Урок української мови в 3 класі
Тема. Вправи на встановлення зв'язку прикметників з іменниками. Доповнення тексту прикметниками
Мета уроку: вчити учнів до іменників підбирати прикметники, розвивати уміння робити висновки та узагальнення; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності молодших школярів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Методично-дидактичне забезпечення: таблиці, вислів аутотренінгу, завдання для роботи в парах і в групах, малюнок підсніжника.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Вчитель. Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Добрий день!
У добрий час,
Радо ми вітаєм вас.
Працювати ми будемо під гаслом... Щоб його прочитати, треба скласти його з розсипаних слів (слова прикріплені на магнітній дошці).
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.
(Добре того навчати, хто хоче все знати).
II. Повідомлення теми, мети і завдання уроку
1.Мозковий штурм.
- Над якою темою ми працюємо?
- Які частини мови ви знаєте?
- Звідки ви про де дізналися?
- Що таке іменник?
- Що таке прикметник?
Пригадуємо вірш.
Прикметник! Він узяв собі на плечі
Велике діло — визначати речі.
Прикметник — це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому як другові всміхнись.
2. Гра «Впізнай мене».
Вчитель називає слово, учні сигналізують відповідь — іменник, прикметник.
3.Каліграфічна хвилинка.
Урок продовжим без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Учитель. Перевіряючи зошити, було виявлено помилки у написанні слів з «е», «и».
-Пригадайте написання літер е, и та їх з'єднання з іншими буквами ее, ии, ве, зе.
- Введіть буквосполучення у слова: Весна, веселка, земля, березень.
- Прочитайте речення, написане на дошці. Вставте пропущені букви.
Щоб писати: «е» чи «и» —
Швидко слово ти зміни,
Став під наголос мене
І пиши чи «и» чи «е».
Встала в...сна, чорну з...млю сонну розбудила.
Які букви вставимо?
Хто автор цих рядків?
Коли ми будемо святкувати день народження Кобзаря?
Запишіть речення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель. Як ви думаєте, чому зразу ж після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови? (Відповіді дітей).
-До іменника «весна» підберіть прикметник.
1.Гра «Впізнай предмет».
Чисте, блакитне, безхмарне — небо. Широка, стрімка, глибока, чиста — річка. Яскраве, ніжне, тепле, весняне — повітря. Білокора, висока, струнка, кучерява — берізка.
2.Робота в парах.
На партах листки із словами.
Підберіть ті прикметники, які характеризують берізку.
ІV. Систематизація знань учнів
1.Робота із загадкою.
Течуть струмки,
Летять граки,
День прибуває,
Коли це буває?
2.Цікавинки з літератури про березень. (Діти самостійно підготували)
3.Динамічна пауза.
Розв'яжіть приклад:
Іменник + прикметник = смішно
Сонце + зелене = смішно.
4.Робота за підручником. Вправа 93.
До іменників підібрати прикметники
Кучугури —
Печери —
«Сухарики» —
Дороги —
4.Самостійна робота. Вправа 95.
Перепишіть вірш у зошит, підкресліть прикметники.
Вчитель. Яка квіточка є провісником весни, вам допоможе згадати вірш.
Ці квіточки ніжні
Такі білосніжні,
Тоненькі, тендітні,
Ласкаві, привітні.
Послухай, як срібно
Дзвонить голосочок:
«Не треба, не треба
Зривати квіток!»
Правильно, це підсніжник (вчитель вивішує малюнок).
З яким проханням звертається до нас квітка?
А чому? (Бесіда про Червону книгу).
5.Творча робота. Робота в групах.
1група — дібрати найбільш влучний прикметник.
2група — дописати прикметники.
Розвиток зв'язного мовлення.
-Я прочитаю зачин казки про підсніжник, а ви її продовжіть, використовуючи прикметники.
Весняний день у лісі. Крізь сухий, торішній листок пробивається зелений підсніжник. Гострий, як стрілочка. Розправив листочки. Між ними затремтів біленький дзвіночок. Поглянула квіточка довкола і побачила...
V. Підсумок уроку.
-З якою частиною мови зв'язаний прикметник? Прикметник робить нашу мову якою? (Багатою, досконалою, ліричною, ніжною, поетичною)
VІ. Домашнє завдання.
Вправа № 99 — 1 група.
Дописати казку — 2 група.
Додатки (на окремих аркушах).
Додаток № 1
Зажурена
Гірка
Квола
Колюча
Додаток № 2
Бадьора
Гарна
Лагідна
Пахуча
Додаток № З
Білокора
Струнка
Зелена
Молода
Додаток № 4
група
Дібрати найбільш влучний прикметник
Підсніжник
Ось стоїть переді мною (... підсніжник…)
Його (...) голівка схилилась донизу.
Додаток № 5
група
Підсніжник (який?)
Пелюстки (які?)……………...
Листочки (які?)……………..