|
Открытый урок на тему Өрнек. 10-а (1класс)
Автор публикации: Тукенова А.А.
Дата публикации: 2016-04-03
Краткое описание: ...
Күні: Сынып: 1 Пән: математика Сабақтың тақырыбы: Өрнек 10 - а Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Әріпті өрнектердің мәнін таба білуге, амалдарды орындауға қалыптастыру. Есептің шартына байланысты сұрақтар қоя білуге, шешуін табуға үйрету. 2. Дамытушылық: Оқушылардың білім деңгейлерін арттыру. Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Жылдам есептей білу қабілеттерін арттыру, нығайту. 3. Тәрбиелік: Оқып, білім алуға талпынуға, ізденімпаздыққа баулу. Еліміздің көркейіп, дамуына үлесін қосатын, білімді азаматтар болуға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекі құралдары: смаилектер, карточкалар, суреттер (құстар, жануарлар, алма, гүлдер, Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ - жауап, ойын, «мозаика», «бағдаршам» Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Пәнаралық байланыс: Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындық: Қонақ күту – салтымыз, Оқып, біліп жатырмыз. Келген қонақ сіздерге, Сәлем бердік жалпымыз. Күлсін барлық бала шат. Берекелі бүгіндей, Бейбіт болсын болашақ, - дей келе, бүгінгі сабағымызды бастаймыз. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (ауызша тексеру әдісі) (Тақтаға аю мен пілдің суреті ілінеді) Балалар, қараңдаршы бізге бүгін көптеген қонақтар келіп отыр. Солардың бірі аю мен піл. Олар екеуі алма бағынан алма теріп келе жатып, жолда алмаларын шашып алыпты. Оларға алмаларын жинауға көмектесеміз бе? Ендеше, санды өрнегі бар алманы аюдың себетіне, ал әріпті өрнегі бар алманы пілдің себетіне салуымыз керек. Сонымен, балалар, санды өрнек дегеніміз не? Ал әріпті өрнек дегеніміз ше?
ІІІ. Жаңа сабақ. Мына үстелден әрқайсымыз бір бөлшектен алуымыз керек. Кезектесіп, тақтаға бөлшектерді қосамыз. Ненің суреті шықты? (қарлығаш) Далада қай мезгіл? (көктем) Көктеммен бірге елімізге нелер оралады? (құстар) Осындай құстардың бірі – қарлығаш. Қарлығаш құсы туралы не білеміз? (Қарлығаш киелі құс. Оның құйрығы айыр болады.) Бүгінгі біздің сабаққа да қарлығаш ұшып келіпті. Кәнекей, оның бізге не әкелгенін көрейік. (10 – а) Бұл, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы. Біз сендермен сабақта 10 – а деген өрнекпен танысамыз және әріпті өрнекті санды өрнекке айналдырып, мәнін табамыз. Барлығымыз дәптерімізді ашамыз және бүгінгі күнді және сабақ тақырыбын жазамыз. (дәптермен жұмыс)
Кітаппен жұмыс. 167 бет. №1. Кестені толтыр. (дәптермен жұмыс) Бізге 10 – а деген өрнек берілген. Осы өрнектің мәнін табу үшін, не істейміз? (а-ның орнына сандарды қоямыз) Ендеше, бір-бірлеп тақтаға шығып өзімізге ұнаған гүлді таңдаймыз және оның артындағы санды а-ның орнына қойып, өрнектің мәнін табамыз. №3. Есепті шығар. (дәптермен жұмыс) Аулада 6 қарағай және 4 қайың өсіп тұр. Аулада неше ағаш өсіп тұр? Есептің шартын оқимыз. Есеп неден тұрады? (шарты, сұрағы, шешуі, жауабы) Дәптерімізді ашамыз да, есептің шартын жазамыз. Сұрағын белгілейміз. Шешуін табамыз да, жауабын жазамыз.
№2. (дәптермен жұмыс) а мен 1 сандарының қосындысын жаз. а-ның орнына бір таңбалы қандай сандарды қоюға болады? Мәні ең үлкен және мәні ең кіші санды өрнектерді жаз. Балалар, бізге а + 1 деген қосынды берілген. Бұл әріпті өрнекті санды өрнекке айналдырып, мәнін табуымыз керек. Ол үшін не істейміз? Әріптің орнына сандарды қоямыз. Сендердің алдарыңда 0-ден 9-ға дейінгі сандар берілген. Осы сандарды а-ның орнына қойып, мәнін табуларың керек. Енді, сендермен карточкалық жұмыс жүргіземіз. Әрқайсысыңа логикалық тапсырмалар берілген, осы тапсырмаларды жылдам, әрі дұрыс орындап шығуларың керек.
Логикалық тапсырмалар: 1. Ағашта 4 құс отыр, 2 торғай, қалғаны қарға. Неше қарға отыр? ( 2 ) 2. Терезеде үш жасыл қызанақ жатыр еді, бір күннен кейін олар қызарды. Неше жасыл қызанақ қалды? ( 0 ) 3. Сен, мен және ол. Нешеуміз? ( 3 ) 4. Аслан 4 жаста, Дариға 9 жаста. Кім үлкен, кім кіші? ( Аслан кіші, Дариға үлкен ) 5. Көлден ұшты 7 қаз Қайтып қонды 2 қаз Қонбады оның нешеуі? ( 5 ) - Әрқайсымыз бір сұрақтан оқып, жауабын береміз. Сергіту сәті: Балалар, далаға көктем келіп, ағаштар жасыл түске боянуда. Кәнекей, бәріміз өлең жолдаын оқып берейік. Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар, Үп-үлкен болып өседі. Балалар кеше ғана қыркүйек айында сендер кіп-кішкентай ағаштар секілді кішкентай болғансыңдар, ал қазір сендер де ағаш секілді өсіп кетіпсіңдер. Жуыр арада 1-сыныпты тәмәмдап, болашақ 2-сынып болғалы отырсыңдар, ендеше білімімізді көрсететін кез келді, сондықтан миға шабуыл жасап жіберейік. Мен қойған сұрақтарға, алдарыңдағы сандар көмегімен жауап берулерің керек.
Миға шабуыл: 2-мен 3-тің қосындысы нешеге тең? ( 5 ) 6-мен 4-тің айырмасы нешеге тең? ( 2 ) Сандар қатарында 7-ден кейін қандай сан тұрады? ( 8 ) Ал 5-тің алдында қандай сан тұрады екен? ( 4 ) 8 – 7. Мәні неше болады? ( 1 ) 1 + 2. Мәні неше болады? ( 3 ) Барлығы неше бір таңбалы сандарды білесіңдер? ( 9 ) 10-нан 4-ті азайтса неше болады? ( 6 ) 0-ге 10-ды қосса ше? ( 10 )
ІҮ. Сабақты бекіту. (өздік жұмыс) - Карточкалық жұмысты аяқтаған болсақ, санның құрамын қайталап өтейік. Тақтада берілген үйшіктерге тиісті сандарды қойып шығыңдар. Ү. Қорытынды. - Бүгін біз сендермен қандай тақырыппен таныстық? - Санды өрнек дегеніміз не? - Әріпті өрнек дегеніміз ше? - Сабағымыз сендерге ұнады ма? - Бүгінгі сабақта қандай көңіл-күйде болдық? - Осы көңіл-күйде бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз. ҮІ. Үй тапсырмасын беру. І-нұсқа: 1) 10 – а а=1 а=3 а=4 2) 10 саны мен а-ның айырмасын жаз. ІІ-нұсқа: 1) а+7 а=1 а=2 а=3 2) 10 саны мен а-ның қосындысын жаз. ҮІІ. Бағалау. Алдарыңдағы бағдаршамдар көмегімен, әр оқушы қасындағы баланы бағалауы керек. Егер де ол «5»-ке жауап берді деп ойласаңдар жасыл түсті, «4»-ке жауап берді деп ойласаңдар сары түсті, ал «3»-ке жауап берді дегендеріңіз қызыл түсті көрсетулерің керек.
|
|