу.
Ү. Үйге тапсырма беру
Ертегінің мазмұнын айтуға дайындалып келу, суретін салу
Бағалау.