Қазақ тілінен ҚМЖ Сөйлем мүшелерінің байланысы 3 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Жалпы білім беретін Бұлдырты орта

мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

З.М.Мухатованың қысқа мерзімді жоспары



Пәні:


Қазақ тілі


Сыныбы:


3 «А»


Тақырыбы:


«Сөйлем мүшелерінің байланысы»


Мақсаты:


Оқушылардың сөйлем туралы алдынғы сабақтан алған білімдерін толықтыра отырып, сөйлем мүшелерінің байланысын сұрақ қою арқылы анықтауға болатынын және сызбасын сала білуге үйрету.


Нәтиже:


Оқушылар бұрынғы білімін жаңа біліммен байланыстырып,сөлем мүшелерінің байланысын сұрақ қою арқылы анықтай алады. Өзбетімен жұмыстана отырып,ойын еркін жеткізеді. Деңгейлік тапсырмалар арқылы жұмыстана алады.


Қолданылатын әдістер:


СТО стратегиялары: «ой қозғау»; «5 жолды өлең», «Жіңішке-жуан сұрақтар», деңгейлік тапсырмалары.Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», мадақтау,5 жүйе.



Қажет құрал- жабдықтар:


Флипчарт,металлдар: мыс, темір, аллюминий сымдар ;алтын, күміс бұйымдар.



Сабақтың түрі:


Жаңа сабақ (ашық сабақ)



Сабақтың кезеңдері


Мұғалімнің әрекеті


Оқушы әрекеті


І Кіріспе.


Психологиялық тренинг.



«Талпын жақсы болуға,

Күндей сәуле шашатын.

Білім іздеп, өнер тап,

Түнді күндей ашатын!»


Тұсаукесер










ІІ Негізгі бөлім





















ІІІ.Қорытынды


Топқа сөйлемнің тыныс белгілері арқылы бөлу.


Топтық жұмыс

Флипчарт ұсыну


Постер

Бағалау


«Жуан-жіңішке сұрақтар»арқылы ережеге көшу

Сөз тобы ұсынылады

Оқулықпен,дәптермен жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар(І,ІІ)



Сергіту сәті




(І,ІІ,ІІІ,ІV,Vдеңгей)







Бағалау( формативті, суммативті)

Рефлексия «Құмыра»


Топ 6 оқушыдан құралды

І топ- сөйлем

ІІ топ- сөйлем мүшелері

ІІІ топ-сөйлем түрлері

Топта білімдерін ортаға салып, ортақ шешімге келе отырып, флипчартпенжұмыстанады

Постер қорғау

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


1.-Кез-келген сөздерден сөйлем құралама?

2.-Сәйкестендіру арқылы сөздердің сұрақтарын анықта.

3.-Ереже құрастыр.

Оқулықтағы ережені топта бір-біріне айтып беру.

1-жаттығу- ауызша

2-жаттығу әр топтан 1 оқушыдан тақтаға

3-жаттығу топта

5-жаттығу

«Сәттілік біздер тілейік.

Мен саған, сен маған!

Күндей болып күлейік ,

Сен маған, мен саған!»

Сұрақ- жауап- бағдаршам түстерімен көрсету

«5 жолды өлең»,«Бұл не?»,

ертегі суреттері- сөйлем мүшелерінің байланысын көрсету

Жоғары деңгейге:

-Не үшін сөйлем мүшелерінің байланысын білу қажет?

Топбасшы топ мүшелерінің жұмысына баға береді

-Мен бүгінгі сабақта қалай жұмыстандым?

Үш түрлі түсті( жасыл-жақсы, сары-орташа, қызыл- мүлдем жұмысым өнбеді) құмыраға стикер арқылы жазып жапсырады.











ІІ Негізгі бөлім
































Бағалау












Сабақ қорытындылау





Рефлексия













































Қорытынды


Топпен жұмыс

Маршруттық картамен жұмыс:

І топ- темірді

ІІ топ- аллюминийді

ІІІ топ-мысты сипаттайды



Сергіту сәті «Шалқан»


Үштілділік компонент:

Мұнай-нефть-oil





Оқулықпен жұмыс


Мәтінмен жұмыс



«Әткеншек» әдісі бойынша жұмыс жүргізу






Формативті «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»,5 тік жүйемен тест жұмысы бағаланады,топта белсенділік танытқандарды топбасшы бағалайды





«5 жолды өлең»






«Басбармақ» әдісі
















Маршруттық картадағы тапсырмалар:

1. Мұқият қара

2. Түсін анықта

3. Жұмсақ па, сына ма?

4.Ол жылтырайма?

5.бөліп көр

6.үшкір затпен сызат қалдыруға болады ма?


Мұғалімнің айтуымен қимылдар:белге,қолға,мойынға,аяққа жасалады


Оқиды,дәптергежазады,қайталайды,көршісіне айтып береді




1. І топ темір

ІІ топ мыс

ІІІ топ аллюминий туралы мәтін оқиды, топта талқылайды,негізгісін флипчартқа жазады, олармен алмасады.

2. Келесі мәтінді оқып,флипчарттағы басқа топтың жазғанын толықтырады(басқа маркермен)

3.Келесі топпен дәл солай алмасып, толықтыру жасайды.




Екі жұлдыздарын,ұсыныстарын айтады.

Топбасшыны тыңдап,бағаларымен таныс болады.









1 зат есім

2 сын есім

3 етістік

4 қолданылуы

5 сөйлем



-Мен бүгінгі сабақта қалай жұмыстандым?





.














Үйге тапсырма беру


Жамбылдың туған жерінің табиғатының суретін салу.


Күнделікке жазады.


Бағалау


Өзін -өзі бағалау, жұптық бағалау (жұптық жұмыста, «5 жолды өлең»). 5 тік жүйемен мұғалімнің бағасы (деңгейлік тапсырмалар)



Оқушы пікірі,өзіндік бағалауы.


Рефлексия


Оқушылар сабақта қалай және қандай деңгейде жұмыстанғанын бағалау тапсырмасы.


Үш түсті құмыраларға стикер арқылы орналастыру.Жасыл құмыра-жоғары, сары- орташа деңгейде, қызыл-мүлдем жұмыстанбау.