Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу
3 «Г» сынып
16. 04. 2016 жыл
Аппасова Еркежан Жиенбайқызы
жоғарғы санатты бастауыш сыныптың
екінші (негізгі) деңгей сертификатталушы мұғалімі
Сабақтың тақырыбы
Б. Соқпақбаев «Қамқорлық».
Мақсаты
1.Білімділік: Бердібек Соқпақбаевтың «Қамқорлық» мәтініндегі негізгі ойды анықтауға жағдай жасау. Түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру.
2.Дамытушылық: Алған білімді өмірде тиімді қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың бойына рухани адамгершілік құндылықтарды сіңіру.
Күтілетін нәтижесі
-Мәтініндегі негізгі ойды анықтайды. Түсініп, мәнерлеп оқу дағдысы қалыптасады.
-Алған білімді өмірде тиімді қолданады.
-Оқушылар бойына рухани адамгершілік құндылықтарды сіңіреді.
-Өз ойларын ашық айтады;
-Тақырыпқа қорытынды жасай алады;
-Сыныпта оқуға жайлы орта қалыптасады.
Негізгі идея
Адами құндылықтарды бойына сіңіру.
Сабақтың түрі
Жаңа білімді меңгерту.
Стратегиялар
«Үштік одақ» стратегиясы. СТО. АКТ. Диалогті оқыту. Оқушыны жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу. Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау.
Ресурстар
Әдебиеттік оқу оқулығы, Атамұра баспасы 2014ж
Әдебиеттік оқу пәнінің әдістемесі.
Мұғалімге арналған нұсқаулық.
Ғаламтордан ақпараттар жинау.
Көрнекіліктер
Слайд, интербелсенді тақта, автордың портреті, А4 парағы, стикер, ватман, түрлі-түсті қарындаштар мен фломастерлер, сызғыш, өшіргіш, тақта мен бор, суреттер.
Сабақтың барысы
«Айналаңа мейірімді, жанашыр, қайырымды болу,
адамды жақсылық жасауға жетелейді.»
Уақыты Тапсырмалар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі
1
Сәлемдеседі.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Құрметпенен сіздерге,
Сәлем бердік біз.
Топқа бөлу
1
Топқа бөлу
1-топқа аталары мен әжелері бар балалар отырады.
2-топқа үйдің үшінші қабатында тұратындар отырады.
3-топқа үйдің кенже балалары отырады.
Топқа бөлінеді.
Топ ережесін еске түсіреді.
Топ басшысын сайлайды.
Психологиялық
ахуал
1
Қиял үдерісі
Оқушы зейінін сабаққа аудару.
-Әрбір адам?
-Әрбір сабақ?
-Әрбір ісің?
-Әрбір сөзің?
Балалар бүгін күн сенбі–Қиялдау үдерісі.
Тапсырма: қиял үдерісін дамытуға арналған жаттығу «Сиқырлы жұмыртқа»
Шарты:әр баланың қолына жұмыртқа тәрізді сопақша қиылған қағаз беріледі. Өз қиялымен бір заттың суретін салады.Баланы зер салып, көңіл аудару, тез ойлануға үйретеді.
-туыс, дос, жұрағат.
-үйрену, ұғыну, ұлағат.
-тіршілік, тірлік, адамдық.
-шындық, бірлік, адалдық.
« [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] Сиқырлы жұмыртқа»
Қызығушылық
ты ояту
1
Зейін үдерісі
-Сәуір айы жылдың қай мезгіліне жатады?
-Көктем мезгіліндегі ай аттарын ата.
-Балалар, терезеге қарап көктемгі табиғаттан қандай өзгерістерді байқауға болады?
- Көктем мезгіліне.
- Наурыз, сәуір, мамыр.
- Балалардың жауаптары ... (күтілетін жауап: көктемде құстар ұшып келеді)
Ой қозғау
БІЛУ.
ТҮСІНУ.
2
«Авторға шолу»
әдісі
Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбына сәйкес мәтін авторымен таныстыру.
Бердібек Соқпақбаевтің «Қамқорлық» мәтіні.
Шығармашылық тапсырма: оқушы алдын-ала берілген тапсырма бойынша Бердібек Соқпақбаевтың өмірі мен еңбек жолына түсініктеме береді.
Мағынаны ажырату.
ҚОЛДАНУ.
15
«Барлық білім-кітапта»
«Үштік одақ» стратегиясы
2. «Галлерея» әдісі
Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға түсіндіреді, бағыт-бағдар береді, бақылайды.
Оқушыларға тақырып бойынша қабырға суреттерінен жаңа қосымша ақпаратпен танысуға мүмкіндік туғызады.
1) Барлық оқушылар мәтінді іштен күбірлеп оқиды.
2) І АЙНАЛЫМ:топішілік үштік одақ құрады.
1.Спикер тобы Мәтін мазмұнын айтады.
2. Сұрақ қоюшы. Мәтін желісі бойынша сұрақ қояды. Ашық сұраққа жетелейді.
3. Бақылаушы:Спикердің жауабы мен сұрақ қоюшыны бақылап қорытынды шығарады.
3)ІІ АЙНАЛЫМ (сабақтағы барлық топаралық үштік одақ құрады.)
1-топ. Спикерлер.
Мәтін мазмұнын топтағы оқушылар кезекпен оқиды, әңгімелейді.
2-топ.Сұрақ қоюшылар.
Топтағы барлық оқушылар сұрақтар қояды.
3-топ.Бақылаушылар.
Спикерлердің жауабы мен сұрақ қоюшыларды бақылап қорытынды шығарады.
Жаңа ақпаратпен танысады, білімін толықтырады.
Топ басшысы бағалау парақшасына
өз тобындағы оқушыларды бағалап отырады.
ТАЛДАУ.
12
Топтық жұмыс.
Әр топқа тапсырма береді.
1-топ. Спикерлер
«Торғай» мәтінімен жұмыс. (мазмұндау)
2- топ. Сұрақ қоюшы «Қамқорлық».
3-топ. Бақылаушы «Алтын ереже» құрастырады(қамқорлық)
Постерді топ басшысы қорғайды.
Ой толғаныс.
ЖИНАҚТАУ.
4
-Не үшін?
-Неге?
-Не істеу керек?
- Не үшін адамдар қамқорлық жасайды?
-Жантас неге қатыгез болды?
- Жантас мейірімді болу үшін біз не істеуіміз керек?
-тыңдайды;
-ойланады;
-өз ойын айтады.
Ой қорыту
БАҒАЛАУ.
1
Сабақтың басында тақтада ілініп тұрған сөзді оқушылардың өздеріне оқыту арқылы сабақты бекітеді.
«Айналаңа мейірімді, жанашыр, қайырымды, болу, адамды жақсылық жасауға жетелейді.»
Алған білімін өмірде тиімді қолданады.
Оқушы бағалау парақшасына қорытынды шығарады.
Кері байланыс
5
Кесте толтыр
«Бүгінгі сабақтан үйренгенім... » кестесін толтыруды түсіндіреді.
-Берілген сұрақтар мен ой қорытуларға «иә», «жоқ» деп жауап береді. мен ой
Үйге тапсырма
1
Шығармашылық ізденіс
Қамқорлық, торғай туралы мәліметтер жинау.
Бағалау
1
Мұғалімнің жиынтық бағасы
4