ТЭМА: Абазначэнне геаметрычных фігур літарамі
Мэты ўрока:
1.Пазнаёміць з вялікімі лацінскімі літарамі, якія служаць для абазначэння геаметрычных фігур.
2.удасканальць вылічальныя навыкі.
3.Замацоўваць уменні рашаць задачы.
4.Развіваць увагу, лагічнае мысленне.
Абсталяванне:
Мудрая Сава; Лічба з правілам напісання: 4; Кропелька; Парасон з лацінскімі літарамі; карткі з кропелькамі і прыкладамі для кожнага навучэнца; гульня «Настрой».
Ход урока:
1.Паведамленне тэмы і мэтаў урока.
У прыроды няма дрэннага надвор'я.
Але калі пойдзе дождж,
Кропля ў госці прыйдзе.
(Выстаўляецца ўсмешлівая кропелька.)
- Звяры лясныя дажджу спалохаліся, а нас з вамі дожджык не спалохае, мы парасон возьмем і будзем займацца.
Настаўнік лічыць да 4-х, а дзеці раскрываюць у гэты час ўяўныя парасоны.
- Да якога часу я лічыла?
Хвілінка чыстапісання.
Ліст лічбы 4.
Дожджык пачынаецца ,
Парасон адчыняецца.
Гэты парасон не просты,
Гэты парасон размаляваны.
На ім літары паглядзі.
Лацінскія літары прагавары.
(Дзеці вымаўляюць назвы лацінскіх літар і ўспамінаюць, дзе мы выкарыстоўваем лацінскія літары)
- Сёння на ўроку мы будзем высвятляць, што яшчэ можна пазначыць з дапамогай літар.
3. Вусны рахунак.
Кропелька:
Ці бывае дождж рознакаляровым?
Бывае!
Ён кожнай кропелькай свет ўпрыгожвае.
Дажджынкі – прыклады
Рашы і раскры!
Дождж - чарадзей,
Нашу зямлю упрыгож!
(Дзеці атрымліваюць заданні з прыкладамі і рашаюць іх, потым абменьваюцца карткамі і правяраюць, калі ўсё вырашана дакладна – кропельку размалёўваюць ў сіні колер, калі няправільна - у чырвоны.)
4. Праца над новым матэрыялам.
1. Кропелька тлумачыць новы матэрыял.
- Пазначце ў сшыткі 2 кропкі (На любой адлегласці і ў любым кірунку).
- Каб кропелькам – дожджыка было весялей жыць, а мы б разумелі, аб якой кропелькі ідзе гаворка, давайце іх назавём. Нам для гэтага спатрэбяцца лацінскія літары з парасоніка. Якія геаметрычныя фігуры вы ведаеце?
-Давайце намалюем два трохвугольніка і абазначым іх вяршыні.
а) Чытаем матэрыял на с. 28
б) Выконваем №1 (калектыўна)
у) Выконваем пісьмова №2, с.28
5.Фізкультхвілінка
Падымае рукі, клас – гэта раз.
Павярнулася галава – гэта два.
Рукі ўніз, наперад глядзі – гэта тры.
Рукі ў бакі шырэй разгарні на чатыры,
З сілай іх да плячэй прыціснуць – гэта пяць.
Рукі ўніз апусцім – шэсць,
І за парты ціха сесці.
6.Рашэнне задачы №5
(для рашэння задачы чэрцім схему, рашэнне запісваем самастойна)
- Кропелька пытаецца, як можна праверыць, ці правільна мы рашылі задачу?
-Давайце растлумачым.
Дадаткова!
№4, с. 29, №6
7. Вынік урока. Рэфлексія
Гульня «Настрой»
- Якія ўменні мы атрымалі на сённяшнім уроку.
- Што вам больш за ўсё запомнілася, спадабалася?
- Што было цяжка?
- Калі вы былі задаволеныя сваёй працай на ўроку намалюйце кропелькі вяселую усмешку.
- Калі вам было цяжка – сумную.
8. Выстаўленне адзнак
9. д.з. №7,8,с. 29