1 сыныпқа арналған сабақ жоспары.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Мектеп. қа, -ке, -ға, -ге.

Мақсаты: Оқушылардың қазақ тілінде сөз байлықтарын молайту. Мектеп туралы жалпы түсініктерін анықтау. Қарапайым сөйлем құрап үйрету. -қа, -ке, -ға, -ге жалғауларын қолданылуын үйрету
Міндеттері:1. О
қушылардың өткен тақырыпты меңгеру деңгейін анықталады; Жаңа сөздермен танысады, олардың қолдану аясын көреді; үлгілер бойынша сөйлеуге үйренеді; -қа, -ке, -ға, -ге- жалғауларының магынасын түсініп, қолдану ережелерімен танысады
2. О
қушылар сабақ барысында оқу, жазу дағдыларын дамытады; байқағыштық, логикалық ойлау, ізденістік қызығушылығын дамытады
3.
Өзара жұмыс істеу, бір-бірінің ойын тыңдап, қабылдау және бір-біріне көмектесуді үйренеді 
Саба
қтың түрі : жаңа сабақ 
Саба
қтың типі: топтық жұмыс 
Саба
қта пайдаланатын әдіс-тәсілдер: Жеке жұмыс, жұптық жұмыс, қарапайымнан күрделіге, сұрақ-жауап, ассациативті топ, интерактивті тәсіл, көрнекілік
Саба
қта қолданылған көрнекіліктер: Суреттер, лото ойыны, қима қағаздар, бағалау фишкалары, интерактивті тақтаны пайдалану
Саба
қтың жоспары
1.
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин 
2.
Өткен сабақтың тақырыбын қайталау лото ойыны арққылы. 10 мин 
3. Жа
ңа сабаққа кіріспе–ассациативті топ (қызығушылықты ояту) 5 мин 
4. Жа
ңа сабақты түсіндіру-сөздік, сөйлем құрау
жал
ғауларды дұрыс жалғау арқылы (презентация арқылы) 17мин 
5. Бекіту – жазба ж
ұмыстарын орындау(актив студио арқылы) 8 мин 
6. Ба
ғалау –фишка саны арқылы 1 мин 
7. Жа
ңа тақырыпты бекіту 1 мин 
[pic]  
Саба
қтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі
О
қушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сәлемдесу, түгендеу, 3 топқа бөліп отырғызу. «Жемістер», «Жидектер», «Көкеністер».

2.Откен сабақтың тақырыбын
3 топ
қа жемістер, жидектер, көкөністер, азық-түліктер суреттерін таратылып беріледі. 1-топ жемістер, 2-топ жидектер, 3-топ көкеністердің суреттерін жеке-жеке теріп себеттке салу керек. Үстелде тек азық-түліктер қалу керек. Тақтаға әр топтан бір-бір оқушы шығып шығып жауап береді, екінші оқушы көрші топтың жауаптарын тексереді (жеке және оқушылармен бірге «иә-жоқ» жауабы арқылы.

3.Жаңа сабаққа кіріспе
Ауызша ассоциативті топ
құрау арқылы сабақтың мақсатын анықтап, жұмыс бағытын белгілейміз.(Мектеп жайлы әңгімелесу және қа, -ке, -ға, -ге бағытты білдіретін жалғаулардың қолдануын үйрену). Ассоциативті топ «Мектеп» сзіне құрастырылады
[pic]

4. Жаңа сабақт ытүсіндіру
• Жа
ңа сөздермен танысу.

[pic]  
- Суреттегі таныс с
өздерді оқушылар атап шығады, ал таныс емес, жаңа сөздерді, жеке, хормен оқып қайталайды.

Мектеп – мектепке байланысты сөздерді атап шығады
• Сынып – сынып
қа байланысты сөздерді атап шығады
• Асхана – асхана
ға байланысты сөздерді атап шығады
• Кітапхана- кітапхана
ға байланысты сөздерді ашығады
О
қушыларға жаңа сөздер жазылған қима қағаздар таратылып, сөздік-дәптерлеріне желімдеп қояды.

Осы берілген сөздермен сұрақ-жауап арқылы шағын мәтін құрау

Мынау мектеп. Мынау (кішкентай) үлкен мектеп. Мектепте асхана, кітапхана бар. Мынау менің мектебім.

Сөйлемді «бар-барамын» сөзімен байланыстырып құрау керек
«Бар» - «иди» с
өзі бағытты білдіретіндігін, оның шартты белгісін( )естеріне түсіреді. Сол арқылы сөйлем құрауға тырысады. «Бар» сөзі қа, -ке, -ға, -ге жұрнағы жалғанған сөздермен (зат есіммен) қолданатындығы түсіндіріледі.

[pic]  

Сабақ барысында үйренген жалғауларды, жаңа сөздерді пайдаланып өз бетінше сөйлем құрау.

5. Бекіту- жазба жұмыстарын орындау 
• Жал
ғаулардың жуан, жіңішке болатындығын бекітіп, үндестік заңы бойынша жалғанатындығын қайталау және тақтадағы жаттығуларды орындау
Тапсырма: барыс септігіні
ң жалғауларын үндестік заңы бойынша берілген сөздергедұрыс жалғау керек
АЛМА, С
ҮТ, ӘКЕ, МЕКТЕП, КІТАПХАНА... 
өздерді дұрыс орналастыру үшін оқушылар ауызша жауап береді мұғалім тақтамен жұмыс істейді
• С
өздердегі бос торларға керекті жалғауларды жалғау керек. Әрбір оқушы өз дәптерінде жаттығу жұмысын орындаған соң, топ ішінде өз-өздерін тексеріп таратпа карточканы толтырады. Мұғамімге тапсырады, жұмыстар оқушылармен бірге тексеріледі. Тақтаға дұрыс нұсқасы жазылады
Мен мектеп... барамын. Мен асхана... барамын. Мен
үй... барамын
6. Ба
ғалау- жиналған житон (суреттер) бойынша қорытындылау
7. Жа
ңа тақырыпты бекіту