ҚМЖ Математика Санды 3-ке кестелік көбейтуі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ҚМЖ-3

Мектеп: « Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп» КММ

Күні:05.05.2016ж.

Мұғалімнің есімі: Тоғызбаева А.Х.

СЫНЫП:2 «А»

Қатысқандар саны: 19

Қатыспағандар саны

Сабақ негізделген оқу

мақсаты(мақсаттары)

Санды 3-ке кестелік көбейту және бөлу дағдыларын бекіту.

Сабақтың тақырыбы:

Қайталау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Тапсырмаларды орындауда3-тің көбейтужәне бөлу кестесін қолданады.

3-ке көбейту кестесін құрастырады, жаттауды жалғастырады

Оқушылардың басым бөлігі:

Санды 3-ке көбейтуге және 3-ке бөлуге берілген өрнектерді құрастырады,мәнін табады; амалдарды орындайды.


Кейбір оқушылар:

Сызба бойынша өрнектер құрастырады; есептерді талдап, шығарады; шығармашылық тапсырманы орындайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар істей алады:

«...есе қымбат», «... есе ұзақ», «..есе қысқа» ұғымдарын ажырата отырып, есеп шығаруда қолданады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Көбейткіштер, көбейтіндінің мәні, Бөлінгіш, бөлгіш, бөліндінің мәні, кесінді, қосындысы, айырмасы.

Сыныптағы диалог-/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

«...есе қымбат», «... есе ұзақ», «..есе қысқа», «... қосындысына бөліндісі», «.... қосындысының көбейтіндісі», «... көбейтіндісі мен қосындысы», «.... бөліндісі мен ... айырмасы»

Жазылым үшін : Есептің шарты, шешуі, жауабы; сантиметр, көбейту\*\ және бөлу\:\ белгілерін дұрыс қою.

Талқылауға арналған тармақтар:

  • 3есе қымбат десе не істейміз?

  • «.... тг қымбат» десе ше?

  • «... есе ұзақ,...есе артық,...есе қымбат» десе не істейміз?

  • Зайсан көлінде осы балықтардың қайсысы тіршілік етеді?Қандай суларда мекендейді? Осы балықтардың қайсысы Қызыл кітапқа енгізілген? Т.с.с.

Жазылым бойынша ұсыныстар : №1және №2 тапсырмаларда есеп шартын, шешуін, жауабын жазады, №3-те кесінді сызады,№5-те амалдарды орындайды, №7-де айтылғаны бойынша өрнектерді құрып, жазады.

Алдыңғы оқыту


3-ті көбейту және бөлу кестесі


Жоспар


Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазаңыз)

Ресурстар


Басталуы

10 мин

Психологиялық дайындық.

«Комплимент» ойыны. Шеңбер құрып , бір-бірінің жақсы қасиеттерін кезекпен айтып шығады.

Шағын топтарға бірігу. Балық түрлеріне ажырату арқылы топтасып отырады;

Топ жетекшісін сайлайды.

Бағалау парағы ұсынылады.





Екінші жағына тапсырма жазылған шортан, сазан, көксерке,алабұға, табан балық суреттері


«Ой қозғау»

а\Сұрақ: -Бұл балықтар туралы не білесіңдер?

-Балықтар үшін қазір қандай кезең?

- Қай кезде балық аулауға рұқсат етіледі?

-жазғы демалыста көлге балық аулауға бардық дейік, енді кімнің қармағына балық ілінетінін көрейік. Ол үшін суреттің артындағы тапсырманы орындайық.

ә\ Өткенті қайталау

Деңгейлік тапсырмалар:

Табан балықта А деңгей тапсырмалары- көбейту кестесіне қатысты;

Алабұға мен Шортанда В деңгейлі тапсырмалар-көбейту мен бөлудің қатысына байланысты;

Сазан мен көксеркеде С деңгейлі тапсырма- логикалық ойлауға беріледі.

Оқушылардың өзін-өзі тексеріп, бағалауы.

Жасыл- өз уақытындағы нақты жауап;

Сары- уақыттан кешіккен нақты жауап;

Қызыл- Уақыттан кешікен қате жауап.

Зайсан көлі суреті

Деңгейлік тапсырмалар, жасырын жауаптарымен
















Бағалау фишкалары

Ортасы

25 мин

«ЖИГСО» әдісімен -№1,№2 тапсырмалар

  • Топта оқып, талдау, шығару;

  • Өз топтарына келіп түсіндіру;

  • Әр топтан бір оқушы тақтада түсіндіреді;

  • Топ жұмысын бағалау;

Критерий: -Есеп шартында сұрақтың дұрыс қойылуы -2 балл

-Шешу жолын дұрыс көрсету-2 балл

- Дәптерге ұқыпты жазу-1 балл

5ұпай-жасыл

4ұпай-сары

2-3 ұпай-қызыл

1. Қолғап-300 тг

Құлақшын-? 3есе қымбат

300*3=900

Жауабы: Құлақшын 900 тенге

ә\ Оқулық-200тг

Сөздік-? 300 тг қымбат

200+300=500

Жауабы: Сөздік 3000 тенге тұрады.

2. Ат басты балық-3 жыл

Майда балық-? 4 есе ұзақ

3*4=12

Жауабы: Майда балық12 жыл өмір сүреді.

ә\ Акула-7 жыл

Жауынқұрты – ?2 жыл артық

7+2=9

Жауабы: Жауынқұрты 9 жыл өмір сүреді.

Оқулық, тақта, маркер

Өздік жұмыс №3 тапсырманы орындау қадамдары:

  1. Оқулықта берілген кесіндіні өлше-1ұ

  2. Берілген кесіндіден 3см қысқа кесінді сыз-1ұ

  3. Берілеген кесіндіден 3 есе қысқа кесінді сыз-1ұ

  4. Сызылған кесінділердің ұзындықтарының қосындысын тап-2ұ

  5. Сызылған кесінділердің ұзындықтарының айырмасын тап-2ұ

6-7ұпай-жасыл

4-5 ұпай-сары

3ұпайдан төмен-қызыл



Бағдаршам түсіне байланысты фишкалар

Топтық жұмыс:

А және В топтары, яғни үш топ -№5 тапсырманың 3 бағанын орындайды.

С тобы №7 тапсырманы орындайды.

5,№7 тапсырманы орындау қадамдары:

  1. Әр тапсырманы топта бөліп ал;

  2. Әркім өзіне берілген тапсырманы жеке орындайды;

  3. Топта бір-біріңді тексеріңдер, қатесін түзеңдер.

  4. Орындаған тапсырмаларды біріктіріп, параққа жазыңдар;

  5. Ұжым алдына шығып әрқайсың өз тапсырмаларыңды қалай шығарғаныңды түсіндіріңдер.

Табыс критерийі:

Барлық тапсырма дұрыс орындалып, параққа көркем жазылуы-4ұпай

Көркем жазылған,бірақ1 қате болса-3ұпай;

Мәнерлі дауыспен дұрыс түсіндіру- 1ұпай

5ұпай-жасыл

4ұпай-сары

3ұпай -қызыл




Оқулықтағы №5, №7 тапсырмалар, А-3 парағы, маркер.

Аяқталуы

1.Үйге тапсырма: №4,№6 тапсырмаларды орындау.

2. Бағалау. Топ бағалаушыларын тыңдау. 3.Кері байланыс: «Бес саусақ»



күнделік



Бес саусақ макеті


Қосымша ақпарат: «Зайсан көлі, ондағы тіршілік», Қызыл кітапқа енгізілген балық түрлері Сергіту сәтіне жұмбақ есеп. 
1.Кеше сабақ оқуға,
 
Келіп еді 5есек
 
1-еуі ұйықтап отырды,
 
Ынталысы неше есек.-?
 

2.Бақшаға 1 балық, 2есек, 3 үйрек, 4 түлкі, 2 бүркіт, 4 жарқанат әкелді.
 
Бақшаға ойыншық әкелді қаншама?
 


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АҚТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс



Логикалық ойлауын дамытуға сабақ басында қосымша тапсырма және шығармашылық тапсырмаларын ұсынамын

3-тің көбейту кестесін қолдануды үйренгенін:

Топтарды тыңдау арқылы;

Жеке оқушылардың жұмысын бақылау арқылы;


Дүниетану пәні «Балықтар»

Видео: «Зайсан көлі»

Табиғатты қорғауға тәрбиелеу;



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?