Пәні математика
Тақырыбы: Калькулятормен есептеу.
Мақсаты: 1) Білімділік Оқушыларға калькулятормен есептеу жолдарын меңгерту. Көп таңбалы сандарды дұрыс оқи білуге үйрету.
2) Дамытушылық : Электронды есептеуіш құралдардың пайдасы , түрлерін танысытра отырып,шапшаң және қатесіз есептеуге дағдыландыру.
3) Тәрбиелік: Ұқыптылыққа , тазалыққа баулу.
Көрнекілігі: калькулятор,
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ой қозғау,сұрақ-жауап, жұптық жұмыс, түсіндіру
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп,көңіл-күйлерін анықтау, оқу құралдарын реттеу. Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын баяндау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Жұптық жұмыс арқылы. Екі оқушы діптерлерін алмасу арқылы бір-бірінің тапсырмаларын тексереді, қате дұрысын анықтайды. 78-беттегі №6
706 *8=5648 7060*4=28240 70 060*3=210180
ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Калькулятор туралы жалпы түсініктерін байқау. Есептеудің тағы басқа түрлерін салыстыра айту. 2.Оқулықпен жұмыс. 79-бет № 1 микрокалькуляторды пайдаланып, екі санның көбейтіндісінің, бөліндісінің мәнін табу. 1-қадам. Оны жұмысжағдайына келтіреді. 2-қадам: сәйкес клавиштерді басыпбірінші көбейткішті енгізеді. 3-қадам:( х) және (: ) клавишін басып,екінші көбейткішті енгізеді.
3. №2 №3 тапсырмаларды микарокалькуляторлардың көмегімен көбейту және бөлу .
I V.Сергіту сәті. Мониторға қарап қимыл-қозғалыстарды қайталап жасйды.
V. оқулықтағы №4 тапсырма. Тік бұрышты параллелепипедтің ені-3см. Алдыңғы жағының биіктігі 2см, ауданы 12см2.Оның басқа жақтарының ауданы мен көлемін есептеу.
Шешуі. 12см2 : 2см =6см 3см * 6см =18см2 2см*6см * 3см =36см3
Жауабы: 1см2, 36см3.
№5 а) шешуі 27*3=81км 168-81= 87км 87 :3=29км/сағ
Ж: екінші қайқтың жылдамдығы 29км/сағ.
VІ. Қорытындылау. Бүгінгі сабақта не үйрендік? Не білдік? Қандай тапсырма қиын болды?
VІІ. Үйге тапсырма № 5ә), №6
Бағалау.