|
Разработка урока по казахскому языку на тему Жемістер мен көкөністер
Автор публикации: Макеева Б.Ж.
Дата публикации: 2016-09-10
Краткое описание: ...
ІҮ тоқсан 1 сынып |
Тақырып: Жемістер мен көкөністер | Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Макеева Б.Ж. | Сынып | Қатысқандар: 12 оқушы | Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
| 1.1.2.1 Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну. 1.2.1.1. Затты сипаттау үшін таныс сөз және сөз тіркестерін қолдану. 1.1.3.1 Мұғалімнің көмегімен мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сәйкес иллюстрация/ заттық сурет/ сызба таңдау. 1.5.2.2 Мұғалімнің көмегімен қазақ тіліне тән дыбыстар бар сөздерді анықтау жəне жазу | Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: зейін қойып тыңдайды және таныс сөздердің мағынасын түсінеді; суретке қатысты сипаттау сөздерін жазады. | Оқушылардың көпшілігі орындай алады: күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді. Затты сипаттау үшін таныс сөз және сөз тіркестерін қолданады. | Кейбір оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнын түсініп, сұраққа жауап бере біледі. | Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: таныс сөздерді және сөз тіркестерін қолданады, сипаттау сөздерін жазады. | Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Турайды, тазалайды, жуады, жасайды. | Талқылауға арналған сұрақтар: Жемістер мен көкөністер қайда өседі? Жемістер мен көкөністердің айырмашылығы қандай? Олардан қандай тағамдар жасауға болады? | Бағалау критерийлері | 1. Сөздердің мағынасын түсінеді, қолданады 2. Тақырып бойынша сөйлейді, суретті сипаттап, жазады. 3. Сұраққа жауап береді. | Алдыңғы оқу: | Тағамдарға байланысты атауларды біледі. | Жоспар |
| Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресуртар | Кіріспе 2 мин
Топқа бөлу. 3 мин
| 1.Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл - күйлерің қалай, жақсы ма? Ынтымақтастық ахуал. Доппен ойын. Бір-біріне сәттілік тілеу.
Себетті оқушыларға көрсетемін. Бұл не? (себет) Себетке не салуға болады? Бүгін біз себетке көкөніс пен жемістерді бөліп саламыз. | [pic]
[pic]
|
Негізгі бөлім Мәтінмен жұмыс. 10 мин
10 мин
| 1-тапсырма Оқыған шағын мәтіннен түсініксіз сөздердің мағынасын сөздік арқылы ашады. Көмек ретінде алдарында суреттер мен сөздік жатады. Мәтін Жемістер мен көкөністерде көп дәрумендер бар. Олар денсаулыққа өте пайдалы. Мен анаммен дүкеннен орамжапырақ, 1 кг алмұрт, 3 сәбіз, 2 қызылша, 4 қияр сатып алдық. Біз анам екеуміз бүгін винегрет салатын жасадық. Мен көкөністерді жудым, тазаладым, турадым. Винегрет дәмді болды. 2 тапсырма Мәтінді негізге ала отырып, сурет бойынша Неше? Қандай? Не? деген сұраққа жауап береді. Сөйлем құрастырып, дәптерлеріне жазады. М: Екі үлкен қызынақ. Төрт сары қияр. (Ал, енді балалар сендер бір –біріңмен дәптерлеріңді алмастырып қазақ тіліне тән дыбыстарға назар аударып, тексеріп шығыңдар.) (топтық жұмыс) Феррис (1997) оқушылардың өз жазба жұмыстарына сыныптастарынан тікелей кері байланыс алуы олардың жазуының сапасына жағымды әсер ететінін анықтады. Жұптық жұмыс оқушының дәлелдеуі | Прожектор әдісі
Сөздік, суреттер Турады, тазалады, жуды, жасады [pic] [pic] [pic]
[pic]
| Дескриптор | 1. Мәтінді оқиды, мазмұнын түсінеді 2. Сұраққа жауап беріп, сөйлем құрастырды.
| [pic] [pic]
| 7 мин
Сергіту сәті Табиғи әдіс 5 мин |
3-тапсырма Бейнетаспадан үнсіз видео көретіледі. Осы берілген видео бойынша 2-3 қарапайым сөйлем құрайды. (әр топқа плакат беріледі, олар сол плакатқа көргендерінен сөйлем құрастырады)
Щеңбер уақыты: Шеңберге тұрып, нақты сөз айту, оқушылар сол сөзді тез түсініп, затты ұстап, оның атауын айту тиіс. Мысалы: Сәбіз сары. Ол өте пайдалы
|
[pic]
|
5 мин
3 мин | 4 тапсырма «Артығын алып таста» әдісі (жұптық жұмыс) Оқушыларға суреттер жинағын көрсету және оларды дауыстап айтып, қайталату. Олар тақырыпқа қатысы жоқ суреттерді алып тастайды, керек суреттерді таңдап. М: Алмұрт, шие, жүзім, айран. т.б. Айран артық дәлелде.
5 тапсырма Ыстық орындық әдісі Ортаға бір оқушы шығып, орындыққа отырады. Сыныптағы оқушылар тақырып бойынша сұрақтар қояды. М: Қандай жемістерді білесің? Денсаулыққа пайдалы ма? |
| [pic]
| [pic] | [pic]
|
дескриптор
1.Видеодан көргендерін түсініп, жазу. 2.Тақырып бойынша өз ойларын дәлелдей алады. [pic] [pic]
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге?
Сабаққа дейінгі рефлексия: Бағдарлама бойынша тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылымды дамыту үшін үш мақсатты алдым. Мақсаттарға сүйене отырып, тапсырмалардағы жаңа тақырыпты, сөздерді түсінеді және сөйлем құрастырады. Тапсырмаларды топпен,жұппен орындайды. Сабақтан кейінгі рефлексия: Сабақтың мақсаты толық орындалды. Бүгін оқушылар таныс сөздер мен таныс емес сөздерден тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым дағдылары негізінде сөз тіркесін, сөйлем құрастыра алуға үйренді. Сабақ бойынша өз ойларын дәлелмен жеткізе білді.
Макеева Бибігүл Жұмабекқызы Абай Құнанбаев атындағы №6 мектеп гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі (орыс сыныптарында) Степногорск қаласы
|
|