2 клас
Тема: «Іван Франко «Лисичка і Журавель»».
Мета: ознайомити учнів із поняттям «літературна казка» , вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів;
розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, увагу, уяву, збагачувати словниковий запас;
виховувати почуття товариськості, доброзичливого ставлення до людей, порядність.
Обладнання: картки з літерами, портрет Івана Франка, зображення Лисички і Журавля, ілюстрація до казки «Лисичка і Журавель», роздруковані прислів’я, презентація до уроку, мікрофон.
Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий
До нас гості завітали.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим : «Добрий день!»
II.Контроль знань учнів.
1.Мовна розминка
Поправляєм язички,
щоб не плутались значки.
Складання чистомовки
- Доповніть чистомовку римованими словами.
Жу – жу – жу – я з Оленкою ..(дружу),
іж – іж – іж – пиріжок на всіх..( розріж),
жи – жи – жи – маєш друга – ..(бережи),
жа – жа – жа – друг купив мені…( коржа).
2.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. Її ім’я ви дізнаєтесь, коли складете слово з цих букв: К К З А А.
- Давайте правильно їх прочитаємо.
- Яке слово можна скласти з цих букв?(казка)
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому? (Бабуся, мама, диво, герої, добро, зло, фантастика)
3. Бесіда.
-А чи багато казок на світі?(Так. У кожного народу є свої казки. Ось на цій виставці деякі з них.)
- Давайте прочитаємо які казки є на першій поличці?(українські, російські…)
- А де можна познайомитися з цими казками?(У бібліотеці)
-А в кого вдома є книжки з казками? Хто з вас пам’ятає , яку казку в дитинстві ви найбільше любили?(Відповіді дітей)
-Так. З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали, розповідали бабусі і мами..
-А коли виникли ці казки?( Казки народилися у сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а складали й переказували один одному наші предки. Згодом ім’я автора забувалося .І тому ми їх називаємо народними казками)Вивішування назви полицы на виставці.
-А як ви думаєте, чи є такі казки, у яких відомі автори?(Є)
- Давайте подивимось на другу поличку нашої виставки. Прочитаємо(1 учень)
-А може хтось уже і читав казки цих авторів? (Відповіді дітей)
- Автори цих казок відомі, тому такі казки називають літературними, або авторськими. (Вивішування назви полички на виставці.)
- Діти, а чому ми любимо слухати ,читати народні і літературні казки, дивитися їх по телевізору?(Бо вони цікаві)
III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
-А чи навчають чомусь вони нас?( Так, діти, казки захоплюють нас своїми чудесами, фантастикою. а ще мудрістю, адже навчають нас доброти, порядності, сміливості.)
Оголошення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературними казками. У нашому підручнику їм присвячено цілий розділ, який називається «Казковий дивосвіт». В ньому зібрано літературні казки, які були написані у різні часи і різними авторами. Ми будемо ознайомлюватись з новими казками, читати їх в особах. Відкрийте зміст і прочитайте, казки яких письменників ми будемо читати в цьому розділі.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Відкриваємо книжку на сторінці 105. Ще раз прочитаємо як називається розділ.
- Прочитайте пояснення до розділу .(1 учень)
- То яку першу казку будемо читати?(«Лисичка і Журавель»)
- Що ви знаєте про Лисичку, її повадки, поведінку?(Демонстрація малюнка)
- А хто такий Журавель? (Демонстрація малюнка)
2. Біографічні відомості про І.Я. Франка.
- Казку «Лисичка і Журавель» написав відомий український письменник Іван Франко.(Портрет). Любов до казки він виніс ще з раннього дитинства. Мов зачарований слухав малий Іванко цікаві казки про тварин, які розповідала йому мама. Письменник написав близько 50 казок. Одну з найкращих своїх збірок назвав «Коли ще звірі говорили». Відомі казки «Фарбований лис», «Лисичка кума», «Ріпка»(Виставка).
- Оскільки Іван Франко жив і творив давно(більше 100 років тому),то в його творах зустрічаються слова, які нам не зовсім зрозумілі.
3.Словникова робота.
Заприятелювали-потоваришували,були у дружніх стосунках
Прошений (обід) - званий
Призволяйся-пригощайся,їж
Встромлює - засовує
Випорожнив(глечика)- все з’їв
Зареклася-дала обіцянку не робити чогось
Пісним голосом – незадоволеним, невеселим, байдужим
Облизня спіймавши – залишитися ні з чим, нічого не отримати
(Слова читає спочатку вчитель, тоді – учні хором)
4.Фізхвилинка.
Настав час для відпочинку,
Проведем фізкультхвилинку.
Рано - вранці сонце встало
І проміння всім послало.
Сонце в спини припікає,
Лиски з нірок вибігають
І під сонечком стрибають.
Дмухнув вітер – лиски сіли,
Бо страшенний вітер збив їх.
Піднялися, тихо встали,
Мило з нами танцювали.
Будемо ми всі сідати
Й далі плідно працювати.
5. Читання казки вчителем.
-Я зараз прочитаю казку. Уважно слухайте. Зверніть увагу на темп читання і інтонацію.
V.Первинна перевірка засвоєння знань.
1. Перевірка сприймання змісту казки.
- Який темп читання?(повільний).
-А чи змінювався голос , коли я читала слова Лисички і Журавля?
- А для чого ми міняємо інтонацію?(щоб точніше передати образи Лисички і Журавля)
- Як треба читати слова Лисички?(улесливо, хитрувато)
- Журавля?(спокійно, впевнено)
2.Читання казки дітьми в особах.
Читаємо казку в особах. Звертайте увагу на інтонацію і темп читання.
Скільки дійових осіб у цій казці?(двоє)
Хто, крім Журавля і Лисиці, представлений у творі?(автор)
Слухайте, слідкуйте і після читання дасте відповіді на таке запитання:
Чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?
Слова Лисички читатиме…, слова Журавля…,автор…(Продовжують…)
То чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?( Ілюстрація).
– Чому?
VI. Первинне закріплення знань.
1.Характеристика дійових осіб.
Проаналізуємо їх поступки.
Доберіть слова, які характеризують Лисичку. Яка вона? (Підступна, хитра, улеслива, нещира).
Доберіть слова, які характеризують Журавля (Добрий, довірливий, щирий, чемний, безкорисливий).
Так чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?(Ні, у них різні особливості характеру. Лисичка хотіла перехитрити Журавля в свою користь). А чи можна товаришувати з тими, хто хоче від дружби мати користь?
А між людьми бувають такі стосунки? Між дітьми? Чи є таке , що хтось хоче видурити цукерки, ласощі під виглядом друга?
( Відповіді дітей)
Здавна наш народ цінує справжню, безкорисливу дружбу й засуджує нещирість у дружбі. Тому про дружбу складено багато віршів, пісень, оповідань, казок.
2. Фізхвилинка
Прилетіли журавлі
(помахати руками, як крилами)
І великі, і малі (руки вгору, руки вниз)
Сіли собі на ріллі, (присісти)
Заспівали: "Тра-ра-рі" (встати)
Де журавка ходила –
(ходьба з високим підніманням стегна)
Там пшениця родила,
Де журавель походив -
Там ячмінь уродив
VII. Контроль та самоперевірка знань.
1.Інсценізація казки «Лисичка і Журавель»
- Казки відрізняються від оповідань, віршів тим, що їх легко інсценізувати. Що це означає?(Відповіді дітей)
- Але щоб гарно інсценізувати казку, треба розуміти і знати її зміст.
- Як Лисичка запрошувала Журавля в гості?
- Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя?
- Як Журавель почувався в гостях у Лисички?
- Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
Яку посудину обрав Журавлик?
Чи залишилась Лисичка задоволеною частуванням? Чому?
У нашому класі теж є маленькі артисти, які можуть зіграти ролі Лисички і Журавля. Уявіть, що ви глядачі в театрі . Уважно дивіться і слухайте.(Гра акторів. Аплодисменти).
Чи справедливо поступив Журавель по відношенню до Лисички?(Справедливо.)
Чи справжніми друзями були?(Ні)
2.Робота в групах.
-У цих конвертах завдання для груп. Складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
Друзі пізнаються в біді.
Як посолиш, так і їстимеш.
Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.
Яке частування, таке й дякування.
Не роби іншому того, чого сам не любиш.
Одна бджола мало меду наносить.
-А якої групи прислів’я найбільш вдало підходить до змісту нашої казки? Чому всі три?(Так, бо вони показують відношення один до одного)
VIII.Підведення підсумків, рефлексія.
1.Вправа «Мікрофон»
Чого навчає нас казка «Лисичка і Журавель»?(Потрібно бути добрим, товариським, не скупим. Не роби іншому того, чого сам не любиш! )
Якщо ви запросили когось до себе в гості, як слід себе поводити?
Хто запам’ятав, як називаються казки, у яких є автор?
Хто автор цієї казки?(Розширити свої знання про нього вам допоможе стаття, яку ви обов’язково прочитаєте вдома на ст.107)
Діти, а чи сподобався вам наш урок?І мені сподобалось як ви працювали, тому з задоволенням ставлю такі оцінки…
IX. Інформація про домашнє завдання.
1) Читати казку в особах.
2) Прочитати статтю про І. Франка .
2)Намалювати малюнки до казки(за бажанням)
- Читайте і слухайте, вивчайте і переказуйте казки. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і вчать, як треба по правді жити.