Конспект уроку з природознавства 4 клас Земля - планета Сонячної системи.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА. Земля - планета Сонячної системи.

МЕТА. Сформувати уявлення про форму Землі, дати елементарне поняття про глобус як зменшену модель Землі, ознайомити з екватором, Північним та Південним полюсами, півкулями; продовжувати формувати в дітей науковий світогляд; розвивати пізнавальний інтерес до наукових знань, спостережливість, логічне мислення; виховувати любов та бережне ставлення до природи, до рідної України.

МЕТОДИ: ПРИЙОМИ:

Розповідь Практична робота

Метод наочності Проблемна ситуація

Бесіда Активізація життєвого

досвіду

ЛЕКСИКА ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ: Екватор, Північний полюс, Південний

Полюс, півкулі, паралелі, меридіани ( Гринвіцький).

ОБЛАДНАННЯ. Фотографії Землі з космосу, глобус, яблуко, тонка металева спиця, лінійка, стрічка.

ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.


Перебіг уроку

І. Підсумок фенологічних спостережень.

1.Зміна висоти Сонця на небозводі.

2. Тривалість дня та ночі.

3. Стан неба. Від чого він залежить?

4. Зміна температури повітря.

5. Напрям вітру.

6. Опади. У вигляді чого вони бувають?

7. Стан рослин (пробудження, буйне цвітіння, підготовка до

зими, сплячка).

8. Поведінка тварин.

9. Праця людей.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Індивідуальне письмове завдання (на аркушах).

1) Чим відрізняється зірка від планети?

2) Які космічні тіла складають Сонячну систему?

3) Вставити пропущені літери і записати назви планет:

Н…н, Ю…р, В …а, М …с, М …й, П …н, З …я, У…н, С…н.

4) Що називається орбітою планети?

2. Усне фронтальне опитування.

- Що таке Космос?

- У якій системі перебуває наша планета?

- Яке значення має Сонце і Земля?

- Покажіть на малюнку планет сонячної системи орбіту Землі.

- Які планети Сонячної системи є сусідами Землі?

- Яка планета проходить найбільшу відстань навколо Сонця?

- Яка з планет має найкоротшу орбіту?

3)Усне індивідуальне опитування.

Розповіді учнів про зорі, Сонце.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Розповідь учителя.

- Вам усім відомо, що ми живемо на планеті, ім’я якій – Земля. Вона має форму кулі. Але це побачити неможливо. Тому раніше люди думали, що Земля – це плоский або опуклий круг, який тримається на підпорах.

Одні думають, що Землю тримають чотири слони, які стоять на величезній черепасі (наочність).

Інші вважали, що Землю тримають великі-превеликі три кити (наочність).

Формою Землі цікавились усі. Старовинні книги пишуть:

Земля нерухома і знаходиться у центрі всього світу, тобто Всесвіту, а Сонце і зірки рухаються навколо неї.

Інші вчені здогадалися, що Земля має форму кулі, і не Сонце рухається навколо Землі, а, навпаки, Земля рухається навколо Сонця. Уявлення людей про те, що Земля має форму кулі, складалися протягом довгого часу. Люди давно помітили: якщо опинитися на рівній місцевості ( в степу, у полі ), то поверхня цієї місцевості проглядається у вигляді круга. Те саме вони бачили, коли перебували на кораблі у відкритому морі. Як же це пояснити?

Нарешті зрозуміли: так буває тому, що Земля має форму кулі.

2. Розгадування кросворда.


1. Назва планети Сонячної системи. ( Марс )

2. Що вкриває більшу частину поверхні Землі. ( Вода )

3. Модель Землі. ( Глобус )

4. Планета, яка є другою за відстанню від Сонця. ( Венера )

5. Найвідданіша від Сонця планета. ( Плутон )

6. Меркурій, Венера, Земля, Марс тощо . Загальна назва. ( Планета)

7. Шлях, який рухається навколо Сонця всі планети. ( Орбіта )

8. Передостання планета Сонячної системи. ( Нептун )

( Слово по вертикалі – Магеллан ).


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

- Яка ж все - таки форма Землі? Які докази того, що наша планета має форму кулі? Чи велика наша Земля?

- Що таке глобус? Що таке екватор?

- Які подорожі здійснювали вчені протягом багатьох років?

Про все це ви дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці.

Тема уроку – «Земля – планета Сонячної системи».

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Розповідь учителя.

- Ви уже неодноразово чули, що Земля – це планета.

- Чи велика наша планета? Як ви думаєте?

- Щоб уявити її , давайте подумки прокопаємо колодязь зі шкільного двору до центра Земної кулі. Глибина такого колодязя буде близько 6380 км. Людина може подолати таку відстань протягом двох місяців, рухаючись без відпочинку.

- Як називається природний супутник Землі? (Місяць.)

- Багато фантазій породжують спостереження за Місяцем. Коли ми дивимося на нього , то бачимо якість зображення, уявляємо, що там є життя.

У телескоп можна роздивитися його поверхню – це гори, западини.

На місяці немає повітря, тому немає і життя. Відстань від нього до Землі – 384 тис. км.

Нам здається, що Місяць такого ж розміру , що й Сонце. Але насправді це не так. Він набагато меншій не тільки від Сонця, а й від Землі.

- Подумайте. Чому ми не помічаємо такої великої різниці у розмірах Сонця і Місяця?

- Місяць – природний супутник Землі. Але людина створила і штучні супутники. Вони рухаються своїми орбітами на різних відстанях від Землі і передають різні відомості про погоду, транслюють телевізійні програми на великі відстані, з їх допомогою створюють точні географічні та інші карти.

2.Робота з глобусом.

- Послухайте, що побачив із космічного корабля перший у світі космонавт Юрій Гагарін: « Опинившись у космосі, я побачив планети, зірки, сліпучо – яскравий диск Сонця на вугільно- чорному небі та випуклий бік Землі, вкритий рунами хмар. Темна куля була поряд зі мною, поверталася на очах, ніби звичайний глобус…»

- Звичайно, ми не можемо з вами теж полетіти в космос, вивчати звідти Землю. А допоможе нам уявити Землю модель, яку зробили вчені, набагато

зменшивши її справжній розмір. Цю модель назвали глобусом. Слово «глобус» в перекладі з латинської мови означає куля. Отже, глобус – це модель Землі. На ньому добре видно розташування та розміри материків, океанів, морів, як вони розміщені на карті, на Землі.

На глобусі воду позначено блакитним кольором, а сушу – зеленим, жовтим і коричневим.

- Отже, що таке глобус? Що означає слово «глобус»?

- Що зображено на глобусі?

- Які кольори переважають на глобусі?

3. Хвилинка – цікавинка.

- Перший згаданий у літературі земний глобус був створений ще у ІІ столітті до нашої ери Кратером із Пергами. Однак ні цей глобус, ні його зображення до нас не дійшли.

Унікальною пам’яткою науки і техніки ХVІІІ століття є великий глобус Михайла Ломоносова, діаметр якого становить 3,1 м. На зовнішньому боці зображена карта Землі, на внутрішньому – зоряне небо, а в середині вмонтовано стіл і лавку для 10-12 чоловік. Глобус міг навіть обертатися навколо своєї осі, і глядачі спостерігали за рухом зоряного неба.

Нині є глобуси, котрі називають політичними . Вони показують, які у світі є країни і де вони розташовані. Інші глобуси, фізичні, зображують поверхню Землі – на них нанесено гори і низини, річки, моря і океани. Тому деякі з таких глобусів бувають з нерівною поверхнею: всі гори і підвищення на них випуклі, ніби справжні. Є астрономічні глобуси – на них нанесено карту зоряного неба, і навіть місячні – із сухими морями і западинами. Дивишся на ці блискучі симпатичні кулі й захоплюєшся: справжнє диво.


Фізкультхвилинка.


Встаньте ,діти, посміхніться

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

Ви до сонця потягніться,

Веретеном обкрутиться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

4. Практична робота.

Вчитель протикає тонкою металевою спицею яблуко так, щоб спиця пройшла через центр. Тепер спиця стала віссю яблука: його можна крутити навколо неї. При цьому сама вісь нерухома.

- Точки, де вісь виходить з яблука, назвемо полюсами, там де хвостик – північний, протилежний – південь. Посередині яблука, на однаковій відстані

від полюсів, проводжу лінію. Це екватор. Екватор поділяє нашу Землю на дві частини: північну і південну півкулі. Півкуля, на якій знаходиться північний полюс, називається північною, а протилежна – південною.

Також нашу Землю на дві рівні частини – Західну і Східну – ділить нульовий меридіан або Гринвіцький.

Наша Земля рухається із заходу на схід. Прикріпимо квіточку там, де ми живемо. Повертаємо глобус.

5.Робота в групах з глобусами.

- Знайдіть на глобусі Північний і Південний полюси, екватор, північну і південну півкулю.

6. Робота клубу «Пізнайка».

* Чи завжди Земля мала вигляд такий , як зараз?

Ні. Тверді зовнішні шари Землі розколоті на велетенські куски, або плити. Ці плити знаходяться в постійному русі, хоча і дуже повільному, і за багато мільйонів років не раз змінювали форму і взаємо розташування континентів.

* Що знаходиться під земною поверхнею?

Земля складається з 4 основних шарів: земної кори (тверді гірські породи), мантії ( зверху твердої, а в глибині рідкої розплавленої гірської породи), зовнішнього ядра (розплавленого рідкого металу), та внутрішнього ядра, яке знаходиться в центрі Землі і складається з твердого металу.

*Чи можна прокопати наскрізь Землю?

Ні. Земне ядро для цього надто гаряче.

* Чому бувають землетруси?

Землетруси виникають внаслідок переміщення масивів гірських порід. Понад розломами, або тріщинами, в зовнішніх шарах Землі.

* Чи можемо ми побачити планети із Землі неозброєним оком, без телескопу?

Ми можемо бачити п’ять найближчих до Землі планет: Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер, Сатурн. Вони і були першими помічені в доісторичні часи.

* Чи впливає Місяць на Землю?

Так. Місяць має своє власне тяжіння. Котре впливає на рівень води в Світовому океані, га приливи та відливи в морях, на висоту і балльність хвиль.

* Чому Земля не покрита кратерами, як інші планети та Місяць?

Земля також колись була покрита кратерами, але більшість з них зникло, дякуючи дії дощу, вітру і рухові земної кори.

* Як відбувається затемнення Місяця?

Це відбувається, коли Земля знаходиться точно між Місяцем і Сонцем, адже Місяць видно із –за того, що він віддзеркалює сонячне світло. Коли Земля проходить між Сонцем і Місяцем, сонячне світло перестає освітлювати місячну поверхню, і тоді нам здається, що Місяць зник.


* Який вік Землі?

Земля така стара, що важко навіть уявити. На думку вчених, вік Землі – 4600 млн. років. Якщо припустити, що нашій планеті лише один рік, то людство встигло проіснувати близько п’яти годин.

VІ. Осмислення учнями знань.

1.Робота з підручником.

Читання тексту « Земля – планета Сонячної системи».

2. Відповіді на запитання.

- Яку форму має Земля? Як можна довести, що Земля має форму кулі? Хто з відомих мандрівників довів це? Хто першим побачив, що Земля – куля?

- Уявіть, що ви стоїте на березі моря. На горизонті з’явився корабель. Спочатку ви бачите його щогли, трохи згодом – корпус. Чому?

- Як називається природний супутник Землі? Що називають орбітою місяця?

- Що таке глобус? Що означає слово «глобус»?

- Що зображено на глобусі? Скільки полюсів має Земля? Назвіть їх.

- Покажіть на глобусі Північний полюс, Південний полюс. Що таке екватор?

- Покажіть на глобусі північну і південну півкулі.

- Яке значення має глобус для людей?

VІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Робота у зошиті з друкованою основою.

VІІІ. Домашнє завдання.

Прочитай статтю «Земля – планета Сонячної системи».

Дати відповіді на запитання до цього тексту.