Ы.Алтынсарин Бақша ағаштары (2 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Бекітемін: ОІМ: А.Е.Кулекеева

Пәні: Әдебиеттік оқу

Уақыты: 29.01.2016ж

Сыныбы: 2

Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Бақша ағаштары»

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Қазақтың ақын – жазушысы Ы.Алтынсариннің өмірі, шығармашылығы туралы тереңірек таныстыра отырып,әңгімедегі негізгі ойды ұғындыру; Мәтінді мәнерлеп оқып, мазмұнын әңгімелеп айтуға үйрету.

Дамытушылығы: Оқушыларға бағыт –бағдар бере отырып, өз бетімен жұмыс істеуге, өздігінен қорытынды жасауға машықтандыру, ойлау қабілеттерін сөйлеу мәдениеттерін дағдыландыру.

Тәрбиелігі: Әңгіме арқылы еңбек ету, жақсылық жасау, адал, таза болу идеясын бойға сіңіру, еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, әңгімелеу, жұмбақ шешу, тапсырмалар орындау.

Көрнекілігі: слайд, электронды оқулық, флипчарт, видео – ролик.


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі:

Амандасу, түгендеу, оқу-құралдарының дайындығын, кезекшілік жұмысын тексеру, бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту.

Шаттық шеңбері.

Күн шуағын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстап тұрамын.

Күншуақтан алған ыстық сезімді

Қуана мен достарыма шашамын.

3 топқа бөлу. Хатқалтадан алма, алмұрт, шиенің суреттерін таңдай отырып,топқа бөлінеді.

«Алмалар» тобы

«Алмұрттар» тобы

«Шиелер» тобы

Осы топ бойынша орындарына отырады.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

Тест беріледі.

«Өрмекші» ойыны бойынша көршілерімен дәптерлерін ауыстырып, бір – бірін бағалау.


III. Жаңа сабақ.

Ал, енді оқушылар, мына жұмбақты шешіп көрейік.


Жарты жыл жадырайды,

Жарты жыл қалтырайды.

(Ағаш)


Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Бақша ағаштары»


Видео – ролик көрсетіледі.


Оқулықпен жұмыс.

Бақша ағаштары


Жаздың әдемі бір күнінде, таңертең бір төре өзінің баласымен бақшаға барып, екеуі де егілген ағаштары мен гүл жапырақтарын көріп жүрді.

- Мынау ағаш неліктен тіп-тік, ана біреуі неге қисық біткен? - деп сұрады баласы.

- Оның себебі, балам, анау ағашты бағу-қағумен өсірген.Мынау ағаш бағусыз, өз шығу қалыбымен өскен,- деді атасы.

- Олай болса, бағу-қағуда көп мағына бар екен ғой,-деді баласы.

- Бағу-қағуда көп мағына барында шек жоқ, шырағым; мұнан сен де өзіңе әбірет алсаң болады; сен жас ағашсың саған да күтім керек; мен сенің қате істеріңді түзеп, пайдалы іске үйретсем, сен менің айтқанымды ұғып, орнына келтірсең, жақсы түзік кісі болып

өсерсің, бағусыз бетіңмен кетсең, сен де мынау қисық біткен ағаштай қисық өсерсің,- деді.


Топтастыру стратегиясы.















Электронды оқулықтағы тапсырмалар.


Сергіту сәті.

«Көңілді күн»

IV.Сабақты бекіту.

Флирчарт.

Ағашта жасырылған сұрақтарға жауап беру.


1. Ыбырай Алтынсариннің әкесі? (Алтынсары)

2. Ыбырай кімнің немересі? (Балғожа)

3. Ыбырай Алтынсарин қай жерде дүниеге келді? (Қостанай)

4. Ы.Алтынсариннің қандай шығармалары бар? (Асыл шөп, Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш, Бір уыс мақта, Әке мен бал т.б.)

5. «Бақша ағаштары» мәтініндегі бала өміріне өнеге болатын не? (әке сөзі)

6. 1 – сыныпта оқыған «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін есіңе түсіріп, жатқа айтып бер.


Рефлексия.

«Екі ағаш» әдісі. Оқушылар өздерін бағалайды.


Мұғалімдерге 2 жұлдыз, 1 ұсыныс жазуға қағаздар үлестіріледі.


Бағалау.


[pic]
[pic]

Жүректен – жүрекке. Стикерге тілектер жазып,смайликтерге ілу