[pic]
Урок з української мови в 3Б класі із застосуванням інтерактивних методів навчання
Тема: Спільнокореневі слова. Корінь слова. Розвиток мовлення : складання тексту –розповіді за малюнками і опорними словами.
[pic]
М.Ровеньки
Урок з української мови в 3 класі із застосуванням інтерактивних методів навчання
Тема:
Спільнокореневі слова. Корінь слова. Розвиток мовлення : складання тексту – розповіді за малюнками і опорними словами.
Мета: формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів, про спільну частину споріднених слів – корінь;
вчити розпізнавати споріднені слова та визначати в них корінь;
учити зосереджено спостерігати за мовними явищами;
розвивати увагу, пам’ять;
виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиці; підручник, картки для творчої роботи (схеми), малюнки за темою “Весна”, “Птахи”, анаграми; опорні слова до творчої роботи ”Навесні”. Мікрофони.
Хід уроку.
I. Організаційна хвилинка. (1 хв)
На дошці – девіз уроку:
«Протягом уроку дружно працювати,
За будовою слова швидко розбирати!»
План уроку:
Організаційний момент.
Оголошення теми і мети уроку.
Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань.
Хвилинка каліграфії.
Словниковий диктант.
Активний відпочинок.
Вивчення мовою матеріалу.
Робота в парах за підручником.
Закріплення набутих знань.
Творча робота.
Підсумок уроку. Саморефлексія.
Л О Б К А Р Е Ь
- так, це корабель.
- під час подорожі ми зупинимося на станціях де будемо старанно працювати.
II. Перевірка домашнього завдання. (1 х
У словах треба було позначити основу і закінчення.
Весела, веселішої, грає, срібнити, зірками , димками
Зерниночки, тоненької, билиночки, вусики, літе
III. Актуалізація опорних знань. (1хв)
Вправа «Мікрофон»
1. Що це?
Префікс
корінь
суфікс
закінчення
основа слова
- У якій спосіб визначають закінчення в словах?
Вправа : мікрофон.
( 1. Слова змінюють за числом : один – багато.
2. Слова змінюють за допомогою слів : Є – немає.)
Наприклад : дуб – дуби, дубів.
- Що називається закінченням?
( Частина слова, яка змінюється, - закінчення.)
- Що таке основа слова?
( Слово складається з основи і закінчення, або тільки з основи. Частина слова без закінчення називається основою.)
Наприклад : вулиця, зима, весела.
2. Хвилинка каліграфії (2хв)
Відгадай слово :
Ну хто співця весни не знає?
Закривши очі, він співає.
Та пісня радісна, дзвінка,
Скажи, як звати співака?
- Про якого співака йдеться?
( Соловейко )
Асоціативний кущ до слова соловейко (1 хв)
- Пригадайте і запишіть назви пташок.
Солов’ї, горобці, голуби, зозулі, дятли, граки, журавлі, ворони, сороки, лелеки.
3. Словниковий диктант – гра. “Закінчи слова”
Учитель читає початок слова, діти записують його та додають склад.
Ве…(сна), ку…(ля, лон), ло…( ша, ток), лі…(кар), лі… (так) му…(ляр), хво…(рий), вік…(но), пра…(ця), бук…(ви), вчи…(ти).
Фізкультхвилинка для очей. (0,5 хв)
Учитель вивішує таблицю із зображенням ламаних ліній, геометричних фігур та водить указкою по ній – демонструє повільний “ хід ” очей.
Класовод пропонує дітям заплющити очі та відпочити, слухаючи музику.
III. Нова тема. (6хв)
Зупинка “Пошукова нових знань”.
- Сьогодні на урок запрошуємо в гості слова – родичі. А хто такі родичі? ( Усі родичі – це сім’я )
Сім’я живе в одному домі.
Чи зв’язано це слово за своїм значенням зі словами рідний, рідня, рід, родичі? ( Зв’язано ).
Запам’ятай, словосполучення, які будете вживати: спільна частина, споріднені слова, спільнокореневі слова, спільнокореневі слова.
Щоб зробити висновок за темою виконує вправу 227(с.98 підручника.)
Запиши слова за малюнками.
[pic]
Назви в них спільну частину – корінь.
Рука , ручка , рукав , рукавичка
( Спільна частина – корінь : рук – ( руч -))
Зупинка “ Висновки”
Вправа “ Мікрофон ”
В українській мові споріднені слова – це такі, в яких є щось спільне у значенні.
У споріднених словах є спільна однакова частина – корінь.
Тому споріднені слова називають ще спільнокореневими.
3. Гра “ Допоможи пташці ” (1хв)
Списати вірш, поясніть значення слів чай, чайка. Що вони означають? Чи можна їх вважати спільнокореневими.
Заварила чайка чаю,
Запросила вісім чашок:
“Приходьте всі на чай!”
Скільки їх тут – відгадайте.
( Чашок дев’ять. Чай це напій, а чайка – птахи. Це слова не спільнокореневі)
Довідка про чайку.
Чайка – водоплавний птах, що оселяється на луках, біля річок, боліт і морських узбереж.
IV. Фізкультхвилинка (0.5 хв)
Наскочуся досхочу:
Як захочу, так підскочу –
Навіть хату перескочу.
Я по колу, стриб та стриб
На одній нозі, як гриб.
Ще й на другій стрибу, стрибу…
Вже мені немає стриму.
Вже скачу, скачу, скачу.
Наскочуся – досхочу.
- Стрибаю і скачу – це спільнокореневі слова?
Я думаю… (Ні. У них немає спільної частини.)
Зупинка: Закріплення й узагальнення одержаних знань. (2 хв)
Станція “ Групування спільнокореневих слів ”
Робота в парах ( Учень – консультант )
1. читач, 2. квітка, 3. працівник, 4. гаївка, 5. записка, читання, квітковий, працює, гайовий,
письменник, читанка, квітник. праця. гай. пропис, читальня. переписка, запис.
- Діти, споріднені слова однакові за значенням, чи різні? Доведіть свою думку на прикладах із вправи. Що ріднить їх.
( Споріднені слова різні за значенням:
Читач – той, хто читає,
Читання – дія, процес,
Читальня – приміщення де читають.
Вони мають однаковий за значенням корінь чит - )
Гра “ Аукціон ” (5 хв)
Дібрати слова до схем. ІІІ група.
День, ніч, піч, сад, льод;
Поле, море, село, школа;
ІІ група.
Дубок, сіяч, лісок, молодець, голубок.
Читання, книжка, земляний, дубовий, зимонька,
український.
І група.
Написаний, посадка, підпечений, піддубника, пришкільний, привітання, приголосний.
Колективна робота ( впр. 229 ) (5 хв)
Прочитайте слова і подумайте, які серед них однакові за значенням (синоніми), а які різні, але мають однаковий за значенням корінь (споріднені слова). Виписати спочатку споріднені слова, потім – синоніми.
Споріднені слова: співати, співець, співучий, заспівав, співак; гай, гаївка; весна, веснянка. (Ці слова різні за значенням, але мають однаковий корінь).
Синоніми : казати, говорити, балакати, розмовляти, розповідати; гаївка, веснянка.
Підкресліть підмет і присудок.
Соловейко голосно заспівав пісню.
Довідка про соловейка: Соловей – сіра пташка.
Треба охороняти пташок, щоб слухати їх гарні пісні.
Зупинка “Розвиток мовлення” (10хв)
Скласти текст за малюнком. [pic]
Бесіда “Весна красна”
Весна – найулюбленіша пора року і дорослих, і дітей. На весну завжди нетерпляче чекали, а зміни у природі відзначали святково, радісно. Вже в березні, діти кликали пташок, які поверталися з вирію. Люди виходили
працювати у садки, лани. Весна усім дарувала сонечко і усмішки.
Завдання: Скласти текст за малюнком і записати в зошит.
Опорні слова: Нарешті, ожила, заквітчаний, побілити, підв’язати
Нарешті настала весна. Станув сніг, природа знову ожила. Повернулись перелітні птахи. Всі дерева стоять заквітчані. Сергійко посадив яблуньку і вона вкрилась рожевим цвітом. Навесні треба побілити і підв'язати дерева. Діти працюють із задоволенням.
VІІ. Підсумок уроку. Саморефлексія. (2хв)
Я, учень (учениця) 3 – го класу
Знаю про
Будову слова Спільнокореневі слова Корінь слова
Вмію
Добирати визначати корінь визначати закінчення, у словах спільнокореневі
слова основу слова
Ціную
Думку товаришів нові знання корисні знання поради вчителя
Оцінювання
Домашнє завдання: вивчити правило с.98; (1хв)
ІІ гр.: впр 230 (2 частини)
ІІІ гр.: впр 230 (1 частина)
І гр.: Скласти три речення про природу із спільнокореневими словами, утвореними від слова радіти.