Сыныбы: МАД тобы
Күні:01.27.16 ж. пәні: Қоршаған орта және айналамен танысу
Тақырыбы:
Нан дастарханға қалай келеді?
Мақсаты:
Нан және нан түрлері туралы білу; қастерлеу
Күтілетін нәтиже:
А). Әңгіменің мазмұнын өз желісінде әңгімелейді, идеясын ашады.
В). Өз ойын еркін айтып тұжырымдайды, баға беріп таңдау жасайды.
С). Өмірмен байланыстырады, дәлелдейді, қорытынды жасайды.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар:
Қоршаған орта және айналамен таныстыру: Оқулық авторлары: А. Е. Манкеш . Г.К. Қиялбекова "Алматыкітап баспасы" 2014жылы. .Әдістемелік нұсқау, Хрестоматия,дидактикалық материалдар. Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар, Ғаламтор желісінен алынған материалдар, ресурстар, бағалау парақтары
Тапсырмалар:
Жаңа тәсілдер: «Ойлан/жұптас/талқыла» түрткі сұрақ, қайта бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, диалогтық оқыту, мәртебесі жоғары және төменгі сұрақтар. Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «5 жолды өлең».АКТ-ны қолдану:белсенді тақтамен таныстырылым, электронды оқулық, ғаламтор желісінін материалдары (сергіту сәтін ұйымдастыру) Оқыту формасы: Топтық, жұптық, жеке
Сабақтың модулдері:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни ойлауға үйрету.
3.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
4.АКТ.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктері.
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Бағалау:
Формативті бағалау: Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету. «Қолпаштау», «Топты бағалау»,өзін-өзі бағалау,
«Критерий бойынша бағалау». Жиынтық бағалау. Кері байланыс: «Талқылау бойынша серіктестер».
Сабақтың барысы:
Уа
қыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе:
2 мин
Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық ахуал:
Шырылдайды қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып
Жаңа білім алуға .
Алға адам аттаймыз
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Шаттық шеңберіне тұрып бәрі бірге өлең айтады.
Сергіту жаттығуын жасайды
3 мин.
Ұн өнімдерінің атауымен топқа бөлу. Топ ережесін қайталау
1-топ: «тоқаш».
2-топ: «бауырсақ».
3-топ: «бидай».
Үй жұмысы
Қызыл кітап құпиясы
3 топ сұрақтар қойып өткен сабақты еске түсіру
Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету. «Қолпаштау», арқылы бағалайды. 1-топ 2-топты,2-топ 3-топты,3-топ 1-топты бағалайды.
Тұсаукесер:
2 мин.
Белсенді тақтамен таныстырылым, ғаламтор желісінен алынған материалдар көрсетіледі.
-Суретті нені, кімді көріп тұрсыздар?
-Сабақ не туралы болады деп ойлайсыздар?
Диалогтық әңгіме, жоғары және төмен деңгейлі сұрақтар арқылы топтық әңгіме жүреді.
Видео материалдармен танысады.
Жауап береді.
Негізгі бөлім:
2 мин
5 мин.
5 мин
5 мин.
Жаңа сабақ:
-Балалар, бүгін біз сабағымызда «Нан қалай дастарханға келеді?» әңгімесімен танысамыз.
Белсенді тақтада электрондық оқулықтан таныстырылым көрсетіледі.
1 слайд
.
Оқулықпен жұмыс: Ә Ахметовтың өлеңін оқушыларға оқып мазмұнын ашу
Оқушылар нені еріп тұрсыңдар?
Дастарханда не тұр?
Нанды неден жасайды.
Нанды бидайдан жасаймыз, бидайды диханшылар көктем мезгілі жеткенде егістікке егеді жаз бойы күтіп баптайды. Оған жылу, күн нұры және су қажет. Кз мезгілі жеткенде комбайынмен орып элеваторға одан диірменге жеткізеді. Диірменнен ұн тартып наубайханаға келеді. Наубайханадан әртүрлі ұн өнімдерін шығарады.
Суретті ретімен орналастыру
Жұмбақ шешу.
Тыйым сөздермен танысу
Сергіту сәті
Сұрақтарға жауап береді.
Ресурстарды оқып, танысады.
Ынталандыру мақсатында қолдау көрсету. «Қолпаштау», «Топты бағалау», өзін-өзі бағалау,
өлең бойынша түсінгендерін айтады
Әр топ өзіне берілген тапсырманы топта талдайды.
Қорытынды:
1 мин.
Сұрақ қояды, жауап береді.
«Нан туралы бес жолды өлеңді» оқиды.
Бағалау:
3 мин.
Бүгінгі сабақты түсінгендерін
«Күн»,» «бұлтты күн» және «бұлт» карточкалары арқылы бағалау
Үйге тапсырма
1 мин.
Тыйым сөздер.
«Критерий бойынша бағалау».
Барлық жұмыстың бағасын топ басшысы әр мүшенің қатысу деңгейін толық баяндап, қорытынды бағасын айтады. Топ мүшелері топ басшысын бағалайды.
Топ мүшелері нің аты-жөні
Үй тапсырмасына дайындығы
Дереккөздер
табуы
Топтық жұмыста белсенділігі
Жаңа материалды меңгеруі
Қорытынды
1
2
3
4
5
6
Баллдар суммасы Баға
8-10 б. «5»----------үздік
5-7 б. «4»----------жақсы
2-4 б. «3»----------қанағаттандырылған
0-1 б. «2»----------қанағаттандырылмаған