Дыбыс және оның түрлері

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қазақ тілі Сабақ №

Мұғалім:


Сабақтың тақырыбы: Дыбыс және оның түрлері. 7-9 жаттығулар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Оқушылардың дауысты және дауыссыз дыбыс және дыбыс әріптерін меңгеру барысын пысықтау, 1-сыныпта өткенді еске түсіру.

Дамытушылық: Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,

көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.

Көрнекілік: Дыбыстар кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс: Дыбыс пен әріп. 5-жаттығу, 2-жаттығу (жаттау)

Білімді жан-жақты тексеру кезеңі. «Кім білгір?» ойын ұйымдастыру немесе қатар аралық жарыс.

1 сыныпта өткенді еске түсіру.

-Дыбыс деген не?

-Дыбыс түрлерін ата.

-Дауысты дыбыс түрлері.(жуан, жіңішке)

-Дауыссыз дыбыс түрлері.(қатаң, ұяң, үнді)

-Дыбыс пен әріптің ерекшелігі т.б.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

Жаңа сабақ.

Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.


Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті


--------------------------------------------------------------------

(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).


Пысықтау жұмысы.

Қазақ тілінде

37 дыбыс, 42 әріп бар.

Дыбыстар:а,ә,б,в,г,ғ,д,е,ж,з,и,й,к,қ,л,м,н,ң,о,ө,п,р,с,т,у,ұ,ү,ф,х,һ,ц,ч,ш,щ,

ы,і,э.

Әріптер:а,ә,б,в,г,ғ,д,е,е,ж,з,и,й,к,қ,л,м,н,ң,о,ө,п,р,с,т,у,ұ,ү,ф,х,һ,ц,ч,ш,щ,

ь,ы,і,ъ,э,ю,я.

Дыбыстау мүшелері арқылы жасалып, естілетін физикалық құбылыс дыбыс деп аталады.


Ойынды тағы жалғастыру: «Аквариумге балық салу»(балықтардың артына дыбыс әріптері жазылған.Оқушы балықты алады.Егер дауысты дыбыс болса қызыл аквариумге, дауыссыз болса, көк аквариумге салады.)


7-жаттығу.

- Дыбыстың өзгеруіне байланысты сөз мағынасының өзгеруін ұғындыру.

- Күз – түз. Сөздерінің мағынасын түсіндіру.Неліктен өзгерді?

- Осы сөзге ұқсас мысалдар келтіру.(қатар аралық жарыс түрінде)

Мысалы: қар – жар – тар

сал – мал – жал – тал т.с.с.

8-жаттығуды орындау.Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, мағыналы сөз жасау.


...

... аз ( саз, жаз, қаз, наз, т.б.)

...


Осы сөздерді қатыстырып сөйлем құрау.

Сергіту сәті.


Оқушылардың сөйлем туралы білімдерін пысықтау.







Сөйлем деген не?

- Сөйлем қалай жасалады.

Сөйлем қалай жазылады?

Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?


3 қатарға үш сөзге дыбыстық талдау жасату.


Дауысты дыбыс



жуан (4) жіңішке (6)



Сөздік диктант


Домбыра , өзен, сауыншы, қырғауыл, қауырсын, өмілдірік, дөңгелек, жүйрік, теміржол, жұмыртқа, арыстан, елік, өркеш.


Тапсырма:

Сөздерді буынға бөліп жаз.

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.


Үйге тапсырма: Дыбыс пен әріп. 9-жаттығу


Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.