Тема: «Щоб у серці жила Батьківщина» ( до 25–ї річниці незалежності України)
Мета: розширити і поглибити знання учнів про Україну, про ключові події українського державотворення в ХХ столітті,її національну символіку, історичне минуле; формувати почуття належності до своєї країни; активізувати словник дітей словами: «Батьківщина, Вітчизна, предки, край батьків»;формування активної життєвої позиції ,громадянського самовизначення, прагнення до самореалізації в Україні;виховувати почуття національної гідності, любові до просторів рідної землі, поваги до людей праці різних куточків України, усвідомлення духовної єдності українського народу.
Обладнання: технічні засоби для презентації слайдів; мікрофон, предметні малюнки для оформлення дошки,рушник, квіти, аркуші для самостійної роботи.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Перший пролунав дзвінок,
кличе всіх нас на урок!
А урок у нас святковий,
неповторний, загадковий!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Любі діти, вітаю Вас з початком нового навчального року! Сподіваюсь, ви всі гарно відпочили, зміцнили своє здоров’я і з новими силами і великими сподіваннями переступили шкільний поріг.
Я сьогодні всіх щиро вітаю
В нашій школі,у дружній сім’ї,
І міцного здоров’я бажаю
Й щастя - радості,любі мої!
1 уч. Вересень щедро сонцем зігрітий.
В школу повсюди сходяться діти.
Квіти барвисті в них у руках,
Вогники щастя ясніють в очах.
В кожного радісна усмішка сяє.
Дзвоником першим їх школа вітає.
І. Блажкевич
2 уч. Зі сміхом, квітами, із щирістю й добром
Ідуть до школи дітлахи щасливі.
Всміхаються їм яблуні й дубки,
Ведуть за руки їх і мами, й тата.
Ідуть у класи дружні малюки,
Не йдуть – біжать на це прекрасне свято!
Вчитель: Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок - подорож. Ми помандруємо у країну, найпрекраснішу з усіх, поринемо у її чарівний, сповнений тепла і гостинності світ. А от куди поведе нас загадкова стежина, ми дізнаємося вже через декілька хвилин.
Увага на екран! (на екрані з’являються слайди у супроводі спокійної української мелодії на вибір вчителя).
Чи впізнали Ви країну, в якій щойно побували? (Ми побували в Україні).
Які враження огорнули Ваші маленькі серця, що Ви відчули? (гордість, радість, чарівність, любов до природи тощо).
Що для Вас, маленьких українців, означає слово Україна? (Батьківщина, рідна земля, рідна домівка, мамо і тато …).
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Отже, тема нашого першого уроку, присвячена Україні, могутній, славетній, незалежній країні і має назву «Щоб у серці жила Україна» (на екран виводиться назва теми) .
ІV. Робота над темою уроку.
Промова вчителя.
це наша славетна історія (слайд козаків на конях),
золоті лани (слайд золотої ниви),
зелені ліси (слайд зелених лісів),
блакитні глибокі озера (слайд блакитного озера),
квітучі луки (слайд квітучих луків).
3 уч.
Вчитель: (слайд)
Вчитель: Україна – це наш сонячний дім.( слайди)
4 уч. Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори,полонини,
Різні трави,різні квіти…
5 уч. Є у нас одна країна,
Найрідніша нам усім.
То прекрасна Україна –
Нашого народу дім.
6 уч. Привітний і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
7 уч. В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім – це моя Україна!»
Вчитель: Багато ворогів зазіхало на нашу рідну землю, багато українців полягло і у боях за нашу Батьківщину, але ми вистояли, перемогли і нарешті стали незалежними (під час промови з’являються слайди із зображенням боїв за Україну).
- І зараз, з півночі на південь, із заходу на схід єднаються українці, щоб ніхто і ніколи не зміг більше знищити нашу країну, принизити нашу гідність, зруйнувати наші традиції.
24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України,що був схвалений всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 року.
Гра « Квітка- семицвітна» - «Треба гарно працювати,щоб усе – усе вгадати»
1.Яка найбільша річка України?
2.Які гори є в Україні?
3. Назвати моря в Україні.
4.Головне місто України.
5.Яку назву має наше місто?
6.Скількі років нашій незалежній державі?
7.Яка мова є державною в Україні?
Вчитель: Послухайте віршик Л.Савчук «Український віночок»,коли ви будете чути назву квітки,то плескайте в долоні. Так ми дізнаємося,про які квіти в ньому йдеться,і перевіримо вашу увагу.
8 уч.У віночку нашім різнобарвні квіти –
Символ України і дарунок літа.
Тож усім на нього подивитись любо:
9 уч. Гілочку зелену узяли у дуба,
Квіточку любистку,щоб усіх любили,
У барвінку листя, аби довго жили.
10 уч. Чорнобривців квіти,щоб чорніли брови,
Кетяги калини – для краси й любові.
11 уч. У вінок вплітають колосочки жита,
Щоб могли багато і в достатку жити.
12 уч. А в червонім маку,що цвіте у полі,
Кров людей пролита у боях за волю.
13 уч. Є ще різні квіти в нашім ріднім краї,
Їх веселе літо у вінок вплітає.
Вчитель: Зробимо і ми яскравий український віночок із різних квітів на нашій дошці. Наші предки дуже любили квіти. Вони прикрашали ними оселю,лікувалися ними і просто шанували. Ось що символізують деякі рослини:
Верба – здоров’я і міць,жито – достаток,калина – краса і молодість,барвінок – вічність.
Нарадна гра «Віночок».
Візьмемося за руки,
Підемо на луки.
Там сплетемо віночок,
Станемо в таночок.
В’язати стрічки теж треба вміти, символи їх знати. Наприклад, найпершу у віночку – посередині – в’яжуть світло-коричневу стрічку – символ землі-годувальниці. Пообіч неї – жовті стрічки – символ сонця; за ними світло-зелені – символ краси й молодості. Потім голубі, сині — символи неба й води, що дають силу і здоров’я; далі в’яжуть жовтогарячу – символ хліба, фіолетову - символ мудрості людини, малинову – символ душевності, щирості, рожеву – символ достатку.
У віночок вплітали чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки, маки, волошки, безсмертник, цвіт яблуні, любисток. Кожна квіточка лікувала дитину: чорнобривці допомагали позбутися болю голови, незабудки та барвінок зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала.
Вчитель: А зараз пригадаємо символи України.
- Державними символами нашої Батьківщини є … (вчитель пропонує пригадати учнів вже знайомі національні символи).
- Так, це герб, прапор і гімн.
(На екрані з’являється зображення герба, вчитель зачитує віршовану промову).
14 уч.Головний в країні знак –
Це тризубець, знає всяк!
Під гербом цим Україна –
Вільна, сильна і єдина!
(На екрані виводиться зображення прапора).
уч.Синє-синє небо чисте,
А під небом – нива золота,
Прапор наш – немов лелека
Крила в небі розправля!
(На екран виводиться зображення тексту національного гімну).
16 уч.Лине пісня величава,
В ній і гордість, в ній і слава!
Кожен пісню поважає,
З Гімна день розпочинає!
Назвати народні символи України ( слайд)
Спілкуються в Україні мовою, яку в народі називають солов’їною, бо наче пісня солов’я лунає вона не лише на Україні, але і в інших куточках світу. Хто з вас підкаже, як називається ця співуча , солов’їна мова?(українська).А якими ще словами можна назвати нашу рідну мову?
-За деякими народними прикметами нашу Батьківщину впізнають скрізь. Давайте деякі з них спробуємо зараз розгадати. Увага на екран! (на екрані з’являється слайд з кросвордом).
Розгадування кросворду.
Хто з видатних людей в дитинстві пас ягнят, вчився на художника, написав Кобзар і ледь не загинув у тюрмах від рук Царя? Що то за доріжка з тканини, вишита нитками, душу звеселяє, хати прикрашає?
Як в Україні називають сорочку, прикрашену візерунком?
Назвіть великого птаха, якого в Україні вважають символом достатку, миру, злагоди і який часто селиться на дахах.
е
в
и
ш
и
в
а
н
к
а
ч
л
е
л
е
к
а
н
к
о
V. Підсумок уроку.
- Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі. Тут жили наші прадіди, тут живемо ми з Вами. Зачувши рідне слово, ми хвилюємось і де б не були, відчуваємо поклик рідної землі.
У рідному краї серце співає,
Одна Україна і двох не буває.
По якій країні ми сьогодні з Вами подорожували? (По Україні).
Як називають людей, які проживають на території України? (Українці).
Яку символіку має наша країна? (Герб, прапор, гімн).
Скільки років незалежності України?
Гра «Мікрофон»
Ви – світле майбутнє нашої великої незалежної країни і кожен з Вас, коли підросте, принесе велику користь нашій Державі. Хтось стане лікарем, хтось пекарем, хтось вченим. І тому я пропоную Вам пограти в гру, яка називається «Мікрофон». Ви по черзі будете передавати мікрофон з такими словами як, наприклад, «Коли я виросту, я стану лікарем і буду лікувати людей» (учні по черзі виконують завдання).
Вчитель: Що ж, нехай ваші мрії неодмінно здійсняться, а поки що: вчіться старанно, поважайте людей і не цурайтеся праці, бо разом ми – єдина велика родина, велика нерушійна сила.
Бажаю Вам успіхів у новому навчальному році!