Научные работа по казах әдебиет Ағаштар неге ашуланды?

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


МУРАДАЛИЕВА И.,

18 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі.

Жаңаөзен қаласы, Маңғыстау облысы.



Сабақтың тақырыбы: Ағаштар неге ашуланды?

Сабақтың мақсаты: 1) Оқушыларды мәтіннің мазмұны мен таныстыра отырып, мәтіндегі

негізгі ойды, идеяны ұғындыру.Ағаштар жайындағы білімдерін

кеңейту,мәтінді мәнерлеп оқу дағдыларын және белсенді ынталы

оқуға үйрету.

2) Коррекциялық мақсаты шығармашылық, танымдық қабілеттерін

дамыту.

3) Тәрбиелік мақсаты Табиғатты аялауға, ұйымшылдыққа, бірлікке,

Жақсыны үйренуге, жаманнан жиренуге баулу.



Сабақ түрі: Аралас сабақ.

Сабақ әдісі: сұрақ- жауап, түсіндіру.

Пәнабақ аралық байланыс: дүниетану.

Сабақ көрнекілігі: Б.Соқпақбаев суреті, мақал-мәтелдер, тыйым сөздер.


Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық

Мақсатымыз –білім алу

Міндетіміз –еңбектану

Білімді боп топты жару.

II. Топқа бөлу.

III. Үй тапсырмасын тексеру.

[pic] [pic] [pic]

[pic] [pic] 30 50 70

[pic]

[pic] [pic]


[pic] [pic] [pic]

[pic] [pic] 40 60 80

[pic] [pic] [pic]



[pic] [pic] [pic]

[pic] [pic] 50 70 90



Үй тапсырмасын «Бәйге» ойыны арқылы пысықтау.


1.Компас мәтінінің - авторы кім?


2.Қанатқа әкесі не сыйлаған еді?


3.Компасқа қатты қызыққан кім?


4.Балалар қайда барды?


5.Бодан компасты не істеді?


6,Боданның қылығын сен қалай бағалайсың?






7. Оның орнында сен болсаң не істер едің?


8.Компас деген не?


9.Жаиан жолдас туралы мақал - мәтел айт.


III. Қызығушылықты ояту.


Сұрақ – жауап

Бердібек Соқпақпаев кім?

Бердібек Соқпақпаев қазақ жазушысы.


Қандай шығармаларын білеміз?


«Он алты жасар чемпион» (1951) « Бақыт жолы» «Алыстағы ауылда» «Гауһар» « Менің атым қожа»


повестін жазған.Ал бүгін Бердібек Соқпақпаевтың «Ағаштар неге ашуланды» мысаымен


танысамыз.

IV. Жаңа сабақ

Ағаштар неге ашуланды?


Топтық жұмыс Оқушылар тізбекті оқып шығады.


I. топ мәтіге ат қою

II. топ мәтінге ат қою

III. топ мәтінге ат қою


Топтық жұмыс

I. топ ағаштың суретін салу.

II. топ ағаштың пайдасын жазу

III. топ еріншек, жалқау жайында мақал-мәтел

V. Сұрақ- жауап

I. Алмабектің жіберген кемшілігі неде?

II. Ағаштар Алмабекті қалай жазалады?

III. Алмабек өз кемшілігін қалай түзеді?



VI. Сызбамен жұмыс.

[pic]

Жас ағашты уақытында суармады.


Түбін қопсытпады

Алмабектің

Айыбы Табиғатқа қастандық жасады.


Жалқау, еріншек.




Сергіту сәті: Қос қарлығаш муз: би әуенімен.


VII. Жалғасын тап ойыны


  1. Ер еңбегімен озады.


Еріншек езілумен тозады.


Еріншектің ертеңі бітпес.




Балалар осы мақалдың мәтінге қатысы барма Оқушылар толықтырып жазады.


(дәптерге жазхып алады)




VIII. Ой қорыту.


Балалар міне біз бүгін ағаштардың пайдасы туралы білдік, ендеше осы ағашқа


байланысты қандай тыйым сөздерді білеміз? Білмесек естеріңе сақтаңдар


-жалғыз ағаштыц кеспе


-жас бұтақты сындырма


-көк шөпті жұлма



IX. Қортындылау


Балалар ағаштың қандай пайдасы бар екен ?


Балалар стикерге ағаштың пайдасын жазып әкеліп

[pic]

ағашқа жапсырады.



X. Рефлекция.


Не білдік? Не үйрендік?


Үйге тапсырма


Мәтінді оқып келу


XI. Бағалау.