Природознавство.Моя країна – Україна.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: «Моя країна – Україна»

Мета:

  • формувати уявлення про Батьківщину, країну – Україну, про столицю як головне місто України;

  • ознайомити із змістом слів «рідна земля» та із різними значеннями слова «земля»;

  • розширювати та поглиблювати знання учнів про народні символи – обереги України;

  • розвивати пам’ять, увагу, спостережливість;

  • виховувати патріотичні почуття й бажання берегти й примножувати українські народні традиції.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань.

Методи і прийоми: наочні( малюнки), словесні(бесіда, розповідь), практичні(робота з картками), інтерактивні вправи («Асоціативний кущ», «Незакінчене речення»), елементи гри.

Обладнання: роздатковий матеріал, малюнки із зображенням журавля, літака, мультимедійна презентація до уроку.

Література: підручник «Природознавство» для 1 класу, Київ «Освіта», 2012; методичні посібники, електронна мережа Internet.

Хід уроку

  1. Організаційний етап.

Емоційний настрій на урок

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Учні- просто молодці!

  1. Контроль знань учнів.

  1. Бесіда

  • Діти, прочитайте з дошки дату сьогоднішнього уроку.

  • Яка сьогодні погода? Подивіться у віконце.

  • Яка зараз пора року?

  • Назвіть весняні місяці.

  • Діти, а хто з вас любить цю пору року? Чому ви її любите?

  • Що ми можемо почути навесні у парку, у лісі, у садках?

  • Так, зараз багато пташок.

  • А де вони були взимку?

  • Давайте пригадаємо, які пташки прилітають до нас з теплих країв?

  • Чому вони сюди повертаються? Адже там тепло.

  • Так, діти, ми послухали ваші думки, а тепер давайте послухаємо Журавлика, чому пташки не залишаються в теплих краях?



  1. Мотивація пізнавальної діяльності учнів. Оголошення теми уроку.

  1. Декламування вірша П. Воронька «Облітав журавель»

1 учень

Облітав журавель

Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

-Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

-Краще рідної немає!

-Так чому ж птахи повертаються?

-А як називається наш рідний край? (Україна)

-Діти, а чи все ми вже знаємо про нашу Україну? (Ні)

- Журавлик облітав сто земель, не один раз повертався, бачив інші землі, зумів їх порівняти. А ми з вами тільки почали вчитися, ви тільки в першому класі. Наших знань про Україну ще зовсім мало. Тож ми будемо сьогодні на уроці пізнавати багато нового про рідний край. Прочитаємо тему нашого уроку(Моя країна-Україна)

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Бесіда - Ми живемо на Україні, значить хто ми тоді? (українці)

- Якими іншими словами можна замінити слово Україна? (Батьківщина, Вітчизна, рідна земля,край).

- Зверніть увагу, значення цих словосполучень одне. (Україна)

2. Розкриття понять «Земля – планета», «земля – ґрунт».

а) Розповідь вчителя

- Слово земля може мати й інше значення. Може хтось здогадався?(Вислуховування думок дітей, уточнення вчителя).

- Якщо слово «Земля» написали із великої літери, то воно означає нашу планету, домівку для всього людства. Коли моряки вирушають у далекі плавання, то вигуки «Земля, бачу землю!» свідчать, що вони дісталися суходолу, твердої землі. Коли хлібороб промовляє слово «земля», то воно означає ґрунт-родючу землю,яка дає людям щедрі врожаї. Земля-нас годує,одягає, напуває. Грудочку землі люди здавна беруть із собою в далеку подорож на спомин про рідну домівку. У кожної людини є своя рідна земля-своя Батьківщина. Наша Батьківщина-Україна.

3.Фізхвилинка

4. Розкриття поняття «Велика- мала Батьківщина».

- Ви як справжні українці вмієте співати й танцювати. В нашій великій країні Україні у кожного є свій маленький куточок – село,вулиця, будинок, де вона народилася й виросла. Це його мала Батьківщина. З безлічі таких маленьких рідних куточків і складається наша спільна, велика держава.

-А як називається місто, в якому ви живете? (Енергодар).

- То виходить, що для кожного із вас це місто і є вашою маленькою Батьківщиною . Ми нашу маленьку Батьківщину, наш Енергодар , можемо побачити, пройти і проїхати за день . А от велику Батьківщину ми за день не можемо проїхати.

-А ви хотіли б побачити нашу велику Батьківщину? (Так)

- То ж здійснимо уявну подорож на літаку. Допомагати будуть дві стюардеси.

- Хто така стюардеса? (Професія людини, забезпечує комфорт і безпеку пасажирів в салоні літака).

- Уявіть собі, що ми перебуваємо в салоні літака. Летітимемо не високо й не швидко, а так, щоб усе найголовніше побачити.

5. Сюжетно- рольова гра . (Виходять дві стюардеси).

Перша стюардеса

- Звати мене Зоя, я буду допомагати вам у нашій сьогоднішній подорожі. Рада вас привітати на борту нашого літака. Прошу сісти зручніше і пристебнутися ремінцями . Щасливого вам польоту.

- Наша подорож розпочинається з нашого маленького міста Енергодар. Історія міста розпочала свій відлік з 12 червня 1970 року. Спочатку місто назви, а потім йому дали назву Енергодар. Це слово складається із слів: енергію давати. І цю енергію давала теплова електростанція. Потім побудували АЕС. Місто будувалося і росло. І такий вигляд воно має зараз.

Друга стюардеса

- Мене звати Даря. Наш політ продовжується. Погляньте, яка чудова Україна. Є в ній широкі поля, ліси, гори, ріки і озера,моря.

- Дорогі пасажири! Наш літак іде на зниження. Прошу всіх пристебнути ремені і відгадати, в якому місті відбудеться наша посадка?

Воно відоме в світі, каштани в ньому квітнуть.

Будинки тут високі, Дніпро тече широкий.

Ворота Золотії стоять, мов чародії.

Віддавна - це столиця,столиця білолиця.

- Хто з вас здогадався,як місто називається? (Київ ).

- Київ – стародавнє і вічно юне місто , столиця України .

-Діти, цікава була наша подорож? Тож подякуємо нашим стюардесам і повернемося в наше місто Енергодар на урок природознавства.

6. Фізхвилинка.

Встаньте , діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться.

І до сонця потягніться

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте , два – присядьте

І за парти тихо сядьте.

  1. Первинна перевірка засвоєння знань.

  1. Робота з підручником.(ст. 114-115)

- Розгляньте малюнки і фото на ст.114.

- Пригадайте , яке значення має слово земля?(Планета , ґрунт , Україна )

- Прочитайте під малюнками хором вірш про землю.

- Як називається столиця нашої країни?(Київ )

- Подивіться на малюнок під віршиком?

- Що ми на ньому бачимо?(Гори, ліси)

- Ми слухали вірші, відгадували загадки , дивилися малюнки із зображенням рідної землі, але ще є багато прислів’їв. Ось одне з них.

- Поясніть і запам’ятайте прислів’я.(Людина без рідної землі , що соловейко без гнізда.)

-А ще наш народ має чудодійні обереги рідної землі , хати , оселі.

- Як ви розумієте слово оберіг ?

- Які ви знаєте обереги ?

- Саме ці о береги є на малюнках підручника. (хліб і сіль , вишиті рушники і вінки, спеціальні обереги , барвінок - вічнозелена рослина , калина, чорнобривці). Це наші обереги і народні символи.

-А в кого вдома є такі обереги ? Які саме?

VI. Первинне закріплення знань.

- Українці люблять свої обереги, рідний край, свою Батьківщину. Зараз я пропоную вам самим скласти вірш про Україну.

1.Групова робота з картками.

- Складання вірша про Україну.

Моя Батьківщина – велика країна.

ЇЇ обереги верба і ……………………….

Найкраща у світі моя …………………..

У цілому світі одна.

  • Молодці , діти , ви всі правильно виконали це завдання.

VII. Контроль та самоперевірка знань.

- Тож яку тему ми вивчали ? (Читаємо запис на дошці ).

- Багато нового дізнались ? Тоді перевіримо.

1.Інтерактивна гра « Моє слово про Україну».

- Складемо асоціативний кущ.

мила рідна дорога

багата Україна красива

щедра єдина

- Давайте згадаємо наш конкурс малюнків на тему « Я- громадянин України» і окинемо поглядом наші малюнки.

2. Виставка книг про Україну.

-В нашій шкільній бібліотеці є багато книг про Україну. Деякі з них тоненькі і ви вже й зараз можете брати й читати. А ось ці товсті зможете читати в старших класах і розширювати свої знання про нашу Україну. Нехай ваша любов до України виявляється у старанному навчанні , повазі до людей праці , до українських традицій , любові до природи.

VIІІ. Підведення підсумків уроку.

1. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

- Продовжіть речення:

Сьогодні я дізнався…

Я виконував завдання…

У мене вийшло…

2.Читання вірша П. Тичини « Про Україну пам’ятай»

Є Батьківщина лиш одна ,

І в нас вона одна-єдина-

Це наша славна Україна.

Не забувай , що ти дитина

Землі , що зветься Україна.