Конспект факультативного занятия по мордовскому языку
Тема занятия: «Ялгат – оям»
Обучающие цели: обеспечить усвоение учащимися новыми словами,
формировать умения понимать эрзянскую речь;
Развивающие цели: создание условий для развития устной речи учащихся;
Воспитывающиеся цели: обеспечить условия для воспитания любви к родному эрзянскому языку.
Ход урока.
Организация класса. Создание эмоционального настроения.
-Шумбрачи, эйкакш.
Задачась истямо, Эрямс валдочисэ
ялгат, икеленек: Минек валось кеме.
Саемс седе ламо Ды бажамс тень кисэ
Содамочи тенек, Парсте тонавтнеме.
Лексическая зарядка. Диалог (ученик задает вопросы классу)
- Кодамо тече числось? ( Тече ….)
- Кодамо иень шкась? (Иень шкась теле).
- Кодамо течи чись? ( Течи чись цетверг).
- Кодамо менелесь? (Менелесь сэнь).
- Кодамо ловось? (Ловось ашо).
- Кодат чувтотне? (Чувтотне штапот).
- Косо нармунтне? (Нармунтне тусть лембе масторов).
- Кодат нармунтне кадовсть телес мине масторсо?
- Какие птицы остались зимовать в наших краях?
- Кода сынест эряви лездамс?
- Птицы наши друзья и нуждаются в заботе. Какой?
Знакомство с темой урока.
- Тыньк улить ялгат? (У вас есть друзья?)
- Можете ли вы рассказать о своём друге по эрзянски? (не знаем слово друг по-эрзянски).
- Вот у нас возникла проблема? Как вы думаете, что мы сегодня будем изучать на уроке?
- К концу урока каждый из вас научится составлять рассказ о друге, используя новые слова.
-Какая цель на уроке? ( Научиться рассказывать о своём друге по-эрзянски.)
- Что для этого нужно? (Выучить и запомнить новые слова. Хорошо работать на уроке).
Работа по теме урока.
Перевод текста с опорой на новые слова.
На доске:
Оям,оя –друг
Свал-всегда запись слов в словарь
Ютко шкасто-свободное время
Вейсэ-вместе
Налксемс-играть
- А теперь закрепим слова на основе текста.
(Чтение учителем, а затем детьми).
Монь ули оям. Сонзэ лемезэ Аня. Сонзэ ашот черензэ, сельмензэ раужот. Минь свал вейсэ.Тонавтнетяно минь ве классо. Ютко шкасто вейсэ налксетяно, вейсэ тейнетяно кудонь заданиятнень. Аня – паро оя.
(слайд 1)
- Давайте переведём этот текст.
Вывод:
2. Составление рассказа о своём друге (в форме диалога).
- Сейчас мы разыграем небольшую сценку, диалог 2-х друзей. Я предлагаю вам выбрать друга в классе и рассказать о нём. Одному из вас я дам памятку для ответа.
План-ответа.
- Тонь ули ялгат? -Монь…
- Кода сонзэ лемезэ? - Сонзэ ….
- Кодат сонзэ черензэ? - Сонзэ черензэ…
- Ребята, у нас появилось небольшая проблема. Вы не изучали цвет коричневый. Найдите это слово в словаре.
- Кодат сонзэ сельмензэ? - Сонзэ сельмензэ….
- Тынь вейсэ тонавтнетядо? - Минь вейсэ….
- Тынь вейсэ налксетядо? - Минь налксетяно… (слайд 2)
3.Перевод русского текста на мордовский , с опорой на слова.
- Давайте вспомним, о ком мы говорили в начале урока.
- В начале урока мы вспоминали о друзьях наших меньших. Я предлагаю текст, в котором пойдет речь тоже о животном.
Опорные слова Текст
Киска (пине) - собака У меня есть друг. Это собака.
Чийнемс - бегать Её зовут ….. . Она чёрная с белым.
Вечкса - люблю Любит играть, бегать. Я её всегда
Андомо - кормить кормлю. Я люблю своего друга.
(слайд 3)
Вывод:
Физминутка
Ловонь кеверькст кеверинек,
Мазый ловняське теинек.
Вана рунгось. Вана прясь.
Кедть, пильгеть. Вана кирьгась.
Кавто сельметь. Кавто пилеть.
Судо, курго ды турвинеть.
Мекс прясот а чаравтат?
Мекс, Ловняське, чатьмонят?
Работа в парах и тетрадях.
1.Работа на карточках в парах.
Сёрмадынк валмеревксэнть. Точкатнень таркас путодо эрявикс буква.
Паро ялга муят – вадря киява туят.
Зярдо улить ялгат-оят, тон изницят, тон героят.
Паро ялгась сырнеде питней.
Ламо паро теят – ламо ялгат муят.
Перевод. Сёрмадынк тетрадс. Проверка по образцу. (слайд 4)
Вывод:
Закрепление.
- Ребята, мы с вами говорим о дружбе, о том, как нужны друзья человеку в этой жизни, что друзья всегда помогут в любой ситуации, поддержат словом и делом. Дружбой надо дорожить, всегда надо помнить, что поссориться и потерять друга легко, а найти хорошего друга не так просто. Дружба поможет одолеть большие беды, с которыми одному бороться не под силу. Об этом гласит народная мудрость, выраженная в сказках, легендах разных народов: русских, мордвы, татар, чувашей. Как мы уже сказали, дружба нужна не только людям, но и животным.
- Ребята, Данил, Даша, Данил, Никита, Алина, Данил приготовили сказку.
- Мы сейчас посмотрим инсценировку мордовской народной сказки, но помните высказывание: «Сказка ложь, да в ней намёк – добрым молодцам урок». В конце скажите, какой намёк содержится в сказке?
Инсценировка мордовской народной сказки «Как собака друга искала».
- Сюкпря, эйкакшт.
-Ребята, вам понравилась сказка?
- Какой же намёк содержится в этой сказке?
- Какой урок можно для себя извлечь?
Ответы детей.
Вывод: Дружба нужна не только человеку, но и животному. Дружба и друзья помогают преодолевать большие беды в любых ситуациях.
(слайд 5-6)
Рефлексия.
- Как вы себя чувствовали на занятии? Комфортно?
- Что нового узнали?
- Какие новые эрзянские слова вы выучили?
- Что особенно вам понравилось?
-Что больше запомнилось на занятии?
- Я вам предлагаю оценить свою работу с помощью цветовых косточек.
-Сюкпря, весеменень.
-А ней, эйкакшт, моратано моро «Минь вейсе».
Ёвкс.
Кода кискась ялга вешнесь.
Пек умок вирьсэ эрясь киска. Ськамондо – вейкине. Сонензе ульнесь тошна. Кискась ялга мельс кармась вишнеме. Истямо ялга, конась киякто а пелевель.
Вастолесь кисканьтень вирсе нумоло и корты сонендэ:
- Нумолне, кармат мааром ялгакс тейнемс, вейсе эрямо.
- Карман!
Чокшне мусть сынь эстест таркине удомс и мадсть. Веть бокаваст чийсь чеерне, кискась маризе кашторкс и кода кирнявты, виевстэ кармась онгомо. Нумолось тандадозь сыргойсь, кармасьть тарномо пиленде.
- Месть онгат?- корты кискантень. – Марясамись верьгизес, сы тей и минек сэвсамизь.
« Берянь те ялгась, - арсема кискась. – Верьгизде пели. А вергизесь кияк то а пели! Валске явсть нумолоньть маро и тусь вешнеме вергизеньть. Вастомизе сондэ чаво латксо и корты:
- Вергиз, кармат моне ялгакс, вейсэ эрямо.
- Месть! –каршо мери верьгиз. – Вейсэ карми вадря.
Веть мадсть сынь удомо. Бокаваст ватракш кирнявтось, пинесь маризе и кода кирнявты виевстэ кармась онгомо. Вергизесь тандатьсь и сыргойсь и кармась сёвномо кисканть!
- Эх тон истямо ды ещё весть истямо! Марясы овтось тоньть онгомот, сыт ей и сезьнесамизь минек.
« Веригизесь як пели?» - арсемась кискась, - Молян ялгакс теевеме овтонть маро.» И тусь сон овтоньте:
- Виев-овто, кармат ялгакс тейнеме, вейсэ эрямс!
- Истя – корты овто. – Ай-да мааром монь кудос.
Веть кискась маризе кода ёзмолдась вакса гуй, кирнявсь и онги. Овтось тандатсь и кармась сёвномо кисканть:
- Лоткак1 Сы ломанесь, лутасы лангстоноко кедене.
«Ярь и теветь! – арсеми кискась – И те понгсь пелиця». Орготьсь сон и овтодоньть и мольсь ломаненьте.
- Ломань, кармак мааром ялгакс теевме, вейсе эрямо.
Ломанесь мель максь, андызе кисканть, тейсь лембе таркине эрямо тенендэ эсь кудондо вакс. Веть кискась онги, кудо вансты. Ломанесь тень гис сондэ а сёвны – сюкпря корты.
Се шкасто кискась и ломанесь эрить вейсэ.