Ашық сабақ Төрт түліктің пайдасы 1сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Қордай аданы. Жамбыл ауылы.

Жамбыл жабаев атындағы№26 орта мектеп.

[pic]

Ержанова Гүлсім Бисенбаевна

Бастауыш сынып мұғалімі.

Ана тілі.

Сабақтың тақырыбы:Дауыссыз дыбыс әріптері.Төрт түлік

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға тақырып туралы түсінік беру.

Оқушылардың тіл байлығын, сөздік қорын дамыта

отырып,төрт түлік соның ішінде төлдері, олардың

өмірде пайдасы туралы мағлумат беру. Өз ойларын

ашық айта білуге қалыптастыру.

3.Оқушыларды төрт түлік малды сүю,пайдасын өзіне

жарата алуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кітап, алфавит.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі:сұрақ- жауап,түсіндіру.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру.

2.Өткен сабақты қайталау

3.Жаңа сабақ өту.

Оқушыларды түгендеу, өткен сабақты қайталау.

Өткен сабақ:16-жаттығу.Шопан еңбегі оқу. Саққұлақ өлеңін жаттау.

Психологиялық сәт:

Әкел досым қолыңды,

Өкпелесіп не керек.

Татуласқан орынды,

Көрсет кане соныңды.

Баққа бірге кірейік,

Қол ұстасып жүрейік

Татулықтың белгісі,

Кел қосылып күлейік.

Балалар мен сендерді 3 топқа бөлемін .

1-топ Зеректер 2-топ Алғырлар 3-топ Тапқырлар

Кел, балалар, күлейік, Бәрін көзбен көрейік, Білім деген жарыста,

Көңілденіп жүрейік. Білім гүлін терейік Шаттанайық қалыспа.

Біз зерек балалар, Біз алғырмыз сабақтан, Біз тапқыр достармыз

Білім сырын бағалар. Дән маржанын себейік. Самғаймыз алысқа. Үй жұмысын сұрау.

1-топ 2-топ 3-топ

16-жаттығу оқу. Шопан еңбегі түсінік айту. Саққұлақ өлеңін жаттау

1-топ 2-топ

Сөз неден құралады. Малшы туралы әңгімелеу.Иттің адамға пайдасы.



Өткен сабақты қорыту.

Жаңа сабақ өту.

Жаңа сабақ:Дауыссыз дыбыс әріптері. Төрт түлік.

Балалар біз тақырыпты білу үшін мына бос орынға әріп қоюымыз керек.

Жыл—қы, --иыр, --үйе, қо---,еш—кі.

Қандай әріптер қойдық?( дауыссыз )

Дауыссыз әріптер:б,в,г,ғ,д,ж,з,й,к,қ,л,м,н,ң,п,р,с,т,ф,х,һ,ц,шіщ (у)

У дыбысы дауысты дыбыстың қасында келсе дауыссыз, дауыссыз дыбыстың қасында келсе дауысты дыбыс болады.

Жұмбақтар.

Ертемен айқайлап, Шұнтындаған неме деп,

Қайда екен деп ақылдым. Қоса жақсы келер деп.

Ауқау- Ауқау- Ауқаулап, Шөре-шөре-шөрелеп,

Қай төлді мен шақырдым. Қай төлді мен шақырдым.

(СИЫР) (ешкі)

Жүрмесін деп алыстап, Құйрық жалы суылдап,

Қайта-қайта дауыстап. Тез жетсін деп зуылдап.

Қауыс-қауыс-қауыстап Құрау-құрау-құраулап,

Қай төлді мен шақырдым. Қай төлді мен шақырдым

(түйе) (құлын)

Бала барма білетін,

Дәл табады мұны кім?

Пұшайт-пұшайт-пұшайтдеп,

Қай төлді мен шақырдым.



қой



сиыр

ешкі

жылқы



түйе



Төрт түлікті бір сөзбен үй жануарлары дейміз Кімнің үйінде қандай жануарлар бар? Балалар осы аталған жануарларды төрт түлік дейміз.

Қазақ қалқы ежелден мал шаруашылығымен айналысқан. Олар малдың өрісін,тіршілік табиғатын,қадір-қасиеттін әбден білген. Сөйтіп халқымыз өздерінің тіршілігін,шаруашылық өмірін осы малмен байланыстыра жасаған. Төрт түлік мал қазақ халқының күн көрнісінің көзі болған. Ол сауса-сүт, сойса-ет, мінсе-көлік, кисе-киім болған.

«Малым жанымның садақасы» деген ата-бабаларымыз мал атауларының қадірін біліп,сахараны малға толтырған.Қазақстан жерін малсыз елестету мүмкін емес.

Мал өсіру үшін не қажет?

Малды өсіру үшін алдымен қорасы жылыжылы,жем шөбі мол болу керек.

Қазір кандай мезгіл?

Қыс.

Әсіресе осы қыс айында малдарға жақсы қарауымыз керек. Төрт түліктің төлдері( бота,бұзау,құлын,қозы,лақ) Күнделікті өмірде де малды қалай шақырғанын білеміз бе?

Оқулықпен жұмыс

« Төлді қалай шақырады»(Өлеңді мәнерлеп оқу)

Түсінік беру. Сұрақтар беру.

1-топ 2-топ 3-топ

1.Төлдерді қалай шақырамыз?

2.Төрт түліктің иелерін атау?

3.Төрт түліктің төлдерін атау?

Сұрақтарға жауап алу.

Тізбектей оқыту.

Дәптермен жұмыс

17-жаттығу. Мал атасы.

Өлеңді мәнерлеп оқып беру.(халық ұғымында әр малдың пірі,киесі бар екенін түсіндіру) Оқушыларға оқыту. Тақтаға жазу.Қамбарата,

Зеңгібаба,Ойсылқара,Сексеката.Дауыссыздыбыстардың астын сызу.

Сиыр—мөңірейді,қой—маңырайды,түйе—боздайды ,жылқы—кісінейді

Сергіту сәті:

Ән саламыз күнде біз,

Шаттық толы іргеміз.

Біз мәңгілік достармыз,

Біз мәңгілік біргеміз,

18-жаттығу(ауызша)

Өлең не туралы айтылды.

Сендерді үйде ата-аналарын қайсы төрт түліктің төліне теңеп еркелетеді?Мақал-мәтелдер айту.

1.Малды баға біл, бабын таба біл.

2.Есің шықса,ешкі бақ.

3.Жылқы-малдың төресі.

4.Жылқы сүті- шекер, сүті-мал.

5.Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар.

6.Мал өсірсең қой өсір, өнімі оның көл көсір.



сүті

мүйізі



еті



майы жүні

терісі







уыз айран

құрт

қаймақ



ірімшік май



1.Сөреге жайып кептіріледі? құрт

2.Қаймақты шайқап не алады? май

3.Іріген сүттен не алынады? ірімшік

4.Сүтті пісіріп ұйытса не болады? айран

5.Сүттің бетінде не болады? қаймақ

6.Жаңа туған малдың сүті? уыз

Сұрақтар беру.

1-топ 2-топ 3-топ

Өздері қалеген төрт түліктің суретін салу.

Үй жұмысы 19-жаттығу. Көшіріп жазып,дауыссыз дыбыстардың астын

сызу.Дауыссыз дыбыстарды жаттау.Төлдерді қалай шақырады өлеңін мәнерлеп оқу.

Топтардың бағаларын салыстыру, оқушыларды бағалау.











































[pic]

Қордай ауданы. Жамбыл ауылы №26 . Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп.

Ержанава Гүлсім Бисенбаевна



Сабақтың тақырыбы: Қызғықты математика

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша

түсінік беру.

2.Баланың зейінін есте сақтауын байқағыштығын,

ойын ұшқырлату,логикалық қабілеті дамыту.

3.Оқушыларды достыққа, бірлікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі:сұрақ жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыу

2. Жаңа сабақ өту

Оқушыларды түгендеді,жаңа сабақ өту.

Жаңа сабақ: Қызықты математик.

Балалар біз бүгінгі сабақта орманға саяхатқа шығайық, ол үшін біз ұшаққа мінеміз.Саяхатқа дайынбыз ба? Ия. Олай болса біз сабағымызды психологиялық сәттен жасайық.

Психологиялық сәт:

Білімнің тұңғыйықтан бойлайтұғын,

Оқысаң жалықтыра қоймайтұғын.

Ғалымдар патшасы боп дараланып,

Математика қызықты тоймайтұғын.

Мен сендерді үш топқа бөлемін топтасып жұмыс жүргіземіз.

1-топ Алғырлар 2-топ Тапқырлар 3-топ Жүйріктер.

Балалар қәзір қай мезгіл? Күз.

Дұрыс балалар қазір күз мезгіл, енді жақын күндері күн суытып, қар түседі,құстар жылы жаққа ұшып кетеді. Жан-жануарлар өз ұяларын жөндейді. Осы жануарлар қысқа дайындалып қызу жұмыс жүргізіп жатырғанда,қоянның көжегі, аюдың қонжығы, түлкінің жәутігі жоғалып кетіпті.Оларды орман сыйқыршысы сыйқырлап тығып қойыпты. Біз оларға көмек береміз бе балалар? Ия. Олай болса біз орман сыйқыршысының тапсырмасын орындайық.

1-тапсырма.

Әр топ 2 есептен шешейік.

5804+2465= 6289+2735= 7225+2228=

12633-3841= 42057-13158= 2839-2362=

2-тапсырма

36*4+168/3= 465/5+84*6= 6*80-4*70+348=

x*5=300 640-x=342 7*x=700

125*2= 7528*5= 5297*4=

Енді балалар бізге орман сыйқыршысы жарыс ұйымдастырмақшы. Әр топтың топ басшысы шығып есептер шешейік.

1-топ

Жаяу адам 5 км/сағ жылдамдықпен жүрсе 2 сағатта қанша жол жүреді?

2-топ

Мотоцикілші 60 км/сағ жылдамдықпен жүрсе 4 сағатта қанша жол жүреді, 5 сағатта ше?

3-топ

Пойыз жолда 3 сағат болып барлығы 180км жол жүрді. Осы жолды пойыз қандай жылдамдықпен жүрді?

Балалар бізге енді тест жұмысы беріліпті соны шешейік.

Тест.

1.Ең үлкен екі таңбалы және ең кіші үш таңбалы сандардың қосындысын топ.

а)190 ә)99 б)109 в)199



2. Ең үлкен үш таңбалы және ең кіші төрт таңбалы сандардың қосындысын тап.

а) 1900 ә)999 б)1909 в)1999

3.Артық өлшем бірлігін тап.

а)центнер ә)тәулік б)ай в)апта

4.Есепте 588/4

а)14 ә)127 б)147 в)167

5.Есепте 321*5

а)605 ә) 2605 б)1455 в)1605

6.Граммен өрнекте 8кг 250г

а)825г ә)8025г б)8205г в)8250г

7.Санды өрнекті тап

а)х*7 = 700 ә)7*10 б)72/9= 8 в)72-7 < 70

8.Тура теңсіздікті тап.

а)420*2 ә)540+30 =570 б)36/4 > 36/6 в)84/4 = 21*4

9.Қандай санды 5 рет қосса 75 шығады?

а)25 ә)15 б)30 в)45

10.Бір үстелдің үстіне 45 дәптер, екінші үстелге одан 3 есе кем дәптер қойылған. Екінші үстелге неше дәптер қойылған?

а)20 ә)42 б)15 в)12

Енді балалар сөз жұмбақ шешейік.

Көлденең

с


ж


ғ

а

с

ы

р


ғ


л


а


т

1.100 жыл

Тігіне

1.60 минут
2.12 ай

қ

о

с

у

ы


р

ы

а

р

т

ы

қ








Көлденең.

1.Арифметикалық амал

2. Кем ұғымына қарама-қарсы ұғым.

Тігіне.

1.Төрт ондық

Көлденең.

ж


т



т

е

ң

д

е

у


т


ң


п


і

с

е

к

с

е

н

1.Белгісіздігі бар теңдеу.

2.Сегіз ондық

Тігіне

1.Жеті ондық
2.Математикалық таңба.

Енді балалар орман сыйқыршысы сендерге логикалық тапсырмалар беріп отыр.

1-топ.

Айжан мен Анардың әкелерінің аттарын ата.

Айжан мен Анар Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан 3 жас кіші болса, бұлардың әрқайсының әкелерінің аты кім? Асқар Айжанның Анар Мұраттың қызы.

2-топ.

Үш ағайынды Арман ,Аян,Абзал үшеуі әр түрлі сыныпта оқиды .Абзал Арманнан ал Аян Абзалдан кіші емес. Бұл үйдің үлкені, ортаншысы, кішісі кім?

Аян Абзал Арман

3-топ.

Мұрат, Жандос , Асхат бір сыныпта оқиды. Олар: Ораз, Ахметжәне Үсен деген кісінің балалары. Егер Мұрат Ораздың Жандос Ахметтің Асхат Үсеннің баласы еместігін,Асхаттың бір үйде тұратыны белгілі болса балалардың әкесі кім?

Асхат Ахеттің Мұрат Үсеннің Жандос Ораздың балалары.

Балалар орман сыйқыршысы жануарлардың балаларын босатты. Жануарлар бізге дән риза.Біз жануарларға үй жасап берейік.

1-топ қабырғасын.

2-топ шатырын, моржасын.

3-топ есік, терезесін жасайды.

Балалар тапсырмалар орындайық.

1-топ 2-топ 3-топ

1

6


5





4

9



5




6




7



3


4






15 15 15













Жарайсындар балалар біз бүгін орманға саяхатқа шығып жануарлардың балаларына көмек бердік, оларға үй де жасап бердік.

Топтар жақсы жұмыс жүргізді достық жеңді.

Ғылымның сырын ұғатын,

Шығыңдарт білімім шыңына.

Жетіңдер сіздер өркендер,

Математика шыңына. деп сабағымызды аятайық.











































[pic]



Қордай ауданы. Жамбыл ауылы Жамбыл Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп.

Ержанава Гүлсім Бисенбаевна



Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты: