«Қостанай ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Мичурин орта мектебі»ММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:«Ұшқыш болғым келеді» Қ.Аманжолов
Өткізген: Тулекина Х.С.
2016жыл
Сабақтың тақырыбы: «Ұшқыш болғым келеді» Қ.Аманжолов
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Өлеңнің негізгі идеясын ашу,ұшақ түрлері оның адам өміріндегі пайдасын білу.
Дамытушылық: Өлеңді талдау арқылы мәнерлеп оқу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: екінші дүниежүзілік соғысы батырларының ерліктерін жадымызда сақтауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: диалогтік оқыту,бірлескен жұмыс,АКТ, оқыту үшін бағалау.СТО
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, кеспе қағаздар, суреттер топтамасы,бағалау парағы. Сабақ барысы:
- Амандасу.Үлкенге де «сіз»,
Кішіге де «сіз»
Амандасып алайық
құрметпенен біз.
Топ ережелерін еске түсіру.Бағалау критерийлерін айту
Хормен қайталап амандасады.
Зейіндері қалыптасады
білу
12мин
Үй тапсырмасын тексеру
Үйге қандай тапсырма берілді? Бұл әңгімедегі кейіпкерлерді ата Кімдер?
Рөльге бөліп ойнау.
1топ. «Жайлау»көрінісін суреттермен бейнеле-қорға
2топ.Жұмашқа ақыл кеңес жаз.Ашық хат
3топ.Мақалдан сабақтың түйінін шығару.
1.Еріншектің ертеңі бітпес.
2.Асық ойнаған азар,
Доп ойнаған тозар
Бәріненде қой баққан озар.
3.Татулық — табылмас байлық.
4.Әдепті бала — арлы бала,
Әдепсіз бала — сорлы бала.
Мұғалім бақылайды, бағалайды
Бір-бірінің ойларын тыңдайды.Сұрақ
[link] - Әскери
шабуылдаушы ұшақ
Автор туралы мәлімет беру.Қасым Аманжолов қазіргі Қарағанды облысының Қарқаралы ауданындағы Қызыл деген жерде 1911 жылы дүниеге келеді. Қасым Аманжолов — (1911-1955) қазақ поэзиясының аса көрнекті өкілі, халқымыздың дарынды ақыны. 1938 жылы тұңғыш өлеңдер жинағы "Өмір сыры" деген атпен жарық көрді. "Достар", "Туған жер", "Домбыра, "Көкшетау", "Орамал", "Өзім туралы« т.б. өлеңдері бар.
Өлеңді мәнерлеп оқыту.Түсініксіз сөзді түртіп алу.
Өлеңнен не түсіндік?
1 топ. Аспан қандай?
2 топ.Неге ұшқыш болғысы келеді?
3топ. Шекараны ұшқыштар қорғай ала ма? қай шумақтан табуға болады? Қандай мемлекеттермен шектеседі?:Оңтүстік-Қырғызстан, Өзбекстан, Түркіменстан, солтүстігі-батыс, Ресей,шығысы-Қытай. Олар әуеде де шекараны қорғады.
Ұшыш болу үшін қандай болу керек?
мәлімет алады, дүниетанымы кеңейеді
Өлеңді мәнерлеп оқиды,түсініксіз сөзді түртіп алады.
Түсінігін айтады, сұрақтарға жауап береді.
Білімдері кеңейеді,есте сақтау қабілеттері артады.
Автор туралы мәлімет алады.
Өлеңнің мазмұнын түсінеді, дауыс ырғағына салып оқуға жаттығады.
Талдау
қолдану
(10 мин)
Шығармашылық тапсырма
Өлеңді талдау.
Көкке ұшамын - /
Ұшқыш болар баламын.-//
Соңына ерем-/
Ер ғарышкер ағаның-//
Шумақ- 4тармақтан
Кідіріс жасағанды- бунақ дейміз.
Өлеңді мәнерлеп оқыту
Өлеңді әндетіп оқимыз.(Айгөлек әніне салу)
Үлгіге қарап өлеңді талдайды және оқиды.
Топта бірлесіп жұмыс жасайды, талқылайды, өлеңді талдайды.
Мәнерлеп оқиды,әндетіп айтады.
Ойын айту, өлеңді талдауға жаттығады,
дәлелдейді
(3мин)
қорытынды
Арманға жету үшін не істеу керек?
Ал өздерің нені армандайсыңдар?Ұшаққа арманын жазып ұшыру.
Тақырып бойынша түйінді негізгі ой айтады
Ойын қортындылауға жаттығады.
бағалау
2мин
Кері байланыс
Мұғалім топты, жеке оқушыларды бағалайды.
Сабақ ұнады ма?
Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды. Саусақпен көрсетеді.
(орташа, жақсы,өте жақсы)
Бағалауға үйренеді
Үйге тапсырма
Мәнерлеп оқу, «Менің арманым» тақырыбында эссе жазу