Дүниетану Өсімдікке су және топырақ керек

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы:Өсімдікке су және топырақ керек

Мақсаты: а)Оқушылардың өсімдікке қажетті жағдайлар туралы түсініктерін қалыптастыру.

Ә) Өсімдіктер туралы әңгімелей отырып,айналадағы дүниені танып білуге қызығушылығын дамыту.Оқушы ойын кеңейту.

Б) Табиғатты қорғауға,сүюге,табиғат заттарына жанашырлықпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Пирамидалық сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,түсіндіру,сын тұрғысынан ойлау

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайд,суреттер,семантикалық карта,эмблема

Сабаққа керекті құрал-жабдық: Су,торыпақ,гүл,

Күтілетін нәтиже:

-өсімдіктер туралы толық мағлұмат бере отырып,

-олардың тіршілігін түсіндіре алады;

-жұмысты өз бетінше,топпен жоспарлап,бағалай алады;

-жұмыс барысында жауапкершілікті сезінеді.

-алған мәліметтерді талдап,өз білімдерін бағалай алады;

-түсінігін топтап ,жүзеге асыра алады.

-оқушының сөзі жүйелі,қисынды,

-қорытындыны дәлелдей алады.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі:

  • ұжым болып пирамиданы тұрғызуға көмектесейік.

  • Олай болса іске сәт!

Психологиялық дайындық

«Бастапқы таныстық»

ІІ.Өткенді пысықтау.

Табиғат күлімсірер күніменен

Ән айтар бұлбұл сайрап түніменен

Көркіне көз тоймайды табиғаттың

Сұлулықты сүйе біл шыныменен.

(табиғатты сүюге,құрметтеуге тәрбиелей отырып,

өтілген тақырыпты қайталау)

Күн көзін бұлт баспасын”

Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару

-өсімдік мүшелерін ата

-өсімдік топтарын ата

-тамыр қандай қызмет атқарады?

-сабақ қандай қызмет атқарады?

Тұқымның түрлерін ата

"Сен білесің бе?"

бұл не?

-бір сөзбен қалай атауға болады?

-бұл өсімдік өсу үшін не қажет?

(қане,керекті жағдайларды табайық)

ауа су жылу



Өсімдік

Жарық топырақ

Мағынаны тану”

Өсімдік -тірі ағза.

Ол өсу үшін не қажет екен?

Өседі,гүл жарады, жемісін береді.

Ал осылардың бірі жоқ болса өсімдік нашар өседі.

Тіпті кейде біреуінің салдарынан тіршілігін тоқтатуы да мүмкін.

Соның бірі-су.Өсімдіктердің сынған жерінен оның бойында су бар екенін байқауға болады.

Суы жеткілікті өсімдік жайқалып өседі.(Суретпен жұмыс)

[pic]

-Су өсімдікке не арқылы келеді?

Топырақ арқылы.Топырақтағы қоректі заттар сумен араласып ериді. Өсімдіктің тамыры суды бойына сіңіріп, келесі мүшелеріне жібереді.Шіріндісі көп топырақ өсімдік өсуіне өте қолайлы.

[pic] [pic]

-Шірінді қайдан пайда болады?

Жыл сайын қураған өсімдіктердің жапырақтары сумен араласып,оның құрамын байытады.

Барлық топырақта бірдей шірінді көп бола бермейді.Ондай топырақты қолдан тыңайтады.

[pic] [pic]

-Тыңайту үшін не керек деп ойлайсыңдар?

-көң,құстың саңғырығы, шымтезек,қарашірік.(суретпен жұмыс)



«Терең таныстық»

Оқулықпен жұмыс.

-Мәтінді тізбектей оқыту.

-Мәтінмен жұмыс жүргізу.

-Өсімдіктің өсуіне судың,топырақтың әсері қандай?

-Еріген тұздарды өсімдік қайдан алады?

-Өсімдіктің бойында судың бар екенін қалай білуге болады?

-өсімдік тірі ағза екенін дәлелдеу





Бой сергіту”

«Жүйелі таныстық»

Ой толғаныс” (проблемалық сұрақтар)

-өсімдік тіршілігі үшін не қажет?

-өсімдіктер адам өміріне қаншалықты әсер етеді?

-егер өсімдік болмаса жер бетінде не болар еді?

"Ой қозғау"

-өсімдік қалың өсетін жердің топырағы неге құнарлы болады?

Дәптермен жұмыс

-топырақты тыңайтуға қажетті қоректік заттарды дәптерге жазу

Көң – құстың саңғырығы- қарашірік-шымтезек













«Ойнап-ойлау»

Практикалық жұмыс жүргізу

Гүл егу (Оқушыларға гүл егу әдісін,оған керекті қажеттілікті пайдалана білуге үйрету)













Нәтиже

Сематикалық карта

Мәде

ни өсімдік

Топырақ

Су

Саз

Су,топырақ

1.Өсімдік өсуіне ең қажетті жағдай

2.Табиғатта үш күйде кездесетін зат

3.Бидай

4.Өсімдік өсетін жұмсақ қабат




















"Ой түйіндеу"

*сонымен бүгінгі сабағымызда нені білдік?

*өсімдік өсу үшін қандай қажеттіліктер бар екен?

*топырақты тыңайту үшін нелер керек?

Үйге тапсырма беру: Бақылау

*үй маңындағы топырақ қабаты ашық жерден оның құрамын анықтаңдар

*Үй маңындағы және мектеп ауласындағы өсімдіктерді қалай суаратындығына назар аудар

*берілген мәтінді жақсылап оқу

Бағалау.