Урок української мови
2 клас
Тема: «Квіти»
Мета: засвоїти назви квітів, повторити назви кольорів, розвивати вміння вживати їх у мовленні, удосконалювати читацькі та графічні вміння виховувати бережне ставлення до природи.
Хід уроку
1. Оргмомент:
Добрий ранок!
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
Оголошення теми і мети уроку:
- Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми відправляємось в подорож до чарівного містечка. Вгадайте його назву. Про що ми будемо говорити на уроці? (формування компетентності уміння вчитися)
Слово-лабіринт
К [pic] [pic] В
І [pic] [pic] Т
И
- Сьогодні на уроці про славні квіти ми поведемо розмову, будемо вчитися вживати їх у мовленні, удосконалювати наші читацькі та графічні вміння. Продовжує свою роботу і довідкове бюро. В ньому працюють…..
ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання
(формування компетентності уміння вчитися)
- Та не можна йти в гості без подарунка. Кращий подарунок – це наші знання. Пригадайте, за якою темою ми працювали на минулому уроці. Допоможе нам в цьому загадка.
1. Загадка.
Прилетіли гості,
Сіли на помості,
Поробили собі хати
Без сокири, без лопати.
Хто це? (птахи)
Учні знаходять і називають птахів, зображених на малюнку.
2. Читання вірша П.Воронько «Облітав журавель» (напам’ять) [pic]
- Чому навчає нас цей вірш?
- Які почуття висловлює поет у вірші?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
(формування комунікативної компетентності)
- Хто нас поведе в місто Квітів? Допоможе загадка. Слухайте уважно.
Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку.
-пролісок-
- Які слова допомогли відгадати?
- Довідкове бюро ваше повідомлення.
П [pic] ролісок – це трав’яниста рослина, невеличка до 20-25 см висоти. На земній кулі нараховується близько 92 видів пролісків. Якщо навесні рясно зацвітають проліски – буде гарний урожай.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправи на постановку дихання (формування читацької компетентності)
- Давайте відчуємо запах проліску і виявимо до нього свої почуття:
здивування – о!
захоплення – а!
2. Чистомовки (формування читацької компетентності)
- Ось і наш провідник. Підемо цією стежиною.
На-на-на – вже прийшла…………весна.
Ок-ок-ок – розквітає…………пролісок.
Ба-ба-ба – зацвіла………кульбаба.
- Які квіти згадуються в чистомовках?
- Повідомлення з довідкового бюро.
К [pic] ульбаба – багаторічна трав’яна рослина в висоту до 30-50 см. Росте повсюди. Зацвітає в квітні. Квітка кульбаби розкривається о 5-6 годині ранку і закривається о 8-10 годині вечора.
- Народ помітив, що на дощову погоду кульбаба не розкривається.
3. Вправи на розширення куту зору (формування читацької компетентності)
- Ось і чарівне місто Квітів. Ворота зачинені, допоможіть їх відкрити.
в [pic] [pic] [pic] [pic] ес • на о • чі
не • бо га • ї
кле • ни лі • си
ду • би ті • нь
сон • це цві • т
- Це мешканці міста. Давайте з ними знайомитися. (Розгляд малюнків). Це кульбаба, це ……
4. Словникова робота (формування комунікативної компетентності).
- Перекладіть українські назви на російську мову. (гра «Перекладачі»)
Жоржина – георгин кульбаба – одуванчик
Чорнобривці – бархатцы, бархатки конвалія – ландыш
Красоля – настурция дзвіночок – колокольчик
Троянда – роза
- Працює довідкове бюро.
К [pic] олись люди складали легенди про конвалію. У деяких народів вона була священною. Нею цікавились знахарі. З того дня, як насіннячко впало в землю повинно пройти 10 років, щоб вона зацвіла. Це лікарська рослина. Зривати її можна навесні, але дуже обережно.
5. Вправа «Знайди зайве слово» (Відшукайте слово, яке є зайвим)
(формування компетентності продуктивної творчої діяльності).
Конвалія, підсніжник, нарцис, проліска (за кольором).
- Складіть речення про квіти, дав відповідь на питання: «Якого кольору квітка?»
Фізхвилинка: (здоров’язберігаюча компетентність)
Ви втомились?
Саме час – дружно відпочити.
І знайому фізхвилинку
В гості запросити.
Ми весняні квіточки,
В нас тоненькі стебельці
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стебельці.
Ще й голівки кожен ряд
Нахиля вперед назад.
6. Робота над віршем М.Познанської «Пролісок»
(формування компетентності уміння вчитися)
1. Слухання вірша (читає вчитель)
- Про одну з цих квіточок українська поетеса М.Познанська написала вірш. Послухайте і назвіть квітку. Як ви здогадалися? Чи сподобався цей вірш? Чому?
2. Читаємо разом
- З якими почуттями треба читати цей вірш?
- Що казкового в вірші?
3. Самостійне читання (формування компетентності самоосвіти – уміння вчитися, соціальної компетентності)
- Знайдіть слова, які б влучно описали квітку пролісок.
- Чому навчає нас цей вірш?
7. Поетична хвилинка
[pic]
- А ось ще одна квіточка. Як тебе звати?
- Я – нагідка. Про мене Т.Коломієць написала вірш. Послухайте.
- З чим порівнюють цю квітку? Чому?
- Назви квітів зустрічаються в лічилках. Для чого вони нам потрібні?давайте послухаємо одну з таких лічилок.
- Чим відрізняється читання вірша від читання лічилки?
8. Робота в зошиті. Письмове завдання. (формування компетентності продуктивної творчої діяльності)
- Діти, вам сподобалось у місті квітів? Час повертатися додому. Ой, що це?
Вітерець крилом махнув,
нам завдання ще сипнув.
Виконати їх допоможе нам зошит.
- Дайте відповідь на питання: «Які квіти цвітуть навесні, а які влітку? Які з них ростуть у лісі, які в саду?»
Доповніть речення. (Початок відповіді на дошці)
Навесні цвітуть ……
Вони ростуть у …..
Влітку цвітуть ……..
Вони ростуть у ………
- Запишіть 1 і 2 речення в зошит.
9. Гра «Збери квіти» (робота в парах)
[pic]
Ходжу, броджу між маками:
Чи квіти є однакові?
Напевне є, та не знайти.
Я не знайшла іще…А ви?
ПРО ФІ НИК
АЛ СНІЖ СОК
ПІД ЛІ КА
V. Підсумок уроку (формування компетентності загальнокультурної, комунікативної)
1. Бесіда з учнями
- Яку тему ми вивчали на уроці?
- Який настрій викликав у вас цей урок?
Скільки різних квітів на землі! Білих, блакитних, жовтих, червоних і навіть чорних. Квіти – окраса нашої землі.
Любі діти, квіти бережіть
І ніколи їх не рвіть
Бо чарівної краси
Не побачимо ні я, ні ви,
Хай вони ростуть у лузі.
Бо всі квіти наші друзі.
2. Д/з: стор. 60 – вивчити вірш напам’ять,
Впр. 2 – списати.
На згадку про сьогоднішню подорож та якісну роботу на уроці квіти дарують вам паперові квіточки.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчив багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний
За це подякуємо йому!