Ашық сабақ Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу 4 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Көбейту және бөлу 3456 * 4 және 14184 / 4.

Мақсаты: көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру; есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.

Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер, бағалау парақшасы

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7 (3-4) № 8

ІІІ. Өткенді пысықтау: 1- математикалық диктант


1. 1метрде неше сантиметр бар?
2. 58 бен 2 сандарының қосындысы нешеге тең?
3. 12 мен 50 сандарының қосындысына 8 — ді қос
4. 24 алманы 3 тәрелкеге тең бөліп сал. Әр тәрелкеге неше алмадан салынады?
2 — тапсырма.
3 – топқа сандар беріледі. Олар разрядтық қосылғыштарға жіктеп жазады

Білгірлер тобы: 368, 386, 638,
Алғырлар тобы: 507, 570, 750,
Жүйріктер тобы: 279, 278, 423,
ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

1. Жазбаша көбейту алгоритмін қарастыру және есептеуді түсіндіру.

х 3 4 5 6 бірліктерді көбейтемін 6* 4 = 24. 4-ті бірліктердің астына жазамын 2 ойда

4 Ондықтарды көбейтемін: 5*4 = 20+2 2-ны ондықтардың астына жазамын 2

1 3 8 2 4 т.с.с.

Жауабын оқимын: 13824

Бөлуді жоғарғы разрядтан бастайды жазамын.

1382 4 4

12 3 4 5 6 ондық мыңды бөлемін: 13: 4 = 3. 3-ті бөліндінің мәніне жазамын.

18 бірлік мыңды бөлемін: 18 : 4 = 4. 4-ті бөліндінің мәніне жазамын.

16

Жауабын оқимын: 3456

-Бөлуді қандай разрядтан бастайды?

-Бөліндіде неше цифр болатынын қалай анықтауға болады?

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 2. Есепті жан-жақтан талдап, түсіндіре отырып шығару.

2347 12735 5 4769 14307 3

5 2547 3 4769

11735 14307

3 Жұппен жұмыс. Амалдарды баған түрінде орындау (екі жұп бірін –бірі тексереді.)

96681 // 173804 63461 // 448000// 384539

465314 // 493323 12323 // 4316 // 24883

9436 //478218// 479724 657 // 57089 // 55363

5 І топ

6 қанат – 72 уық

4 қанат - ? (72/6)*4 =48 //72/6=12-1 қанат, 12*47=48-4 қанат//

1 күнде – 2 к.к

12 к.к -? 12/2=6-күн

ІІ-топ.Дүкенге 64 кг алма, ал одан 23 кг артық алмұрт  әкелінді. Дүкенге барлығы қанша килограмм жеміс әкелінді?

ІІІ-топ.Асханаға 83 кг сәбіз, ал одан 16 кг артық қызылша әкелінді. Асханаға барлығы қанша килограмм көкөніс әкелінді?



Сергіту сәті

«Жамбо ату» ойыны (2-3 оқушы)

1. 13 мин 29 сек 2. 9м=900см

3. 8 тәул 7 сағ 4. 18 сағ 34 мин

1. 44 мин 5 сек 2. 5 тәул 16 сағ

3. 8м=800см 4. 2 тәул 8 сағ

1. 7м= 700см 2. 4 тәул 13 сағ

3. 4 сағ 15 мин 4. 2дм кв=200смкв

[pic]

[pic] [pic]



Құрастыру. Құрастырған суреттің артындаға тапсырманы орындау.№ 9



І топ Тапсырма

Үшбұрыштың бір қабырғасы 4 см, ал екінші қабырғасы одан 5 см ұзын. Үшінші қабырғасы екінші қабырғадан 2 см қысқа. Үшбұрыштың периметрін тап.

А-4 см

В –?, 5 см ұзын (9 см)

Б – ?,2 см қысқа (7 см)

Р=4+9+7=20 см



ІІ-топ.Тіктөртбұрыштың қабырғалары 7 см және 3см. Оның периметрін тап.


ІІІ-топ.Тіктөртбұрыштың қабырғалары 8см және 4 см. Оның периметрін тап.



























[pic]











Сабақтыңтақырыбы:Екітаңбалысанғабөлуалгоритмі 64*48 және 3072:64
Сабақтыңмақсаты:Білімділігі:Екі таңбалы санға бөлу тәсілдерін  пысықтау. Ауызша  және жазбаша  көбейту тәсілдерін  пысықтау.
Дамытушылығы:Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын негіздеу. Ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелігі:Тапқырлыққа, жылдамдыққа  тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:сиқырлы әріптер, сөзжұмбақ.
Пәнаралық байланыс: ана тілі
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, ой қозғау, қызығушылығын ояту

Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық  дайындық
Математика – толған тамаша заңдылық сән,
Математика – толған тәртіп, мағына мән.
Математика – толып жатқан терең сыр,
Шетсіз, шексіз  дариядай  бейне бір.

Психологиялық дайындықтан үзінді.
Сабақ ана тілі пәнімен  пәнаралық байланыста өтеді.
Үй тапсырмасын тексеру
№8

75*2*5=750 750*2*5=7500 7500*2*5=75000

720:(9*4)=20 3600:(9*4)=100 72:(9*4)=2

(20*8)*(25*4)=16000

Бекіту.

Қ О Ш К Е Л Д І Ң І З Д Е Р!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

1.Қабырғасы 8 дм шаршының ауданы нешеге тең? 64дм

2. 8*9= 72

3. Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең? 20 см

4. 1 дм= 10 см

5. 1 дм² = 10 см²

6. Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың ауданы нешеге тең? 32 дм

7. 8*6= 48

8. Ауданды қалай табамыз? Ұзындығын еніне көбейтеміз.

9. 2 дм² =20 см²

10. 7*9 = 63

11. 5 дм =50 см

12. Периметрді қалай табамыз? Ұзындығы мен енін қосамыз. 2 – ге көбейтеміз.

13. 5 дм² =50 см²

14. 8*6= 48


Бекіту кезеңінен үзінді.

Жаңа сабақ
Екі таңбалы санға бөлу алгоритмі 2 таңбалы  санға ауызша көбейту алгоритмін еске түсіру.
Алгоритм
1. 2 таңбалы санды  разрядтық  қосылғыштарға жіктейміз.
2. Қосылғыштарды жеке-жеке санға көбейтеміз
3. Шыққан сандарды  қосамыз

Екі таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмі
Алдымен санды бірлігіне, сосын ондығына көбейтеміз.
Санды бірлікке көбейтеміз, ондығын ойға сақтаймыз.
Санды ондыққа көбейтеміз, ойдағыны қосамыз
Жазбаша бөлу алгоритмі
3072:34  
1.Толымсыз бөлінгішті анықтаймыз.
2. Бөліндідегі цифрлар санын анықтаймыз. (ол біреу)
3. Бөлгенде шығатын санды жобалап табамыз.
4. Шыққан санды бөлгішке көбейтеміз.
64*48=64* (40+8)=64*40+64*8=2560+512=3072

64*40=2560 64*8=512 2560+512=3072

3072:64=48

Бүгінгі сабақ ерекше болмақ. Ол үшін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісін есімізге түсірейік.

Мысыққа көмектесейік. Ол үшін Мақта қыздың тапсырмасын орындауымыз керек.

2 Мақта қыздың тапсырмасы

5561:67=83 2496:48=52 5561:83=67 2496:52=48

4 Сиырдың тапсырмасы

430*10=4300ц 4300+3500=7800ц

500*7=3500ц

430*7=3010 4300-3010=1290ц

5 Ағаштың тапсырмасы

280км=280000м 138300+71700=210000м

280000-210000=70000м=70км


Ағаштың тапсырмасын шешу сәтінен үзінді.

Сергіту сәті:

6 Қыздардың тапсырмасы

Х+3019=5240 х-1025=2220 х*84=2940 х:27=5870

Х=5240-3019 х=2220+1025 х=2940:84 х=5870*27

Х=2221 х=3245 х=35 х=158490

7 Дүкеншінің тапсырмасы

9000:18*9=4500 86*82-1025=6027 (3025+986):7=573

(1800*30):27=2000

8 Тауықтың тапсырмасы

Х+5+3=12

Х+8=12

Х=12-8

Х=4

9 Тышқанның тапсырмасы

500*2:1000*20-20+5007=5007

32*40:10:32:4*2492-2492=17572

Сабақты қорыту.

«Көбейту» сөзжұмбағын шешу.

  1. Екі шеті тұйықталған түзу сызық не деп аталады? кесінді

  2. Сан. бес

  3. Аптаның алтыншы күні? сенбі

  4. «Кіші» ұғымына қарсы сөз. Үлкен

  5. Амалдың түрі? Азайту

  6. Ұзындықтың өлшем бірлігі? Метр

  7. Уақыт өлшем бірлігі? минут

Бағалау.

Үйге: №3 173 бет






































ММ «Кен негізгі жалпы білім беру мектебі»

















Тақырыбы:

Екі таңбалы санға бөлу алгоритмі 64*48 және 3072:64




Өткізген: Балтамұратов Архат Жұмағалиұлы










2013-2014 оқу жылы



































5561:67=83 2496:48=52 5561:83=67 2496:52=48









9000:18*9=4500

86*82-1025=6027

(3025+986):7=573

(1800*30):27=2000







Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең? 20 см



. Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың ауданы нешеге тең? 32 дм















5561:67=

86*82-1025=

Ұзындығы 4 см. Ені 5 см ауданы нешеге тең?



2496:48=

9000:18*9=

Қабырғасы 8 дм және 4 дм тік төртбұрыштың

ауданы нешеге тең




5561:83=

(3025+986):7=

Қабырғасы 8 дм шаршының ауданы нешеге тең?



2496:52=

(1800*30):27=

Қабырғасы 7 дм және 4 дм тік төртбұрыштың

ауданы нешеге тең






х-1025=2220 х*84=2940 х:27=5870